agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2011, 15:31   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Douglas Fir

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

İnternet'teki arama motorları üzerinden bitkiler üzerinde araştırma yaparken rastlamıştım. Açıkçası, ilk defa bir forumun sayfalarını inceliyordum. Arama yaptığım şeyle ve daha yüzlerce konu ile ilgili bir sürü bilgi ve paylaşım olduğunu görünce (ben de agaclar.net'in bir parçası olmalıyım) diye düşündüm ve üye oldum.

Burada neler öğrendiniz?

Burası bir bilgi denizi. Hemen her konu ile ilgili bilgi ve fikir alışverişine rastlamak mümkün. Ben daha çok ilgilendiğim konulara yoğunlaşıyorum. Burada, Bahçecilik, Balkon Bahçeciliği, Fidan ve Fide Üretimi, Aşılama, Meyvecilik gibi konularda bilgimi arttırdım.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Ben daha çok "İbreliler" ve "Yapraklı" ağaçlar konusunda faydalı olmaya çalışıyorum. Ayrıca tohumdan sebze fidesi üretme konusunda bilgilerimi paylaşıyorum. Peyzaj düzenlenmesi ile ya da bitki seçimi ile ilgili fikir soran arkadaşlara rastlarsam mutlaka görüşlerimi belirtiyorum.

Sizi tanıyalım

1973, Ankara doğumluyum. 1995 yılında Ankara Üniversitesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliğine başladım. 15 senedir mesleğime devam etmekteyim. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde Master'ımı tamamladım. 2010 Mart ayında bir meslekdaşımla ortak yayaınlanmış bir alan kitabım bulunmakta.

Evli ve iki çocuk babasıyım. Bitkiler ve spor benim için çok önemli.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Hergün mutlaka ya onlarla ilgili birşeyler okurum ya da üniversitedeki odamdaki bitkilerle ilgilenirim.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Bence herşey güzel. Fazlası var eksiği yok.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Bitkilerle ilgli farkındalık o kadar zayıf ki. Çevrelerindeki insanlara özellikle çocuklara bitkileri anlatsınlar, farkındalık ve hassasiyet yaratmaya çalışsınlar. Fide, tohum paylaşsınlar. Bu sevgi ancak böyle geniş kitlelere yayılabilir.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bu dünyada bir süreliğine uzaklaşıyorum. Çok iyi geliyor. Daha çok dış mekan bitkileriyle özellikle de "İbreliler", "Yapraklı" ağaçlar ve sebzelerle ilgiliyim.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Çimlendirmeye çalıştığınız o tohumlar kafalarını topraktan bir bir kaldırıyorlar ya o benim için en ilgi çekici olay...

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Özellikle peyzaj uygulamalarına karşı ilgim arttı ve bakışım değişti. Küçük bir fidanlık kurma fikri kafama yerleşti.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Maalesef, henüz bir toplantıya katılmadım.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

"Uğurer Tarım Kitapları"ından "Bitkilerin Dünyası"ve "Hasad Yayıncılık"ın kitaplarını okuyorum genelde. Ayrıca birçok İngillizce kaynak var elimde. "Horticulture Society" nin kitapları favorilerim arasında, özellikle bitki üretimi ile ilgili olanlar...

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Kim toprakla uğraşıyorsa, kim toprak, doğa ve dolayısıyla geleceğimiz için çalışıyorsa onu örnek alırım. Bu Hayrettin Karaca da olur bazen, agaclar.net'ten Ali Rıza Ormanı için çalışan Nezih Karakurt kardeşim de olur.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Başka bir foruma üye değilim.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Bitkilerle ilgili bir mesleki bilgim yok. Şu an 18 yaşında olsam Peyzaj Mühendisliği okumak isterim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Değişiyor. Vaktime bağlı. Ama genelde hergün en az 5-10 dakika ayırırım.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Spor ve müzik. Düzenli spor yapmaya çalışırım. Akşamları futbol oynarım arkadaşlarla. Müzikle iş yapmayı severim.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Agaclar.net'te tohum satışı sayfam var. Hediyelerle paylaşımı arttırmaya gayet ediyorum. Bu paylaşımları daha çok çevremdeki insanlarla yapıyorum. Sebze fidesi, tohum, çelik...

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Herkes çok iyi. Övgü almak gururlandırıyor. Teşekkürler onurlandırıyor. Herkes sağolsun.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Hayır yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Hayır, herhangi bir protestoya fiilen katılmadım ama böyle durummlarda içimden neler geçiyor hiç sormayın. Ayrıca maalesef Türkiyemizde demokratik olarak protesto hakkınız kullanmanız kavgasız gürültüsüz pek mümkün olamıyor.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Çok az. Farkındalığı arttıracak daha çok sayıda ve göz önünde kanallarda bunu yapmak lazım.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Herkesi şahsi "Rüyalar Tiyatrosu"

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Duglas Göknar
çiçek: Lale
kitap: Bitkilerin Dünyası
şarkı: Ben Bir Mülteciyim (Şebnem Ferah)
müzik grubu/müzik sanatçısı: Moğollar / Feridun Düzağaç
ressam: Monet
şair: Orhan Veli
film: Shindler'in Listesi
web sitesi: www.milliyet.com.tr

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 16:32   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Douglas Fir, bu başlıkta kendinizi bizlere tanıttığınız için teşekkür ederim.
Sizi biraz daha yakından tanımak, bizler için hoş oldu.
Bilgi birikiminizden daha çok faydalanmak isteriz. İyi ki agaclar.net'te bizimlesiniz.
Her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 16:53   #3
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Douglas Fir'i yakından tanıdığım için çok mutluyum. Kendisinin ağaçlandırma sahamıza yaptığı katkılardan dolayı kendisine müteşekkirim. Saolsun varolsun.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 23:24   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Sizi yakından çok yakından tanımış olduk. İyiki bizimlesiniz. Hep bizimle olun.

Saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 08:13   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Douglas Fir
Tanıtım yazınız ile sizi daha yakından tanımış olduk. Sitedeki yazılarınızı takip ediyorum. Sizden faydalandığım çok oldu. Bu vesile ile teşekkür etmek isterim.

Düzenleyen Tura : 08-02-2011 saat 08:14 Neden: imla
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 11:45   #6
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sevgili Dostlar,

Hepinize teşekkür ederim. Öğrenmek, paylaşmak, bildiğimiz kadarıyla faydalı olmak çok güzel. Ben de sizlerle olduğum için mutluyum. Sevgiyle, sağlıkla kalın... İlginize çok teşekkürler.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024