agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni106Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2012, 16:03   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Pria

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Her konuda araştırma yapmaya,sorgulamaya bayılırım..Tabi, günümüzün modası ''google'' a bitkiler alemi ile ilgili kelimeleri yazdıkça, karşıma en sık çıkan site ''agaclar.net'' olduğu için, belli bir zaman sonrasında ''ehhh..artık bu siteye üye olmalı'' dedim..

Burada neler öğrendiniz?

Doğa, çevre, tarım konularında aslında oldukça bilgi birikimim olduğumu sansam da, birçok konuda yeni şeyler, yeni güncel gelişmeler olduğunu, yepyeni bilgiler edinerek bu siteden öğrenme şansına sahip oldum..Bir de bu forumda, alanlarında tecrübe ve birikim sahibi olan insanlardan yararlanmak çok hoş..Çok güzel bir bilgi paylaşımı var sitede..Yazışmalar, mesajlar seviyeli ve zarif..Bu da hoş..
Kısacası, benim gibi bilgi açlığı çeken ve asla öğrenmeye doymayan biri için bu forumun üyesi olmak bir şans..

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Benim de mutlaka kişisel bilgi birikimimden yararlananlar vardır sanıyorum..Yarım yamalak bilgi sahibi olduğum konularda yazmam,,Tecrübelerimi iyi bir anlatımla aktarmaya çalışırım..

Sizi tanıyalım:

Öncelikle kullanıcı adım olan ''pria'' nın, doğduğum kasabanın antik adının ilk dört harfi olduğunu belirteyim.
57 yaşındayım..
Yoksulluk ve cehaletin sarmaladığı bir çevrede doğdum..Allah'tan ilkokul öğretmenim benim ailemi ikna ederek ortaokula gitmemi sağlayıp ufkumu açtı..
İlkokul yıllarım gaz lambası ışığında, Üniversite yıllarım da terör ortamında geçti..1974-78 arası İstanbul Üniversitesi..Beyazıt..Nelere tanık olduk nelere..Ne cocukluğumuzu tadabildik, ne de gençliğimizi doya doya yaşayabildik..
Uzun yıllar ticaretle meşgul oldum..
Eşim (İlkokul öğretmeni) ve ben emekliyiz şimdi..
Ben hala köydeki tarlalarda ziraat yapıyorum ve ayrıca 200 adet 10 yaşında (zeytin ve diğer) fidanım var..Bunlar bana soluk aldıran ve İstanbul'dan ara ara kurtuluşumu sağlayan şeyler..
Dershane öğretmeni (matematik) bir kızım var..Mecburen onunla İstanbul'da beraber yaşıyoruz..
Eşimle benim en çok mutlu olup sevindiğimiz şey, sağlık karnemizi kullanmak zorunda kalmayışımız ve doktor kapısını çalmayışımız..En büyük zenginliğimiz bu..

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Bitkiler mutlaka her günümün vazgeçilmez parçası..Özellikle köydeki fidanlığımda olduğum zamanlar beni kuşatırlar; tüm stresimi giderirler..Huzur bulurum onlarla..

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Şu anki durumu gayet güzel..

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Lütfen, üyeler meramlarını anlatırken özenli olsunlar..Çalakalem yazmasınlar..

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkiler benim tüm olumsuzluklarımı, yorgunluğumu resetliyor..Onlar sayesinde bambaşka bir alemin bir parçası oluyorum..

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bir keresinde köyde gündüz fidanlarımı sularken,yerde oturuyorum tabi..hortum fidanın dibinde..10 dakika kadar bekliyorum..Öyle otururken bir ara arkama döndüm..baktım arkamda bir yılan,1 metre uzağımda kafayı kaldırmış bana bakıyor..belliki suya gelmişti..İçimden ne yapmalı,ne yapmalı diye düşünürken..hiç istifimi bozmadan yanıbaşımdaki hortumun ucunu yavaşça elime aldım ve hızla arkama dönerek yılana tuttum..zavallıcık şok olmuştu..o kaçtı ben su sıkarak kovaladım keratayı..

