agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-12-2008, 12:40   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
dkp

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

2006 yazıydı. Mumçiçeğimi hatalı gübreleme nedeni ile kaybettim. Her yeri aradım ama yeni bir mumçiçeği bulamadım. İnternete bakma amacım, bulmak ve satınalmaktı, agaclar.net'’teki yazılar dikkatimi çekti. İncelerken, “Konak’ta toplanıyoruz.” mesajlarını gördüm. Okuduklarımdan etkilenmiştim. Önce üye oldum, birkaç hafta sonra da toplantıya gittim.

Burada neler öğrendiniz?

Öğrenciliğim sürüyor. Bitkilerle ilgi geçmişte yaptığım hataların nedenlerini, çiçeğime yapacağım uygulamalarımı ve etrafımdaki yardıma ihtiyacı olacak amatörlere yardımcı olabilecek kadar bilgi ile donandım.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bu soruyu diğer üyeler cevaplamalı.

Sizi tanıyalım

Dilaver Kaplan, bu yıl dalya demiş bir İzmirli. Yatılı ile on yaşımda tanıştım. Onyedi de vatan ve deniz özlemi çektim. Yirmi dörtte ebeveynlerim, Yirmialtı da aşkım, yirmiyedide son işim ve otuzdörtte eşim, otuz beşte oğlum oldu. Para (İktisat) okuduğum için mi? Yetmişli yılları yaşadığım için mi zor ve şüpheci oldum, bilemiyorum!

Sıkı bir çalışma yaşamının içindeyken, onüç yıl önce; yok olmak kavramı takılmıştı aklıma, sonuç ne olurdu? Problemlerden kurtulabilir miydi insan, yoksa problemleri çok sevdiği yakınlarına mı yüklerdi?

Sevdiğim, saydığım, dostum dediğim, beğendiğim, takdir ettiğim insanlara hiç söylememiştim ki duygularımı. Var olmamışlardı ki yok olsunlar.
Nazım ne demişti; Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda. Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

Ertesi gün ilk işim, tek tek sıra ile gözlerinin içlerine bakarak ‘sen benim için önemlisin, aklım ve kalbim şunları söylüyor … ’ dedim.
Her yönüyle, yaşamımın kalitesini arttıran en önemli öğenin sevgi olduğunu böyle anlamıştım, öğretmen eşimin desteği ile.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Haftada toplam altı – on saat kadar.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Sistem çok büyük, bilgilenmek, karar vermek, çok zor oluyor, geçen günler organ nakli ile ilgili yazıları takip ettim. Üyenin mesleği, bilgisi, mesajı, hitap tarzı ve niyeti sonuna kadar izlememi gerekli kılıyordu. Harcadığım zamana acımamdan çok, insan yaşamını iyileştirmek için var güçleriyle çabalayan bireylerin, yılabilecekleri duygusu beni daha çok üzdü. Din konusunda hiçbir şekilde yazılar olmamalı. Hukuk, tıp, çevre, tarih v.s.gibi konularda Ombudsmanlar olsa nasıl olur?

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

İlk günlerde ben de yapmıştım, geçmişi okumadan soru sormak!
Konu hakkında geçmiş yazıları okumak gerekiyormuş.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkilerle uğraşırken dinleniyorum, rahatlıyorum. Çiçekli, kokulu salon bitkilerini seviyorum. Hoya birinci sırada. Canlı ve parlak çiçekler yetiştirmek huzur veriyor.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bunu henüz yaşamadım; Hoya’ların çiçeklerinin yoğun olduğu bir dönemde, İngilizce bilmediğim halde, İngiliz vatandaşı Paul’un Hollanda’daki serasına bir gezi…

Bu dönem bir de ilkbahar olursa, parkları, bahçeleri gezmek ne muhteşem olur.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Önceleri kanaryalarım ve köpeğim olsun isterdim; şimdi denize çok uzak olmayan üç-beş dönüm içinde seram ve kalabileceğim bir kulübem de olsun istiyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Evet, mesai saatlerime uyduğunda katılmaya özen gösteriyorum. Yazılarından tanıdığım kişileri tüm duyularımla algılamak ve karşılıklı güvenimizi pekiştirmek benim için önemli.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Bu konuda kaynağım internet.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Hayrettin Karaca’yı basından takip ediyorum. Yalova’da bulunan arboretumununu görmeyi isterim.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Agaclar.net’in özellikleri; Doğruluk, samimiyet, nezaket, saygı, güven ve tüm yaşam kurallarına uygunluk.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Mesleki olarak almadım, hobi olarak uğraşmaktan mutluluk duyuyorum.

