agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 3 Gönderen malina
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen mandalinleerik
  • 2 Gönderen Nautilus Cycad
  • 2 Gönderen Nautilus Cycad
  • 1 Gönderen loveforlife

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2013, 13:36   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Nautilus Cycad

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Tabii ki bilgi arayışlarım esnasında. Ancak foruma yaklaşık 2 sene sonra kayıt oldum. Bu sitede yazdıklarımız çok önemli arkadaşlar ona göre. 2 yıl sadece siteyi ve kullanıcıların bilgi ve samimiyet seviyesini izleyip gözlemledim…

Burada neler öğrendiniz?
Sahibi için pek de önemi olmayan ama ‘’ paylaşılan bilginin ’’ ne kadar değerli ve önemli olduğunu.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Karşındaki insandan bir şey beklemeden bilgiyi ve elindekini paylaşmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu.

Sizi tanıyalım
1981 İstanbul doğumluyum. Teknik öğretmen olan babamın Mersin/İçel şehrine tayini ile bu şehre taşındık. Coğrafyası ve karma kültür insanları ile oldukça zengin bir şehir. Akdeniz ikliminde büyüdüm. Mersin insanlarının ve annemin sıcaklığı vurdu banada. 1998 yılında İzmir’e taşındık. Zorluklar içerisinde geçen 5 yıl sonunda ilk dükkanımı açtım. 2003 yılında 40 m2 olan dükkanım bu gün 12000m2 üzerinde 1500m2 bir fabrikaya dönüştü. Çok zorluklar çektim. Ama çok çalıştım. Yani 33 – 34 – 35 plakalarında geçen bir hayat benimkisi…

Germeyi ve gerilmeyi sevmem. İnsanların birbirleri ile konuşurken ses tonlarından kişiliklerini çözebilirim. Bu sitede yazdıklarından çözdüğüm gibi

Hak olayına inanırım. Karşısındakinin hakkını yiyen insanı zerre kadar sevmem. Sevmediğim huyum çok iyi niyetliyim.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Sabah fabrikama gittiğimde ilk olarak Fernroom odasına girip eğreltilerime su fıs fıs yaparım. Tohumlara bakarım. Bitkilerimi gözlemlerim. Notlarımı alırım. Deneyimlerimi gözlemlerimi düşünür yorum yaparım. (1-1.5 saat) Gün içerisinde yaklaşlaşık 2 saat diğer bitkilerimi incelerim. Damla sulamalarına bakarım. Üzerlerinde bitki börtü böcek var ona bakarım havuzuma ve koi balıklarıma bakarım.

Akşam eve gelince birkaç evdeki bitki ile meşgale her gece çerezle karışık 1.5 saat doğa felsefesi ile ilgli kişisel gelişim ve derken günün yaklaşık 5.5 saati bitkilere ve diğer canlılara ayrılıyor 

6. Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
Bence ana başlığı ağaçlar ve çiçekler olan böyle geniş kitleye hitap eden bir sitede;
En sevdiğiniz ağaç ve en sevdiğiniz çiçek “ hepsinden 1 tane cevap hakkınız var “ biraz yanlış olmuş.
Kişisel tavsiyem
En sevdiğiniz ağaç ve nedeni :
En sevdiğiniz çiçek ve nedeni :
Nasıl bir bahçe isterdiniz bize anlatırmısınız :
Diye bir başlık atıp insanların bitkilerde nasıl anlamlar ve neden kendilerine daha yakın hissetkilerini sorgulamanız daha doğru olacağı kanısındayım. Bırakalım o gökkuşağı, o ruh gün yüzüne çıksın … En çok sevdiği bitkiyi neden seviyor ? Ne anlam yüklüyor bunu bilelim…
Eğer bu başlık düzeltilir ise ben bunları gönlümce yazmak isterim…….