Bir defasında da, yine zeytinleri sularken fidanın dibindeki otların,kuru dalların altından pıt diye ayaklarımın dibine bir tavşan yavrusu fırlayıverdi..hortumdan çıkan sudan ıslanmış, yanıbaşımda tir-tir titriyordu..öylesine tatlı, sevimliydi ki, uzunca bir süre sevdim, okşadım korkusu yatışsın diye..ama hala titriyordu..hafifçe arkasına vurur gibi yaptım; başladı yine zıplayıp gitmeye..daldı yine bir ot yığınının altına..bu yavrunun ana babasının yuvası da benim fidanlığın içindeki yaşlı bir incir altındaydı..onları üç yıl devamlı gördüm..ama bu yıl göremedim..avcılar geliyor aklıma..

Bir de kuşlar..fidanlarımın en az 10-15 tanesinin dallarında kuş yuvaları oluyor..baharda, tam yumurta-yavru döneminde fidanlığıma gittiğimde, dolaşırken benim onların yuvalarına, yavrularına zarar vereceğim hissiyle, etrafımda öylesine çığlıklar atıp dolanıyorlar ki..adeta ''git burdan'' demek istiyorlar bana..üzülüyorum tabi..

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Yok, olmadı..Fakat bazı konularda daha bir donanımlı hissettim kendimi..Soru sorabileceğim ve oldukça tatminkar yanıtlar alabileceğim bir yardımcı kaynak oldu forum..

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Katılamadım maalesef..Bilemiyorum..Şartlar elverirse katılmayı arzu ederim..

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Bugünlerde google'a girerek araştırmak ve ''agaçlar.net'' i izlemek bana yetiyor.. Şimdilerde elimin altında olan iki kitap var: 1- ''Arzunun Botaniği (Bir elmanın sizi kullandığını düşündünüzmü hiç?)- Michael Pollan'', 2- Hangi Kansere Hangi Bitki- Doçent Dr. Canfeza Sezgin''

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Hayır..yok..

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Bir ara ''Forumsel.com''a üye oldum..3-5 mesaj yazdım..artık pek girmiyorum..''agaclar.net'' sürekli güncel ve aktif..katılım fazla..artı özelliği budur..

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Şu an böyle bir gereksinim duymuyorum..
Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

İstanbul'da vaktim çok bol..Evde olduğumda bilgisayar hep açık..Yatana kadar girip bakarım foruma; ilginç yeni birşeyler var mı diye..Köyde olduğum zaman internete ben girmek istemiyorum..İstesemde giremiyorum.. Vaktim olmuyor zaten..

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Aktüel konular, politika, finans..bayılırım..boş geçen zamanım hiç yoktur..

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Bu yıl üç forum üyesine; iki okul, bir şehitlik için lale soğanı gönderdim.. Olanağım olduğu müddetçe karşılıksız yardımcı olmayı severim..

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Soğanlı bitkiler alanında sayın kgursan, zeytin konusunda da sayın Halil Önen, Meyvelitepe'den çok değişik bilgiler edindim..İsimlerini sayamadığım mutlaka birçok değerli üyenin olduğunu da kabul ediyorum..ve hepsine teşekkür ediyorum..

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Yok..Daha doğrusu yaşadığım çevrede ilgimi çeken bir STK yok..

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Bizim köye termik santral yapılma durumu var..Hem de sit alanına..yapılırsa güzelim koylar, deniz, bitki örtüsü, çok bereketli ve verimli ovamız mutlaka olumsuz etkilenecek..Baştan Belediye Başkanımız ''Termik santrale hayır'' diyordu..Sonradan patronlar onu aldı Almanya'ya geziye götürdü..Ne olduysa oldu..Şimdi ''termik santrale evet'' diyor..
Ben köyde dilim döndüğünce tavır koyup, fikrimi söylüyorum ama..öyle tepkisiz bir halkımız var ki..sonuç almak çok zor..

