agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2008, 15:19   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Tabiat

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Yalancı Akasyalarda görülen zararlılarla ilgili araştırma yaparken arama motorunda rastladım.

Burada neler öğrendiniz?

Ne kadar az şey bildiğimi öğrendim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Özellikle kış aylarında bitki veritabanı için bilgi topluyorum. Birde Antalya sayfasında sorulan sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum.

Sizi tanıyalım

İsmim Pervin Ergün. 1973 yılında Kırıkkale’ de doğdum. Akdeniz Ün. Zıraat Fak. 1996 mezunuyum. Antalya’da yaşıyorum. 9 yıldır otel peyzaj alanlarında çalışıyorum. 13 yaşında bir oğlum var.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

İşim gereği minimun haftanın 6 günü 9 saat bitkilerle birlikteyim. (çok kıskanılacak bir durum olduğunun farkındayım J)

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

İnsanın eleştirmesi için daha iyisini görmesi, bilmesi ya da yapması lazım. Bitkilerle ilgili zaten çok kıt olan Türkçe siteler arasında en kapsamlı olanı agaclar.net Daha ne olsun. (Denemesi bedava açın arama motorunu ve bitkilerle ilgili aklınıza ne takılıyorsa arayın. Sayfanın en az % 40'ı agaclar.net'i işaret edecektir.)

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Bildiklerini paylaşmaktan, bilmediklerini sormaktan çekinmemelerini ve ellerine geçen her cm² toprağı, her damla suyu değerlendirmelerini tavsiye ederim.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Komik belki ama yabani ot temizleme ve budama yapmayı inanılmaz seviyorum. Bitkinin etrafından koparıp aldığım her yabani otta o bitkinin derin bir oh çektiğini düşünüyorum. Kendimi bir kahraman gibi hissediyorum.

Özellikle ilgilendiğim bir tür yok ama ibrelilere olan hayranlığımı gizleyemem.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Çalıştığım tesiste bahçe sulama için kendi kuyumuzu kullanıyorduk. Aynı kuyu hem bahçe sulama deposuna hem de genel kullanım deposuna su bastığı için deponun dolumunda ve bitkilerin su ihtiyacına yetişebilmekte çok zorlanıyordum. Öyle ki su bulmak savaş gibi bir şey olmuştu. Temmuz ağustos aylarında çimlerin renginde kahverengileşme başladı. Çim susuz diye ana hattan gizlice su yürütüp o bölgeye extra sulama yapıyorum , özel su tutan malzemeler alıyorum ama çim düzelmiyor . Öyle şartlanmışım ki susuzluğa, çimi incelemek aklıma gelmiyor. Meğer altta melolantha çimlerimi kıtır kıtır yiyormuş. 2-3 gün sonra çimi kontrol etmek aklıma geldi ve çim bir halı gibi elime gelince dehşete düştüm. Tabi alanı 2 haftada düzelttik ama bu bana iyi bir ders oldu.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Elbette. GDO ile ilgili bilgim arttıkça bahçeli bir ev sahibi olmak saplantı haline geldi bende. Birde alternatif enerji kaynaklarıyla çok ilgilenmeye başladım. Mümkün olursa ilerde kendi elektriğimi üretmek istiyorum. Bir de su sorunu beni çok etkiliyor. Bu konuda çok hassaslaştım. Çevremdekiler bile benden çekinir oldular.
Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Off. Yarama parmak basan bir soru bu. Antalya’da defalarca toplantı organizasyonu yapmaya çalıştım hatta 2 kere başarılı oldum. Ama beklediğim ilgiyi göremedim açıkçası.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Sn. Nejat EBCİOĞLU - Bahçe çiçekleri, Bahçe süs bitkileri
Sn. Tuğrul MATARACI - Ağaçlar
Sn. Aslı B. KORKUT - Saksılı süs bitkileri, Peyzaj mimarlığı
Sn. Hatif R. ÖĞE - Çiçekler, Kaktüsler ve Etli Bitkiler

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Bu konuda ilk kez üniversite 1. sınıfta bir seminerine katıldığım Hayrettin KARACA’ ya hayranımdır. Bir de balkon ve bahçelerini değerlendiren bitki aşığı insanlara hayranlık beslerim.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Üyeliğim olan başka bir site yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Evet aldım ama şimdiki aklım olsaydı yüksek lisans da yapardım.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Kışın günde 4-5 saat ama yazın maalesef haftada 1-2 saat.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Atları ve arabaları (gerçi yıllardır ata binmiyorum ama onu arabayla telafi ediyorum), canlı çiçekleri kurutup arajman yapmayı, dekorasyonu, kullanılmayan malzemelerle küçük ev eşyaları oluşturmayı, doğa gezilerini, çengel bulmaca çözmeyi, puzzle yapmayı ve kitap okumayı çok severim.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Evet. Çimlendirmeyi başaramadığım pithaya tohumlarını sitedeki bir üyemizden temin etmiştim. İlk Antalya toplantısına da rosmarin fidelerimle gitmiştim.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Aslında pek çok kişi sayılabilir ama ben sabırla yoğurduğu azminden dolayı Malina’yı ve bilgisi ile göz kamaştıran ve bunu paylaşmaktan zevk alan Mine Pakkaner’i ayrı bir yerde tutuyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Maalesef yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Kesinlikle katılmak gerekir

