agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 3 Gönderen malina
  • 3 Gönderen Sakaki
  • 4 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen Adem Keskin
  • 3 Gönderen Güler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2013, 10:46   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
sagol

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Agaçlar.net'e geliş maceram ile üye olma maceram arasında çok fazla bir süre geçmedi. Bahçedeki ağaçlarımdan birinin hastalığı için internette dolaşırken konudan konuya atlayıp forumda birkaç konuyu okudum ve birkaç gün sonra üye oldum, pasif bir okuyucu olarak bir süre bazı bölümleri gözden geçirdim. Aktif olarak Agaclar.net’e başlamam ise Tekin Bey’in Zekeriyaköy’de yaptığı bir bonsai çalışmasıyla başladı

Burada neler öğrendiniz?
Öğrenmeye açık biriyim, insanın her yaşta yeni birşeyler öğrenip devamlı olarak kendini geliştirmesi gerektiğine inanıyorum.
-Ağaçlarla, çiçeklerle küçüklüğümden beri ilgiliyim ama burada yeni türleri tanıdım.
-Bonsaide temel kavramları
-Bonsaide tellemeyi
-Ağaçlarımdaki hastalıklar konusunda bildiklerimi geliştirdim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Bu soruyu aslında diğer üylere sormak gerek.
Öğrenmeyi olduğu kadar öğretmeği de seviyorum. Sadece agaclar.net'te değil genel olarak okumaya ve öğrenmeye aç olduğumdan başka sitelerden, kitaplardan okuduklarımı ve deneyerek öğrendiklerimi vaktim olduğunca ve yeri geldikçe paylaşıyorum. Bonsaici arkadaşlarda Zeytin/Delice sevgisinin artmasına katkı yapmışımdır umarım.

Sizi tanıyalım
55 yaşındayım, Elektronik Haberleşme Mühendisiyim, Bigisayar ve Kontrol bölümünde master yaptım. Çalışma hayatıma çok küçükken (5 yaşındayken) babamın işyerinde hayatı öğrenerek başladım. Profesyonel olarak çalışmaya Üniversitede Araştırma görevlisi olarak başladım daha sonra çeşitli şirketlerde Araştırma geliştirme bölümlerinde mühendis, uzman ve yönetici olarak çalıştım. Çalışma hayatımın büyük bölümünde yurtdışında uluslararası şirketlerde danışman olarak çalıştım.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Çocukluğumdan beri ağaçlara ve çiçeklere hayatımda hep yer ayırmışımdır. Hiç vaktim yoksa bile sabah erken kalkıp hiç olmazsa yarım saatimi bazen 1 saatimi bitkilere ayırıyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu"diyebileceğiniz neler var?
Genelde yeterli buluyorum. Uluslararası makale çevirilerine daha yer ayrılsa bilginin yayılması daha iyi sağlanabilir.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Hayat boyunca öğrenmeye ve öğretmeye daha fazla vakit ayırmalarını tavsiye ederim.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Bitkilerle ilgilenmek yaşama sevincimi, enerjimi artırıyor, dinlendiriyor, gözümü gönlümü açıyor.
Zeytinler/Deliceler, Çam çeşitleri, Meyve ağaçları ve özellikle sarkık ağaç türleri. Çiçeklerden ise Güller, Japon Gülleri, Yasemin türleri, Kala, Hanımeli, Çiğdemler, Laleler gibi birçok çeşit.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
İş veya tatil amaçlı gittiğim yurtiçi ve yurtdışı gezilerde, hiç olmazsa bir tane bitki satan yere gider ve çok hoşuma giden bir bitkiyi alır güzelce paketlerim elde veya ve bavulda getiririm.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Bonsaiye ilgim sadece imrenerek bakmakla kalmadı deneyip kendim de denemeye başladım.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Zekeriyaköyde yapılan bonsai çalışmasına katılmak benim için itici bir güç oldu, yavaş yavaş denemeler yapmaya başladım. Öğrenmenin sonu yok, daha çok eksiğim olabilir ama zaman içinde pek çok şey öğrendim, denedim. Tekin Bey’in gerçekleştirdiği birkaç etkinliğe katıldım. 2013 de Agaclar.net toplantısına da katıldım. Bu tür toplantıların yeni üyelerle tanışmaya ve bilgi, tecrübe paylaşımına çok katkısı olduğuna inanıyorum. Fırsat buldukça katılmaya çalışıyorum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Bonsai Pirlerinden John Naka’nın Bonsai Technics I ve Bonsai Technics II kitaplarından çok şey öğrendim. Peter Chan’ın Bonsai isimli kitabını da beğeniyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Çocukluğum hep bağlarda bahçelerde geçti o nedenle doğaya, ağaçlara, çiçeklere yoğun ilgim var. Rahmetli Dedem 80 yaşında bile gününün büyük bölümünü ağaçlara bitkilere ayırırdı , dedemi örnek aldığımı düşünüyorum. Tarlasında 40 çeşit armut ağacı, çeşit çeşit elma ağaçları, her çeşit kayısı ağaçları, her cinsten erik ağaçları vardı ve her duyduğu fidandan en azından aşı kalemi almaya çalışırdı.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
www.Bonsai4me.com , www.bonsaime.com , www.bonsaisouth.com.au , www.portalbonsai.com, ibonsaiclub , http://bonsainut.com sitelerine üyeyim. Hepsinin yeri ayrı, Agaclar.net ile kıyaslayıp ayrımcılık yapmak istemiyorum.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Yok almadim ve almaya gerek de duymuyorum. Bitkilerle bukadar haşır neşir olduğumu görenlerin Ziraat mühendisi olup olmadığımı sormalarına alışkınım.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Genelde abone olduğum konulara mesaj gelirse login oluyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Amatör olarak fotoğraf , video çekmek. Video klip hazırlamak. Kitap okumak. Yağlıboya resim yapmak. Gezmek, Yüzmek,...

