agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 4 Gönderen malina
  • 8 Gönderen limon_sever
  • 2 Gönderen Sevgi Durul
  • 1 Gönderen Mete Tiren
  • 2 Gönderen Tura
  • 2 Gönderen limon_sever

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2012, 13:50   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
limon_sever

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
İnternette limon çimlendirme ve bakımı araştırması yaparken ağaçlar.net karşıma çıktı. Siteyi 2 yıl üye olmadan arasıra takip ettim. Daha sonra soru sorma ihtiyacı hissettim ve üye oldum. O günden bu zamana hem sorularla-cevaplarla hem de paylaşımlarla ağaçlar.netteyim.

Burada neler öğrendiniz?
Aslına bakarsanız hiç bir şey bilmediğimi fark etmiştim. Yoğun ve karmaşık olmayan bilgiler ile bitkiler hakkındaki gerçekleri öğrenmiş oldum. Arkadaşlığı, dostlukları, paylaşmanın sanal ortamda güven içinde olduğunu gördüm. Sadece ekmek veya dikmekten ziyade ananın çocuğuna nasıl bakıyorsa bitkilere ve hayvanlara da o denli bakımın önemli olduğunu öğrendim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Çok fazla tecrübem olmasa da elimden geldiğince yardımcı olma çabası içindeyim. Konya'da ne tür bitkilerin yetiştirilebileciğini araştırıp deneme yapıyorum. Bunları da paylaşıp arkadaşlara deneyimlerimi sunuyorum.

