agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-06-2009, 12:06   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
selenn

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Herşey bir arkadaşımın bana hediye ettiği Diffenbahia’yı araştırmamla başladı. En kapsamlı ve en kaliteli bilgi paylaşımının bu forumda olduğunu görünce üye oldum. Bir süre sadece yazılanları takip ettikten sonra aktif olarak ben de bu aileye katıldım. Şimdi iyi ki o Diffenbahia bana hediye edilmiş diyorum.

Burada neler öğrendiniz?

Çok şey öğrendim. Forum başlıklarını okudukça öğrenmeye devam ediyorum. Bitkilerin istekleri, bakımı, saksı harçları, zararlılarla mücadele ile başlayıp benim için bir “tutku” haline gelen Kaktüs ve Sukulentlere kadar neler öğrenmedim ki, ama dediğim gibi üyeliğim devam ettiği sürece biliyorum ki bilgi edinmeye devam edeceğim. Ayrıca üyelerimizin paylaşımcı ruhunun, içlerindeki doğa ve bitki sevgisinin beni çok etkilediğini yazmadan geçemeyeceğim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Kendi tecrübelerimi paylaşarak üyelere faydam olması çabasındayım.

Sizi tanıyalım

İsmim Selen Odabaşı. 1979 İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Şişli Terakki Lisesinde, üniversite eğitimimi Uludağ Üniversitesi, İktisat Bölümünde tamamladım. Ardından özel bir bankanın İnsan Kaynakları Departmanı ile çalışma hayatına atıldım. 6 senelik evliyim. 1,5 yaşında bir oğlum var. Şu anda çalışmıyorum ve dünyayı keşfetme çabasındaki minik oğlumla hergün farklı şeyleri birlikte keşfediyoruz, ona tüm vaktimi harcamak en büyük keyfim.

Ailem, dostlarım, kaktüs ve sukulentlerim olmazsa olmazlarım iken, şimdi bir de agaclar.net eklendi bu listeye. Burada hem bilgi ediniyorum, hem de tüm günün yorgunluğunu atıyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Oğlumdan ve günlük koşturmacaların dışında arta kalan tüm vaktimi kaktüslerim ve diğer bitkilerimle ilgilenerek geçirmeye çalışıyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

“Şu da olsa iyi olurdu” diyebileceğim bir şey aklıma gelmiyor fakat forum kurallarını dikkate almayan üyeler ve onların uygun olmayan bazı mesajları olmasaydı şahane olurdu. Hoş onların da çaresine bakılıyor zaten.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Yeni üyelerin foruma mesaj yazmadan önce başlıkları incelemelerini, bir süre başlıkları okumayı sürdürdükten sonra mesaj yollamalarını tavsiye edebilirim.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkiler beni dinlendiriyor, onları izlemek bile bana keyif veriyor. Adeta bir terapi gibi. İlgiden çok tutku haline gelen türler benim için Kaktüs ve Sukulentler. Bir kaktüsümün çiçek açtığını görmek benim için son derece keyifli.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Evlendiğim ilk yıl küçük balkonlu bir evde yaşıyorduk. Bu küçük balkonu şirin hale getirmek için askılı saksılara sakız sardunya ve petunya dikmiştim. Bir gece onları sulayıp onlara ilan-ı aşk edercesine konuşurken birden “deli herhalde baksanıza” diye bir cümle duydum. Bir baktım apartmanın gençleri bahçede oturmuş beni izliyorlar.
Meğer onları sulayıp, severken kendimden geçmişim.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Bahçeli bir ev hayalim zaten vardı ama şimdi daha büyük bahçeli bir ev olarak değiştirdim hayalimi

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Oğlumun doğumundan evvel Bursa Ekibi toplantılarına katılıyordum. Forumda sohbet ettiğimiz üyelerle tanışıp, onlarla yüzyüze sohbet etmek güzeldi. İlk kez tanıştığınız bir grup insanla saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacak kadar hararetli bir sohbetle paylaşımda bulunmak beni oldukça şaşırtmıştı. Şimdi zamanım pek yok ve toplantı notları ile avunuyorum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Gülnar Önay’ın ve Nejat Ebciooğlu’nun kitaplarını önerebilirim. Kaktüslerle ilgili İngilizce bir kitap olan The Complete Encyclopedia Of Cacti sık sık başvurduğum kaynaklardan biri. Son olarak da Peter Mc Hoy’un Bahçıvanın Elkitabı'nı satın aldım.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Sayın Hayrettin Karaca çoğumuz gibi benim de aklıma gelen ilk isim. Ediz Hun’un çevreci kişiliğinin yanısıra kaktüs koleksiyonu da beni oldukça etkiledi. Doğa ve çevre bilinci taşıyan, bu anlamda amacına uygun davranan, yok etmek yerine düzeltme çabasında olan herkesi taktir ediyorum, örnek alıyorum.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Son zamanlarda aktif olmasam da kaktusrehberi.com’a üyeyim. Agaclar.net ile arasındaki en belirgin fark sadece Kaktüs ve Sukulentlerle ile ilgili maillerle iletişim kurulan bir grup olması.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Keşke alsaydım, umarım alırım…

