agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen Tura
  • 1 Gönderen ayhat
  • 1 Gönderen Sevgi Durul
  • 1 Gönderen cegabo
  • 1 Gönderen ferba266
  • 1 Gönderen Güler
  • 1 Gönderen Fatih
  • 3 Gönderen SerDag

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2012, 13:57   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
SerDag

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Hediye gelen bir küpe çiçeğine nasıl bakacağıma dair bilgi araştırırken internette Agaclar.net forum mesajlarına denk geldim. Böylece bir daha bu forumdan çıkmadım.

Burada neler öğrendiniz?
Bitkilere doğru şekilde bakmayı, yeni yeni bitki türlerini, toprak ile ilgili incelikleri.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Forumdaki daha tecrübeli insanlardan öğrenip özümsediklerimi. Ve kendi tecrübelerimi.

Sizi tanıyalım
İsmim Serra Dağ. Forumda SerDag ismiyle yazıyorum. Makina mühendisiyim, Uzman olarak üniversitede çalışıyorum, aynı alanda doktora öğrencisiyim. Evliyim. Ankara'da yaşıyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Her gün en az 2-3 saat, haftasonları neredeyse 5-6 saat ve yazları bu süre haftasonları 8-9 saate çıkabiliyor.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
Menü yapısı solda olsa diyorum bazen, banner altındaki reklamlar inanılmaz dikkat dağıtıcı ve kafa karıştırıcı.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Bıkıp usanmadan okumaları gerekiyor. Ve tabii ki paylaşımcı, sabırlı olmaları. Hem Forumda yardım isterken, hem de sadece çelik beklemeyerek.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Herşeyi unuturum. Bir terapidir. Sadece bir Banjamini fısfıslayarak o saat herşeyi unuturum. Bitkinin ne istediğini okuyup öğrenmeye çalışırım ve ona o ortamı (toprak/ışık sıcaklık vb) sağlarsam o derece içim rahat eder. Başta küpeliler, sonra sukulentler derken şimdi menekşelerle çok ilgilenmeye başladım.. Şu ara menekşelerin tomurcuklarını şişirip açma aşamalarını hayranlıkla izliyorum.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Bitkilerle ilgilenmeye ilk başladığım yıl, bir üyemiz bana Mumçiçeği çeliği göndermişti. Geldiği gün yanlışlıkla sürgününe dokunmuşum. Bitki bana küstü ve 4-5 konuşmadı benimle.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Evet kendi bitkilerimle ilgili resim, tecrübe ve bilgilerimi paylaştığım bir blog açtım. Benim için muhteşem bir keyif haline geldi. Daha sonra sayfayı genişletip hem Türkçe hem İngilizce yayın yapmaya başladım.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Hiç bilgim olmadı, ama Ankara'da yapılıyorsa niye olmasın?

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Peter McHoy, Bahçıvanın El Kitabı, Türkiye İş Bankası Yayınları. Kayınpederim ziraat mühendisidir, çok ilgi duyduğumu görünce bana armağan etmişti. Çok faydalandım.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Kayınpederim ve kayınvalidem. Doğaya, sadece bitkilere değil hayvanlara büyük hayranlıkları, saygıları vardır. Kayınvalidem bol miktarda çiçek alarak bu yönümü keşfetmeme yardımcı olmuştur. Her bir çiçek, evime gelen yeni bir evlat gibi oldu benim için.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Başka bir foruma üye değilim. Agaclar.net forumunun doyuruculuğu oldukça yeterlidir. Bu konuda bu site ülkemizde bence tektir.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Çok isterdim. Almadım. Makina Mühendisiyim ve aynı dalda doktora yapıyorum. Bahçecilik, balkon tasarımı ve ziraat konularında eğitim almayı isterdim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Girdiğim andan itibaren 3-4 saatten önce çıkamıyorum. Haftada 3-4 kere mutlaka girerim.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Edebiyat, karakalem resim, sanat koleksiyonculuğu.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Yeterince tecrübe kazandığımı düşününce ben de çoğaltmaya bu yıl başladım. İlk çeliklerimi baharda göndereceğim; Ankara -22 C li ayazlar geçirdi henüz kargoya vermeye cesaret edemedim. Üyeler çok paylaşımcılar ve Mumçiçeği KArdeşliği benim için harika bir deneyim olmuştu.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?
Pekçok üyemiz, tecrübeli ve sabırlı üyelerimiz. Her başlıkta yol gösteren belirli üyelerimiz var sağolsunlar, insana güven veriyor yazdıkları. İlk idolüm sayın Mine Pakkaner'dir. Müthiş bir sabrı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca müthiş kalbiyle ve bahçesiyle Cemo beni çok etkilemişti. maki01 menekşelerle ilgili temel ilham kaynağım. Ayrıca acemifüsun, ahmeter, sukulentleriyle Fatih mutlaka izlediğim üyelerdir. Daha sayamadığım çok üyemiz var.. Her bitkinin bir bilgini var ve hepsi iyi ki Agaclar.net'te toplanmış, bizlere öğretiyor, çiçek resimleriyle gözümüzü gönlümüzü açıyor, cesaretlendirip teşvik ediyorlar.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Şahsen protestolara vb katılmam mümkün değil çünkü ülkemizde insanların başlarına gelenler korkutucu; ancak can-ı gönülden destek veririm. Doğa, hayvan hakları ile ilgili anlamlı görselleri blogumda paylaşıyor veya Doğa/Hayvan haklarıyla ilgili imza kampanyalarına katılıyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Türkiye'de TVde hiç denk gelmedim. Ziraatle ilgili rastladığım en harika belgeseller NHK World isimli İngilizce dildeki Japon ve Asya'ya ait yayın yapan bir kanaldır. Ufacık bir bahçede emek emek bir avuç pirincin yetiştirilmesini makro kameralarla anlatıyorlar. Türk kanallarında dizilerden yer bulup da doğaya yönelik güzel yayınlar olabileceğine hiç ihtimal vermiyorum maalesef. Belgeseller ülkemizde bir kanala verilen ceza biçeminde boy gösteriyor, insanların kafasında nasıl bir olumlu imaj oluşabilir ki? Ülkemizde hayvanlara yapılan eziyetler, bilerek çıkarılan yangınlar sadece haber değeri olarak görülüyor ve gösteriliyor.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Keşke biz de yapabilsek, apartmanda bir bahçeye katkı verecek kadar söz sahibi olsak veya kendimize ait bir bahçemiz olsa..