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Yok gibi birşey..Halkı bilinçlendirebilecek kapasitede yayınlar yapılması gerek..

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

İstanbul'da yaşadığım ilçeye yakın bir olanak olsa, bir hobi bahçem olmasını mutlaka isterim..Beykoz var ama çok uzak bana..

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Oya ağacı..Özellikle beyaz çiçekli olanı..
çiçek: Nergis
kitap: Nutuk ve ''Bu Mülkün Sultanları ( 36 Osmanlı padişahı) - Necdet Sakaoğlu''
şarkı: Ben gamlı hazan..
müzik grubu/müzik sanatçısı: Pink Floyd
ressam: Balaban
şair: Nazım HİKMET
film: Hayat Güzeldir (İtalyanca: La vita è bella ),
web sitesi: ''OdaTv

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 17:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Sayın Pria.

Tanıtım yazınızı okudum.

Daha uzun yıllar inşallah sağlık ve mutluluk içerisinde sevdikleriniz ile birlikte, sevdiğiniz yerlerde ömür geçirmenizi temenni ederim.

Yılan maceranız çok hoştu. Size dokunmayan yılan bin yıl yaşasın.

Geçen kış sizin sayenizde o güzelim nergislerle tanıştım. Bu sene başlarına felaket geldi. Sayfanızda anlatmıştım. Seneye inşallah aynı güzelliklere yeniden kavuşurum.

Sizi tanıdığıma, sizinle form arkadaşlığı yaptığım için kendimi mutlu hissediyorum.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 17:43   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın pria teşekkür ederim.

Yazınızla şimdi sizi biraz daha iyi tanımış olduk. Sizinle beraber burada olmak benim için de hoş.
Güzel bahçenizde bol verimli fidanlarınızla mutlu ve sağlıklı günler geçirmenizi dilerim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 18:01   #4
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bizim kasaba ( antik adı PRİAPOS) gerçekten Marmara Denizi çevresindeki doğası en harika ve dejenere olmamış yörelerinden biridir..belki de tektir..Doğal yarlarıyla, plajlarıyla ünlüdür..Ben kalabalık yerlerde denize girmeyi hiç sevmem..minik bir koy bulurum..yerleşirim..sessiz, patırtısız, kirsiz bir ortamda mavi, berrak denizin keyfini çıkarırım yazın..
Ama işte her güzel yöremizde olduğu gibi, turizm, yapılaşma, sanayi canavarı bizim kasabaya da göz dikti..konutlar gittikçe artıyor..deniz ufaktan kirleniyor..kumsallar çöplerle kirlenmeye başlıyor..

Bir de termik santral yapımı çıktı karşımıza şimdi..
Bakın aşağıda adı ''kocakum'' olan bu nadide plajımızın hemen üstüne bir termik santral yapılmaya çalışılıyor..
Deniz doldurulacak..ithal kömür boşaltmak için liman yapılacak..
Hiç kıyılır mı bu güzelliğe, bakın, siz karar verin:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic...11081&start=25

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 19:02   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Hakikaten ender güzellikte. İnşallah kıyamazlar.

gulcingiller beğendi.
Eski 23-01-2012, 20:49   #6
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Pria;

Ne güzel dersler verdiniz eylemleriniz ile bizlere. Çok teşekkürler.

Sağlık içinde sevdikleriniz ile uzun yaşayın, gizli minyatür koyunuzu bulamasınlar inşallah.