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Yok hem de hiç yeterli değiller. Medya bu konuda asla objektif olamıyor. Tek bir tarafın gözüyle olayları değerlendiriyor. Örneğin bir taraf golf alanları için kesilen ağaçlar için ağlayıp çırpınırken büyük kitlelere ulaşan bir basın organı (muhtemelen golf tesisinde birkaç gün misafir edildikten sonra) golf alanındaki çimin de yeşil olduğundan ve çok huzur verici göründüğünden bahsediyor.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bahçeyle uğraşmak biraz kapsamlı bir hobi. İllaki bir alan gerektiriyor. Bu sebeple bu tür zevkleri olan ama yer sorunu yaşayan insanlar için müthiş bir fırsat. Bence mutlaka çocuklarında dahil edilmesi gereken bir etkinlik.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Limoni servi
çiçek; lilyum
kitap: suların gölgesinde- Bekir BÜYÜKARKIN
şarkı: Ha gayret- Sertab Erener
müzik grubu/müzik sanatçısı: Sezen Aksu
ressam: Monet
şair: Nazım Hikmet RAN
film: Lorenzo’nun yağı
web sitesi:agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 21:38   #2
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Tabiat seni tanıdığıma memnun oldum. Kurumuş çiçeklerden yaptığın aranjmanları görmek isteriz. Sevgiler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 23:12   #3
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Galeri: 14
Sevgili Tabiat,
İlginç ve hoş peyzaj köşeleriniz varsa onları da görmek isteriz. Siz her gün içinde olduğunuzdan size sıradan gelebiliyordur ama bizlere değişik fikirler verebilir.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 11:47   #4
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Teşekkürler zenfree,
evde kedim olduğu için yaptığım arajmanları hediye ediyorum. Ama bundan sonrakileri vermeden önce resmini çekip siteye yüklerim.
Size de teşekkür ederim çekirdek. Tabii ki hoş yerler var. Resimlerini seve seve paylaşırım.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 08:40   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Sevgili Tabiat !

Sizi daha yakından tanımak gerçekten güzeldi. Yukarıdaki okuduklarımdan mücadeleyi seven birisi olduğunuzu görmek harika. Her şeyin başı istemek ve mücadele etmekten geçer diye biliyorum. Her şey umarım gönlünüze göre olur.Düşünsenize TABİAT olmak bile başlı başına zor bir iş değilmi.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 10:26   #6
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

cemal.S güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.

Eski 31-07-2008, 11:02   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Sizi tanımak güzel. GDO beni de çok rahatsız ediyor. Hatta böyle sitelerin, açık bir toplantı alanı olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 22:04   #8
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sevgili tabiat sizi tanıdığıma çok memnun oldum...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 19:00   #9
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili tabiat ,
Sizi tanıdığımıza memnun oldum.Bir Ziraatçı olarak yardımlarınızı ve katkılarınızı bekliyoruz.
Sevgiler ...

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 16:47   #10
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Teşekkürler arkadaşlar. Elimden gelen yardımı ve katkıyı esirgemeyeceğimi bilmenizi isterim.

Eski 18-04-2011, 22:04   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın tabiat, Çimlere Mayıs Böceği zararı olabilir diye de bakmayı hatırlattınız!

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 22:22   #12
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sevgili Tabiat,

Ben agaclar.net' e üye olmadan önce yayınlanmış. Daha sanki dün gibi. zaman ne kadar çabuk geçmiş. Şaka bir yana beş yıllık olmuşsun. Şu tatili kesipte dönsen artık diyorum. Kızında üye olsun. Beraber kardeş kardeş geçiniriz. Bugün yazmışsın, görünce sevindim. Tekrar hoş geldin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 14:46   #13
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Tatil mi?
Yok tatil falan işimin başındayım sayın Sarıcan. Sadece işyerindeki topraksız tarım çalışmaları rafa kaldırıldı. Ben evde geçen kış yeşil soğan yaptım ama bu sene balkonda topraksız tarım tertibatı kurmam çok zor. Malum kızım neredeyse 2 yaşına geldi ve çok hareketli. Hava pompası, elektrik kablosu, gübreli su vs. tehlikeli olabilir. Ama en azından okuma- yazma tembelliğini bırakıp foruma döndüm. Ve hoşbuldum

Eski 20-04-2011, 14:50   #14
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın tabiat, Çimlere Mayıs Böceği zararı olabilir diye de bakmayı hatırlattınız!
Çimlere ve bahçenizdeki her bitkiye bakın. Çünkü bitmez tükenmez bir iştahı var ve şu sıralar yavaş yavaş zararını göstermeye başladı.En azından Antalya'da. Bu nasıl bir rastlantı ki sayın ligustrum bu zararlının çimden sonra en sevdiği bitki de ligustrum)

Eski 12-08-2011, 11:54   #15
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Tabiatı seviyorum...
Seni tanıdığım için ayrıca mutlu oldum...
Bir aksilik olmazsa bugün güzel bir olabilir....

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024