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Oğlum’un uyku saatlerindeki tüm boş zamanımı. Özellikle gece yatmadan evvel forumda dolaşmak dinlenmem için en güzel yöntem.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Bundan 1,5 yıl evveline kadar çok hobim vardı. Takı tasarımı, resim, ahşap boyama, spor gibi. Şimdi en büyük hobim “Deniz’im” . Dediğim gibi dünyayı onun gözüyle keşfediyorum. Bir çocuğun bir insan hayatına kattıkları meğer ne kadar özelmiş.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Bu forum vasıtasıyla Türkiye’nin her yerinden beklentisizce paylaşmak isteyen arkadaşlarla tanıştım. Ben de elimden geldiğince etrafıma bu anlamda katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sahip olmak istediğim bir bitkiye ait çelik ya da tohum beni ne kadar mutlu ediyorsa bunu birilerine yaşatabilmek çok güzel.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Bilgilenmem de payı olan birçok üye var. İsimlerini tek tek yazmak zaman alır ama sevgili Adalet Hanım’ın, sevgili Limon’un bahçelerindeki zevk, sevgili Vildan Hanım’ın güzel terası, sayın Mine Pakkaner’in ev yapımı ilaçlarla zararlılara çare bulmamda yol gösterici bilgileri, Sevgili Ferda Ülkümen’in öz bilgi verici mesajlarının yanısıra Armutlu’daki güzel bahçesi, kaktüs kardeşlerimle paylaşımlarımız… ilk aklıma gelenler.

Tabi ki Sevgili Güler; benim gönlü zengin teyzemi de yazmadan edemem. Zevki ve yaratıcılığıyla emek verdiği bahçesine ait resimlerle sanal ortamda dinleniyorum. Bu güzel ortama yakışır şekilde paylaşımda bulunan her üyenin olumlu yönde etkilenmemde payı büyük. İyi ki sizleri bu site sayesinde tanıdım, herkese bir kez de burdan teşekkür ediyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Bursa’da yaşarken Çocuk Esirgeme Kurumu’nda gönüllü çalışmalarım vardı fakat maalesef şu aralar zamanım yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Amacına uygun yapılan protestolara katılmak gerekir diye düşünüyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Pek fazla Tv izleme veya radyo dinleme imkanım olmuyor. Tv programlarında vaktim olduğunca seçici davranıyorum hatta seçmekte zorluk da çekiyorum.
Maalesef yeterli değil bu nedenle zaten Tv izlemektense daha faydalı meşkuliyetlerle zamanımı değerlendiriyorum.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çok hoşuma gidiyor, bahçe sahibi olmayanların derdine çare. İlgili başlıklardaki yazılanları okumak çok hoşuma gidiyor.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Mimoza
çiçek:Frezya
kitap: Meave Binchy Romanları, Şu Çılgın Türkler
şarkı: Somebody
müzik grubu/müzik sanatçısı Depeche Mode
şair: Nazım Hikmet
web sitesi: agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 12:48   #2
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sevgili Selenn seni burada biraz daha fazla tanımak çok güzel oldu. Ailenle sana bir ömür boyu mutluluklar dilerim. Umarım gün gelir büyük bahçeli bir ev hayalin gerçek olur . Sevgiler...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 13:36   #3
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sevgili Selen, ağaçlar.net'de bir arada olmak çok güzel. Size ailenizle ve minik oğlunuzla sağlıklı ve mutlu bir hayat dilerim.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 17:35   #4
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili selen, sizleri tanımak çok hoş, sizlerde en az teyzeniz kadar çömert olduğunuzu tahmin edebiliyorum, nede olsa kız halaya pardon teyzeye çekermiş.
Oğlun ve eşinle sıcacık yuvanızda mutlu uzun bir ömür dilerim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 17:42   #5
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sevgili selenn, sizi biraz daha yakından tanımak çok güzel. Umarım hayalleriniz gerçek olur, sevdiklerinizle beraber bir ömür boyu sağlık, mutluluk ve huzur dolu yaşam diliyorum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 18:08   #6
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Sevgili Selen,
Sizi tanımış olmaktan mutluluk duyuyorum.
Dünyayı bir de çocuk gözüyle keşfetmeye başlamışsınız, büyük bir keyif olmalı.
Hayatınızdan güzel aileniz ve çiçekleriniz hiç eksik olmasın.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 22:21   #7
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Selenn, son derece düzgün cümlelerle ve akıcı bir şekilde anlattığınız yazınız sizi bizlere daha da yakınlaştırdı.
Ben 'içimizden biri' bölümünü çok seviyorum, biraz daha özel tanıtıyor birbirimizi.
Bu genç yaşınızda hayatın tüm anlamını keşfetmişe benziyorsunuz, eminim Deniz bebek sizin gibi bilinçli bir anne elinde başarılı bir birey olarak hayatını sürdürecek.
Dilerim, pek çok arkadaşımızın da hayali olan bahçeli evinize en kısa zamanda kavuşursunuz, ama şimdiden söylemeliyim ki, kaktüslerle dolu bahçeler çocuklar için tehlikeli olur
Sizi tanımaktan büyük bir sevinç duydum sevgili Selenn.
Sevgi ve muhabbetle.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 23:07   #8
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bu bölümü sevgili Güler hanim önerene kadar okumamistim. Artik her hafta bekliyorum bu hafta kiminle tanisacagiz diye. Bitki ve doga sevgisi ne kadar ortak bir paylasimmis yazilanlari okudukca anliyor insan. Herkes ortak duygularda birlesiyor, cicekler, bahceler, balkonlar söz konusu olunca... Sizi tanidigima sevindim sevgili Selenn.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 23:10   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Selenciğim, seni daha yakından tanıdığım için çok memnun oldum. "Deniz" inle, eşinle, güzel ailenle, hayal ettiğin tüm güzelliklere kavuşmanı dilerim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 23:21   #10
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Canım benim, her şey gönlünce olsun.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 23:53   #11
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili arkadaşlar,