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Canlılar zaten her zaman içinde bulunduğu ortamı, hayat şartlarını en iyi hale getirmek ister. İnsan bardak değildir. İçine bilgiyi koyamazsın.
Bir bitki, bir hayvan ilgisini çeker alıp bakar. Sıkılınca bırakır. Bunu biz değiştiremeyiz. Bilgi öneri ile değil istiyene verilir. İsteyen arar bulur. Öyle olunca daha değerli daha güzel olur.

Öncelikle kişinin istemesi lazım yani. Önerim yok. İsteyene bilgim dahilinde her konuda samimice paylaşıma hazırım.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Evli arkadaşlar ile oturmaya gitmeler gelmeler – Playstation maçları – kahve kültürü yok bende.

Fabrikamda 8 kişi çalışıyor. Günün19 saati ayaktayım. Ticaret yapıyorum. Para kazanıyorum. Yani müşterilerimin paralarını alıp devlete – personele – aileme vb. giderlere harcıyorum. Alacak verecek öfff yani .
Dolayısı ile çok büyük bir yük ve stres bu ticaret yapmak.
Ama sabah her sabah fernroom odamı düşünmek acaba tohumlar patladı mı – kuşlar nasıl – balıklar yumurtlamış mı diye işe gitmek. Akşam son kontrolleri yapmak bitkilere bakmak… Eğer bitkiler olmasa sanırım şuan akıl hastanesinde olurdum.

En çok ilgilendiğim Tropikal türler Eğrelti otları , Cycad türleri , Palmiyeler ve Epifitik ( Asalak ) bitkiler yani Geyik boynuzu, Orkide vb

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Sitenize açtığım Platycerium Bifurcatium adlı başlığa Oceanheart adlı kullanıcının özelden attığı bir mesajdan sonra hayatım bitkisel anlamda çok değişti. Beni çok mutlu etti. Belkide en hayatımın en mutlu anlarından biriydi.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Hayır. Ancak buradan edindiğim arkadaşlıklar benim gelecekte en büyük hazinem olacak sanırım.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Şuana kadar olmadı. Ama olacak.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Evrim ve biyoloji hakkındaki kitaplar dışında kitap okumuyorum…

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Prof. Dr. Celal Şengör siyahi görüşleri dışında günümüzden örnek aldığım insanlardan birisi diyebilirim. Türkiye’de bu tip insanlar varmı pek bilmiyorum. Araştırmaya vaktim yok. Geçmişte yaşamış (1800'lü yıllar) insanları okumak örnek almak daha kolay oluyor….
Ancak bu sitenin kurucuları ve kullanıcılarının hepsi bence örnek alınacak insan. Sebeblerini açıklama gerek yok sanırım.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Kişisel gelişim amaçlı Etoburbitkiler sitesine dün üye oldum. Başka bir site kaydım yok. Zaten çokluk olan yerde düzensizlik ve karmaşa kaçınılmazdır.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Hayır. Buna vaktim yok.
Kişisel olarak kendim tecrübe ederek öğrenmeyi daha çok seviyorum. Beni bilime ve bilimselliğe itekliyor. Zincirleme reaksiyon gibi. Hepsi birbirine bağlı zaten eğitim denen konuların..

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Adını kullanmam İzini ile “ Charlaux “ adlı üye kadar

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Çok sevdiğim bir eşim ve işim var.
Doğayı hayvanları bitkileri incelemek neden nasıl sorunu sormak en büyük takıntım.
Profesyonel derecede iyi resim çizerim. 3 x 2 metre resimlerim var 
Gazbeton heykeller yaparım.

Kendi imkanlarım ile edindiğim Havuz dolusu Koi balığım, 2 adet köpeğim….
Doğanın bana armağan ettiği sayısını bilmediğim kurbağam, haşerem böceğim, saka kuşlarım, mavi gökyüzüm, sevgi ile çalışan 8 personel arkadaşım var.

