agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2009, 13:32   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Gurur

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

- Nilüfer tohumu bakım bilgileri nerede nasıl yaparım derken google herşeyi bildiği gibi bunu da biliyormuş beni siteye yönlendirdi...

Burada neler öğrendiniz?

- 20 küsur yıl önce aklımdan geçenlerin (kovada, bebek küvetinde, bahçedeki yalıtımlı çukurda nilüfer yetiştirmek) aslında olamaz değil belki de öncü fikirler olduğunu öğrenmekle başladım sonrasında da diğer bitkilerle ilgili okumaya devam ettim hala okuyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

- Henüz hiçbirşey

Sizi tanıyalım

- 26 Kasım 1956 İstanbul doğumluyum. Çamlıca Kız Lisesi mezunuyum. Bitmek bilmeyen öğrenme arzumla kendimi eğiterek grafik tasarım ve programcılık yolunda hala yürümeye devam ediyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

- Çalışmadığım her süreyi...

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

- Şu anki halini sevdim. Üyelerin bilgisini, birikimini, yardımcı olmalarını... O yüzden şu an için eksik ya da fazla diyebileceğim birşey yok.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

- Görebildiğim kadarıyla zaten herkes iyi niyetle paylaşımda bulunuyor. Belki yapılan esprilerde biraz daha alınma dozu azaltılabilir ama bu da kişinin yapısından kaynaklanıyorsa yapacak birşey yok.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

-
Satın alıp getirdiğim zaman ya da bir yerlerden tohum bulup, soğan edinip diktiğim zaman büyük keyif alıyorum hele ki bir de çiçek açarsa... Artık rahmetli babamı daha iyi anlıyor, çiçeklerim gelişip büyüdükçe hissettiklerimi onun da hissetmiş olacağını düşünüyorum. Demek ki o yüzden işten gelir gelmez bahçeye bir göz atar ve kim top kaçırdı bugün diye sorarmış. Her yaprağın yerini biliyorsunuz çünkü
- Mendil kadar balkonuma sığdırabileceğim herşey diye özetleyebilirim. Açelyalarım, limon ağacım, sardunyalarım vb yanında bir de soğanlılarım var laleler, sümbüller, sümbülteberler, ters laleler ve muscarilerim... Şimdilerde duvarlara göz diktiğimden sarmaşıklar aldım hevesle onları bekliyorum.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

- 4 yaşımda iken arka sokağımızdaki komşunun bahçesinde gördüğüm bir çiçeği uzanıp koklamaya çalışırken ev sahibi kadının pencereden içindeki suyu sokaktaki çocuklara fırlattığı kocamaaan bakır tencereyle kafama vurmuş, dünyamı simsiyah etmiş olması o sırada trajik sonraki yıllarda komikti.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

- Olmaz mı bahçe bahçe diye kıvranmaya başladım

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

-
O kadar eskimedim henüz.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

- Tüm zamanım bilgisayar başında geçtiğinden "Google herşeyi biliyor"u önerebilirim.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

- Babam vardı. Çevremize zarar vermeden yaşamayı öğretmişti. Sevgiyle ve müthiş bir iyi yürekle yapardı herşeyi. Belki de bu yüzden çiçeğe destek olması için soktuğu sopa yeşerip bize yıllarca ayva veren bir ağaç olmuştur.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

- Üyeliklerle çok başım hoş değildir aslında. O yüzden de programcıların toplandığı Ceviz dışında pek sayabileceğim yer yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

-
Öyle bir eğitimim yok. Zaman uyuşması olursa isterim tabii bilgiyle bakabilmeyi bitkilerime.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

- Son günlerde epeycesini

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

- Resim yapmak, okumak, belgeseller, sinema

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

- Henüz değil olabilirse iyi olur diye düşünüyorum.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

- Nick vererek diğerlerine haksızlık etmek istemem cidden çok bilgili olduğunu düşündüğüm, hissettiğim kişiler var.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

- Hayır yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

- Katılmak elbette gerekli yoksa çocuklarımız için bırakacak yeşil yaprağımız olmayacak. Biz çocukken "Baltalar elimizde, uzun ip belimizde, biz gideriz ormana diye çocuk şarkısı vardı anlaşılan onun etkisi ile bir nesil sonuçlarını düşünmeden katliam konusunda alıp başını gitti. Verilen zararların onarılması ne yazık ki zararın verildiği kadar kısa sürede olmayacak ama hiç değilse doğaya bu zamanın kazandırılması gerek. Hiç değilse bu konuda hala varsa uyuyanları uyandırabilmek adına katılmalı.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