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Vazgeçtiğim türlerdeki bonsai adaylarımı paylaştığım oluyor. Paylasmak ve insanlari mutlu etmek guzel.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?
Bazen genç bir üyenin, bir aceminin yazdığı, bazen deneyimli birinin yazdığı etkiliyor. Aslında bütün üyelerin ellerinden geldiğince bir şeyler paylaşması güzel. İnsanların azmi çalışması etkiliyor beni , daha çok zaman ayırıp çalışmaları dolayısıyla Sayın Tekin ve Sakaki’yi takdir ediyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Üye olduğum sivil toplum örgütleri olsada pek vakit ayırıp aktif görev alamıyorum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız,katılmak gerekir mi?
Katılmak gerektigine inanıyorum ama pek vakit ayıramıyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Hayir bulmuyorum. Daha iyi programlar olsa da daha fazla vakit ayırabilirmiydim bilmiyorum, Web de olanlar bana yetiyor .

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Kendi bahcem oldugu icin bir hobi bahcesi ihtiyacım yok. Hobi bahçeleriyle 20 yıl önce Almanya’da tanıştım. Amacına uygun kullanılırsa çok öğretici ve dinlendirici olacağını gördüm. Bizde de yaygınlaşmasını dilerim.

Hepsinden gönlünüz ne kadar koparsa yazın: En sevdiğiniz;
Ağaç: Zeytin, Ardıç, Çam çeşitleri
Çiçek: Gül, Japon Gülü
Kitap: Kitaplarda çok ayrım yapmıyorum ama son okuduğum kitap İnferno – Dan Brown
Şarkı: KlasikMüzik veya Enstrümental müzik ruhuma daha fazla hitap ediyor.
müzik grubu/müzik sanatçısı: Son yıllardaki dizi müziklerini güzel buluyorum: Yaprak dökümü,muhteşem yüzyıl gibi...
Ressam: Beğendiğim çok ressam var, aralarında ayrım yapmak istemiyorum.
film: The Godfather, Titanic.,..gibi birkaç film sayabilirim. Yerli dizilerden Muhtesem Yuzyil’ı izliyorum. Yabanci dizilerdense Da Vinci’s Demons, Homeland, 24, Person of interest giibi dizileri severek izliyorum
website : Agaclar.net, Bonsaime, Bonsai4me, ibonsaiclub

Adem Keskin, Kelebek ve Muda beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 12:22   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Zaman ayırıp kendinizi tanıttığınız için çok teşekkürler sn. sagol.

Sizinle zaten yüz yüze tanışma onuruna erişmiş olmama rağmen çok uzun sohbet edememiştik İstanbul'da. Bir de kendi kaleminizden burada kısa hikayenizi dinlemek çok hoş oldu

Umarım uzun yıllar birlikteliğimiz ve güzel paylaşımlarımız devam eder ve hep birlikte güzel bonsailer kazandırırız ülkemize!

Hayatınızda ve çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 23:44   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Teşekkürler Sayın Sakaki, Adem Keskin,

İstanbul'a yolunuz düşerse beklerim, hem sohbet eder hem de beraber bir uygulama yaparız.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 07:04   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Sağol sizi ayrıntılı olarak tanımamıza fırsat tanıyan bu hoş sohbetiniz ve nazik davetiniz teşekkür ederim.Kısmet diyelim, yolu bu tarafa düşen dostlarımızıda ben misafir etmekten memnunluk duyarım. Her zaman kapım açıktır , saygılarımla .

sagol ve Kelebek beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 09:56   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın sagol, ne iyi ettiniz de kendinizi tanıttınız, teşekkür ederim.

Ben, bu başlığı çok seviyorum. Arkadaşların kendi kalemlerinden tanıtımlarını okumak büyük keyif veriyor. Sitemize nasıl üye olmuşlar, nelerden zevk alıyorlar, neler yapıyorlar.... bunları okudukça sanki daha tanışır oluyoruz.

Yazılanları okudukça kendimize de pay çıkartıyoruz adeta; aaaa bak o da benim gibi düşünüyor, o da aynı bitkileri seviyor diyerekten mutlu oluyoruz.

Sayın sagol, her şey gönlünüzce olsun ama siz de hep bizimle; agaclar.net'le olun.

Sakaki, sagol ve Kelebek beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024