Saygılarımla lütfen.

gulcingiller beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 21:08   #7
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bir de kuşlar..fidanlarımın en az 10-15 tanesinin dallarında kuş yuvaları oluyor..baharda, tam yumurta-yavru döneminde fidanlığıma gittiğimde, dolaşırken benim onların yuvalarına, yavrularına zarar vereceğim hissiyle, etrafımda öylesine çığlıklar atıp dolanıyorlar ki..adeta ''git burdan'' demek istiyorlar bana..üzülüyorum tabi..
Ehh..bir de böyle yavruların fotoğraflarını çekmeye kalkarsam, ana-babaları ortalığı velveleye veriyorlar:

Eklenen Resimler

Eski 23-01-2012, 22:20   #8
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

''Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?'' sorusuna yanıt verirken sayın malina ve Mine Pakkaner hanımefendileri unuttuğum sanılmasın..
Onların açtığı konular ve o konularla ilgili verdikleri güvenilir,doyurucu yanıtlar ''agaclar.net'' in gövdesini oluşturuyor..
Kendilerine müteşekkirim..

Eski 23-01-2012, 22:40   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Pria, keyifle okudum tanıtımınızı. Hala İstanbula dönebilmenize şaşırmadım desem yalan olmaz Her türlü iş, toplantı, hatta görevi savuşturup aylardır adım atmıyorum. Ailenizle birlikte mutlu ve gönlünüzce zaman geçirmenizi dilerim.

yağmur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 22:50   #10
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Geçen kış sizin sayenizde o güzelim nergislerle tanıştım. Bu sene başlarına felaket geldi. Sayfanızda anlatmıştım. Seneye inşallah aynı güzelliklere yeniden kavuşurum.

.
Ben de bu site sayesinde bir satış başlığı açarak nadide nergislerimi sizlerle buluşturabildim sayın Tura..

http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/26070.htm

Eklenen Resimler

Eser İlhan, olcim ve SUDEM beğendi.
Eski 23-01-2012, 23:05   #11
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Fidanlığımdan 2006 yılından görüntüler:

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2012, 00:07   #12
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Tura, Güler Hanım, mrduran ve
Meyvelitepe..
Güzel sözleriniz ve temennileriniz için çok sağolun..

Eski 24-01-2012, 21:27   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
[B]

...Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bir keresinde köyde gündüz fidanlarımı sularken,yerde oturuyorum tabi..hortum fidanın dibinde..10 dakika kadar bekliyorum..Öyle otururken bir ara arkama döndüm..baktım arkamda bir yılan,1 metre uzağımda kafayı kaldırmış bana bakıyor..belliki suya gelmişti..İçimden ne yapmalı,ne yapmalı diye düşünürken..hiç istifimi bozmadan yanıbaşımdaki hortumun ucunu yavaşça elime aldım ve hızla arkama dönerek yılana tuttum..zavallıcık şok olmuştu..o kaçtı ben su sıkarak kovaladım keratayı..

Bir defasında da, yine zeytinleri sularken fidanın dibindeki otların,kuru dalların altından pıt diye ayaklarımın dibine bir tavşan yavrusu fırlayıverdi..hortumdan çıkan sudan ıslanmış, yanıbaşımda tir-tir titriyordu..öylesine tatlı, sevimliydi ki, uzunca bir süre sevdim, okşadım korkusu yatışsın diye..ama hala titriyordu..hafifçe arkasına vurur gibi yaptım; başladı yine zıplayıp gitmeye..daldı yine bir ot yığınının altına..bu yavrunun ana babasının yuvası da benim fidanlığın içindeki yaşlı bir incir altındaydı..onları üç yıl devamlı gördüm..ama bu yıl göremedim..avcılar geliyor aklıma..

Bir de kuşlar..fidanlarımın en az 10-15 tanesinin dallarında kuş yuvaları oluyor..baharda, tam yumurta-yavru döneminde fidanlığıma gittiğimde, dolaşırken benim onların yuvalarına, yavrularına zarar vereceğim hissiyle, etrafımda öylesine çığlıklar atıp dolanıyorlar ki..adeta ''git burdan'' demek istiyorlar bana..üzülüyorum tabi.....
Sevgili pria sizi daha çok tanıdığımıza memnun olduk. Özel iletiler ile sohbet ederken çok daha genç olduğunuzu hayal etmiştim. Halbuki benim gibi orta yaşın sırındamışsınız. Şimdi biraz daha sevindim aynı kervandamışız.

