agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2009, 13:01   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Mine

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Bitkilere olan merakım ve onlara iyi bakmak istemem sayesinde tanıştım agaclar.net ile, ne zaman Google da bir bitki hakkında bilgi arasam, karşıma hemen Ağaçlar çıkıyordu, sonra farkettim ki günümün birkaç saatini burada geçiriyorum. O kadar aşina oldum ki foruma yazan arkadaşlara, ben de aranızda olmak istedim ve üye oldum, ama hemen yazmaya başlayamadım tabii. Bir yıla yakın bir süre daha bilgilenmeye ve kendimi geliştirmeye çalıştım, şimdi ben de içimizden biriyim

Burada neler öğrendiniz?

Burada bitkiler hakkında öğrenmediğim bir konu var mı diye sorulsa daha iyi olurdu. En önemlisi; agaclar.net'ten önce, bitkilerime bakmadığımı sadece suladığımı öğrendim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Keşke benden öğrenecekleri çok fazla bilgim olsaydı, ben henüz buradaki bilgili ve bilgilerini esirgemeyen arkadaşların öğrencisiyim, dilerim bir gün, benim buraya katılmama bilmeden bilgileriyle vesile olan arkadaşlar gibi, ben de birilerine vesile olurum...

Sizi tanıyalım

1967 Balıkesir- Gönen doğumluyum, 21 yaşında bir oğul sahibiyim, hayatın kısa olduna ve zamanın çok hızlı aktığına, işte bu yüzden de doya doya yaşanması gerektiğine inanıyorum. İşim takı tasarımı, ilk tasarımlarımı 9 yaşımda yapmaya başladım, uzun yıllar bireysel olarak takı tasarımından para kazandım, sonra birden moda olup herkes yapmaya başlayınca, özel bir firmada takı numune tasarımı yapmaya başladım, şimdi ise GittiGidiyor sanal mağazasında, doğal taşlar ve takı imalatı için malzemeler sattığım bir dükkanım var.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Ekim dikim zamanları haricinde günde bir saat kadar, ekim dikim zamanlarında ise (her zaman) ekilecek ve dikilecek birşeyler bulurum. tüm gün.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Burayı olduğu gibi sevdim bu yüzden de açıkçası değişmesini istemiyorum, sadece, ben de dahil, foruma yazarken beden dili ve ses tonu kullanamadığımızdan doğan yanlış anlaşılmalarda, birbirimize karşı daha toleranslı ve affedici olmamızı diliyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Ne kadar saygı ve sevgi gösterirsek o kadar saygı ve sevgi göreceğimize inanıyorum. Bu bir öneri değil de hepimiz adına bir dilek, doğaya da hakettiği saygı ve sevgiyi gösterelim.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

İmkanım olsaydı eğer, sevgili Güler Hanımın yaşadığı yer gibi bir yerde yaşamak isterdim, ama şimdilik bu mümkün görünmüyor, ben de hayal ettiğim bahçeyi ve doğayı balkonumda yaşamaya çalışıyorum, yani bitkilerle ilgilenmek benim itici gücüm diyebilirim. Her sabah hava aydınlanırken güne onlarla başlamak, nefes alabildiğim ve sahip olduğum herşey için ne kadar şanslı olduğumu hatırlatıyor bana, balkona çıkıp, elimden geldiği kadar bitkilerime hakettikleri ilgiyi gösterdikten sonra hayatıma daha bir şevkle devam ediyorum.

İlgilendiğim türlere gelince; evde kedilerim olduğundan (4 tane) sadece balkonumda ve mutfakta bitki bakabiliyorum. Kaktüsler, soğanlı bitkiler ve afrika menekşeleri özel ilgi alanıma giriyor, bu ara bir de süs kabaklarına merak saldım

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Şimdilerde pek yok, ama agaclar.net ten önce sık sık soğanları ters eker, sonra da neden çıkmadı diye toprağını eşeler dururdum.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Oldu ******, eskiden de bir bahçe isterdim, ama şimdi, sitedeki arkadaşlardan bazılarının bahçeleri uğrunda gösterdikleri çaba ve ulaştıkları sonuç, beni bu konuda daha kararlı hale getirdi.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Evet elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum. Katıldığım toplantılardan anladım ki, pek çok insan bu konu ile ilgili, bilgi edinebilecekleri, paylaşımlarda bulunabilecekleri toplantılara katılmak istiyorlar, dilerim bundan sonra daha sık toplanırız.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Her hangi bir kitap yardımı almadım henüz, şimdilik internet ve özellikle agaclar.net bana yetiyor, zaten sitemiz hayli geniş, oku oku bitmiyor.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Bu aralar sık sık, bir değil, bin Hayrettin Karaca'mız olsaydı Türkiye'de neler değişebilirdi diye düşünüyorum.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

www.izmirriders.com sitesine de üyeyim, motorsiklet ve etkilikleri içerikli bir site...