Zamanınızın ne kadarını
agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

İlgilendiğim konunun durumuna göre değişiyor. Gelen mesaja göre, öğrenmem gereken bilgiye göre… Günde bir saat belki…

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Plates, yürüyüş, kanarya, semt pazarları, müzik (dinlemek), deniz, internet.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katıldım. Paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

İlk göz ağrılarım; Darkyes, Mine Hanım, Memet, Plumbago -güler yüz tatlı dil, yardımlaşma, bilgi aktarımı, dostluk, güven daha birçok sıfat.
iklimsiz’i saygı ile selamlıyor. Mucip Bey’i saygı ile anıyorum. Yeni bir Mumçiçeği aradığım dönemde forumdan bir arkadaşım, Mucip Bey’in çiçeklenmiş durumda Mumçiçeği dağıttığını bildirmişti. Çok şaşırmıştım. Nasıl olur da böyle bir davranış sergilenirdi. Benim bu çiçeğe olan tutkum, onun emeğinden daha güçlü olamaz düşüncesiyle, istekte bulunmamıştım.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Gayri resmi olarak, Multipl Skleroz konusunda her türlü yardım vermeye açığım.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Protesto sözcüğü ile fiziki eylem işaret ediliyor ise bana uygun değil. Sayın Hayrettin Karaca'yı bu konuda örnek kişi kabul ediyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Programlar olsaydı da yeter mi? yetmez mi diye tartışsaydık. Umarım TV de otomobil ve modaya harcanan zamanın yarısı kadar doğa ve çevreye zaman ayrılır. Haftada bir gün saksıda çiçek ismiyle yarım saatlik bir programa bile razıyım (başlangıç için)
.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çok güzel, özeniyorum, fiziki olarak başaramam. Bir birlik veya kuruluş etrafında birleşilirse büyük ve güvenli bir arazi içinde sera alanımın olmasını düşlüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç:
Oya ağacı
çiçek:
Hoya
kitap:
Lord Kinross, Bir Milletin Yeniden Doğuşu
şarkı: Modest Mussorgsky, Çıplak Dağda Bir Gece

müzik grubu, sanatçısı: Pink Floyd
ressam:
İvan Konstantinoviç Ayvazovski
şair:
Nazım Hikmet Ran
film:
Tunç Okan’dan, Otobüs
web sitesi:
Biri de agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 12:52   #2
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Her türlü absürdlüğün gösterildiği televizyonda çiçek **** bitkilerle ilgili program olmaması konusun da sizinle hem fikirim. Programlar olsaydı da yeterli mi, yetersiz mi diye tartışsaydık.
Ayrıca MS hastalığı pek bilinmese de, bu konuda ki hassasiyetinize de çok sevindim. Ne yazık başımıza gelmeden bir çok hastalığın farkında bile değiliz.

Sizi tanıdığıma sevindim Sayın dkp. Umarım hayatınız beklediklerinizin daha da üstünde sürprizlerle devam eder.

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 13:06   #3
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sevgili Dkp, aramızda olmanız, sizlerle toplantılara ve geziklere katılmak çok güzel.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 13:21   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Merhaba Dkp tanıştığımıza memnun oldum. Umarım tüm hayallerinize kavuşursunuz

İnşallah onüç yıl önce aklınızdan geçen fikirleri bir daha asla aklınıza bile getirmezsiniz...Eşinize ve oğlunuza selamlar...

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 13:24   #5
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Siteye ilk üye olduğumda mum çiçeği hakkında bir soru sormuştu ve direk size sormuştum açıkcası sizin verdiğiniz cevap biraz sert gibi gelmişti sizden çekinmiştim bilmediğin şeylere ne karışıyorsun ne diye acele ediyorsun beklesene biraz falan diye kendi kendime söylenmiştim. Sonra yine mum çiçeği fiyatları ile ilgili soruma da sizden cevap geldi ilk mum çiçeği verme teklifide sizden geldi ama mesafe uzunluğu yüzünden gelemedim bir türlü cesarette edemedim aslında .
Taa ki hisarönündeki karşılaşmaya kadar bu siteye üye olduğum için kendimi şanslı hissedenlerdenim.
Sizi tanımaktan çok memnunum sizden daha mum çiçekleri hakkında öğreneceklerim çok

Umarım hayatınız hep mum çiçeklerinizin güzelliği ile geçer

Düzenleyen günebakan : 22-12-2008 saat 14:12
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 13:47   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Darkyes, Mine Hanım, Memet, Plumbago
Dilaver Bey çok teşekkür ederim, o günler çok güzel günlerdi, hele eski yıllarda bir toplantıyı neredeyse yukarıdaki ekip, siz ve iki üyemiz daha birlikte yapmıştık, hatırladınız mı? Çok güldüğümüzü, içten paylaştığımızı hep hatırlıyorum. Fuar çalışmamızda eşinizle birlikte verdiğiniz destek de ne güzeldi.

Benim de sizin katılımcı, paylaşımcı ve yaşam sevinci aşılayan yönlerinizden çok olumlu etkilendiğimi, sizi pek çok konuda örnek verdiğimi bilmenizi isterim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 13:55   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Sizi ve eşiniz hamfendiyi Birgide tanıma şansım olmuştu. Yazdıklarınızı zevkle takip ediyorum. Yalovada Alberatumu görmek isterim demişsiniz. Her zaman bekleriz...

