agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler
  • 4 Gönderen malina
  • 5 Gönderen pria
  • 5 Gönderen Tura
  • 2 Gönderen gtatas
  • 2 Gönderen Doğayla Barış
  • 1 Gönderen Güler
  • 1 Gönderen Orhan Özbilgiç
  • 1 Gönderen gtatas
  • 1 Gönderen gtatas

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2013, 19:35   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
gtatas

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Sakız ağacı ile ilgili bilgi araştırırken bu güzel forum ve bir o kadar da güzel olan forum sakinleri ile tanıştım.

Burada neler öğrendiniz?
Nasıl bitki yetiştirmeliyiz, nasıl bakımını yapmalıyız, nasıl çoğaltabiliriz gibi bu tür soruların cevabını sitemizden öğrendim.Tam bir doğa sitesi olduğu için tabiattaki tüm canlılarla ilgili bilgi öğreniyorum ve öğrenmeye devam edeceğim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Daha yeni ve acemi bir üye olduğum için küçük küçük bilgi paylaşımlarımız olmaktadır.

Sizi tanıyalım
Gürcan Tataş 1975 İzmir doğumluyum. Evliyim 4 yaşında bir oğlum var. İzmir Adnan Menderes Havalimanında Samsonite seyahat ürünleri mağazasında satış danışmanı olarak çalışıyorum.Boş vakitlerimde hep tabiatla uğraşmayı çok severim, bahçe işleriyle ve evcil hayvanlarla bol bol vakit geçiririm. 500 tane muhabbet kuşum , 20 tane akvaryum balığım , 10 tane hamsterım var.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Mümkün olduğunca çok zaman ayırmaya çalışıyorum çünkü bitkilerle uğraşırken yorgunluğumu unutuyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
Sitemizi eksiksiz buluyorum.Olması gerekenler yerli yerinde.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Mümkün olduğunca polemiğe girmeden tartışıp doğru olduğunu bildiğimiz bilgilerimizi paylaşalım.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Bitkiler beni dinlendiren canlılar onlarla devamlı konuşurum. Evimde 5 farklı renkte Afrika menekşem, bir tane orkidem, kuşkonmazım, üç çeşit hoyam, 2 saksı ananasım ve türünü şuan hatırlayamadığım üç saksı daha çiçeğim var. Bitki merakım da en çok şunu severim diyemem her türlüsünü öğrenmeye çalışırım ve ilgi gösteririm.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Geçen gün bir abimizin 6,5 dönümlük şeftali mandalin bahçesini rutin ziyaretlerimden birinde meyva vermiyen bir ayva ağacı vardı her sene gözünün içine bakarız çiçek açar ama soğuklardan bir türlü meyva vermezdi ne yapalım keselim mi aşılayalım mı diye her yıl tartışırdık bu sene de aynısını yapmış ve bizi ayvasız bırakmıştı.

Bitkilerle ağaçlarla hep konuşurum derdim ya işte bu ağaçla da konuşmaya başladım; Sen bize neden hiç ayva vermiyorsun, bize kümsüsün filan derken yapraklarıda çok sıktı bir araladım ve çok güzel bir kuş yuvası gördüm bu o günün güzel bir sürprizi idi. Ve anladık ki bize faydası olmayan ayva ağacının en azından tabiatın kendi döngüsüne çok büyük bir faydası vardı.Biz de yavruların uçmasını bekledikten sonra ağacı kesip aşılamaya karar verdik.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
İleriye dönük planlarım da herhangi bir değişiklik olmadı ama bitkilere olan sevgim, ilgim ve merakım daha da iştahlandı.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Hiç katılma fırsatım olmadı, hafta sonları çalıştığımdan dolayı toplantılara katılamadım. Bazı üyelerin paylaştığı videolardan faydalanıyorum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Artık çağımızın gereği internet her türlü soruya cevap vermekte ve hiç kimseyi cevapsız bırakmamaktadır.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Tabii ki de bu sevgim babamın bahçeye ilgisinden kaynaklanır o da çok meraklıdır ben de ona yıllardır çıraklık yaptım bahçe belledim, çapaladım suladım halen bile yazın izinli günlerimde gider bahçeye çıkar sularım temizlerim ve bu işleri çıplak ayakla yaparım ki elektriğimi boşaltayım diye. Ve huzurlu bir vakit geçiririm.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Üye sayımızın fazla olması ve bilgili kişilerin kontrolünde bir site olması en büyük farkımız diye düşünüyorum.Başka forumlarla da fazla ilgilenmiyorum.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Mesleki eğitim almadım ama tabiî ki de almak isterim. Çocukluğumda ya veteriner ya da ziraat mühendisi olmak isterdim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
İşyerim müsait uzun bir zaman dilimin de ağaçlar.net için de bulunuyorum.Genel de sabahtan hemen kendi maillerimi kontrol ederim. Sonra da ağaçlar.net ten gelen maillerde kimler neler yazmış bakarım.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Hayvanlarda çok ilgimi çeker, sonra ev işleri tamir vs.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Paylaşımlara büyük bir zevkle katıldım, kendim de her sene geleneksel hale getirdiğim değerli KOZ ÜZÜMÜ’nün çeliğini paylaşıyorum . Zaten paylaşımı seven biriyim. Bitki çeşitliliğinin sağlanabilmesi için paylaşımın şart olduğunu düşünüyorum.İmkanları dahilin de herkes bir şeyler paylaşmalı.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Sivil toplum örgütlerine pek vakit ayıramıyorum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
İnternet üzerinden elimden geldiğince ilgiliyimdir. Ve bu protestolara herkes katılmalı diye düşünüyorum çünkü doğa ve çevre avcumuzun içinde akıp gidiyor.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
İnsanlara yeşil sevgisi başta anne ve babalar tarafından aşılanmalı diye düşünüyorum. Sonra da kişi sever ve hoşlanırsa bu sevgiyi hep içinde yaşatır.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Olmazsa olmazlardan bence her kişinin bağı bahçesi olamıyor bir karış toprak için çırpınıp duruyor, yok tenekelere plastik kovalara dikiyor ama hobi bahçeciliği yayılsa ve kiralar uygun rakamlarda olsa tahminim çok rağbet görür ülkemizde .

