agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 7 Gönderen malina
  • 1 Gönderen tener
  • 2 Gönderen Güler
  • 2 Gönderen limon
  • 2 Gönderen Nuri Murvet
  • 2 Gönderen Güler
  • 2 Gönderen nrkrkmz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2012, 13:06   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
nrkrkmz

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Agaclar.net'e gelişim tahmin edeceğiniz gibi evdeki çiçeklerime özellikle orkidelerime nasıl bakım yaparım, neler yapmalıyım nereden başka cins orkide bulurum sorularını internet ortamına yansıttığımda hep karşıma agaclar.net'in çıkmasıyla başladı. Üye olmadan önce uzun süre okudum. Sonra üye olup tekrar okumaya devam ettim.

Sonunda dayanamayıp ben de yazmaya başladım. Hatta yazmaya bitkilerle değil de çok meraklı olduğum mutfak aletleri bölümden başladım.

Burada neler öğrendiniz?

Nereden başlasam, hangisini söylesem; o kadar çok şey öğrendim ki... Bitkilerle alakalı olanlar dışında, hayatın olmazsa olmazları yemeklerin içeceklerin tariflerini bile forumdan alır oldum.
Aradıklarımı önce agaclar.net sonra başka yerlerde arar oldum. Hatta nasılsa sitede yoktur diye düşündüğüm bir çok bilgiyi de google da aratırken ilk mesajın agaclar.net olması beni hala hayretlere düşürüyor.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Orkide bakımı hakkında bilgi aktarmaya çalışıyorum.

Sizi tanıyalım

1957 İstanbul doğumluyum .Lise mezunuyum. İstanbul dışında kazandığım üniversiteye terörden dolayı ailem izin vermediği için gidemedim.
24 yaşında bir kızım var.
Agaclar.net'le tanışana kadar ev hanımıydım. Şimdi ise HAYAL BAHÇEM adında Cattleya ve Cymbidium cinsi orkide ürettiğim bir seram var.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Çoğunu, hayatım bitkiler oldu Bitkiler demem ne kadar doğru bilemiyorum ben Orkide üreticisi oldum onlarla yatıp onlarla kalkıyorum. Hem de bu site sayesinde

Agaclar.net te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Şimdiye kadar eksikliğini duyduğum bir şey olmadı.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Öncelikle aktif olmaları...Siteye çekinmeden yazmalarını.
Forumda ilgilendikleri konuları baştan sona okuyup sorularını ondan sonra sormalarını...
Okurken o anda ihtiyaçları olmadığını düşündükleri bilgilerin sonradan onları çok ilgilendirebileceğini unutmamalarını...

Burasının bir forum olduğunu ve bilgi paylaşımlarının gönüllü olarak yapıldığını ve herkesin her an cevap veremeyeceğini unutmayarak daha anlayışlı ve sabırlı olmalarını öneririm.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Her gün yeni bir şey öğrenerek mutlu oluyorum.
Başta orkide ve tropik bitkiler... Biraz biraz da mum çiçeği .

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Orkidenin erişilmez olduğu zamanlarda evde yetiştirmeye çalıştığım bitkilerin saksılarından solucan çıktığında nerede olursam olayım onları camdan atardım.
son olayım ise cymbidium yaprağı yerine neredeyse parmağımdan parça alıyordum. Makasım çok keskinmiş

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldumu?*

Evet. Hayatımı tamamen değişti.

"Cattleya bana neler ettin" başlığında yazdığım gibi sayın Ziya Soner'in orkidelerini önce bir iki sonra az daha fazla ve sonunda %60 ını alıp profesyonel orkide üreticisi olarak hayatıma devam ediyorum.

Dünyanın bir çok yerinde olan orkide seralarının benzerini İstanbul'da yapmaya ve farklı orkide türlerini de yetiştirip tanıtmak planlarım arasında. Orkide haricinde mum çiçeği üretimine girmek gibi planlarım da var.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Tabii katılıyorum
Agaclar.net toplantılarında orada olmaktan üyelerle tanışmak beni mutlu ediyor. Toplantılar forumda başlayan ahpablıkların sanal alemden çıkıp gerçek hayatta devamı benim için .
Cıvılcıvıl geçiyor herkes bir birini tanıma telaşı içinde diye bakarken diğer yandan da bilgi ve bitki paylaşımları için tatlı bir kargaşa. Toplantı sayesinde tanıdığım hayatımda dostluk katına oturanlarlar da oldu ve bu dostlarıma hayatımda oldukları için teşekkür ederim.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Bitkiler hakkında şu ana kadar okuduğum ilk kitap Orchids for Dummies. Orkide hakkında çeşitli yabancı yayınlar. Kitap öneremiyorum. İnternet ortamında bilgilenmek daha kolay geliyor bana

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Anneannem ve annem ilk sırayı alır, sonrada agaclar net'ten tanıştığım değerli dostlarım.
Hayrettin Karaca ve Ali Nihat Gökyiğit'in yaptıklarını göz ardı edemem