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Karadut. (Çocukluğumdan
çiçek: Menekşe.
kitap: Kayıp Zamanın İzinde/ Marcel Proust
şarkı: Sezen Aksu/Herşeyi Yak
müzik grubu/müzik sanatçısı: Şebnem Ferah
ressam: Leonardo da Vinci
şair: Nazım Hikmet Ran
film: Gladiator, Inception, The Matrix, Bir Zamanlar Anadolu'da
web sitesi: blog sayfalarım l i t t l e gardener (bitkiler ve bahçecilik) , l i t t l e penny (edebiyat), A R T S feeling (sanat, fotoğraf, desenler)

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 16:39   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Merhaba.

Sizi tanıma fırsatı buldum.
Bir bitki karşısında her şeyi unutan bir olmanızı pek yadırgamadım. Hepimiz öyle değilmiyiz ki.
Siz tanımak güzeldi.

SerDag beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 17:03   #3
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Merhabalar, sizi tanımak çok güzel, burası en sevdiğim bölümlerden biri zaten. Bitkilere ayırabildiğimiz süre hemen hemen aynı, ben birde gün içerisinde eve gidince ne yapabilirim diye düşünüyorum fırsat buldukça.

SerDag beğendi.
ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 17:26   #4
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili SerDag, sizi forumlardan, (aklımda kalan gardenya ve küpe çiçeği) bıkmadan usanmadan verdiğiniz özenli cevaplardan, sukulentlerinizden ve blog sayfalarınızdan tanımıştım. Şimdi bir de kendinizi tanıttığınız yazınızla tanıdım ve tanıdığıma da memnun oldum.

Size sağlıklı, huzurlu, mutlu ve uzun bir ömür diliyorum. Sevgiyle...

SerDag beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 19:30   #5
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
merhabalar. sanırım sizden de öğreneceğim şeyler olacak....

SerDag beğendi.
cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 10:34   #6
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
güzel emekleriniz için ve sizleri tanıdığım için mutluyum. teşekkürler emekler için

SerDag beğendi.
ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 11:38   #7
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili SerDag, teşekkür ederim.

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
"Hediye gelen bir küpe çiçeğine nasıl bakacağıma dair bilgi araştırırken internette Agaclar.net forum mesajlarına denk geldim. Böylece bir daha bu forumdan çıkmadım."

İyi ki size küpe çiçeğini hediye etmişler de sizi sitemize kazandırmışlar.

"Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?""Bu konuda bu site ülkemizde bence tektir."

İşte bu cevabınız beni fethetti.

Sevgili SerDag, tanıtım yazınızı okumak, sizi biraz daha iyi tanımak çok büyük keyif verdi.
Her şey gönlünüzce olsun ve siz biraz daha sık bizlerle beraber olun, deneyimlerinizi bizimle paylaşın.
İyi ki aramızdasınız.

SerDag beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 14:19   #8
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Öncelikle tanıştığıma tekrardan sevindim.

Ayrıca beni daha doğrusu fotoğraflarımı blogta misafir ettiğiniz için teşekkür ederim.

SerDag beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 23:34   #9
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Galeri: 7
Efendim çok teşekkür ederim. Ne kadar incesiniz, çok onure oldum. İyi ki bu siteyi buldum, burada bitkileri ve doğayı seven insanlarla buluşmak harika bir şey. Herkes, nasıl yaparım da yaşatırım, ne ederim de çiçeklendirip mutlu ederim diye çırpınıyor, böyle güzel bir toplu çaba daha var mı bu koskoca internette?

Estağfirullah, her zaman birbirimizden öğreneceklerimiz vardır. Öğrenmenin sonu yok, olmasın da.

Bugün yoldan koskocaman, tombul mu tombul bir ortanca kaptım da geldim. Şu an ona baktıkça gözlerim doluyor. İkidebir gelip yanına oturuyorum, konuşuyorum, 'bak beni tanı, sesimi tanı, seni besleyeceğim' sanki bir evlatla konuşur gibi... Yolda eve getirirken nasıl sarılmışsam koskoca saksıya.. Nasıl bir canlıdır bu ya Rabbim, nasıl bir renktir masmavi çiçekler. Şimdi ortanca maceralarına başlayacağız. Balkonumuzu bu yaz daha güzel donatacağız. Sizlerin beğenilerinizle.

Bir yandan evimdeki, iş yerimdeki tüm bitkilerde bahar kıpırtılarımızı sizlere duyurmayı da sürdürüyorum.

İnşallah uzun yıllar daha hep birlikte oluruz. Beni buraya kabul eden, yer veren yöneticilerimize de teşekkürler ediyorum. Sayenizde bu sevgimizi ifade edebildiğimiz bir köşeciğimiz daha oldu.

Çiçekle, sabırla merhametle, doğayla kalınız.

camcif, Fatih ve Ana gibi beğendi.
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024