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Erik
çiçek: sümbül
kitap: Çılgın Türkler
şarkı: Dönülmez akşamın ufkundayız.
müzik grubu/müzik sanatçısı: Mazhar Fuat Özkan
ressam: Şenol Yorozlu
şair: Cahit Sıtkı Tarancı
film: Çanakkale 1915
web sitesi: agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 21:13   #2
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
''bahçe belledim, çapaladım suladım halen bile yazın izinli günlerimde gider bahçeye çıkar sularım temizlerim ve bu işleri çıplak ayakla yaparım ki elektriğimi boşaltayım diye''

Bayılırım bende çıplak ayakla toprakta haşır neşir olmaya..Aynı kafadayız..

Ayrıca, çiftçiliğin, toprakla uğraşmanın kibarlığı falan da olmaz..
Geçenlerde site bahçesine çok güzel yanmış hayvan gübresi gelmişti..bende saksıda büyüttüğüm şebboy ve menekşe fidelerimi dikmeyi düşünüyordum..gübre kokusunu duyunca, hemen fideleri ve migros torbalarını alıp indim aşağıya..
Poşetlere aşırabildiğim kadar fazla gübre alabilmek ve dairemin etrafındaki alana bol gübreyle dikebilmek için başladım ellerimle doldurmağa..
Beni gören bahçevan, acınası bir ifadeyle geldi yanıma ve ''abi bırak kürekle dolduruvereyim'' dedi..
Ben ''boşver Hüseyin, b.k kokusu fena değil'' dedim.. Ardından ''eline b.k, ayağına çamur bulaşmayan insan iyi çiftçi olamaz'' diye ekledim..
Bu laflarım çok çok hoşuna gitmiş..şimdi beni gördü mü hemen tekrarlıyor..
Herkese de söylüyor..

Tanıdığıma sevindim sizi sayın gtatas..selamlar..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 08:18   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Merhaba.
Sizi tanıdığıma sevindim.
Bir de hayran kaldım.
500 Muhabbet kuşu. Aralarında dinleniyor musunuz, yoruluyor musunuz?

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 14:52   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Sayın pria ve tura çok teşekkürler ben de memnun oldum tanışmaktan. Kuşların gürültüsü muhteşem bu tamamen hayvan sevgisi ile alakalı gürültünün şiddetini hep azaltıyor onlara olan sevgim.

Tura ve pria beğendi.
gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 18:31   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın gtatas

Tanıtım yazınızla sizi tanımak ne güzel...

Sevdiklerinizle beraber, sıhhatle, afiyetle, gölünüzce bir yaşamınız olsun...

Selamlarımla...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 00:33   #6
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Siz bizim gözümüzde KOZ ÜZÜMÜ ile özdeşleştiniz.{[geçen yıl almıştım ama tuturamadım.seneye devam ederseniz isteyeceğim.]
Selamlar ,saygılar

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 16:14   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın gtatas

Tanıtım yazınızla sizi tanımak ne güzel...

Sevdiklerinizle beraber, sıhhatle, afiyetle, gölünüzce bir yaşamınız olsun...

Selamlarımla...
Sağolun Nuri bey sizlerde eksik olmayın ben de memnun oldum.