Sizi tanıyalım
İsmim Mehmet. 1984 Konya doğumluyum. İşletmeden haziran ayında mezun oldum. İkinci üniversitemi bitirmiş oldum. Freelance olarak çalışıyorum. Ayrıca iş çıkarsa tasarım stüdyolarında kısa metrajlı şirketlere özel animasyon ve çizgi filmler yapıyorum. Küçük bahçeli bir evde yaşıyorum. Bahçede her çeşit sebze fidesi ve meyve ağacını dikip deniyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Bitkilerin doyum oranlarına göre değişiyor. Hafta içi 3-4 saat ve hafta sonu akşama kadar bahçede olabiliyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
Örneğin konu başlığı domates. Ama konu altında her şey yazılmış. Konu başlıklarında domates hakkında bilgiler, domates hakkında sorular ve cevaplar, üyelerin yetiştirdiği domatesler ve fideler vs. gibi başlıklar olsa, daha güzel ve yalın olacağını düşünüyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Mümkün olduğunca hazır bitkiler değilde bitkileri tohumdan yetiştirmelerini istiyorum. Böylece emek vererek tohumdan yetiştirilen bitkilerin kıymeti bir başka oluyor. Bir de imkanları olanların dikebilecekleri her yere ağaç dikmelerini tavsiye ediyorum.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Bütün stres ve yorgunluğumu alıyor. Evet bitkilerle ilgilenirkende yorgunluk oluyor ama gün sonunda ne kadar rahatladığımı fark ediyorum.
Bahçede yetişebilecek bütün türler beni ilgilendiriyor. Bu yüzden her sene değişik bitkiler yetiştirmeye çabalıyorum. Domates ve bibere özel bir ilgim var. Yetiştirmesini çok seviyorum. Eflatun, sarı renkli çiçek çeşitlerini yetiştirmesini çok seviyorum. Sedir ağacına karşı bir ilgim var. Sedir ağaçlarını dikebileceğim her yere dikiyorum.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
5-6 yaşlarımdayken babam bizim için Pamukkale de 500-600 metrelik bir uçurumun kenarında yetişmiş incir ağacına çıkıp 10-15 adet meyvesini koparmıştı. O an hiç aklımdan çıkmıyor. Baba yüreği bu olsa gerek...
Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
İlerleyen zamanlarda imkanım olursa büyük bir arazi alıp istediğim her bitkiyi yetiştirmek istiyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Toplantılara katılmak istiyorum. Ama Konya'da yapılmıyor sanırım. Uygun vakitlerde hızlı trenle günübirlik Ankara toplantılarına katılmayı düşünüyorum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Bitkilerle ilgili kitap almadım şu zamana kadar. Peyzaj ve süs bitkileri dergilerine abone olmayı düşünüyorum. İnternetten köy ve bereket tvlerini izliyordum. Bunlara ek olarak sonradan kurulan tarimtv'yi vaktim olduğu sürece izliyorum. Ayrıca arama motorları ile bulabildiğim konuları inceliyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Dedem ve babam. İkisi de doğa aşığıdır. Çok sayıda ağacı doğaya kazandırmışlardır.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Bir kaç siteye üyeyim ama çok aktif değilim. Agaclar.net'te kendimi bulduğumu söyleyebilirim.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Mesleki anlamda eğitim almadım. İmkanlar el verirse eğitim seminerlerine başvurmayı düşünüyorum.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Boş vakitlerimde mümkün olduğu kadar giriyorum. İlgimi çeken bir konu olursa bazen saatlerce bilgisayarın başından kalkmadığım oluyor.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
2 küçük kümesim var. Hindi ve tavuk yetiştiriyorum. Bu yıl mümkün olduğunca köy tavukları yetiştirme çabası içine girdim. Akşamları 5-6 km yürüyorum. Gazete ve dergi okumaya bayılıyorum. Fotoğraf çekmeyi çok sevsemde hala profesyonel anlamda bir makine alamadım.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Evet 5-10 kez katılmışlığım oldu. Şu sıralar tohum takas şenliği var. Bir miktar tohumla etkinliğe katılmıştım. Elimde olmayan tohumlardan imkanlar müsadesinde faydalandım. Bu sezon sonu yine tohum biriktiriyorum. Kısmetse paylaşacağım.
Paylaşımlarla elimizdeki tohumları başkalarına sunmanın güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?
Saymak isterim elbet ama o kadar fazla ki, say say bitmez Samimi paylaşımlar herkesi mutlu eder. Beni de mutlu ediyor.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Malesef yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Katılmıyorum ama her zaman doğru şeyler yapılmadığına da inanıyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Ntv'de yeşil ekranın takipçisiyim. Yeterli olmasada güzel bir çalışma. Fırsat buldukça izliyorum. Ağaç yaşken eğilir mantığıyla çocuklara yönelik yayınların daha çok olması taraftarıyım.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Bahçesi olmayan yakınlarımdan hobi bahçesi kiralayanlar var. Kısıtlı alan olmasına karşın hafta sonları onları orada buluyoruz. Bahçe özlemlerini gideriyorlar. Güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Sedir
çiçek: Sarı Renkli Çuha
kitap: Yüzüklerin Efendisi Serisi
şarkı: En güzel hikayem
müzik grubu/müzik sanatçısı: Emre Aydın
ressam: Vincent Van Gogh
şair: Mehmet Akif Ersoy
film: Yüzüklerin Efendisi
web sitesi: agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 20:15   #2
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi? sorusunu yanlış anlayarak bitkilerle bir anınız gibi algılamışım Aslında bu soruya cevap olarak meyve ve çiçek vermeyen bitkilere: "Bak haa sökerim sizi 1 hafta müddet!" diyerek tehdit edişim hoşuma gidiyor. Hem kızıyorum hem gülüyorum Aslında çokta işe yarıyor. Korkularından mıdır bilmiyorum hemen çiçek bağlıyorlar

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 22:11   #3
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
agaclar. net üyesi, genç bir kardeşimizi tanımaktan memnunluk duydum. Tanıtım yazınız için teşekkürler, sayın limon sever.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 22:35   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Bundan sonra çok daha fazla aktif olacağına çok fazla şeyler öğreneceğime inandığım bir üye Sn limon_sever abime selam ve saygılarımı iletiyorum...

limon_sever beğendi.
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 08:30   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Tanıtım yazınızı okudum.
Tandır yapımınızı takip etmiştim.
Burada da geniş olarak sizi tanımış oldum.
Paylaşım için teşekkür ederim.

selis ve limon_sever beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 08:39   #6
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Teşekkür ederim arkadaşlar. Bende bu site de sizinle birlikte olmaktan mutluyum. Bende sizi tanıdığıma memnunum.

selis ve Mete Tiren beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024