agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 3 Gönderen Kiraz
  • 1 Gönderen Kiraz
  • 2 Gönderen nuaymu
  • 1 Gönderen selim500
  • 1 Gönderen oguzsolmaz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2010, 17:58   #1
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kiraz

En sevgili bitkim : Şakayık

Name:  28041.jpg
Views: 2171
Size:  62.9 KB

Şakayık, şa-ka-yık. İsmini bile söylemek hoşuma gidiyor. Önceleri bu çiçeğin ismini çok duymuştum ama nasıl olduğunu bilmiyordum. Annemden duymuştum, bir arkadaşımın açtığı zaman hayranlıkla anlatmasından duymuştum, şarkısını duymuştum, seneler sonra yazar olup da kitabını aldığım ilkokul sıra arkadaşımın “Şakayıklı Teyze” hikayesinde duymuştum. Her duyduğumda da nasıl açtığını bilmesem de “şakayık” hep ilgimi çekmişti.

Seneler sonra, hayal ettiğim gibi bahçesi olan eve kavuşunca “şakayık” ile yakınlaştım. Sokağımızın adı “Şakayık” olunca bahçemde şakayık da olmalıydı. Aradım ama kolay bulamadım , bir arkadaşım “Benimkinin kökünden ayır “dedi , kıyamadım.

2006 Kasımında bahçeye dikilecek bir kaç bitki almak için Beykoz Fidanlığına gitmiştim. “O ne? Bunun adı nedir? Bu yaprak döker mi?...” gibi soruları sıralarken yan yana üç saksıda, yaprakları sarkmış, dökülmüş, kendinden geçmiş üç şakayıkla tanıştım. İsmini öğrenmesem saksılar yüzüne bakılacak gibi değildi ama ben aradığımı bulmuştum işte.

Yeni üretime geçmişler, ellerinde üç adet kalmış hemen ikisini kendime, birini de yeni tanıştığım komşuma aldım. Kapı önüne yarı gölgeye diktiğim, yerini çok sevdi, alt bahçede güneşe diktiğim ise ya sıcağı sevmedi ya da toprağını, yaz ortasında kurumaya başladı. Kapımın önündeki, ilk baharında sadece güzel yapraklar verdi, ikinci sene “bir” tomurcuğu oldu ama ne tomurcuk; her sabah erkenden, açıp neye benzeyecek diye bakıp fotoğraf çekiyordum hatta evdekilerin alaylarından korunmak için sabahın yedisinde gizlice yapıyordum bu işi. Sonunda açtı ve güzel tomurcuk, güzel pembe bir güle döndü. Sonraki sene üç ve bu sene on dört çiçeği oldu, bazı çiçeklerin çapları 20 cm kadar. Bu zamana kadar da hiç özel bir şey yapmadım, böceklenmediği için uğraşmadım da.

Şakayık sonbaharda da yaprakları renk değiştirince güzel oluyor. Kışın kuru - kızıl dal olarak kalan şakayık da sizi şaşırtmasın, baharda kocaman yeri dolduruyorlar, şimdiden çapı 90 cm kadar oldu.
Çiçekler her sene, önceki seneden daha çok sayıda ve daha iri oldular. Şakayık çiçeğinin kökü ne kadar gelişirse çiçeklenmesi de o kadar iyi olurmuş. Yer değiştirmekten, köklerinin kurcalanmasından hoşlanmazmış, küsüp o sene çiçek açmazmış.

Zavallı alt bahçedeki şakayık ise bahçe duvarı inşaatı sırasında saksıya alındı, altı ayını saksıda geçirdi, daha iyi gelişir diye yarı gölgeye dikildi, baharı güzel karşıladı ama nafile yine yaz ortası bozuldu. Kızımın okulundan çok sevdiğim bir veli şakayık arıyormuş, aslında köklerini kurcalamak istemem ama alt bahçedekinin yerini değiştirirken sana da veririm deyince çok sevindi, sonbaharda da şakayığını aldı.

İşte şakayık ile ilgili tesadüflerim çok oldu ya, yakın zamanda üyemiz Sn. Orhan Özbilgiç, sevinçle bahçesindeki şakayığı sergilediğinde şakayık olmadığını öğrenince çok üzülmüştü. Tesadüfen o sıralar bahçeden yeni çıkan yaprakları farkettim , söktüğüm kökten bir parçanın kalmış olduğunu anlayınca bunun da Orhan Beyin kısmeti olduğunu düşündüm. Şimdi o kök emin ellerde, Samsun yolcusu.

Kapı girişindeki şakayığımın kocaman olmasını, bir gün kendine kırmızı çiçekli kardeş bulmasını, on beş günlüğüne de olsa kocaman çiçeklerle dolmasını istiyorum. Belki bir gün ben de iyice “teyze” olunca, “Şakayıklı Teyze” ünvanını alırım, çocuklar baharın güzel havasını “Teyzenin şakayıkları açmış, bahar iyice gelmiş” diyerek müjdelerler, yol tarifilerinde “Şakayıklı bahçeden sonra…” derler. Olmaz mı, kim bilir…

Forumdaki konular:

Ağaç Şakayık (Paeonia sp.)

Şakayık Üretimi

Bitki hakkında yazışmaları yukarıdaki adreslerde yapmalıyız.

nuaymu, Kozanli ve buzadam beğendi.