Ve şimdi daha derin ve hatta daha entellektüel sohbet yolu açılmış demektir.

Eğer yılanla karşılaştığında yarı beline yakın havaya kalkmışsa tehlikede olduğunu düşünür ve kendisini olduğunda daha büyük göstermek ister. Bu onun aynı zamanda saldırı pozisyonudur. Çok yakınınızda, ayaklarınızın dilinde bu durumda yakalanırsanız, hiç kıpırdamadan bir süre beklenirse çekip gider. Küçük bir hareketi saldırı olarak algılar.

Eğer yılandan şüphelenilen bir yer varsa oraya su püskürtülürse çekip gider...

Tavşan ve yavrusuna gelince; tavşan 5 km lik bir alanda yaylım _ beslenme_ yapar ve en umulmadık bir yerde yatar. Her zaman aynı yerde aynı yatağı kullanır. Dibinden geçseniz bile kaçmaz. Tavşan gibisin sözü korktuğundan değil, _kendine güvene_ kaçtığından gelir. İşte o zaman aynı yuvaya bir daha yatmaz. Ama başka bir tavşan yatabilir.

Tabi siz yavruya dokunduğunuz için _ bıraktığınız koku_ anne onları daha emin bir yere taşıma ihtimali yüksektir.

Kuşlar yumurtlama ve yavrulama dönemlerinde yuvalarının yanına gelen, yaklaşan her canlıyı düşman _avcı_ olarak görür. Sizin yuvaya yaklaştığınızdaki tepkiyi bir kediye, bir köpeğe, bir yılana ya da bir alıcı kuşa da verir. Amacı dikkati başka yere çekmektir ve bunu yaparken kendini bile tehlikeye atar.

Eğer kuşun yuvasına, yumurtasına veya yavrusuna dokunulursa _ koku sinerse_bir daha o yuvaya gelmez. Yumurta ve yavrularını terk eder.

Zeytin fidanlarının dip dallarına kuşlar yuva yapıyorsa budama zamanı gelmiş demektir.

Kolaylıklar diliyorum.

(not: bu yazı karşı tarafın bu konularda hiçbir şey bilmediği düşünülerek yazılmıştır)

yağmur beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2012, 11:05   #14
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Katkınız için teşekkür ederim Halil Bey..

Yaban hayatı ile ilgili oldukça deneyimim ve bilgim var..
Kritik durumlarda çok soğukkanlıyımdır..panik yapmam asla..
yazın havalar çok sıcakken, fidanlıktaki kulübede çok yattım..kapıyı da kapatmam..
Dağda tek başıma gezerken kurtla da domuzla da karşılaştım..ayının yavrularıyla oynaştığına da tanık oldum..

onlar yoluna ben yoluma..

belki de hayvanlar kimden zarar gelip gelmeyeceğini çok iyi algılıyorlar..

Fakat bir fobim var: ŞİMŞEK..

Hava çakmaya başlayınca, elimde değil, çok korkarım..
Bunun nedeni de şu..
Bir defasında 20-30 metre uzunluğundaki ağaçların olduğu yaşlı bir kayın ormanında, bir defasında da sımsıkı bir çam ormanında, şimşeklerin peşpeşe sanki burnumun dibindeymiş gibi çaktığı bir yağmura yakalandım..ilkinde arabadan uzaktım..ikincisinde arabamın içine girdim..
ama unutamıyorum o anları..bilinçaltımda çok yer etmiş..
o korkuyu atamıyorum..
yaşayan bilir..

gulcingiller beğendi.

Düzenleyen pria : 25-01-2012 saat 11:42
Eski 25-01-2012, 19:44   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın pria

Güzel kokulu Nergisler'inizle tanıştım ilk önce. Sonra bitmek bilmeyen sorularımızla bizi hiç üşenmeden aydınlattınız. Forumda tanıtım sayfanızı okuyunca çok memnun oldum.