Delikanlıya selam söyleyin....

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 14:04   #8
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Dilaver Bey, aramızda olmanızdan çok mutluyuz,sizler gibi duyarlı insanlarla paylaşım imkanı bulduğumuz için çok şanslıyız.
Ayrıca,sayenizde tekrar bir mum çiçeğim oldu.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 15:10   #9
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Dkp, satır aralarına gizlediğiniz, ince mesajlarınızı okumak güzeldi, samimiyetle bizimle paylaştığınız her şey için teşekkürler.

Daima başka bir çıkış yolu vardır.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 17:15   #10
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili dkp, yazınızı merakla okudum.
Sizinle ve eşinizle Birgi-Ödemiş toplantısında tanışmıştık, ama zaman darlığı yüzünden pek de sohbete vaktimiz olmadı. İnşallah bundan sonraki toplantılarda daha çok bir arada olma imkânımız olur.
İyiki bizlerle berabersiniz. Sizinle aynı sitede olmak bir zevk.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 18:05   #11
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili Dkp,
Hayatta tüm güzellikler sizinle olsun.Kokulu bitki sever ve hoya hayranı olarak sizi aramızda görmek güzel.
Sevgiler .Selamlar.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 07:40   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın dkp ile bir yıl boyunca aynı firmada çalışıp birbirimizden haberimiz olmamış. Bunu da tesadüfen İzmir toplantısında farkettik. İyi ki de fark etmişiz. Bu sayede o bir yıl boyunca kaçırdığım dostluk fırsatını yeniden yakaladım. Sevgilerimle.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 08:16   #13
Ağaç Dostu

Mine's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Galeri: 32
Sayın dkp sizi tanıdığıma memnun oldum, dilerim bundan sonra, uzun yıllar siz ve ailenizle agaclar.net çatısı altında birlikte oluruz...

Mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 11:16   #14
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sevgili Dilaver Bey, sizinle ilk kez Hisarönündeki toplantıda tanışmıştık. O zaman ben de yeni üyeydim siteye. İçtenliğiniz, hoş sohbetiniz ve mum çiçeğine duyduğunuz heyecan beni çok etkilemişti. Sonra Karaburun gezisinde biraz daha uzun sohbet etne şansımız oldu. Ben de sevgi dolu bir insan izlenimi bıraktığınızı söylemeliyim. Mum çiçeğine duyduğunuz sevgi ve heyecanın hep devam etmesini hayal ettiğiniz geziyi en kısa zamanda yapmanızı ve nice mum çiçeklerinizin yaşadığı bir seranız olmasını dilerim Bu arada dün botanik bahçesine peşpeşe gitmişiz ama karşılaşamadık malesef. Mum çiçekleriniz çok sağlıklı görünüyor. Saygılar,

Düzenleyen Koyu yeşil : 23-12-2008 saat 11:18 Neden: imla hatası
Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 14:50   #15
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Dilaver Bey, sizi izmir toplantılarından ve orada çekilen fotoğraflardan tanımaya çalışsak ta buradaki kendinizi anlatan yazınızı okuyunca herşey yerli yerine oturdu. Size aileniz, bitkilerinizle mutlu bir hayat diliyorum.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 16:49   #16
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Dilaver Bey, sizi tanımak çok güzel. Dilerim Hayalleriniz gerçek olur.
Eşiniz ve oğlunuza selamlar.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 13:45   #17
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Galeri: 1
Sevgili Dilaver Bey, önce Ege Üniversitesi, Botanik Bahçesi'ndeki toplantıda tanışmış, daha sonra da Birgi gezimizde ilerletmiştik arkadaşlığımızı. Umarım ileride de daha yeni açılımlarla devam eder tanışıklığımız.
Sizler gibi dolu ve de paylaşımcı kişileri tanıma fırsatı verdiği için agaclar.net ailesine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız, iyi ki agaclar.net'tesiniz.
Not: Sayenizde benim de mum çiçeğim var, tekrar teşekkür ederim.

kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 16:10   #18
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Samimi ve içten yazılarınıza çok teşekkür ederim.

Zaman kavramının önemini; paylaşı içinde olduğum kişilerle birlikteliğimin yetersiz olduğunun ve telafi edilemeyeceğinin ortaya çıkması ile algılamıştım !
Bu kavramı bir aklınızdan geçirin desem.
Herhalde ben bu kavrama takmışım.
Teferruat ile uğraşacak zaman yok, dünyam; sevdiklerim ve sevenlerim, yani siz dostlarım, beraberliğimizden gurur duyuyorum.

En içten dileklerimle yeni yılınızı kutluyor, birlikteliğimizin devamını diliyorum.

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024