agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2009, 11:22   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
feriha

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Sağlık sorunum nedeniyle raporlu olduğum günlerde bir şekilde sellukaya rastladım forumda. Uzunca bir süre üye olmadan takip ettim. Sellukanın peşinden koşarken baktım üyeyim. Hala sellukam yok. Çimlendirdim yaşatamadım. Sonra da başlıklara daldım gittim.

Burada neler öğrendiniz?

Hangisini anlatayım..
İlk defa tohum çimlendirdim. Tohumdan bitki yetiştirmenin keyfini öğrendim.

Ağaçlar.net ile tanışana kadar hiç ilgimi çekmeyen tohumdan bitki çimlendirme birçoğumuz gibi benimde tutkum oldu. Birçok tohuma sevgili arkadaşlarım sayesinde sahip oldum. İlk başladığımda birçoğunu çimlendiremedim. Çimlendirsem de büyütemedim. Artık mevsimlere dikkat edip uygun şartlar gerçekleşmeden denemeler yapmaya pek kalkışmıyorum. Mevsiminde ekilen bir tohumun topraktan başını çıkardığını fark etmek.. Bu nasıl güzel bir olaydır!

Tropik bitkiler ilgim ortaya çıktı. İlk olarak pepino denedim. Lezzetli buldum. Son durum pepinodan çelikler alındı bitki çoğaltma deneniyor. Son kalan minik pepino meyvesinden alınan küçük tohumlar çimlendirilmek üzere perlite konulacak.

Bitkilerin ev ilaçlarıyla ve bitkisel ilaçlarla zararlılardan, hastalıklardan korunmasının mümkün olduğunu öğrendim ve uyguladım.

Kompost yapmaya çalıştım. Terasta çamaşır kutusunun içinde organik artıkları usulüne uygun olarak yerleştirdim. Ama ev ahalisi tarafından baharda çöpe gönderildi.

Böğürtlen, ahududu yetiştirdim. Bol ürün mümkün olmadı ama denemeler devam..

Topraksız tarım çok ilgimi çekti. Besinlerini ve bitkileri hazırladım ama bir yanlış yaparım ürettiğim bitkilerle sevdiklerime zarar verebilirim endişesi yoğun bastı. Ölçüm yapacak aletlere de ulaşamamıştım. Bu sene sıvı organik gübre bulabilirsem topraksız sebze yetiştirmeyi deneyeceğim.

Soğanlı bitkiler başlığını okurken öyle motive oldum ki yaza saksılarımda daha önce adını bile bilmediğim birçok bitkiyle girdim.

Şimdi fidancılık kısmındayım.. bir yandan tohumdan ağaç çimlendirilmeye çalışırken açık köklü fidanları Selahattin beyin anlattığı şekilde büyütmek için lider dalı bekliyorum!

Bütün bunları ve daha nicelerini ağaçlar.net den öğrendim

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Sanırım çokça ben arkadaşlarımdan öğrendim. Bitkiler konusunda çok acemiyim. Okuyorum, izliyorum, uyguluyorum, öğrenmeye çalışıyorum..

Sizi tanıyalım

1959 senesinde babamın memuriyeti nedeniyle hiç görmediğim Kütahya'da doğmuşum. Isparta'lıyım.

Ticaret meslek liselerinde meslek dersleri öğretmeniyim. Halen görevdeyim. Bir kızım bir oğlum var. Kızım A.Ü. İspanyolca okutman, oğlum lise 3 öğrencisi. Annem, babam, evlatlarımla ve bitkilerimle geçiyor günlerim.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Yazın daha çok direk bitkilerle ilgilenmek şeklinde ama bu aralar sitemizde araştırma yapmayı sayarsak her zaman birkaç saat

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Hergün yeni bir başlık keşfediyorum. Henüz böyle bir tespit yapmadım.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Sabırlı olmalarını, ilgilendikleri konu ile ilgili başlıkları okumalarını, kendilerine zaman tanımalarını, denediklerinden sonuç çıkarıp devam etmelerini tavsiye ediyorum. Bir de seslerini en son yükseltmelerini rica ediyorum. Gerginlik yaratmak iyi değil.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Hayatımı dolduruyor. Çok mutlu oluyorum. Hele unuttuğum, çimlenmedi sandığım bir tohumun ilk yapraklarını gördüysem yüreğim doluyor, uçuyorum. Kokan ve açan bitkilere takmıştım kafayı.. Sonra soğanlı bitkileri keşfettim.. Soğanlar alındı ekildi. Baharatlar ilgimi çekti. Tohumdan yetiştirdiğim kıl biberler bütün bir yaz kahvaltımıza eşlik etti. Hiç belli olmuyor bir yazı okuyorum oradan başlıyor nereye gideceği belli olmuyor. Sandal ağacı ile ilgili başlığı okurken sakız ağacı ekleniyor. Müthiş bir maceranın içinde buluyorum kendimi sanki. Dış mekan bitkilerinin tümü ilgi alanımda.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Yazın terasta bitkileri kuşlardan korumak için girdiğim haller ve denemeler şimdi düşününce komik geliyor. Sürü halinde, bahçe bulduk sanan kuşlar bitkilerimi talan etmeye çalışırken ben bilgisayara onları kaçıracak ses indirme çabasında, komik korkuluklar, hareketli oyuncaklar, tepinmek, alkışlamak dahil her türlü şeyi deniyorum. Israrla terası kapattırmıyorum.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Elbette. Forumda her gördüğüm bitkiyi yetiştirmek, edinemediğim bitkileri takıntı yapmak gece gündüz aramak, baharda yeni bitkiler edinmek, küçük bir şelale bulmak foruma katıldıktan sonra planlarım içine girdi. Bu arada cycas yumrusu çimlendirme denemem var. Bir yumru bulabilirsem nasıl büyüdüğünü görmek ve paylaşmak istiyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Ankara'lıı arkadaşlarla bir kere toplanma fırsatım oldu. Ama sanki hep bir aradaymış gibi hissediyorum forum sayesinde.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