- Doğaya yaptıklarımızı anlatmaya TV ve radyo programlarının yeteceğini sanmıyorum. Örneğin geçen yıl sıcaktan kavrulurken klima satışlarında patlama yaşandı... O aletlerin hangi gazları kullandığı, o cihazın çalışması için gereken enerjinin nerede nasıl üretildiği, bu üretim sırasında ne kadar çevreye zarar verildiğini düşenen çıktı mı? Birilerinin kafamıza vurması gerekiyor bence cümle kurmak yerine.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

- Toprakla uğraşmak, toprağa dokunmak, birşeyler yetiştirmek, bu benim elimin emeği diyebilmek muhteşem bir duygu tabii ulaşabilen için

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Ylang Ylang
çiçek: Beyaz zambak
kitap: Şu çılgın Türkler
şarkı: Şimdi uzaklardasın
müzik grubu/müzik sanatçısı:
ressam: P. A. Renoir, Leonardo Da Vinci, Ahmet Hamdi Bey
şair: Ümit Yaşar Oğuzcan
film: Hayat güzeldir
web sitesi:

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 13:41   #2
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Merhaba Gurur,
Sizi biraz daha tanımak güzel oldu. Zamanla daha iyi tanışacağız. Biliyorum agaclar.net te çok güzel dostluklar kuracaksınız. Buranın farklı bir site olduğunu anlayacaksınız. Dilerim bahçe diye kıvranmanız en kısa zamanda sona erer. Sevdiklerinizle, bitkilerinizle mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmenizi canı gönülden dilerim.
Sağlıcakla kalın.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 13:43   #3
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bir dost daha edindik, aramızda olduğunuz için "gurur"luyuz.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 14:36   #4
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sizi yakından tanımamız daha iyi oldu, aramıza hoşgeldiniz..

Üyelerimizden Sevilay Hanımda Çamlıca Kız Lisesi mezunu...

Belki Yalova fuarında karşılaşırız

Gözünüz ve gönlünüz yeşilden hiç ayrılmasın....

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 15:47   #5
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Sevgili gurur merhaba. İyi ki "merhaba" demişsiniz. İyi ki hissetmişiz güler yüzünüzü. Sohbetinizle hep var olun demişiz. Sizi tanımak güzel. Hep bizlerle olun. Sevgiler

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 15:58   #6
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Gurur, sitenin en sevdiğim bölümlerinden birinde sizi görünce sevindim.
Burada birbirimizi daha yakından tanıma fırsatını ediniyoruz, sanal olmaktan çıkıp sahiden var olduğumuzu farkediyoruz.
Babanızın yetiştirdiği ayva ağacının hikayesine benzer bir hikaye de ben yaşamıştım, okuyunca güldüm.
Sizi daha yakından tanımaktan dolayı mutlu oldum, birlikteliğimiz daim olsun, sevgiyle.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 16:14   #7
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili Gurur, sizi tanıdığıma çok sevindim. Tesadüflerle de olsa, kendimizi bulduğumuz bu müthiş yerde iyi ki varsınız..

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 23:08   #8
Ağaç Dostu

gurur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2009
Galeri: 14
Hoşbuldum yüreği, yeşil kadar güzel insanlar...

Cumhur Bey, berduray, Sebahattin Sargın (nam-ı diğer sebo), Sevim Hanım, Adalet Hanım ve sevgili katmer,

Öncelikle Google'a kocaman teşekkür etmeliyim burayı buldurduğu için. Sonra hem bilen hem paylaşan insanlar olduğunuz için agaclar.net ailesine. Ama en kocaman teşekkürümü de şu içtenliğiniz, kocaman sevgi dolu herkese verecek birşeyleri olan yüreğinize ediyorum.

