agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2009, 12:39   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Doğal Doğa

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Bunun için değerli ortağım Sayın Hüseyin Ovak’a teşekkür etmeliyim. Beni siteyle tanıştıran o olmuştu.

Burada neler öğrendiniz?

Herşeyden önce günümüzde kaybolmuş olan karşılıksız dostluğun yeşiller aracılığıyla sürdürüldüğünü öğrendim. Doğayı seven insanı sever görüşü bir kez daha ispatlandı sanırım. Bununla birlikte bitkiler ve doğa konusunda hiçbir şey bilmediğimi de öğrendim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Kütahya nın hava durumu haricinde pek bir şey katamadım sanırım.

Sizi tanıyalım

1972 yılında Kütahya da doğdum. İnşaat teknikeriyim. Yapı kimyasalları üretimiyle ilgileniyorum. Özellikle su yalıtımı ve ısı yalıtımı konularında çalışmalar yapıyorum. Ayrıca B5A sıvı organik gübrenin tanıtım ve satış konularında Hüseyin Ovak beyle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Evliyim İki kızım, bir oğlum var. Halen Kütahya da ailemle birlikte yaşıyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Şu anda çok küçük bir kısmını. Merak ettiğim konu ile ilgili bölümleri okumak daha çok vaktimi alıyor.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Şu anda bunu söyleyebilecek kadar profesyonel değilim. Ama aradığım her şeyi bulabiliyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Kesinlikle imkanları ölçüsünde toplantılara katılmalarını tavsiye ediyorum.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Sanırım herkes gibi bende onların içinde olmayı kokularını içime çekmeyi çok seviyorum. Güncel dünyadan arınış ve insanın kendisiyle buluşması anlamına geliyor benim için bitkilerle olan münasebetimiz. Şu anda en çok ilgilendiğim tür kasımpatı. Ayrıca bahçemize ektiğimiz sebzeler de uğraş alanımız.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Aslında bitkilerle ilgilenirken değil ama komik bir olay size. Oradaki arkadaşlarım da şahit, eksiğim varsa tamamlasınlar.

Yalova süs bitkileri fuarı için yalovadayız, tabii hemen ağaçlar net ekibi toplanmış hazır. Cemal ağabeyin memleketinde olunur da Cemal abi bırakırmı, bırakmadı tabii. Sansar ailesi bizi topladı evlerinde misafir ettiler, çok sağolsunlar. Ama bizim ağaçlar net ekibinden bir grup, (o zaman kendilerine bitki delileri diyorlardı) komşunun bahçesindeki ağaca amiyane tabirle daldılar. Her biri delirmiş gibi ağaçların dallarından bir şeyler koparıyorlar. Tabii ben bu konularda tecrübesiz olduğumdan şaşırıp kaldım. Sonradan öğrendim çelik alıyorlarmış meğer.

Neyse işin güzel tarafı bahçenin sahibi teyze pencereden bizi izliyormuş. Selahattin Hocanın Ziraat Mühendisi olduğunu öğrenince kızmadı arkadaşlara sağolsun. Tabii ertesi gün sansar ailesinin yerinde olmak istemezdim.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Yeşillikler içinde içinden ufak bir dere akan bir site düşlemeye başladım. İçinde de doğa sevdalıları..…

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Açıkçası ağaçlar neti Cumalıkızık toplantısında sevmiştim. Daha sonra Yalova süs bitkileri fuarındaki toplantıya, Antalya Growtech fuarındaki kısacık toplantıya katılma şansım oldu. Ayrıca Kütahya ekibi olarak yaptığımız toplantıya katıldım. Ağaçlar net üyeleriyle Türkiye nin değişik illerinde görüşme konuşma fırsatım oldu. Anladım ki Ağaçlar net bir kültür oluşturmuş. Hem de üst düzey bir kültür. Tüm üyelerimizin üzerine yakışmış bir üniforma gibi.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Şu an sadece ağaçlar net den aradıklarımı buluyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Benim bir akrabam var. Bir çok arkadaşım tanıyabilir. Mustafa BİLGİÇ. Karacabeyde Uluabat gölü kıyısında kuş cenneti çiftliği var. Harika bir yer. Bir çok farklı türde kuş besleyip satıyor da aynı zamanda. En favorileri Tavus Kuşları. Doğa aşığı bir insan ve benim gözümde o bir doğa profesörü. Ayrıca Ağaçlar net sayesinde tanıdığım Selahattin Yılmaz hocam var. Onunla da defaatle birlikte olduğumuzda bitkilerle ilgili konularda gözlerinin nasıl parladığını aklımdan çıkaramam. Bunların dışında Ağaçlar net ailesinin tüm üyeleri örnek alınabilir diye düşünüyorum.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Hayır almadım. Sanırım buna şu anda vakit ayıramam.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Günde en az 1 saat ağaçlar netle beraberim.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Doğa turları başta olmak üzere seyahat etmeyi, otomobilleri, çok seviyorum. Aynı zamanda voleybol il hakemiyim. Ama zaman kısıtlılığından dolayı ona da bakamıyorum.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Paylaşım denilemez ama Cemal S ve Selahattin Yılmaz hocamdan aldıklarım var.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Güler abla,Cemal abi, Adalet abla, Selahattin Hocam bana ağaçlar neti sevdiren pozitiflikleri daima üstlerinde lokomotifler benim için.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Yok