ODTÜ kampusu kır çiçekleri rehberi

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Bahçesel var. Üye olmuşum ama birkaç kere uğramışım. Ağaçlar.net, ait hissettiğim yer. Başka forumlarda bu kadar bilgi paylaşımı göremiyorum. Satış konusu da yeni düzenlemelerle ideal hale gelecek. İlk günlerde aradığımı bulmakta zorlanıyordum ama şimdi daha kolay daha nitelikli her şey.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Almadım. İsterim elbette.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Her gün bir saat mutlaka yeni mesajları takip ediyorum. Açılan yeni konulara bakıyorum. Hala keşfetmediğim başlıklarla karşılaşıyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Kitap okumak, film seyretmek

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katıldım, alıcı olarak.. Bitkilerden tohum almasını bile bilmiyordum yeni öğreniyorum. Arkadaşlara bir süprizim olabilir. Yaşatmamız gereken bitkilerden çelik almasını öğreneyim uygun mevsimde bir paylaşımda bulunmayı planlıyorum.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Denizakvaryumu araştırmacı bitkisever oluşu, sürekli yeni bitki keşfetmenin heyecanı beni de arayışlara sevkediyor.

Güler hanım güzel bahçesinde edindiği tecrübeleri ve bitki paylaşımındaki örnek davranışlarıyla ufkumu genişletiyor. Ben de çelik almayı deneyip paylaşmanın güzelliğini yaşamak istiyorum.

İklimsiz tohum paylaşımına katkılarıyla ilk günlerde çok takdirimi topladı.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Birçok konuyla ilgiliyim ama üye olduğum bir örgüt yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılmaya çalışırım, katılmamız lazım. Bu dünyayı emanet aldık. Bizden sonraki nesillere olabildiğince sağlam bırakmalıyız.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Yeterli değil. O kadar gereksiz yayın var ki. Bence ne kadar reklama süre ayırıyorlarsa o kadar doğa ve çevre konularını zorunlu olarak işlemeliler.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ankara'da bir zamanlar vardı. Bir arkadaşımın bahçesinde toplantı yapmıştık çok hoşuma gitmişti.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç:
çiçek:

Bütün ağaçları, çiçekleri seviyorum. Ayıramıyorum, her birinin farklı güzellikleri var.

Sudenur beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 11:47   #2
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Feriha Hanım; sizi Ankara'lı arkadaşların yazışmaların da okuyordum. Yüzüme bir gülümseme oturuyordu Güzel bir diyaloğunuz var. Sizi tanıdığıma çok sevindim. Umarım herşey gönlünüzce olur.
Ayrıca mavi kardelen başlığında kendi aranızda ki yarışmayı kim kazanacak ben de merak ediyorum

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:18   #3
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Sevgili Feriha, sizi tanıdığıma çok memnunum.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:26   #4
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Feriha, sizi tanımak güzel.

Terasta ki kuşları kaçırma çabanız gözlerimde canlandı. Maalesef ne korkuluklar nede insan kulağının algılayamayacağı frekanstaki ses kayıtları etkili olmuyor.:S

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:47   #5
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
"En Güzel Balkon" yarışmasında favorimdiniz.

Terasınız bana:" -Bahçeli evim olmazsa teraslı evim olsun" dedirtmişti.

