agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2014, 14:51   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Engin Koç

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Özellikle tür isimlerini ararken google beni sitenizdeki resimlere yönlendirdi. Ancak üyelerin resim yüklerken resimleri hep img diye başlayan isimlerle yüklediklerini gördüm. Bu nedenle google başlıklara gönderdi beni.
Oysa arkadaşlar resimleri yüklerken tür adını yazarlarsa .. google da hepsi görünüyor.

Burada neler öğrendiniz?
İlk başladığımda umutsuzluk içindeydim. Tür adı sormak için girdiğim google ile birlikte tanıdığım sitenizden oldukça çok şey öğrendim.. yeri geldi sabaha kadar sitenizi okumakla geçirdim günümü…
başlıklar klasörler yaptım.kaydettim.. soruları cevapları ..
O KADAR YENİ VE ACEMİYDİM Kİ
Araya giremedim bile ..

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Sanırım bu sorunun yanıtı ben de değil. Elimden geldiğince resim/türü söylemeye çalışıyorum. Henüz yeniyim. Dişe dokunur bir soru da henüz gelmediğinden ne kadar yardımcı olduğumu bilemiyorum.

Sizi tanıyalım
4.4.1957 Tokat/Zile doğumluyum. Afyon Sanat Okulu (1974) ve Ankara Erkek Teknik Yüksek öğretmen Okulu (1979) mezunuyum. Alanım Elektrik. 1982 -2013 yıllarında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksek Okulunda Öğretim Görevlisi olarak görev yaptım.
1994 yılında “Türk Eğitim Sisteminde Meslek Yüksek Okullarının Rolü ve Önemi“ konusunda doktora yeterlilik sonunda ailevi nedenlerle akademik yaşantımı sonlandırdım.

Neredeyse tüm yaşamım çalışmak, araştırmak, öğrenmek, okumakla geçti.
2007 yılında ahşap gemi modelleri yapımını hobi olarak benimsedim.
Ancak bir yıldır bu hobimi sağlık sorunlarım nedeniyle sürdüremiyorum. (Geçirdiğim ağır bir açık kalp operasyonu nedeniyle)

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Sabah “günaydın” ile gece “iyi uykular kızlar” arasındaki tüm zamanımı onlara ayırıyorum. 30 metrekarelik bir güney bir de 30 metrekarelik kuzey terasım var. Hava durumuna göre bütün zamanım çiçeklerin arasında geçiyor. Her an gözümün önündeler.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
Olabileceklerin en alâsı hepsi burada. Sadece uyum sağlamak ve öğrenmek zaman alıyor .. Ben arada moderatör fırçası (yımışak) :-) hiç kırmadan ve kibarca uyarılardan nasibimi aldım napiim .. yaşlılık 

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Bu sorunun yanıtı özellikle yeni başlayanlara örnek olması açısından önemli.
32 yıl Üniversitede teknik alanda Öğretim görevlisi olarak çalıştım. Bu soruyu birkaç madde olarak yanıtlamak isterim. (teknik alandaki sınav sorularım hep maddeler halinde yanıtlayınız diye biterdi)
- Site/blog zaten yeterince açıklama yapmış uyarsak ne bizi ne izleyeni sıkmayacaktır.
- ben özellikle resmini koyduğunuz bitkinin ismi/türü var mı ona bakıyorum.
-En büyük sıkıntım “nick” kullanılması. Bay mı bayan mı anlayamıyorum. Bilgilerine bakıyorum yaşını yazmamış.. Bu güzel insanlara “Sayın x” diye hitab etmek içimden gelmiyor açıkçası. Adı soyadı ile görünmelerinde ne sakınca olabilir ki? Konu bitki, çevre doğa .. Utanılacak değil göğüs gerilecek bir konu…

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Her sabah yüzümü yıkadıktan sonra, terasa çıkarım .. kızlar günaydın derim.. saksı diplerinden birkaç yabani ot yolarım .. taşları düzeltirim …
Onlarla olmak, saksı yapmak, sulamak, sevmek benim için terapi gibi. Yalnızlığımı unutturuyorlar bana. Cebimde hep listem var. Yakındaki seralara gitmek aradıklarımı internet satıcılarından temin etmeye çalışmak.. Bütün zamanımı alıyor.
Çok sayıda succulents çeşidim var. Echinopsis oxana ve Euphorbia mili vazgeçilmezlerim. Euphorbia ve opuntialara ağırlık verdim. Bulduğum bende olmayanlardan temin etmeye çalışıyorum. Yakın zamanlarda bir de kalanchoe türüne bulaştım

