agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)
Beğeni Düzeni25Beğeniler
 • 6 Gönderen malina
 • 1 Gönderen Melih Bakırlıoğlu
 • 2 Gönderen MeyveliTepe
 • 1 Gönderen yağmur
 • 5 Gönderen Ozlem A
 • 3 Gönderen malina
 • 1 Gönderen Antaios
 • 2 Gönderen Jezebel
 • 2 Gönderen Ozlem A
 • 1 Gönderen Cumhur Tonba
 • 1 Gönderen Ozlem A

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2014, 13:56   #1
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,230
Galeri: 88
Ozlem A

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Uzun zamandır izliyor olduğum evcini adlı bir blogdan Meyvelitepe sitesine ulaşmış ve takip etmeye başlamıştım, agaclar.net'te bu sitede bir link olarak yer alıyordu, forumlara üye olma gibi bir düşüncem olmadığından bakıp geçmiştim. Sonra bitkilerle ilgili internette yaptığım araştırmalar beni hep bu adrese yönlendirdi, aradığım cevaplar hep burada, hem de yazışmalar gayet ciddi ve seviyeli bir tarzda ben de üye oldum.

Burada neler öğrendiniz?
Ne öğrenmedim ki desem daha yerinde olur. İlk aklıma gelenler Sayın Meyvelitepe’den enzim ve kompost yapımı, Sayın Mine Pakkaner’den ev yapımı bitki ilaçları, hastalık ve zararlıları tanıma becerileri diyebilirim. Tabii site bir derya, öğrenilecek ve keşfedilecek çok şey var..

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Birşeyler öğretme noktasında olduğumu pek düşünmüyorum. Ancak, mutfak konusunda yararlı olduğunu düşündüğüm bilgi ve deneyimlerimi paylaşmaya ve reçetelerimi vermeye gayret ediyorum. Bu arada enzim yapımı ve bitkiler hakkında dişime gore soru görürsem cevaplamaya çalışıyorum. Umarım benden birşeyler öğrenen birileri de çıkıyordur.

Sizi tanıyalım
İstanbul Teknik Üniversitesinde Tekstil ve Endüstri Mühendisliği eğitimi aldım, aynı okulda master yaptım. Ancak kariyerim bankacılık alanında oldu. Uzun sure bir Amerikan bankasında çalıştım. Kendime koyduğum bırakma zamanı hedefimi bir yıl geçirerek te olsa, bankacılığı geçen yıl bıraktım.

Şu sıralar ailemle vakit geçirmenin tadını çıkarıp yarı zamanlı olarak eşimle çalışıyorum. Mutfakta yaratıcı işler yapıyor, çocuk sahibi olana dek yemek yapmamış olmanın acısını çıkarıyorum. Babam tam bir bitkisever olduğundan belki de bitkilere olan ilgi ve sevgim her zaman vardı. 5 yaşımda evde bulduğum tohumlarla bahçemizde bir minik bir marul tarlası oluşturduğum günden bugüne dek, fırsat bulduğum her ortamda bir şeyler yetiştirdim.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Şu anda da mutlaka en az bir saatim çiçeklerime ait. Arka bahçe projem gerçekleşirse bu çok daha artacak.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
Forum bir umman, o kadar çok bilgi var ki zaman zaman görülemeyen bir çok konu oluyor ve üzerine yorum yapılmamış olan konular bazılarımız için çok yararlı bilgiler içerse de kaybolabiliyor. Bu konuda nasıl bir çözüm olabilir emin olmasam da belki ilginç ve faydalı görünen ve yeniden tartışmaya açılmak istenen konular moderatörler tarafından örneğin ‘haftanın spotlight konusu’ şeklinde dönüşümlü olarak belki gündeme alınabiir.

