agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2009, 12:55   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Birol

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Melissa çiçeğinin çok güzel koktuğunu duymuştum, tarlama birkaç tane dikmeye karar verdim ama melissa hakkında bilgim yoktu internet te ararken agaclar net le tanıştım.

Burada neler öğrendiniz?

Genelde meyve ağacları ile ilgileniyordum, sizlerle tanıştıktan sonra hertürlü bitkiye karşı ilgi duymaya başladım.Bu aralar peyzaj, bahce düzenleme bölümünden bahce lere bakarak çiçeklerin isimlerini öğrenmeye calışıyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Şu an için bilgi satacak kadar bilgili değilim üzgünüm.

Sizi tanıyalım

1960 Tire İzmir doğumluyum . Ortaokul ikide, öğretmen babamın tüm ısrarlarına rağmen, okul maceramı noktaladım. Sabahları simit , öğlenleri kader kısmet, yanında pellozi (Muhallebinin serti) akşamları sinema önünde çiğdem satıp para kazanmak, o zaman için daha tatlı geldi.

1975 senesinde, Babam madem okumayacaksın bari meslek sahibi ol diye arkadaşının Bobinajcı dükkanında eti senin kemiği benim diyerek cırak olarak işe başlattı. O zaman için söylenen, altın bileziği koluma taktı. Askerlik sonrası kendi bobinaj dükkanımı açtım. 1985 senesinde İzmir Eski Foça daki Tersaneye Bobinajcı olarak girince dükkanımı kapattım. 2005 senesinde tersaneden emekli oldum. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Emeklilikten sonra, genelde günümün yarısı bilgisayar, yarısı toprak ve bitkilerle geçiyor

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Meyveler ve ağaçlarla ilgili bilgi yeterince var. Meyve yetiştiriciliği Eğitim anlamında yılda bir kez de olsa yapılabilir.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

İlk defa katıldığım İzmir toplantısında bir arkadaşım, amatör ruhla her gördüğüm çiçeği dikmek, her bitkiyi yetiştirmek istiyorum demişti, çok da hoşuma gitmişti. Benim arkadaşlara önerim, amatör ruhlarını hiç kaybetmemeleri olabilir.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Psikoloğa gitmişim gibi geliyor bana, rahatlıyorum, gevşiyorum her türlü olumsuzluklardan arınıyorum. Meyvelerle ilgileniyorum.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bundan bir kac sene önce bahceyi salma su ile suluyordum, eniştemde bana yardıma gelmişti, öğle saatlerinde başlıyor akşam üstü ancak bitiyordu sulama işlemi. Suyu bahceye cevirdim öyle kuvvetli geliyorduki (Yanımdan gecen azmak suyu) önünü alamıyordum, her taraftan sulama dizilerini patlatıyor, elimde çapa caresizce sağa sola koşuşturuyordum, öğle sıcağında. Bir ara enişteme baktım (güya bana yardıma geldi) cevizin altında gölgede mışıl mışıl uyuyor. Nasıl bağırmışım sinirle, öyle bir uyandıki anlatamam. Sonradan öğrendik ki cevizin gölgesi insanı sersem yapar, devamlı uyuturmuş.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Evet oldu, emekli olduktan sonra fazla büyük olmayan içinde şeftali ağaçları olan bir tarla aldım. Kışları hiç gitmiyor, yazları yapılması gerekenleri yapıyor, meyveleri toplayıp satıyor başkada hiçbir şey yapmıyordum. Ne zamanki Güler hanımın bahçe sini gördüm, işte o an benim bittiğim andı. Artık tarla ile değil, bahçe ile ilgilenmek için bir plan yaptım. (Ağaçları kesmeden) Planım ne derece tutar bilmiyorum zaman gösterecek. Bu arada bu vesile ile sevgili Güler hanıma verdiği cesaretten dolayı tekrar teşekkür ederim.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Evet katılıyorum. Hem yeni bir aileye katılmanın heyacanını yaşadım, hem şimdiye kadar hiç önemsemediğim bitkiler le ilgili çok özel bilgiler öğrendim. Paylaşımların karşılıksız olması unuttuğumuz bazı şeyleri bana hatırlattı. Bu arada İzmir toplantılarının çekirdeğini, kendilerine çete lakabı takan arkadaşların oluşturduğunu gözlemledim.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Özür diliyorum bir kitap öneremiyeceğim için, internetten her türlü bilgiye ulaşılabildiğinden utanarak kitap okuma özürlü olduğumu itiraf ediyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Beni Manisa tarzanı çok etkilemiştir, Manisa yı ve dağlarını yemyeşil yapma mücadelesi inanılır gibi değil. Ruhu şadolsun.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Bitkilerle ilgili başka bir foruma üye değilim.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Almadım, isterim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Ortalama günün dört saatini