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Hayır almadım ama almış olmayı gerçekten çok isterdim. O yaşlarda bitkiler hakkında yeteri kadar bilinçli değildim maalesef, şimdi bu açığımı mümkün olduğu kadar okuyarak gidermeye çalışıyorum.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

İşlerimin elverdiği ölçüde her fırsatı agaclar.net'de değerlendiriyorum, hergün en az bir kez bağlanmaya çalışıyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Önce oğlum tabii... Kedilerim, işimden dolayı doğal taşlar, takı modası, takı imalat malzemeleri ile ilgiliyim.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Evet severek katıldım, çok kişiye gönderdim ve çok kişiden de tohum ve çelik aldım. Bu paylaşımlar bence sitemizin en güzel taraflarından biri, görüyorum ki arkadaşlarımızın hepsi de paylaşıma açık insanlar.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Forumdaki bir çok arkadaşımız beni olumlu etkiliyor, elimden geldiği kadar herkesin aktif ve başarılı yönlerinden faydalanmaya ve örnek almaya çalışıyorum. Şimdi şu kişiden şöyle, bu kişiden böyle desem, unuttuğum arkadaşım olur, gönül koyar diye korkarım bu yüzden sadece varlığıyla bu siteye üye olmama en baş sebep olan Güler Hanım'ı yazacağım. Kendisi benim bu yaşıma kadar bulamadığım örneğimdir. Etrafına yaydığı pozitif enerjisi, o koca bahçe ile bıkmadan savaşıp, sonuçta başarması, hiç yorulmadan iki farklı şehirdeki evi arasında mekik dokuması, daha da yetmeyip İzmir'e bile yetişmesi. Üstelik de bütün bunları harika ailesini de ihmal etmeden yapması ile kesinlikle beni çok olumlu etkiliyor.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Şu anda üye olduğum bir Sivil Toplum Örgütü yok ama oğlum üniversiteyi bitirip kendi hayatını kurduktan sonra, çevremiz ve doğa üzerine katkıda bulunabileceğim birşeyler yapmak istiyorum.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Ben de toplumumuzun büyük çoğunluğu gibi, katılmak gerekir diyen ama katılmayanlardanım korkarım. Kendimizi hayatın rutin çarkına kaptırıp, doğanın bize gelecek nesillerin emaneti olduğunu, herkesin üzerine düşen görevi yapmaması durumunda, gelecek nesillere bırakacak bir doğa mirasımızın kalmayacağını unutuyoruz. Bu konuda faaliyet gösterecek daha fazla Sivil Toplum Örgütleri olmasını dilerim.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Kendi adıma çok sıklıkla belgesel kanallarını seyretmeme rağmen, bugüne kadar sadece sekiz on tane bu tip program seyredebildim. Keşke daha çok olsa, bilgilendirici ve özendirici programlar yapılsa ve bizlere de yeteri kadar ulaşsa, belki o zaman kişisel katılımımızın ne kadar önemli olduğunu anlarız.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Vakti ve maddi durumu müsait olanlar için çok güzel bir olay. Hem doğadan kopmamak hem de apartmanlarda kaybetmeye yüz tutmuş komşuluk ilişkileri açısından çok faydalı bence.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Salkım söğüt
çiçek; amarillis
kitap: İçimizdeki Çocuk-Doğan Cüceloğlu
şarkı: Mevsim Bahar-Nilüfer Örer
müzik grubu/müzik sanatçısı: Orhan Hakalmaz
ressam: Monet
şair: Ümit Yaşar Oğuzcan
film: Contact-Jodie Foster
web sitesi: agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 13:20   #2
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Canım kardeşim Mine; iyi ki varsın ve iyi ki aramızdasın. Kendine çok iyi bak, tabii oğluna da.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 13:50   #3
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Mine hanım bu güzel platform için çok teşekkür ederiz. Yazdığınız mesaj sayısına bakılırsa buradaki pek çok bilgide emeğiniz var.
Teşekkürler.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 14:12   #4
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili hemşerimmmm, Sizleri biraz daha tanımak ne güzel, O sıcaklığın Yazılarına da yansımış, Sevgi dolu, sevecen, sempatik.