Sizi tanıdığıma memnun oldum. Herşey gönlünüzce olsun.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:56   #6
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Yazıyorum siliyorum yazıyorum siliyorum, ne diyeceğimi bilemiyorum nadir ve saygı değer kişilerdensin iyi ki ağaçlar nette sin

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 13:48   #7
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Merhabalar Feriha Hanım;

Dün akşam eşim sizin terasınızın fotoğraflarına bakıyordu, sanırım orada "çay içmeye beklerim" falan demişsiniz, gecenin bir yarısı "bakta Feriha Hanım kimse terasına çay içmeye gidelim" deyip duruyor. hem benim hem kendi başınıza iş açtınız

İçtenliğiniz içinde ayrıca teşekkürler, selamlar/saygılar.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 13:54   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.BalıkçıSerdar,

Feriha Hn.da , odunlu Tokat ocağı olduğunu da belirtiyim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 13:58   #9
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sevgili arkadaşlarım ben de aranızda olmaktan çok mutluyum

Sn. BalıkçıSerdar eşinize sevgiler havalar ısınsın her zaman beklerim.

Tokat sobam bence bozulmuştur bile öyle boş boş beklemekten

Sn. Denizakvaryumu

Alıp köye pikniğe götürsek bari orda kurumuş atılmış odun parçaları buluruz

belki ( kuru dalları koparmak yok yerlerden toplanacak çalı çırpı )

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 14:01   #10
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Teşekkür ederim Feriha hanım, davet etmeniz için söylemişim gibi oldu Ben, terasınızın güzelliğini ailecek takdir ettiğimizi belirtmek için söyledim. Sağolun varolun, sevgiler saygılar bizden

Eski 02-03-2009, 14:04   #11
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.BalıkçıSerdar,

Feriha Hn.da , odunlu Tokat ocağı olduğunu da belirtiyim.
Şimdi bende elektrikli ocak konusunu Tokat'la görüştüm, Tokat Kebabı konusunun altına yazacaktım. Hemen o başlık altına geçiyorum. görüşmek üzere.

Bu arada Feriha Hanım ben kebapçı torunuyum, bunu da belirteyim Şimdide "kebap yapmaya davet edin" der gibi mi oldu ne

Eski 02-03-2009, 16:21   #12
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Feriha hanım,
Bende sizin balkon düzeninize hayran kalmış takdir etmiştim.
Sizide yakından tanımak çok güzel, herşey umduğunuz gibi olsun.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 18:27   #13
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili feriha, sizinle Ankara toplantısında tanışmıştık. Şimdi yazınızı da okuyunca sizi daha iyi tanıdım.
O güzel balkonunuzda, sevdiklerinizle beraber çok mutlu günler geçirmenizi dilerim.
Cazayir menekşesi de aklımda, unutmuş değilim.
Herşey gönlünce olsun, sevgili arkadaşım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 18:39   #14
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Feriha sizi tanımak güzeldi güzel terasınızda mutlu günler ve bol çiçekli günlar geçirmenizi dilerim

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 19:31   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Feriha hanım!

Yazdıklarınızla da olsa sizi tanımak güzeldi. Yapacağınız tüm çalışmalarınızda başarılar.

Esen kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 19:54   #16
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Balkon ve terasınızda sevdiklerinizle mutlu güzel günler diliyorum.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 13:38   #17
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

Güler hanım sizin muhteşem bitkilerinizi seyredip küçük küçük denemeler

yapıyoruz.

Hepinizin paylaşımları sayesinde arkadaşlar, sizler deneyimlerinizi

paylaşmasaydınız ben motive olup bu derece ilgim artmazdı.

Hayatıma birçok renk kattınız. Sağolun.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 13:53   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Feriha hanım sizi tanımaktan mutluluk duyduk...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 19:06   #19
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Feriha hanım doğaya karşı ilginizi her zaman takdir edmişimdir.

Sizi yazdıklarınızdanda olsa tanımak çok güzel.

Size balkonunuzda, bitkilerinizle birlikta bol güneşli günler dilerim.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 00:59   #20
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Sn Feriha sizi tanımak çok güzel. Özellikle teras ve kuşlar muhabbeti çok güzeldi, gecenin bu satinde bir hayli güldüm.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 07:25   #21
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Feriha, sizi tanımak çok güzel. Sevdiklerinizle ve güzel bitkilerinizle terasınızın gönlünüzce tadını çıkarmanızı diliyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 01:14   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Merhaba Feriha hanım, sizin sayenizde teras katında cenneti gördüm diyebilirim. Bir Ankara'lı olarak öyle gururlandım ve imrendim ki idealim oldu en az sizler kadar başarılı ve çeşitli bitkiler yetiştirebilmek, büyütebilmek ve gururla "Ben yetiştirdim.." diyebilmek, inşallah başaracağım.

Siz ve toplantı da bulunan tüm doğa dostlarıyla tanıştığım için öyle şanslıyım ki deneyimleriniz rehberim oldu. "Peruk ağacı" altında verdiğiniz o samimi ve içten görüntüyü sık sık anımsıyor ve gülümseyerek hatırlıyorum, çok keyifli bir gündü.

Dilerim muhteşem terasınızın dinlendiri kokuları ve görüntüleri eşliğinde uzun ve sağlıklı bir ömür sürersiniz, tüm sevdikleriniz sizinle olsun. Tekrar görüşebilmek dileğiyle..

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024