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Galatasaray'da olan biten her şeyle ilgileniyorum. Bilardo oynamayı cok seviyorum, sıkı bir snooker izleyicisiyim, Ronnie O’sullivan hayranıyım. Kendi arabam ve ailemle seyahat etmek yeni yerler görmek, sevdiğim ve ilgilendiğim şeyler.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Henüz katılmadım, en kısa zamanda katılma sözünü şimdi buradan verebilirim. Paylaşımın çok özel olduğunu düşünüyorum. En kısa zamanda o zevki tatmak istiyorum.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Önceki satırlarda da yazdığım gibi Güler Hanımın bitmez tükenmez enerjisi, bahcesinde yarattığı mucizevi güzellik ve paylaşma ruhu, dkp'nin mum çiçeği konusunda, anlatırkenki heyecanı, malbman'ın ve turuncuhis'in karşılıklı atışma muhabbeti. Gül teyze ve mum çiçeği yazısı.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

İşim gereği çalışırken yasaktı, olmadım.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Hiç katılmadım, amaca uygunsa gerekebilir.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Çok fazla televizyon seyretmiyorum, bildiğim kadarı ile bir tek toprak tv var, oda hep aynı şeyleri yayınlıyor sanırım, aynı şeyi bir kac kez gördüm. Radyoda böyle bir program var mı bilmiyorum. Nasıl olmalı ya gelince, radyodan ziyade, tv de görsel olarak yapılırsa daha etkili olur düşüncesindeyim. Ülkemize özgü bitkiler tanıtılabilir, yetiştirilme konusunda bilgi verilebilir.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

İzmir Yeni Girne'de bir apartmanda görmüştüm her kat sakinine özel bir hobi bahçesi, çok hoşuma gitmişti, keşke her apartmanda olsa.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Mandalin
çiçek; Karanfil
kitap: Bir Çift Yürek
şarkı: Akşam oldu hüzünlendim ben yine
müzik grubu/müzik sanatçısı: MFÖ
ressam:İbrahim Çallı
şair:Atilla İlhan
film: Babam ve Oğlum
web sitesi: Agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 13:11   #2
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Birol Bey, sizi tandığıma çok seviniyorum.
Mütevazı bir dost, harika bir tabiat aşığısınız.
Israrla davet ettiğiniz ve bizim de ısrarla gelemediğimiz bahçenize baktık
ça azmin zaferi diyorum.
Bahçe sulamak kesinlikle strateji gerektiriyor, küçükken ben de bahçe sulaması kontrolden çıkınca, boynuma kadar suya battığımı hatırlarım.
Bitki paylaşımı sözünü, daha önce bize verdiniz diye hatırlıyorum, hani şu kaktüslerle ilgili olanı...
Çetemize gelince...yanlış anlaşılmasın, kimselere zararımız yok, kendi çapımızda bitki çılgınlarıyız.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 13:21   #3
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Birol bey sizi tanımak güzeldi.Herşey gönlünüzce olsun