İyiki varsınız.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2012, 22:23   #16
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu güzel sitede iyi ki hep birlikte varız Benol Hanım..
Nice, nergisler gibi güzel yıllar dilerim size....

Eski 27-01-2012, 18:15   #17
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sizi sizden okumak çok keyifli oldu.

Beni en çok
Alıntı:
Eşimle benim en çok mutlu olup sevindiğimiz şey, sağlık karnemizi kullanmak zorunda kalmayışımız ve doktor kapısını çalmayışımız..En büyük zenginliğimiz bu..
sözleriniz etkiledi. Gerçekten, bundan öte zenginlik mi var. Keşke herkes böyle düşünebilse.

Sevdiklerinizle birlikte hep böyle zengin kalın, dilerim

gulcingiller beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 11:50   #18
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Pria, sizi kendi yazınızdan tanımak çok güzel. Bu sene her kapı önüne gelişimde Pria'nın nergisleri ne durumda diye sabırsızlıkla göz atıyorum. Sayenizde Priapos'un havasını almış çiçekler açacak bahçemde.

Kasabanızın güzelliği bozulmadan, sevdiklerinizle beraber, sağlıklı uzun yıllar geçirmenizi dilerim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 17:37   #19
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nevsune ve Kiraz Hanımefendiler..

Güzel sözleriniz ve temennileriniz için çok teşekkürler..

Herşey gönlünüzce olsun..

Eski 28-01-2012, 18:42   #20
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Sevgili pria, kendinizi ne güzel anlatmışsınız, keyifle okudum. Bir çok arkadaşımız gibi nergisleriniz sayesinde kesişti yolumuz sizinle. Mesajlarıma, sorularıma bıkmadan usanmadan cevaplar verdiniz. Çok teşekkür ederim. Ailenizle birlikte sağlık ve güzellikler dilerim.
Güzel priaposunuzda güzelliklerin kıyılmaması dileğiyle.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 21:38   #21
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sağolun, varolun sayın loveflower..

Selam ve saygılarımla.

Eski 29-01-2012, 01:37   #22
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Sayın Pria,
Sizi tanımak güzeldi. Keyifle okudum. Topraktan, toprakla üğraşmaktan, doğayla içiçe olmaktan zevk alan insanların bir arada olması, aynı ortamı paylaşması ne hoş değil mi...

Halkımızın çevre konusuna yeterli duyarlıkta olmadığına dair düşüncenize katılıyorum. Yazık ...

Size ve ailenize birlikte nice mutlu seneler diliyorum.
Selam ve saygılarımla.........

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 17:50   #23
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın aygün..

Halkımız, özellikle bilinçsiz çiftçimiz çevre konusunda maalesef çok duyarsız..

Bir örnek vereyim:

Benim köyde her yıl aşağı yukarı 20 bin dekar çeltik (pirinç) ekilir..Münbit ovamızın tamamı nerdeyse..
Fakat gelin görünki, yazın çeltiğe en az 5-8 kere ilaçlama yapılır..Boş ilaç kutuları rastgele atılır..Kimse bunları şöyle toplayıp bir çöplüğe gömeyim demez..
Her taraf boş ilaç şişesi ile dolar..

Zaten bu kadar ilaç kullanılarak yetiştirilen pirinci yiyesiniz de gelmez..
Ben bunları gözlerimle gördüğüm için evde pirinç bile kullanmam..Daha az ilaçlama yapılan bulguru tercih ederiz..

Bilmukabele, selam ve saygılar....

Eski 30-01-2012, 09:05   #24
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
(not: bu yazı karşı tarafın bu konularda hiçbir şey bilmediği düşünülerek yazılmıştır)
Valla, benim için çok da faydalı oldu, sayenizde öğrendim. Teşekkür ederim.
Devamı olacak mı bu mesajın?