Eski 30-03-2013, 16:16   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgul1a Mesajı Göster
Siz bizim gözümüzde KOZ ÜZÜMÜ ile özdeşleştiniz.{[geçen yıl almıştım ama tuturamadım.seneye devam ederseniz isteyeceğim.]
Selamlar ,saygılar
Sayın akgul1a adres bilgilerinizi gönderin tekrar göndereyim size isterseniz.?

Eski 30-03-2013, 20:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Bitkilerle konuşmak ve 500 muhabbet kuşu :-)
Sevgili gtatas siz doğanın sırrını çözmüşsünüz, muhtemelen kuşlarla da konuşuyorsunuz, kesinlikle sizi tanır ve cevap verirler. Muhabbetlerle ilgili anılarım pek fazla . Muhabbetler konuşan cins mi? siz mi üretiyorsunuz ? Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte sevgi dolu günler diliyorum . Saygılarımla.

gtatas ve pria beğendi.
Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 09:59   #10
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili gtatas, kısa da olsa tanıtım yazınız için teşekkür ederim. Sizi tanımak çok hoş oldu, anlatımınızı zevkle okudum.
Hayvanlarınız ve sevdiğiniz bitkilerinizle güzel günler geçirmenizi dilerim.

gtatas beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 07:01   #11
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Gürcan Bey;
Keşke bu yazınız 5-10 gün önce yayınlanmış ve bende görmüş olsaydım. Şubattan bu yana Adnan Menderes'e iki kez gelip gittim. Özellikle 19 mart taki dönüşümde İzmir'den alana, uçak saatinden neredeyse iki saat önce gelmiştim.
Vakit zor geçmişti. Kesinlikle uğrardım.

Son gelişimde kanarya sever bir yeğenimide ziyaret etmiştim. Ondada birkaç yüz tane kanarya var. Senelerdir üretip fazlalarını satarmış. Müstakil evinin alt katını tamamen onlara ayırmış. Cıvıl cıvıl, çok keyifliydi.
Kuşlarınızın ve hamsterlerinizin fotoğraflarını paylaştığınız bir bölüm var mı sitemizde? Bakmak isterdim.

Sizi daha yakından tanıdığıma sevindim. Herşey gönlünüzce olsun.

gtatas beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 22:10   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Gürcan Bey;
Keşke bu yazınız 5-10 gün önce yayınlanmış ve bende görmüş olsaydım. Şubattan bu yana Adnan Menderes'e iki kez gelip gittim. Özellikle 19 mart taki dönüşümde İzmir'den alana, uçak saatinden neredeyse iki saat önce gelmiştim.
Vakit zor geçmişti. Kesinlikle uğrardım.

Son gelişimde kanarya sever bir yeğenimide ziyaret etmiştim. Ondada birkaç yüz tane kanarya var. Senelerdir üretip fazlalarını satarmış. Müstakil evinin alt katını tamamen onlara ayırmış. Cıvıl cıvıl, çok keyifliydi.
Kuşlarınızın ve hamsterlerinizin fotoğraflarını paylaştığınız bir bölüm var mı sitemizde? Bakmak isterdim.

Sizi daha yakından tanıdığıma sevindim. Herşey gönlünüzce olsun.
Orhan abi zaten alacağınız olsun İzmire gelip bizlere haber vermemeniz zaten büyük bir hata. Eee bizler içinde sizinle tanışmamak tamamen bir kayıp.Bu sefer olmadı yani.Kuşları ve hamsterlarımı bu konuda paylaşırım.

Eski 01-04-2013, 22:13   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili gtatas, kısa da olsa tanıtım yazınız için teşekkür ederim. Sizi tanımak çok hoş oldu, anlatımınızı zevkle okudum.
Hayvanlarınız ve sevdiğiniz bitkilerinizle güzel günler geçirmenizi dilerim.
Sayın güler sizin ve sevgili malinanın sayesinde ben de tüm üyelere kendimi tanıtma fırsatını buldum, size ve malinaya bir kez daha teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Eski 01-04-2013, 22:16   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğayla Barış Mesajı Göster
Bitkilerle konuşmak ve 500 muhabbet kuşu :-)
Sevgili gtatas siz doğanın sırrını çözmüşsünüz, muhtemelen kuşlarla da konuşuyorsunuz, kesinlikle sizi tanır ve cevap verirler. Muhabbetlerle ilgili anılarım pek fazla . Muhabbetler konuşan cins mi? siz mi üretiyorsunuz ? Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte sevgi dolu günler diliyorum . Saygılarımla.
Sayın doğayla barış eğer konuşmayı öğrettiklerim olursa konuşuyorum.Ama gerisi bıcırdayıp duruyorlar.Ben üretimini yapıyorum.Sizlerde iyisinizdir inşallah havalarda çok şükür güzelleşti.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024