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Bir Avrupa ülkesinde olsaydık cevabım evet olurdu ama, Türkiye de bunun bir yararı olacağını düşünmüyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Kesinlikle yetersiz. Zaten çevre bilinci yeterince verilebilseydi şu anda doğal doğa rumuzunu kullanmak zorunda kalmazdım.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bence iyi bir başlangıç.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Çınar
çiçek; Kasımpatı
kitap: Biz Osmanlıyız
şarkı: Gülpembe
müzik grubu/müzik sanatçısı: Sezen Aksu
ressam: Kütahyalı Hüseyin EFE
şair: Refik YILDIZ
film: Truva
web sitesi: Agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 13:36   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Sevgili Doğal Doğa,

Sizinle fuarda tanışmıştık,azda olsa bir sohbetimiz olmuştu. Burda daha yakından tanıma fırsatı oldu. Her şey gönlünce olur inşaallah.

Saygılar.

tropikana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 14:05   #3
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sevgili Doğal Doğa,
Hakkında daha fazla bilgi sahibi olduk, aramızda bulunman çok güzel..

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 14:13   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Ama bizim ağaçlar net ekibinden bir grup, (o zaman kendilerine bitki delileri diyorlardı) komşunun bahçesindeki ağaca amiyane tabirle daldılar. Her biri delirmiş gibi ağaçların dallarından bir şeyler koparıyorlar. Tabii ben bu konularda tecrübesiz olduğumdan şaşırıp kaldım. Sonradan öğrendim çelik alıyorlarmış meğer.
Yüzüm kızardı okurken...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 14:45   #5
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Sayın doğal doğa, sizi yakından tanıdığıma memnun oldum.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 15:28   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Sayın Tropikana eşinizin ve sizin güler yüzünüz hep aklımda. Gösterdiğiniz sıcaklık bizi evimizde gibi hissettirdi. En kısa sürede görüşmek üzere efendim.

Sayın Turco aranızda olmak çok güzel teşekkürler...

Sayın Caucasus inşallah yüzyüze de tanışırız. Yolunuz Kütahya ya düşerse bekliyoruz...

Doğal Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 15:29   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Yüzüm kızardı okurken...
Kol kırılıp yen içindemi kalsaydı acaba...

Eski 09-02-2009, 15:38   #8
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn Doğal Doğa, sizi tanımak çok güzel. Yalıtımın da içindesiniz, size çok sorularımız olacak.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 17:43   #9
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Doğal doğa seni yakından tanıdığıma mrmnun oldum.

İçinde doğa sevdalıları olan, yeşillikler içinde içinden ufak bir dere akan sitede yaşamanız dileğiyle.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 17:58   #10
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili Doğal Doğa ile sanırım Cumalıkızık toplantısında tanışmıştık...

Sıcak kanlılığı, güler yüzlülğü ve hoş sohbeti ile tanıdığım sevdiğim bir ağabeyim oldu...