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Pasif üye olarak Bahcesel.com , Orchidboard.com
Agaclar.net profesyonel ve amatör üyeleri bulunan bir forum ve tüm üyelerin yardıma koştuklarını gözlemliyorum.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Eğitim almadım. Zaman bulursam evet, eğitim almak isterim

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Oldukça uzun zamanımı geçirdim okuyarak.
Şimdi ise serada ki işlerin yoğunluğundan istediğim kadar foruma zaman ayıramıyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Dalış, seyahat, yelken ve köpeklerim

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Toplantıda bitki paylaşımına katıldım.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Praecox, Güler hanım, Sevilay, Ferda Ülkümen ... Bilgileri, verdikleri pozitif enerjileri, bitmek bilmeyen çalışma azimleri beni çok etkiledi. Sakın Malina'yı unuttum sanmayın burada bu yazıları onun sayesinde yazıyoruz bilgileri onun sayesinde okuyoruz. Teşekkürler Malina

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Gönüllüsü olduğum Sivil Toplum Örgütü yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

İnternette yapılan protestolara katılıyorum. Protestolara aktif olarak katılmak gerekli diye düşünüyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

O kadar az televizyon seyrediyorum ki bu konuda yorum yapamıyacağım.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Oldukça faydalı buluyorum. Beton yığınları arasındaki yaşamdan biraz uzaklaşmanın herkese iyi geleceğini düşünüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Gülibrişim
çiçek: Orkide
kitap: Büyü Dükkanı (Yeşim Türköz)
şarkı: Autum Leaves
müzik grubu/müzik sanatçısı: Frank Sinatra
ressam: Salih Acar
şair: Yahya Kemal Beyatlı
film: Yeşil Kart
web sitesi: www.hayalbahcem.com

drhegeli, Güler, Tura ve 4 kişi beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 14:55   #2
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Nrkrkmz, gözlerinin içi gülen arkadaşımız. Hayal Bahçen, hayallerinle beslenmeye devam etsin yine, koca bir gerçek olsun.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 22:31   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sizi tanımak çok güzel. Tüm hayallerinize kavuştuğunuz , uzun , sağlıklı ve mutlu nice yaşlar dilerim. Sevgiler.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 23:39   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Sizi tanıdığıma memnun oldum. Seranızı biliyorum. Hayali gerçege çevirdiğinizi daha uzun yıllar temenni ederim.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 15:52   #5
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
İçimizden biri bölümünü bugün okumaya başaladım . Site arkadaşlarını kendi anlatımlarından tanımak mutluluk verici. Ev hanımlığından hayal bahçesi yolculuğunu gıpta ile okudum. Hayalleriniz her daim gerçek olsun.

jineop beğendi.
tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 16:38   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Nur, (bak sitedeki ismini yine yazmadım- yazabilmem için önce adını soyadını bir kâğıda yazıyor ve sesli harfleri çiziyorum kalanlar beni idare ediyor)

En nihayetinde seni de bu başlığa çekebildim ya, bravo kendime diyorum.

Sevgili Nur, yazını zevkle okudum, hiç de bilmediğim şeyler değildi hatta sende çok daha fazlası var. Sen o kadar sevecen, hayat dolu, tuttuğunu koparan birisin ki... bayılıyorum sana. İçtenliğini seviyorum, dürüstlüğünü seviyorum, açık kalpliliğini seviyorum.
agaclar.net söz konusu olduğunda her koşulda bana yardım teklifin hep beni yüreklendirmiştir, sağ ol canım arkadaşım.

Ne büyük bir cesaretle orkide işine giriştiğini ve çok da başarılı olduğunu biliyorum, seni takdir ediyorum.
İnşallah arzu ettiğin her şey, misli ile daha da iyi şekilde olur. Sana mutluluk veren her şey seninle olsun. Sen bütün bunları hak ediyorsun.

Lütfen sağlığını da ihmal etme, seni çok ama çok seviyorum.

jineop ve Lunlun beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 17:03   #7
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Özgür ruhlu, güçlü, dobra kadın...

Hayalerinin peşinden giden, gözü kara, tuttuğunu koparan, korkusuz, çalışkan kadınlara ba-yı-lı-yo-rum.

Sevgiler...

tener ve jineop beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 17:41   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın Nrkrkmz

Yüreği ve gönlü kocaman olan arkadaşım...

Hayatta bütün dilediklerin, sevdiklerinle beraber, sağlıkla, gönlünce olsun...

Saygı ve selâmlarımla...

tener ve jineop beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 12:18   #9
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Yine yoksun, nerelerdesin?

tener ve jineop beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2012, 11:34   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sevgili
Kiraz,Jineop, Tura,tener, Güler, Limon ve Nuri Mürvet güzel temennilerinize ve yorumlarınıza teşekkür ederim.

Tura ve jineop beğendi.
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2016, 11:08   #11
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Evet yoksunuz ve bizler üzgünüz

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024