Eski 30-01-2012, 19:08   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sayın pria

Kendinizi çok güzel anlatmışsınız. Yaşadığınız bölge çok güzel ama böyle güzellikleri yok etmek için bazan olağan üstü güç harcarız. Ben böyle durumlara çok üzülüyorum doğayı yavaş yavaş yok ediyoruz.

Nergisleriniz çok güzeller emeğinize sağlık.
Mutlu ve sağlıklı günler dilerim..

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 19:42   #26
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay Mesajı Göster
..Yaşadığınız bölge çok güzel ..
Fatma Hanım..
Kasabamız gerçekten ender rastlanır, çok az sayıda kalan doğal koylarıyla ünlüdür..

Karabiga Koyları - Muhteşem Güzellikler

Gerçi ben şahsen çok fazla ünlü olmasını istemiyorum..Çünkü, 10 yıl önce benim fidanlığa giden yoldan Şahmelek'teki o güzelim koylara günde 3-5 taksi geçerken şimdi günde 20-30 taksi geçtiğini görüyorum..

Böyle giderse 5-10 yıl sonra buraların orijinal hali halmaz gibi..Çünkü, insanoğlu bir güzelliğe dadandığı zaman orayı rezil etmeden bırakmaz genellikle..Bakın o çıplak ve ağaçsız tepeler bir zamanlar 15 yaşlarında çam ağaçlarıyla kaplıydı..Piknikçilerin mangal keyfinden, binlerce dekar orman yandı gitti..

Benim sürekli denize girdiğim minik bir koyum var mesela..uzaktan bakarım önce..birileri varsa başka bir koya geçerim..Bu lüksüm var şimdilik..Ama 10 yıl sonra müstakil kullanabileceğim, çöpsüz, kirsiz, gürültü-patırtısız minik bir koyum olacak mı, şüpheliyim..

Selam ve saygılarımla..

gulcingiller beğendi.
Eski 06-02-2012, 11:55   #27
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bizim semtin kuşları

Bizim semtin kuşları

Eski 02-03-2012, 21:27   #28
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Zeytin fidanlığımdan taze bir görüntü:

zeytin budaması

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 05-03-2012 saat 20:16
Eski 06-03-2012, 17:32   #29
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Okumaya üşenmeyenler için, hayatımdan minik kareler:
Zeytin (Olea)
Koca yemiş (Arbutus unedo)

Dikili ağacı olan var mı?
http://www.agaclar.net/forum/925334-post219.htm

olcim ve oz26 beğendi.

Düzenleyen pria : 14-03-2012 saat 15:38
Eski 08-03-2012, 17:54   #30
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Fatma Hanım..
Kasabamız gerçekten ender rastlanır, çok az sayıda kalan doğal koylarıyla ünlüdür..

Karabiga Koyları - Muhteşem Güzellikler

Gerçi ben şahsen çok fazla ünlü olmasını istemiyorum..Çünkü, 10 yıl önce benim fidanlığa giden yoldan Şahmelek'teki o güzelim koylara günde 3-5 taksi geçerken şimdi günde 20-30 taksi geçtiğini görüyorum..

Böyle giderse 5-10 yıl sonra buraların orijinal hali halmaz gibi..Çünkü, insanoğlu bir güzelliğe dadandığı zaman orayı rezil etmeden bırakmaz genellikle..Bakın o çıplak ve ağaçsız tepeler bir zamanlar 15 yaşlarında çam ağaçlarıyla kaplıydı..Piknikçilerin mangal keyfinden, binlerce dekar orman yandı gitti..

Benim sürekli denize girdiğim minik bir koyum var mesela..uzaktan bakarım önce..birileri varsa başka bir koya geçerim..Bu lüksüm var şimdilik..Ama 10 yıl sonra müstakil kullanabileceğim, çöpsüz, kirsiz, gürültü-patırtısız minik bir koyum olacak mı, şüpheliyim..

Selam ve saygılarımla..
Hemşehrim sen böyle reklamını yaparsan 5-10 yıl beklemene gerek yok bu sene dolar taşar oralar
Harika yerler gerçekten..

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024