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Bu soruya cevap mıdır bilemem ama; terasımda serçeler için yem ve suluklarım var .. Bir sabah, ben simit peynir çay kahvaltı ederken adını fırtına koyduğum (hepsi sanki aynı gibi de) serçe de tabağıma ortak olmuştu.
Bir şey daha mart 2014 sonlarında, saksı yaparken,o kadar ayakta kalmışım ki; Düşüp bayılmışım (tansiyonum düşmüş), yan komşu balkonundan görmüş beni, balkondan geçip beni hastaneye kaldırmış. Ertesi sabah yoğun bakımda açtım gözlerimi..

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Evet. Özellikle her dalda konmak yerine belli alan/türlere yönelmemin uygun olduğuna karar verdim.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Yeni olduğumdan henüz “bihaberim” İzmir toplantısı yerine 10 yıl kutlaması ve birlikteliği başlığına yazmışım hem de heyecanla ..
Ancak sağlık sebepleriyle “İzmir toplantısı” na da katılamadım 

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Hiç kitap okumadım ki? İnternet ve google ..

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Üzgünüm ama maalesef yok .. Ben de çiçek, bahçe bakımı sevgisini rahmetli anneciğimden öğrendim. Çocukken evimizin büyükçe bir bahçesi vardı ve salatalık, domates, bezelye, bakla, fasulye vb. sebze yetiştirirdik. Annemin de gülleri ve karanfilleri vardı. Mahalle çeşmesinden taşıma su ile bahçe sulardım. Canım çıkardı…

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Ağaçlar.net i face de de izliyorum .. diğerlerinin hepsi face deki gruplar ..

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Hayır almadım. Alacağım .. önerdiğiniz/önereceğiniz eğitim mi var.. Bonsai grubunu izlemek isterim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Bu sorunun yanıtı sizde . İstatistiklere bakarsanız .. 

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Çok ucu açık soru ..
48 yıldır bağlama çalarım. O da bana terapi gibi. Müzik aletleri bakım onarım imalat merkezi olan bir arkadaşımın atelyesine gidiyorum sıkça.
Ayrıca şiir yazıyorum. Can yücel tutkunuyum.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Çok yeniyim katılmadım. Katılsam bile şehir toplantı ve paylaşımlarında katılmak isterim. (sağlığım elverdiğince). Kargo ile göndermek **** gönderilmesi de hem pek ekonomik hem de iyi paketlenmemesi halinde hasar kaçınılmaz. Üstelik bitkiler için kargo da sigorta da yok sorduğum kadarıyla.
Ama sahip olduklarımı/çoğaltabiklerimi mutlaka paylaşmak isterim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Uzun zaman sokak çocukları ıslah ve rehabilitasyonu konusunda gönüllü görev aldım. Şu anda bir üyeliğim yok. Zaman zaman da mahalledeki çocuklara İngilizce ve matematik dersleri veriyorum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Katılmak mutlaka gerekir .. ayakta durmak bile benim için mucize  Bu yüzden katılamıyorum. Gençliğimde doğa ve çevre için pek faaliyet yoktu. Olsaydı kesin katılırdım.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Var mı ki ? Bereket TV izliyorum. Bahçevan diye bir program yapıyorlar. Onun bilgileri de çok kısıtlı. Sürekli tekrar ediliyor.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Hobi bahçesi ülkemizde büyük kentlerde nadir uygulamalardan..  İzmir de benim oturduğum ilçe de var hem de göl kenarında. Ancak sayısı az. 8 yıldır sıra gelmedi bana.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: incir
çiçek: euphorbia milii
kitap: babalar ve oğullar
şarkı: seni ben ellerin olsun diye mi sevdim
müzik grubu/müzik sanatçısı: Gökçe Elif Eyüpoğlu (kızım. Konservetuvar mezunu ve bir oda orkestrasında kontrbas sanatçısı)
ressam: ben dışındaki herkes olur ;-)
şair: Can baba (Can Yücel)
film: yok.
web sitesi: 

Sorularınız gerçekten çok sıkıcı üstelikte bunları cevaplamadan önce en az birkaç cümle diye yazmanız da bir zorlama .. ZORLANDIM.
AMA BENİM İÇİN DEĞERLİSİNİZ ..
SEVGİLERİMLE

h_dogan beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024