Düzenleyen Kiraz : 04-08-2010 saat 12:04 Neden: kelime
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 22:44   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
İlk baharda taşların diplerinde, ormanın kenarlarında çok güzel çiçekler açardı, çiçekler ne kadar güzelse ömürleride malesef çok kısa sürerdi, Güzellilerin kısa sürmesini çok güzel olmasına bağlardım.
Çiçeklerini dökdükten sonra siyaha yakın mavimsi boncuk gibi tohumları olduğunu düşündüğüm tomurcuklardan tohumsu şeyler çıkardı. Hatta onlardan tohum niyetine topladım bolca getirdim; bahçemeye ektim ama olmadı.
Sonra bir arkadaşımın köklerinden sökerek Bursaya götürdüğünü ve behçesine diktiğini ve yetiştirdiğini öğrendiğimde onu kıskanmadım desem yalan olur.
Netten bu çiçeğin ne olduğunu araştırırken birde ne göreyim...!
Aman Allahım !
Bunun adı şakayık.
Hani şarkılara konu olan, adına şiirler yazılan güzeller güzeli şakayık ...
Çok etkileyici bir isim, mükemmel bir güzellik.
Güzellikle ismin mükemmel eşleşmesi.
O güzellikte de mükemmel bir yazı okuyunca duramadım, bende yazmak zorunda kaldım içimden gelenleri, kusur ettikse affola şen ve esen kalın.

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 18:41   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Sevimli bir bitki

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 03:47   #4
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
kanayan bir yüreğin gözyaşlarıydı
masanıza dökülen
yağmur damlalarına alışık olmayan
tam bir çiçekti
adı şakayık
tercihimi uzak iklimlerden yana da koysam
onu almadın ya
almayayım dokunuyor bana

(Yasin Erol)

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 14:45   #5
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Şakayık Teyzeyi sevdim. Çok şirin bir isimlendirme. Pembe şakayıkınızın yanına kırmızı kardeşler gelmesi dileklerimle

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 12:00   #6
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi t_turabi Mesajı Göster
O güzellikte de mükemmel bir yazı okuyunca duramadım, bende yazmak zorunda kaldım içimden gelenleri, kusur ettikse affola şen ve esen kalın.
Sn. T-turabi çok da iyi etmişsiniz.

Cumhur Bey, şiir de dokunaklıymış. Var bu çiçekte bir şeyler, ismi mi, kendi mi bilmem.

Sn. Sevim K. dileğiniz için teşekkürler

Sevgili Malina, teşekkürler, mesajlara cevap verebiliyorum.

Tilki Mete beğendi.
Eski 13-08-2010, 21:53   #7
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
İşte şakayık ile ilgili tesadüflerim çok oldu ya, yakın zamanda üyemiz Sn. Orhan Özbilgiç, sevinçle bahçesindeki şakayığı sergilediğinde şakayık olmadığını öğrenince çok üzülmüştü. Tesadüfen o sıralar bahçeden yeni çıkan yaprakları farkettim , söktüğüm kökten bir parçanın kalmış olduğunu anlayınca bunun da Orhan Beyin kısmeti olduğunu düşündüm. Şimdi o kök emin ellerde, Samsun yolcusu.

Sayın Kiraz;
Şu anda toprak altında baharı bekleyen o pembe şakayık, Samsun-Çarşamba-Kızılot Köyü' nde ilk çiçeğini açtığında, ilk fotoğrafı sizin bahçenizde, size gülümseyecektir. Bundan emin olabilirsiniz.
Artık o şakayığın adı; ''Kiraz' ın şakayığı''
Sizi tanımak, benim için en mükemmeli tanımakla eşdeğer. Tanrım, tüm dileklerinizi gönlünüze göre versin.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 12:37   #8
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Orhan Özbilgiç, şakayığınızın kısa zamanda açmasını diliyorum ama sabır gerekiyor, belki bir sonraki seneyi beklemek gerekebilir. Adını da çok beğendim Aynı kökün bende kalan parçası, geçen sene çok keyifsizken, bu sene gayet iyi, sizinki de seneye sayenizde daha iyi olacaktır.

Eski 16-09-2010, 16:46   #9
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Çok güzel bir anlatım sevgili Kiraz. Size renk renk şakayık dolu, bahçeli bir yaşam dilerim.

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 17:18   #10
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Kiraz, yazını çok keyifle okudum. Demek sokağınızın adı da "Şakayık". Bahçen çeşit çeşit renkleriyle dolar umarım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 11:54   #11
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Dilekleriniz çok güzel, teşekkür ederim

Eski 24-05-2015, 22:04   #12
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Çok vakit geçmiş bu mesajların üstünden ama sayın Kiraz, yazdıklarınızı okuyunca çok sevindim. İki yıl önce şakayık dikmiştim, henüz bahçede hiçbir şeye başlamamıştık. Bu yıl nihayet büyükçe çıktı fakat henüz çiçeklerini açmadı. Bugün de tomurcukların üstünde karıncalar gördüm. Karıncalara rağmen açar mı, bilmiyorum. Bekleyip göreceğiz. Şakayıkı dikerken bahçenin bitmiş halini hayal ederek dikmiştim, gölge istiyormuş lakin şu anda gölgeli bir yerde değil. Üstünü gölgelikle örterek idare ettik şimdiye dek.

Kiraz ve Tilki Mete beğendi.
nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2019, 21:39   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2019
cok keyifli okudum

Kiraz beğendi.
selim500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 12:14   #14
Yeni Üye

oguzsolmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2019
İsmi gibi kendi de çok güzelmiş.

Kiraz beğendi.
oguzsolmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2019, 13:58   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2019
çok güzel

burakc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024