Bir de çok temel konularda mesaj sayıları çok ama çok arttığında bilgiler çok dağılıyor ve elemek yeni balşayanlar için çok zorlaşabiliyor. Keşke bilgi içerikli mesajlar ilgili başlık altında yıldızlansa falan da tartışma ve bazı tekrarlı sorulardan ayrışabilse.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Belki yeni üyeler için olabilir (tecrübeden Sitede soru sormadan önce forumda iyi bir arama yapmak ve konuyu bulunca da önceki bilgileri okumak çok önemli, 10 yıllık geçmişi olan bir sitede pek çok soru sorulmuş ve en ayrıntılı şekilde zaten cevaplanmış. Yine de sorular cevaplanıyor ama biraz ön okuma ve araştırma ile bir adım öteye geçmek mümkün olabiliyor.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Çok mutlu ediyor J Aslında sokaktaki ağaçtan, kaldırımın köşesinde çıkan yabani otlara kadar her bitki ilgimi çekiyor. Özellikle tohumdan ağaç yetiştirmeyi çok seviyorum. Bu güne kadar çam, atkestanesi, fındık, kestane, erik, gojiberry, manolya, nar, limon ve mandalinayı çekirdekten büyütmeyi başardım, bir kısmını bahçesi olan arkadaşlara verdim, kalanları da saksılarda yaşatmaya çalışıyorum. Yer sıkıntısı nedeniyle evde çiçek ve mutfak için yetiştirebileceğim otlar ve yeşilliklerle sınırlanmış durumdayım.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Çok var aslında.. Ama hep hatırlayacaklarımdan biri işim gereği Londra’ya taşındığımda balkonlu ev arayışım. Bahçecilik kültürü bu kadar gelişmiş olan İngilizlerin şehirde ne kadar az balkonlu ev yaptıklarını farketmek çok şaşırtıcı, dolayısıyla bulması da çok zor olmuştu. Epeyce daha fazla kira ödemek te cabası. Sonrasında otobüslerle, taksilerle torba torba toprak ve saksı taşıma maceralarımı hiç unutamıyorum.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Planlarımda değişiklik olmadı ama burada öğrendiğim bilgiler ile bahçe hayallerimi gerçekleştirmede daha donanımlı hale geldiğimi düşünüyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
İlk olarak bu yılki 10.yıl toplantısına katıldım. Çok olumlu duygularla ayrıldım. Toprakla uğraşmak insanların gönlünü güzelleştiriyor olmalı. Bu kadar güzel insanı birarada başka yerde görmek çok zor J

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Eskiden sıkça İngiliz bahçe kitaplarından yaralanıyordum, özellikle görsel olarak çok iyi olup süs türleri ve peysaj anlamında çok iyiler. Artık internet kaynakları kitaplardan daha öne çıktı, konusuna göre başarılı bulduğum siteleri izliyorum. Ayrıca Permakültür ile ilgili kitaplar okuyorum. Bill Mollison’un meşhur Permakültür’e Giriş isimli kitabını eğer henüz okumadılar ise her doğasevere önermek isterim.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Örnek aldığım kişiler anneannem ve babaannem. Ben küçükken annem çalıştığı için geleneklerle yaşayan o son kuşağa kısa bir sure de olsa ulaşabildim. Anneannem her hayvanı (yılan yavrularını bile) seven, koruyan ve iyileştirmeye çalışan bir hayvansever, babaannem ise küreğin sapını toprağa dikse yeşertecek kadar elinden her şey tutan, bostanında bizim için her türlü meyve ve sebzeyi yetiştiren bir bitki delisiydi. Her ikisini de sık sık rahmetle anarım.
Bir de TEMA kurucusu Sayın Hayrettin Karaca kuşkusuz herkes tarafından örnek alınması gereken bir doğa ve vatanseverdir.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Almadım, isterdim. Zaman zaman üniversite sınavında tekrar şansımı denemeyi düşünmüyor değilim J

Zamanınızın ne kadarını Agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Her gün 10 dakika bile olsa bakmaya çalışıyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Mutfak, özellikle sağlıklı beslenme ve yazmak.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Evet, ne kadar düzgün bir sistem kurulduğuna hala inanamıyorum. Ben de bir dahaki tohum paylaşımına ben de katkıda bulunmayı umuyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
TEMA üyesiyim. Üye olmamakla birlikte 2005 yılına kadar TEGV kapsamında çocuklara gönüllü eğitim verdim ve çeşitli benzer aktivitelerde bulundum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Hayır katılmadım.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Yeterli bulmuyorum.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Faydalı olduğunu düşünüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
Bir tane seçmek gerçekten çok zor.. Cevaplarımın uzunluğu için özürler..
ağaç: Ihlamur, yok iğde, yok yok çınar, asıl meşe, aaa hayır at kestanesi, ah mavi ladini unuttum.. diye sürer bu konu
çiçek: Bu sıralar kokulu mini beyaz sıklamenlerim (anemonlarım darılmayın
kitap: En çok bu seçimde zorlandım ama bütün kitaplığımı bağışlayacak olsam şu iki kitabı veremezdim: Turgut Özakman – Şu Çılgın Türkler ve John Fowles - French Lieutenant’s Woman.
şarkı: Undisclosed Desires (Muse) ve Cambaz (Mor ve Ötesi) ve pek çok türkümüz
müzik grubu/müzik sanatçısı: Muse / Tarkan
ressam: Monet
şair: Aşık Veysel , Özdemir Asaf
film: Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (Yavuz Turgul)
web sitesi: agaclar.net

gece, maki01, kamil35 ve 3 kişi beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 08:58   #2
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 10-03-2007
Şehir: akhisar/manisa
Mesajlar: 484
Sevdiğiniz ağaçların ilk sıralarına zeytin ağacını da ekliyeceğinizi tahmin ediyorum. Küçük bir trilye cinsi ağaç işinizi görür gibi geliyor.
Sizi tanımak keyifli, bir bitki delimiz daha oldu galiba.