Not: İş yoğunluğu nedeniyle ancak bakabildim çok özür diliyorum geç cevaplayabildiğim için

gurur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 23:21   #9
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın gurur, sizleri burada biraz daha iyi tanımış olduk, belki de o kocaman tencere sizleri yeşil sevdalısı yapmıştır, hani derler ya kafama dank etti.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 02:03   #10
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sayın Gurur sizi tanımak güzeldi. Dikkat edin sitemiz bağımlılık yapar ama kötü tesirleri yoktur

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 09:23   #11
Ağaç Dostu

gurur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın gurur, sizleri burada biraz daha iyi tanımış olduk, belki de o kocaman tencere sizleri yeşil sevdalısı yapmıştır, hani derler ya kafama dank etti.
Sevgili Günebakan keşke bu uyarıyı daha önce almış olsaydım Ben de sizleri tanıdığıma çok sevindim.

Ah Lilium, hala çözebilmiş değilimdir el kadar çocuğa nasıl yapılır bu? Nasıl bir deli kadınmış İnanın hala içimdedir o korku, o acı ve o göz kararmasının şoku. Bütün dünya kararıyormuş gerçekten o yaşta öğrendim. Hani tam güler misin, ağlar mısın hali. Uğrunda beynime darbe aldığım çiçeğin Yabani Yasemin olduğunu da burada öğrendim yıllarca ne olduğunu bilmeden bakındım durdum. O kadar şey geldi başıma onun kokusu yüzünden bulursam kaçmaz edinmeliyim diyerek. Hala aynı fikirdeyim. Allah izin verirse bulup yetiştirmek istiyorum.

Can dostlar; iyi ki varsınız ben de sizi tanıdığım için "gurur" duyuyorum

Eski 28-08-2009, 09:28   #12
Ağaç Dostu

mormenekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Sevgili Gurur, sizi tanıdığıma çok memnunum. Sizi ilk gördüğümde, nickinizi merak edip sormuştum. Aldığım cevap çok hoşuma gitmişti, oğlunuz için halâ aynı dileklerim devam ediyor.
Aramızda olmanıza seviniyorum,sıcak,samimi,ve dürüst bir yapınız var. İnşallah daha güzel ve mutlu günlerde hep bir arada olmayı diliyorum.

Burası çok güzel ve büyük bir aile,sizde artık bu ailenin bir ferdisiniz google sayesinde

mormenekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2009, 13:26   #13
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Sevgili Gurur seni tanıdığıma sevindim.Forumlarda yazıştığımız arkadaşları bu bölümde tanımak çok güzel oluyor.Mormenekşenin de yazdığı gibi biz büyük bir aileyiz.Sitemizdeki arkadaşların çelik paylaşımını duyanlar bana şaşkın şaşkın bakıyor.Bu çelik şimdi İstanbul'dan mı geldi diyorlar.Hadi canım sende tanımadığı birine çelik mi göndermiş diyorlar.Bende hemen sitemizi anlatıyorum.Bilmeyen arkadaşlarıma sitemizin adresini veriyorum..

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 19:58   #14
Ağaç Dostu

gurur's Avatar

Sevgili mormenekşe çok teşekkür edeyim önce. Evet hatırlıyorum nick muhabbetimizi. Oğlum için dileklerinizden dolayı da teşekkür ederim. Ne kadar garip geliyor bazen içimdekileri anlatabilmek için sadece teşekkür ederim yazmak zorunda olmak . Keşke içimdekileri anlatacak daha başka kelimelerimiz de olsaydı. Bütün kalbimle teşekkür ederim Hep birlikte sağlıkla, mutlulukla, barış ve huzurla inşallah.

Sevgili mehtap051, ben de sizi tanıdığıma sevindim. Açıkçası formu gönderdikten sonra 1-2 hafta izledim tanıtılanları sonra herhalde kaa'le almadılar diye düşünmüştüm. Sonra nickimi tümüyle tesadüfen gördüm ve balıklama daldım tabii .

Fiziken birbirinin yanına gelme ihtimali belki de hiç olmayan insanların birbirinin yüreklerine dokunduğu bir yer. Sevdiğini, güldüğünüz, ağladığınız kısaca paylaştığınız bir ortam elbette böyle bir ortak sevdanın sonucunda çelikler, tohumlar alınacak, verilecek Kim demiş ki tanımadığımızı Bütün kalbimizle birbirimizin yanındayız kesmez bizi bu mesafeler...

