agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2011, 11:01   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Delimus

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Topraksız tarım, tohum çimlendirme hakkında araştırma yaparken rastladım.

Burada neler öğrendiniz?

Öncelikle Topraksız tarımı , Bonsainin filmlere özgü olmadığını , Evde ilaç ve gübre yapılabileceğini , Balkonda bostan yapılabildiği,saymakla bitmez ve öğrenmeyede devam ediyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bildiğim her şeyi paylaşıyorum, özellikle topraksız tarımda umarım katkım oluyordur.

Sizi tanıyalım

Adım Mustafa ,1982 Tarsus/Mersin doğumluyum. 6 yaşıma kadar Edirnede , Ortason sınıfa kadar İzmir’de, Liseyi İstanbulda, Üniversitemi tekrar İzmir’de 7 yıl uzatmalı olarak Ege üni. Ziraat Fakültesinde okudum.Ailem Mersin mezitlide oturmakta son 2 yıldır köyüm Günyurduna yerleştim. Ailemin Limon,Mandalina,Kayısı,Nektarin,Nar,Zeytin Bahçeleri var. ziraat müh. kardeşimle bahçelerimizle ilgileniyoruz ve Ağaçlar.net’ten cesaret alarak 1 dekar Topraksız tarım seramız ,800m2 Fideliğimizde Marul üretimi yapmaktayız, kısmetse çilekte üreteceğim.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Son 2 yıldır , sabah uyanıyorum ve akşam yatana kadar iç içeyim onlarla , benim gibi doğayı sevenlerede köy yaşamı, kısmet olur umarım.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Dergimiz keşke tekrar yayınlansa, Direk resim gibi video paylaşımıda yapabilsek, konularımız Videolarla zenginleşse.Özel mesaj sayımız arttırılsa.
Teşekkür butonu olsa.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Doğa herkesin ilgisine açık , özellikle yeni üye olan arkadaşlar yorum yazmaktan, soru sormaktan çekinmemeli, fakat forumda araştırma yapmadan, çok genel sorulardan kaçınmalı. Konulara resimler çok büyük keyif katıyor, bol bol resim eklemekten vazgeçmesinler.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Tüm yorgunluğumu alıyor, özellikle ağaçlarım çiçek açtıkları zaman, hem manzara hemde koku olarak çok güzel oluyor.Ticari türlere ilgim, mesleğim yüzünden daha baskın.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Geçen Haziran ayında Fideliğimin içinde epey yabancı ot vardı, bende yaz geldiği için sıcaktan kuruyacaklarını düşünerek ilaçlamak istemedim, fideliğimi tamamen kapattım, içerisi 50 derece üzerinde oluyordur öğlenleri ,Toprağım çok verimsiz ve sert ayrıca suda yok, kesinklikle yaşamalarına imkan vermiyordum, Ağustos ayında 2.40 civarı fideğilime sığmaz oldular, kocaman bir ormana döndü içerisi, her gören özellikle yetiştirdiğimi düşünerek, merak edip sorular yöneltiyorlardı gerçekten sadece havadaki nemle arsızlıklarını kanıtladılar.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Evet, Topraksız tarımda ticari olarak ilerlemek istiyorum .

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Katılmak istiyorum fakat nasip olmadı henüz.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Hasad yayıncılığın yayınları ile Yayçep yayınları,internet google.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Dedemin Gül ağacı vardı, ezan çiçeğine ilgisi büyüktü, meyve ağaçlarından iyi anlardı , Hemen hemen tüm sebzelerini kendisi yetiştirirdi.Köyümüzün öncü bahçecilerindendi.
Babamda öncü olmuştur , umarım bende olurum.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Benzer başka bir siteye üye değilim.Bilgi zenginliği yanında,Ticari kaygı taşımadığı için Ağaçlar.neti daha samimi görüyorum.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Evet aldım , Tecrübenin daha değerli olduğunu düşünüyorum.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Günde 2 saatten fazla, eski arşivi kurcalarken ise tüm boş vaktimi harcıyordum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Hayvanları çok severim. 4 köpeğim , 2 kedim , tavşanım ,tavuklarım , yabani baykuşum ve tosbağım da var.Bilgisayar, Film, yabancı dizi izlemiyide çok severim.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katılmayı birkaç kez fide,fidan olarak düşündüm fakat köyümde kargo olayı büyük engel olmakta.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Tecrübeye çok önem veriyorum , Özellikle resim paylaşan tüm arkadaşların çalışmaları bana istek uyandırıyor ,Kudret Tuzel hocam, Envor, Akinselcuk, Jibuti, Sarıcan, Katsu, Tabiat, Todor, Tugrul33 arkadaşların paylaşımları için teşekkür ediyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Yok fakat sebebi zaman ve ulaşım problemi yaşamam.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılmak gerekli , henüz katılamadım