Bizler sıcak su çocukları olduğumuz için çok anlatmaya da gerek yok sanırım.
Bana nedense tesir etmemiş
Sizleri tanıdığıma sevindim, inşallah bir gün tanışırızda. Sevgilerimle.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 16:17   #5
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili mine hanım sizi tanıdığıma çok sevindim.umarım tüm hayellerinize kavuşursunuz.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 16:40   #6
Ağaç Dostu

Mine's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Galeri: 32
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, iyi dilekleriniz için sağolun, bu kocaman ailenin bir paçası olmak çok güzel

Mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 21:19   #7
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Mine seninle tanışmak ve tanımak güzeldi. İnşallah sende Güler ablanın bahçesi gibi bir bahçeye sahip olursun ve bize'de bahçeniz gezmek düşer

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 22:06   #8
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Aldığım eğitim gereği, sitede okuduklarımı çabuk öğreniyorum sanıyordum. Ta ki; seni fidanlıkta, serada, zirai malzeme satan yerde izleyene dek. Altı üstü balkonda çiçek yetiştiren biri bu kadar mı donanımlı olur? Ağzım açık kalmıştı...
Seni tanıdığım için mutluyum arkadaşım; Zıpçıktı sağolsun, vesile oldu İyi ki varsın...Neşen daim olsun...

Bir de ispiyon yapasım var.
Ben çiçeklerle dansa gitmiştim ya; bu Mine arkadaşımız da rakı-balığa çiçeklerle gitti Bugün ben yine çiçeklerle hem de Selluka'm için upuzun tırmanma çubuğuyla bira içmeye gittim. Üç örnekte de ben olduğuma göre sorun bende herhal

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 22:25   #9
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Sevgili Mine,
Seni tanıdığım için çok mutluyum.
Dilerim şöyle cennet köşesi bir bahçen olur da, oğlun ve kedilerinle birbirinden güzel günler geçirirsin.
Sayende kaktüs koleksiyonuna başladım, tomurcuklarını gördükçe aklıma geliyorsun ve gülümsüyorum.
Çiçeklerin balkona sığmayıpta sokağa taşmaya başladığında, haberleşiriz de şu atıl kalan tarlayı el birliği ile bahçeye çeviririz ne dersin?
Bu arada, takıların için ne söylesem az, bendeki kolyenin küpelerine de talibim.
Kalbindeki iyilik ve yüzündeki gülümseme ile hep yanımızda ol.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 21:38   #10
Ağaç Dostu

Mine's Avatar

Tekrar tekrar çok teşekkür ederim arkadaşlar, iyiki varsınız, iyiki buradayım.....

Eski 19-05-2009, 22:24   #11
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Mine, ne mutlu ki bana size önder olabilmişim. Yazınızı okudukça çok gururlandım.
Bu kadar değerli, sevecen ve becerikli bir arkadaş benim için ne güzel şeyler yazmış dedim.
Ama ben inanıyorum ki esas cevher ve güzellik sizin içinizde, yüreğinizde. Bunu da o kadar zarif bir şekilde ifade etmişsiniz ki.
İnşallah en kısa zamanda arzularınıza kavuşursunuz.
Ne zaman arzu ederseniz buyrun gelin bahçenin tadını beraberce çıkartalım, bu bana mutluluk verir, inanın.
Sizi tanımak, sizinle yazışmak benim yönümden de çok değerli. Dost listemde sizin de olmanız bana gurur veriyor.
Her zaman çok, çok mutlu olmanızı dilerim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 18:01   #12
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sizi toplantı ve toplantı sonrası sohbette, güler yüzünüzle tanıdım, yüzünüzden o gülücükler ömür boyu eksik olmaz inşallah.

Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 11:03   #13
Ağaç Dostu

Mine's Avatar

Sevgili Güler Hanım, akşamdan beri düşünüyorum, bu kadar güzel sözlere nasıl karşılık vereyim, ne yazayım diye....Son kararım, ne dersem diyeyim, ne yazarsam yazayım, ne kadar mutlu olduğumu ifade edemeyeceğim yönünde....Bu yüzden en yalın şekilde yazıyorum....
Güzel sözleriniz için çok çok teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024