Her hafta sonu Kemeraltı çarşısına gideriz. İzmir’de olup da yapılacak şey çok desem ayıp etmiş olmam sanırım.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Henüz katılmadım. Ama mümkün olduğunca ne istediğini bilen arkadaşlara, nasıl bakacağını anlatıp gerekli paylaşımı yapıyorum.
Benim tohumlar biraz egzantirik... Tohumdan ben bile zor yetiştirdiğim için fidan olarak hediye ediyorum

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Yok. Olamaz. Ekmek spor desem siler misiniz ? 

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Vakti ve yanlışlıkla oluşan risklerin ihtimalini göze alan alan herkes için şart 

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Bu konu hakkında görüşüm maalesef yok.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
“ İsviçre’nin Atom parçacıklarını ayırıştırıp bilmem ne yaptıkları Cern bilim merkezi “ bence her bir hobi bahçesi ….

Neden mi ? Orada doğru kıvılcım çıkarsa öyle bir patlama olur, öyle bir zincirleme reaksiyon olur ki tüm hayatınız değişir. Bir de bakmışsınız Hobi bahçesi 1000m2 bahçeli cam seralı bir eve dönüşmüş 

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
Ağaç : Dicksonia Antarcktica
Çiçek : Tacca Chantrieri : Yarasa Çiçeği
Kitap : Türlerin kökeni
Şarkı : La vie en Rose
Müzik grubu : 3 Tenors (Luciano Pavorotti - Plácido Domingo – José Carreras)
Ressam : HR Giger (Sürrealist Sanatçı)
Şair : Şiir bilmem ve ilgimi çekmiyor
Film : Aşk, vergi ve ölümün kaçınılmaz olduğunu bizlere anlatan “ Meet Joe Black “
Web sitesi : Tabii ki Google… O olmasa bu gün bu teknoloji olmazdı sanırım. Sonra agaclar.net diyebilirim 

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 23:07   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Geyikboynuzunu ve taccayı seven biri ha, ne güzel. Her daim benim de en sevdiklerim arasındadır. İzmir toplantılarına da bekleriz, memnun oluruz.

loveforlife beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 00:17   #3
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Yazdıklarınızı zevkle okudum. Bunları paylaştınız mı bilemiyorum ama bitkilerinizi, balıklarınızı ve bahsettiğiniz diğer dostlarınızı merak ettim açıkçası bir sayfada görmek isterim. Bu güzel yazıyı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

loveforlife beğendi.
mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 21:59   #4
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Geyikboynuzunu ve taccayı seven biri ha, ne güzel. Her daim benim de en sevdiklerim arasındadır. İzmir toplantılarına da bekleriz, memnun oluruz.
Mine hanım davetiniz için teşekkürler. Bende sabırsızlıkla bekliyorum gelecek toplantıyı. Konuşacak çok şey var sanırım. Size de bir adet Platycerium Superbum hediye edeceğim eğer kabul ederseniz ve bakmak isterseniz.......

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 22:03   #5
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Yazdıklarınızı zevkle okudum. Bunları paylaştınız mı bilemiyorum ama bitkilerinizi, balıklarınızı ve bahsettiğiniz diğer dostlarınızı merak ettim açıkçası bir sayfada görmek isterim. Bu güzel yazıyı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Sn. Mandalinleerik siteye layık bir sayfa açmayı düşünüyorum. Bu yüzden acele etmiyorum.

Nezaketiniz için asıl ben teşekkür ederim...

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 23:43   #6
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Yazdıklarınızla sizi bir nebze de olsa tanımak gerçekten çok güzel. Daha derinlere inildiğinde kim bilir ne güzellikler bekler bizi...

Hayatınızdaki onca güzelliğin içine iyi ki agaclar.net'i de eklemişsiniz. Azimle ilerlediğiniz bu yolda, doğa ananın sihirli dokunuşu hayatınızdan hiç eksilmesin...

Sayfanızı ve paylaşımlarınızı büyük bir merakla bekliyor olacağım...

mtgokduman beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024