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Hayır bulmuyorum , Tv ve radyolarda önemli olan rayting , konunun ticari değer taşıması , Tartışma programlarında yer verilmeli , haberlerde konu olarak yer verildiğinde sebeb sonuç daha ayrıntılı anlatılmalı ki; tarafsız kalanlar bilgilensin, onların gerçeği görmeleri sağlanmalı.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Anti – stres , huzur bulmanın , gençleşmenin anahtarı , yetiştirdiğiniz sebzeyi meyveyi yemenin, onu koklamanın, manavdan aldığınız ürün ile farkını görmenin, hissetmenin keyfi, Herkezin edinmesi gereken bir uğraş, katılması gereken bir etkinlik.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Çınar
çiçek; Nergis
kitap: Paulo Coelho - Simyacı
şarkı: Santana – Put your ligths on
müzik grubu/müzik sanatçısı: Santana
ressam: Veysel Kepenek
şair: AşıkVeysel
film: The Dark Knight
web sitesi: Google

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 21:46   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Delimus, önce size teşekkür etmek isterim.

Tanıtım yazınızı okudum ve size biraz da sitem etmek istiyorum. Ziraat Fakültesinde okumuşsunuz da neden bizlerle bilgi paylaşımında bulunmuyorsunuz?

Siz; ziraatçiler, belediyenin açtığı bahçıvanlık kursuna devam eden arkadaşlar, neden bilgi paylaşımında bulunmuyorsunuz diye aklımdan geçiririm.
Ara sıra, bir başlık açarak veya açılmış başlıklarda, " arkadaşlar, şunları şöyle, şöyle yapmanızda fayda vardır" diye bilgilendirseniz bizleri ne iyi olur.

Sayın Delimus, umarım canınızı sıkmamışımdır.
Aramızda bulunmanızdan dolayı mutluyuz, hep bizlerle ve mutluluk içinde olun.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 01:25   #3
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Delimus,
Ne mutlu size. Bitkilerinizle, mesleğinizle ve hele hele çok sevdiğiniz hayvanlarınızla iç içe bir yaşam sürüyorsunuz. Eminim ki toprağınızı ıslah edeceksiniz.
Sizi tanımak güzeldi. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum Selamlar, sevgiler.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 30-05-2011 saat 22:32 Neden: Eksik harfi tamamlama
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 11:01   #4
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Sevgili Delimus,
topraksız tarım başlığında 2 yılı aşkın bir süredir tanışıyoruz ama bu yazıyla daha iyi tanıdım sizi. Topraksız tarımı bir ucundan yakalayıp üretiminizi bu yöne adım adım kaydırmanız izlemeye değer bir süreçti. Çilekle ilgili maceralarınızın da takipçisi olacağım inşallah. Yolunuz açık olsun.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:25   #5
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Yorumlar için Teşekkürler , Güler hanım inanın daha kendi söküğümü dikemiyorum , köyümüzdede çok yakınan var, kardeşimde bende biraz çekingende olsa yardım etmeye çalışıyoruz, Tecrübe çok önemli, tecrübe kazandıkça bunları bilgimle pekiştirdikçe yardım etmeye devam edicem

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:42   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
İnşallah sayın Delimus, değerli bilgilerinizden faydalanmak isteriz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 12:19   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Sevgili Delimus,
Gerçek bir tarım sevdalısı olman beni mutlu ediyor.Çalışmalarını dikkatle takip ediyoruz.Çilek konusunda da bilgi paylaşımına hazırım.Marul çalışmanda olduğu gibi çileği de en iyi şekilde üreteceğine inanıyorum.yaşam boyu sevdiklerinle mutluluklar dilerim.Esen kal..

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024