Sevgili Doğal Doğa sizi tanığımıza memnun olduk...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 18:59   #11
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Doğal Doğa sizi tanıdığıma memnun oldum.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 19:19   #12
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Doğal Doğa dostum...
sizi tanıdığıma sevindim.saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 19:32   #13
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Mehmet bey sizinle burada karşılaşmak da çok güzel

Tanıdığıma sevindiğim insanlardansınız.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 19:34   #14
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Doğal Doğa. İlelebet bu doğal halinizle kalmanızı isterim. Sizinle sanal ortamda tanişmakta çok güzel. Bakarsın bir gün karşılaşırız.
Bakarsın içinden dere geçen evinizde bir çay içmek nsaip olur.
Tüm dileklerinizin gerçekleşmesini canı gönülden isterim.
Sağlıcakla kalın.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 19:35   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Kısacık kısacık yazmışsınız yazmasına da siz kimi kandırıyorsunuz? Benim tanıdığım Doğal Doğada ortağı de... H. Ov da çok renkli ve harika insanlardı. Bizim sokaktaki teyze ikidebir sakın o cici delileri buralara getirmeyin diye tembihler durur. Yüzümüzü kızartacak bir şey yapmadıki. İsterseniz bu eylemi yapanlara sorun. Ağacı kökünden sökseydik olabilirdi. Bir dahaki sefere inşaallahhh.
Düşünsenize ağaçlar net üyeleri kökünden sökülmüş bir ağacı omuzlamışlar Yalova sokaklarında tur atıyorlar ne güzel olurdu.

Sizi ve olmayan kalede olmayan topa uçan kaleci arkadaşınızı iyiki tanıdık.

Selamlar.

Düzenleyen cemal.S : 09-02-2009 saat 21:03
cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 20:22   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
bizim ağaçlar net ekibinden bir grup, (o zaman kendilerine bitki delileri diyorlardı) komşunun bahçesindeki ağaca amiyane tabirle daldılar.
Normal şartlarda, içimizden biri bölümünde yazmıyorum. Çünkü tüm arkadaşlarımız tanıdığım için çok mutluyum. Fakat şu son konuşma açıkçası beni çok üzdü.

Hiç tanımadığım birileri, benim rızam olmadan bahçeme girecek, ağacıma, çiçeğime zarar verecek, ne tepki veririm kestirmem çok güç. Üstelik bu eylemi, bitki sevgisi ile makyajlayacaklar.

Hele bir de bu eylem agaclar.net üyeleri tarafından yapılıyor ise çok daha üzücü.

Konuyu yanlış anladığımı, bitki sahibinin ilk baştan haberi ve rızası olduğunu ümit ediyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 20:39   #17
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Herkesin hücüm ettiği ağacın cinsini merak ettim

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 21:20   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster

Konuyu yanlış anladığımı, bitki sahibinin ilk baştan haberi ve rızası olduğunu ümit ediyorum.
Siz hiç merak etmeyin teyzemizle konuşuldu durum o kadarda vahim değil aslında. Daha sonra ağaç budandı ve form verildi. Sadece bir şaka olarak sayfaya konu oldu sanırım.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 22:12   #19
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
Sevgili doğal doğa umarım bir sonraki kütahya toplantımızda tanışırız...

sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 23:39   #20
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
...Yalova süs bitkileri fuarı için yalovadayız, tabii hemen ağaçlar net ekibi toplanmış hazır. Cemal ağabeyin memleketinde olunur da Cemal abi bırakırmı, bırakmadı tabii. Sansar ailesi bizi topladı evlerinde misafir ettiler, çok sağolsunlar. Ama bizim ağaçlar net ekibinden bir grup, (o zaman kendilerine bitki delileri diyorlardı) komşunun bahçesindeki ağaca amiyane tabirle daldılar. Her biri delirmiş gibi ağaçların dallarından bir şeyler koparıyorlar. Tabii ben bu konularda tecrübesiz olduğumdan şaşırıp kaldım. Sonradan öğrendim çelik alıyorlarmış meğer.

Neyse işin güzel tarafı bahçenin sahibi teyze pencereden bizi izliyormuş. Selahattin Hocanın Ziraat Mühendisi olduğunu öğrenince kızmadı arkadaşlara sağolsun. Tabii ertesi gün sansar ailesinin yerinde olmak istemezdim.
...
Hatırlatayım ağacı önce bana sordular tanıdık bir ağaçtı ve alacalı yapraklarıyla gerçekten cazibedar bir ağaçtı. Arkadaşlar çelik alıp alamayacağını sordular bende özellikle yola bakan taraftan ve forumunu bozmadan iki dal kestim ve arkadaşlara çelik yapıp verdim. Meğer teyze camdan bakıyormuş durumu izah ettim o da oğlum deminden beri bekıyorum zaten bimeyen birisi olduğunu anlasaydım dünyada kesemezdin o dalı merak etme dedi, bizde teşekkür ettik ayrıldık. Sonradan Cemal Beyde teyzeyle ayrıca detaylı konuşmuş. Tabi burada sevgili doğal doğa'nın esprili anlatımı ve bir kaç arkadaşında espriye yorum ve başka espri yapmasıyla durum biraz farklı algılandı ve olaya karışan arkadaşlar bu anlatımla üzüldürler. Bana kalsa aynı yerde aynı şeyi yine yaparım ama açıkçası eğer beni Timura götürüp kapıdan kaçarlarsa bende içeri girmem ona göre girersem de kimseye vermem .