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 13:43   #4
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili birol, kendinizi çok güzel anlatmışsınız, sizleri tanıdığıma sevindim teşekkür ederiz. Güler ablayı örnek aldıysanız (çok güzel örnek bir kişi) güzel bir bahçe yaratacağınızdan hiç şüphem yok, Sizler eşiniz çoçuklarınız ile güzel mutlu sağlıklı bir emeklilik geçirmenizi dilerim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 13:57   #5
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sizi içten anlatımınızla biraz daha yakından tanımış oldum. İleriye dönük tüm planlarınızın da gerçekleşmesi dileğiyle, sevgiyle kalınız.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 14:22   #6
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Birol, aramıza ilk katıldığın günün temizlik ve saflığını aynen yansıtan anlatımınla seni senden duymak keyif verdi. Sevdiklerinle birlikte mutlu, sağlıklı ve bol yeşilli bir yaşamın olsun.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 23:31   #7
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Arkadaşlar tüm iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Sevgili Ülker
Evet unutmadım kaktüs sözüm var ve onu en kısa zamanda yerine getirme sözü veriyorum. Evet keşke heryerde böyle zararsız doğa ve dost canlısı ceteler olsa. Sizi tanıdığım için inanın bende cok mutluyum, güler yüzünüz hiç solmasın, mutluluk hep yanınızda olsun.

Sevgili Günebakan
Teşekkür ederim sizinde her şey gönlünüzce olsun

Sayın Lilium
Bende sizi tanıdığıma çok sevindim. İnşallah Güler hanımı utandırmam ilerde. Güzel dilekleriniz içinde bir mukabele. Sağlıcakla kalın.

Sayın lonicera
Güzel dileklerinize çok teşekkür ederim. Sizinde bütün planlarınızın gercekleşmesi dileğimle Hoşçakalın.

Sayın malbman
Sizi tanıdığım için inanın çok mutluyum. Sizin gibi bilgili, esprili bir arkadaşım olduğu için çok şanslıyım. Herşey gönlünüzce olsun.

Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 10:32   #8
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Birol Bey, ilk fırsatta mâlum çeteye sızıp bahçenizi ziyarete geleceğim.
Tarlayı bahçeye çevirme çalışmalarınızda başarılar dilerim.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 17:27   #9
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Celal bey herzaman beklerim şeref verirsiniz. Tarla hala tarla inşallah en kısa zamanda bahceye dönüşecek. Sağlıcakla kalın.

Eski 07-08-2009, 15:09   #10
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Birol.. Sonuçta tarlada olsa içinde oluşturduğunuz güzelliği taktirle karşılıyorum. Dilerim en az sizinkine yakın bir bahçe oluştururum. Sizi tanıdığıma çok sevindim.
saygılarımla.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 20:11   #11
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Teşekkürler bahtiyar bey.
Bende sizin balkon ve bahce calışmalarınızı takdirle karşılıyorum. Her şey gönlünüzce olsun.
Sayfama yazma lütfunda bulunduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

Eski 12-11-2009, 12:46   #12
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Zeki bey
Sizin tanıtım yazınızı okuduğum halde size bahtiyar bey diye, yani nikinizle hitap ettiğimi farkettim, ( aslında nikimizinde bizi temsil ettiğini düşünüyorum ) özür ve düzeltme amaçlı bu yazıyı yazdım. Sağlıcakla kalın.

Eski 24-11-2009, 18:03   #13
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Mesajı Göster
Zeki bey
Sizin tanıtım yazınızı okuduğum halde size bahtiyar bey diye, yani nikinizle hitap ettiğimi farkettim, ( aslında nikimizinde bizi temsil ettiğini düşünüyorum ) özür ve düzeltme amaçlı bu yazıyı yazdım. Sağlıcakla kalın.
sevgili Birol dostum bahtiyar02 ismini daha çok kullandığımdan ve sizin gibi dostlarıma gerçek ismimi veriyorum.Bahtiyar tüm formdaki dostlukları çağrıştırıyorSizcede uygunsa bahtiyar02 olarak kalsın. Sevgiler saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2009, 20:03   #14
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Sevgi ve Saygı bizden,
Bundan sonrada, daha önce olduğu gibi bahtiyar02 olarak yazışmalarımız ve bilgi alışverişinin devamı temennisiyle.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024