agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2009, 13:56   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Emre Albayrak

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Sanırım bundan 2 sene kadar önce okulda bir ödevim için bitki resimleri arıyordum. O zaman ağaçlar.net ile ilk tanışmamızı gerçekleştirdik.

Burada neler öğrendiniz?

Bilmediğim pek çok bitkinin ismini yetişme koşullarını öğrendim. Aşı gübreleme ve mesleki uygulamaya yönelik başkalarının tecrübelerini okudum.. İleride mesleğimi yaparken çok işime yarayacak benzersiz bilgiler edinidim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Sanırım bu soruya ben cevap veremem ama bitki zararlıları ve mücadeleriyle ilgili bir ödevimi koymuştum foruma, aynı zamanda plumeria başlığında epeyi bir uygulamaya yönelik notlarımı yazmıştım. Belki buralardan bazı üyelere birşeyler sunabilmişimdir.

Sizi tanıyalım

İstanbul doğumluyum. Üsküdar Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümüne geçtim. 7 senedir burada okuyorum. Aynı zamanda son 6 senemi Show tv de yayın yönetim elemanı olarak geçirmekteyim. Yakın zamanda evlilik ve ardından fidanlık kurmak gibi planlarım mevcut.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Okulda geçirdiğim zamanı da sayarsak sanırım günümün yarısını bitkiler ve onlarla ilgili derslerle geçiriyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Şu an gayet yeterli olan sitemiz sistemetik bir şekilde bilgi sunmaya yönelebilir. Ki sanırım buna yönelik çalışmalar da mevcut. Umarım ileride bir gün bitki ile ilgili bir konu olduğunda insanlar wikipedia'ya baktım derse ağaçlara baktım diyebilir.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Sorun, sormaktan çekinmeyin. Ve bitkilerinize gerekli özeni göstermeden olmuyor ya da yapamadım demeyin.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Huzur veriyor.. Sanırım Plumeria ve Selluka ile epeyi bir uğraşmışlığım vardır. Ama okuldan dolayı hemen hemen Türkiye'de yetişen her türle uğraşmışlığım vardır.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Okulda dendroloji dersinden kalmam sanırım en trajik olanıdır.. Ama eskiden ağaçları dinlemek için sabah erkenden koruya giderdim. Rüzgarda sallanırken çıkardıkalrı sesler bana huzur verirdi.. Benim için güzel bir anıydı.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Fidanlık açabileceğime inanıyorum artık. Eskiden çok teferruatlı bir iş olduğunu düşünürdüm ama küçük uygulamalarımın başarılı olmasından sonra bir fidanlık açabileceğimi düşünüyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Henüz herhangi bir toplantıya katılma fırsatım olmadı.. İş ve okulun hayatımı fena helde sıkıştırmasından dolayı bu gibi toplantılara katılmak benim için maalesef çok zor.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Türkiye'nin ağaçları ve çalıları. Okul dahilinde derslerde kullanılan Peyzaj Uygulama Tekniği, Bitki Yetiştirme ve Bitki Beslenmesi Kitapları.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Mutlaka okulda örnek gösterebileceğim pek çok hocam mevcut ama Ünal Alptekin hocam sanırım bu örnekler içinde en iyisidir.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Ağaçlar.net den başka bir foruma üyteliğim yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

7 senelik lisans eğitimi aldım.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Sanrım günde 2 saate yakın sitede bulunuyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Eskiden yani işe girmeden önce doğa yürüyüşleri yapardım. Bu süre zarfında fotoğraf çekmek ve tırmanış yapmak gibi hobilerim mevcuttu. Lise döneminde müzkle ilgilendim Ama hayat yoğunlaştıkça maalesef bunların hepsi teker teker yok oldu..

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Sanırım yaklaşık 50 üyeye Plumeria tohumu yolladım. Bazı arkadaşlara Selluka tohumu yolladım. Hata yetişmiş fidelerden bile dağıttığım oldu. İnsanlar tohumları çimlendirip foruma yazdıkça neşem arttı.. Sanırım onların birşeyler üretebilmesi ve buna önayak olmama benim de gurur duymamı sağladı..

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Sebo'nun ayrı bir yeri var Bir de İzmir'den Elif abla'nın.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Altunizade Mahallesi Arama Kurtarma ve Greenpeace üyeiklerim var.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Katılmak kesinlikle gerekli. Aksi taktirde rant ve çıkar dünyasına dönüşen şu günlerde doğamızı yok olmaktan başka türlü kurtaramayız. Bir şekilde bizim de sesimiz çıkmalı.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Maalesef hayır. Bir televizyoncu olarak örnek bir program bile söyleyemiyorum.. Bu konuda çok yetersiziz..

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Toprakla uğraşan insan stresten uzak olur ve bu karıştığı topluma pozitif bir etki yaratır. Bence şehir hayatına kendini tamamen kaptırmış olan bizler için bu tarz uygulamalar mutlaka şart.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Dev sekoya
çiçek; Plumeria
kitap: Şibumi
şarkı: Depeche Mode I feel You
müzik grubu/müzik sanatçısı: The Doors
ressam: Salvador Dali
şair: Can Yücel
film: Big Lebowski
web sitesi: www.eksisozluk.com

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 14:56   #2
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Emre Albayrak, yazınızdan sizi biraz daha ayrıntılı tanıma fırsatı buldum. Umarım istediğiniz serayı en yakın zamanda kurarsınız.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 15:19   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Merhaba tanıştığımıza memnun oldum. Umarım fidanlığınıza bir an önce kavuşursunuz . Üsküdar'a, Altunizadeye selamlar ...

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 20:04   #4
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Efendim çok teşekkürler ederim.. İnşallah fidanlığı açarım sizlere de hediye fidanlar dağıtırım.. = )

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 20:20   #5
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Emre abiciğim

Seni tanıdğıma çok sevindim, senden tohumu aldığım plumerialar çok sağlıklı bir şekilde büyüyorlar. Senin sayende tanıdım bu güzelleri, seni daha da yakından tanımak iyi oldu....

İnşallah hayallerin bir an önce gerçekleşir de bizde müşterilerin oluruz

İyi varsın Emre abi

Yüzünden gülücükler, gönlünden doğa sevgisi hiç eksik olmasın...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 21:52   #6
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Sebocum saolasın.. İnşallah sera işi olurda sana en güzelinden hediyeler sunarım..

Eski 08-04-2009, 22:52   #7
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Emre, plumeria'lar bende de gayet iyi büyüyor. Tohumları yolladığın zarf hala duruyor.
Herşey gönlünce olsun.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 15:07   #8
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sevgili Emre,
Seni yakından tanıdık, başarılarının devamını dilerim.
Sevgiler.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 16:14   #9
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Türkiye'nin en büyük plumeria fidanlığı olacak Şimdiden bol şans ve başarılar dilerim.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 13:53   #10
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Ankara Lalahan'dan sevgilerle.. Askerliğimi 4 ay daha burada yapacağım.. Yakın arkadaşlar var ise "çarşı" izinlerindebuluşmak dileğimle..

Eski 09-01-2010, 17:48   #11
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Yeni bir ağaçlar net üyesini tanımaktan mutlu oldum. İsteklerinizin gerçekleşmesi dileklerimle...

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024