Eski 30-08-2009, 20:12   #15
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Yazdıklarınız çok doğru.Bazen bu sitedeki arkadaşların yaptıklarını tanıdıklarınız yapmıyor.Bir arkadaşa gittim.Mum çiçeğini görünce çelik istedim ve çiçeğim küser diye vermedi.Ama buradaki arkadaşlardan istedim.3-4 kişi verebileceklerini mesaj attılar.Çok sevindim.Burada herkes birbirini kalpten tanıyor yüzyüze tanımasa bile.Ben bana çelik gönderenleri sonradan telefonla arıyorum.Uzun yıllardır tanıdığım bir dostumla konuşmuş gibi oluyorum.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 20:41   #16
Ağaç Dostu

gurur's Avatar

Sahiden yüreğinizi ortaya koyduğunuz zaman işte bu sonucu. Art niyetler yok, hesaplar yok, çıkar çatışmaları yok, kıskanmak yok. Küser deyip tümüyle yolları kesen gerçek bir tanıdıktansa, zamanı gelince sana da bir çelik alırım elbette diyen bir sanal dostu tercih ederim. Yararcılık düşüncesiyle değil sadece değer verildiğimi hissettiğimden.

Eski 01-09-2009, 17:27   #17
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Sayın Gurur, sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Aramıza hoş geldiniz, ben de çooook eski bir üye gibi konuştum.

Ayva ağacınız duruyor mu ?

Bu yazın biz de köyde ki evimize su indirirken, suyun üzerine örttüğümüz saçların kenarına ağaçlardan küçük kazık yapıp toprağa saplamıştık. Geçen günler de tekrardan çıkıp baktığım da, o çakmış olduğumuz kazıklardan birinin yeşerdiğini görünce sevinmiştim.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 18:07   #18
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Ağaçlar.net ailesi sizi tanımaktan mutlu ve gururlu. Sizi tanıdığıma memnun oldum. Aramıza hoşgeldiniz.

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 23:24   #19
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
sayın gurur,
kendinizi nasılda güzel ifade etmişsiniz.anlatımlarınızı hem keyif verici,hemde düşündürücü buldum,babanızla ilgili bölümde çok duygulandım.
emeklerinizin karşılığını hep görmeniz dileğiyle.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 21:32   #20
Ağaç Dostu

gurur's Avatar

Sevgili ozbey, anilozer112 ve çok sevgili caucasus,
Epey olmuş sizler benim için yazalı ve ben bir başka arkadaşımızın profili açıldığı için kendiminkine girip bir daha bakmamışım . Bundan dolayı çok üzgünüm hemen cevaplayabilmeyi isterdim.

Bütün kalbimle teşekkür ederim. Sizler herşeye değersiniz...

Eski 12-09-2009, 21:52   #21
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Başlığı yeni farkettim.
Sevgili Gurur, iyi ki Google sizi buraya getirmiş, iyi ki aramızdasınız.
Kişiliğinizle renk kattınız.
Sizi tanıdığım için mutluyum, nice güzel paylaşımlara...

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 13:23   #22
Ağaç Dostu

gurur's Avatar

Hiçbir zaman burası sanal burası reel diye ayırmadım insanlara bakış ve davranışımı. Sokakta neysem bilgisayar başında da o oldum. Parmak kadar menfaat için tırnak kadar eğilmedim Allah'ta göstermesin bundan sonra.

Böyle biriyim sevgili jineop . Lokmamı veririm, kalbimi veririm. Sevmişsem, tutmuşsam bir insanı paylaşırım. Sevmemişsem de Allahın selameti üzerine olsun der aldırış etmem varlığına . Hakkımdaki düşüncelerin için tüm kalbimle teşekkür ederim. Dikkatle izlediğim kişilerden birisin ve enerjine hayranım. İnsanlığını belirtmeme pek gerek yok sanırım .

Sevgili Ülker,
Ben de sizi tanıdığım ve hatta gitgide daha yakından tanıdığım için çok mutluyum, onur duydum tanımış olmaktan dolayı. Google'a sizleri borçlandım farkındayım. Elimizde ne varsa paylaşırız sonuçta milyarlar yaşındaki dünya ile kıyaslayınca 70-80 yıllık ömürlerimizin ve kocaman şişik egolarımızın hiç te önemi yok. Biz de böyle çizik atarız zamana .

Sevgilerle...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024