Ozlem A beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 11:14   #3
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 8,871
Buraya gelmiş olmanız, foruma aktif olarak katılmanız ne kadar güzel. Toplantıda dağıtmak maksadıyla yapmış olduğunuz enzimlerden bir kaçını kapağını açarak koklamıştım, hepsi de mükemmel bir şekilde yapılmışlardı, ayaküstü kısa görüşmemizde nasıl benimsemiş olduğunuzu ve heyecanla paylaşma arzunuzu görmüştüm.

Tüm isteklerinizin gerçekleşmesi dileğimle...

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 11:43   #4
Ağaç Dostu
 
yağmur's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-05-2013
Şehir: Muğla
Mesajlar: 748
Aylardır enzim başlığında sonra da toplantıda kısacık tanıştık ama zaten hep tanıyormuşum gibi geldi bana. Umarım daha nice toplantılarda görüşürüz. Arka bahçe tasarısı da gerçek olur umarım.

Ozlem A beğendi.

Düzenleyen yağmur : 22-04-2014 saat 11:43 Neden: imla
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 12:06   #5
Moderatör
 
Giriş Tarihi: 08-05-2012
Şehir: Istanbul
Mesajlar: 1,772
Sevgili A_NOMAD'in tanıtım sayfasını görünce, kendi tanıtım sayfamın aylar önce yayınlanmış olduğunu farkettim, ki Sayın malina'ya da 6 Eylül toplantısında yayınlanmadı demiştim (cezama razıyım sayın malina )

Gecikmeli de olsa çok teşekkür ederim.

Sayın Melih Bakırlıoğlu, teşekkürler.. Zeytini nasıl unutmuşum, kendime hayret ettim. Bu yıl kara koşnil dadanan saksıdaki zeytinim için Sayın Meyvelitepe'nin dünya kadar vaktini aldım.. Her yıl verdiği bir avuç zeytini salamura bile yapıyorum.

Sayın Meyvelitepe, sanırım forum üyelerinin büyük bir kısmının ilham kaynağı, öğretmeni ve örnek aldığı biri olduğunuzu söylesem abartmış olmam. Sizden yaptığım enzim ile ilgli böyle bir yorum almak büyük bir onur, teşekkür ederim..

Sevgili yağmur, şaşırtıcı ama ben de seni sanki yıllardır tanıyormuş gibi tanıştığımızda hiç yabancılık çekmemiştim. Yine görüşmek üzere, sevgilerimle..

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 14:30   #6
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,230
Galeri: 88
Ben de "yayınlandı zaten" demediğim için eşitlendik

Yaşasın unutkanlık

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2017, 13:25   #7
Ağaçsever
 
Antaios's Avatar
 
Giriş Tarihi: 11-07-2006
Şehir: Edirne-İstanbul
Mesajlar: 59
Hoşgeldiniz.

Ozlem A beğendi.
Antaios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2017, 10:54   #8
Ağaç Dostu
 
Jezebel's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-02-2010
Şehir: İzmir
Mesajlar: 8,681
Galeri: 11
Sevgili ÖzlemA, sizi tanımıyorum ama yazılarınız ve yorumlarınız bana çok yerinde ve mantıklı geliyor.
Tanımasam da neden bilmem mantığınız ve düşüncelerinizi ifade şeklinizden sizi kendime yakın hissettim.
Keyifli forumlar dilerim.

malina ve Ozlem A beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2017, 20:27   #9
Moderatör
 
Giriş Tarihi: 08-05-2012
Şehir: Istanbul
Mesajlar: 1,772
Sevgili Jezebel, güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Kalp kalbe karşı demek lazım sanırım Sizin yazılarınız da bana çok yakın geliyor, kaleminiz hayranlık uyandıracak derecede güçlü. Görüşmek dileği ile, sevgiler...

malina ve Jezebel beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 11:59   #10
Ağaç Dostu
 
Cumhur Tonba's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-07-2008
Şehir: EDİRNE-ANTALYA
Mesajlar: 11,419
Galeri: 80
Sayın Ozlem A.
Harikasınız. Tanıtımınız için çok çok teşekkürler.
Emeklliliğn tadını çıkarıyorsunuzdur umarım. Selamlar, saygılar.

Ozlem A beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 19:42   #11
Moderatör
 
Giriş Tarihi: 08-05-2012
Şehir: Istanbul
Mesajlar: 1,772
Asıl ben vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim Sayın Cumhur Tonba, bu arada henüz emekli olmaya epey var şu anda kendi işimizde çalışıyorum. Böylesi çok daha güzelmiş. Sevgi ve saygılar )

Cumhur Tonba beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2023