İyik varsın doğal doğa. İskenderi beş etme yalnız

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 23:53   #21
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Kaçarmıyız hocam, arkanızdayız

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 23:57   #22
Ağaç Dostu

Doğal doğada delilerimden biridir ha. Başlığınıza sahip çıkmazsanız bakın neler oluyor işte...

Eski 10-02-2009, 07:28   #23
Ağaç Dostu

''Ama bizim ağaçlar net ekibinden bir grup, (o zaman kendilerine bitki delileri diyorlardı) komşunun bahçesindeki ağaca amiyane tabirle daldılar. Her biri delirmiş gibi ağaçların dallarından bir şeyler koparıyorlar. Tabii ben bu konularda tecrübesiz olduğumdan şaşırıp kaldım. Sonradan öğrendim çelik alıyorlarmış meğer. ''

Öncelikle yukarıdaki yazıda yanlış anlaşıldığım için çok üzgünüm. Bütün amacım bitkiler hakkında ne kadar bilgisiz olduğumu, ağaçlar net ve bitki delileri sayesinde ne kadar çok şey öğrenmeye başladığımı, algılama farkını mizahi bir dille anlatmaktı. Mizah katmak adına anlatımım abartılı olmuş.

Kendimi ifade edemediğim tüm ağaçlar net ailesinden özür dilerim.

Eski 10-02-2009, 07:33   #24
Ağaç Dostu

Bu ağaç, o ağaç.

Eski 10-02-2009, 07:50   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Gerçi komşu teyze, bir daha gelmesinler demiş ama, biz gene de anlatılanlar hüsnü mübalağaya güzel bir örnek diyelim o zaman.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 08:07   #26
Ağaç Dostu

Selahattin Hocam eğitime devam durmak yok. Sizden öğreneceğimiz çok daha.
Teşekkür ederim.

Sasahin kar üstünde mangal iyi olacaktı ama kar yağmadı bir türlü. Olsun biz bir ara o işi hallederiz. Teşekkürler.

Eski 10-02-2009, 08:17   #27
Ağaç Dostu

Cemal Abi öncelikle duruşunuzla ve yazılarınızla Ağaçlar neti tanımamdaki katkılarınızı unutamam. Teşekkürler.

Sayın Cumhur TONBA birgün mutlaka yüz yüze gelmek isterim. Engin tecrübelerinizi dinlemek büyük keyif olacak.Teşekkürler..

Sayın İklimsiz, Ağaçlar net ailesinin güleryüzlü, asil ve samimi hanımefendisi olarak her zaman zihnimizdesiniz efendim. Bende sizi tanıdığıma çok memnun oldum.

Eski 10-02-2009, 08:24   #28
Ağaç Dostu

Sayın Bahtiyar02 dostluğunuz çok önemli. Teşekkürler efendim.

Sayın Eylems bende sizi tanıdığıma memnunum.Teşekkür ederim.

Sevgili Sebahattin Kardeşim. Ne denebilir ki. Asil kardeşim benim teşekkür ederim.

Sayın Kudret Teşekkür ederim. Aslında içinden dere akan bir siteydi düşlediğim. Ve sizlerle beraber, tüm ağaç dostlarıyla beraber kalmaktı orda.

Sayın Nurbahar çok teşekkür ederim. Yardımcı olabileceğim ne olursa buradayım efendim.

Eski 10-02-2009, 09:52   #29
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Sevgili Doğal Doğa bende çoğu arkadaşımız gibi kendisini b5a ile tanıdım sağolsun çok destek oldu ve iyide bir dost, Mehmet Abi, iyiki bizlerlesin.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 10:09   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatyam Mesajı Göster
Sevgili Doğal Doğa bende çoğu arkadaşımız gibi kendisini b5a ile tanıdım sağolsun çok destek oldu ve iyide bir dost, Mehmet Abi, iyiki bizlerlesin.
Çok Teşekkür ederim sayın Papatyam iyi ki sizler gibi dostlarımız da bizimle.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024