Sayın malina'nın benimle ilgili yazıyı eklediğini görmek beni çok sevindirdi. Güzel dilekleriniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki bu foruma üyeyim ve ben de sizleri tanıdığıma çok memnunum. Sevgilerimle.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 23:54   #12
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Canım Selen ablacığım iyi ki seni tanımışım Yüzünden gülücükler hiç eksik olmayan, tertemiz bir kalbe sahip Dünya tatlısı bir insandır Selen ablam...

Denizi benim için çok çok öp ablacığım...

Ailenle ve sevdiklerinle beraber hayat boyu mutluluklar dilerim...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 00:19   #13
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Bazı insanların yüzüne bakınca içini, niyetini, kalbinin rengini görebiliyorsunuz ya, sevgili Selen böyle işte. Fazla söze pek hacet yok

Bursa ekibi kış toplantısında tanışma fırsatı bulmuş, çok da sevmiştim.

Deniz oğlan, eşin ve sevdiklerinle ve tabii ki kaktüs ve lithopslarınla uzun ve huzurlu, sağlıklı yıllar...

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 14:25   #14
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

İçten yorumlarınız için sonsuz teşekkürler.

Eski 23-06-2009, 14:41   #15
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sevgili Selen; Güler hanım'ın yeğeni olarak bildiğim seni, daha da yakından tanıdığım için çok mutluyum. Eşin ve Deniz ile, daha doğrusu tüm sevdiklerinle, tüm mutlulukların senin olmasını diliyorum...

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 15:25   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Selan,
Sanal olarak çok tatlıdıydınız ,bu şekilde tanıyınca iyice ballandınız. Herşey gönlünüzce olsun. Şimdi kimbilir bahçeniz de neler yaparsınız. Çok mutlu olun, kalan diğer hayalleriniz de gerçek olsun. Çok öpüyorum sizi.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 18:13   #17
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sevgili Selenn,
Güzel Türkçen ve kendini bukadar abartısız anlatman kişiliğini belli ediyor.
Hiç üşenmeden Manyas'tan sevgili Güler hanımdan 4 tane çilek saksısı taşıman vede bana ulaştırman seni, eşini ve güzel bebeğini tanımama vesile oldu.
İçimizden biri köşesi Ağaçlar Net'in en güzel köşesi çünkü senin gibi değerli insanları tanımamıza yardımcı oluyor.
Herşey gönlünce olsun.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 13:29   #18
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Selenn.. tüm hayelleriniz gerçekleşmesi dileğiyle Sizi tanıdığıma sevindim.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 15:17   #19
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Ben de sizleri tanıdığıma çok memnunum. Güzel dilekleriniz ve samimi mesajlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Eski 26-06-2009, 20:17   #20
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Küçük Deniz'inizle, bitkilerinizle, eşiniz ve sevgili teyzenizle güzel, mutlu, istedeğiniz gibi gerçekleşen bir hayat yaşamaınızı diliyorum.
Küçük olan, sonradan büyüyen bahçe hayalinizde bir an önce gerçekleşir inşallah.
Mutlu kalı. Esen kalın.
Düşündğünüz tüm şeyler gerçek olsun.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 23:37   #21
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili selenn, sizi hiç görmesem de, forumlardaki mesajlarınızdan tanıyordum. Şimdi de tanıtım yazınızdan, biraz daha yakından tanıma fırsatım oldu. Yazınızı biraz geç fark etmiş olsam da.

İyi ki arkadaşınız size difenbahya hediye etmiş, iyi ki buradasınız. Size küçük Deniz'iniz ve eşinizle birlikte mutlu, sağlıklı bir ömür diliyorum.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 12:22   #22
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Sayfanızın yakın takipçilerindenim...Şimdi sizi ayrıca tanıma fırsatım oldu...Sizin gibi gençlerin çoğalması dünyamız açısından çok gerekli...Her şey gönlünüzce olsun...Sevgilerimle...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 13:58   #23
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Güzel temennileriniz için teşekkür ederim. Ben de sizleri tanıdığıma çok mutluyum. Uzun yıllar paylaşımlarımızın sürmesi dileğiyle...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024