agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-11-2008, 19:06   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Cansunarya

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Evimde ve işyerimde pek çok bitkim var, zaman zaman bunların bakımları için Agaclar.net'e giriyordum, fakat esas olarak orkide bakımı ile forumu okuyunca üye olmaya karar verdim.

Burada neler öğrendiniz?

Sitede orkideler, kaktüs- sukulent ve bonsai forumlarını bazen sabahlara kadar tamamen okuduğumu söyleyebilirim. O kadar çok şey öğrendim ki buradaki tüm değerli moderatörlere ve uzman arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bunlar dışında çoğu bitkinin ve ağacın Latince adını, air layering tekniğini, soğanlı, yumrulu bitkiler ile diğer bitki ve ağaçlarla ilgili pek çok şeyi, topraksız tarım tekniğini, kompost yapımını, tohum dikim, çimlendirme, köklendirme yöntemlerini ve daha sayamayacağım faydalı bilgileri buradan öğrendim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bitki doku kültürü konusundaki deneyimlerimi burada paylaşmaya çalışıyorum. Henüz benim içinde yeni uğraş olduğu için yeterli bilgi veremeyebilirim, yinede ilgili arkadaşlarımıza katkıda bulunabiliyorsam bu beni mutlu eder.

Sizi tanıyalım

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesinde öğretim üyesiyim. Hayvanları sevdiğim kadar tüm bitkileri ve doğayı da seviyorum. Dağcılık ve doğa yürüyüşleri, yüzme, çeşitli el sanatları ile ilgileniyorum. İleride bonsai saksılarımı kendim tasarlayıp, yapmak istiyorum.

Agaclar.net'e üye olduğumdan beri bitkilere, çiçeklere olan merakım daha da arttı, her gördüğüm bitkinin bende de olmasını istiyorum. Bu da tüm üyelerde görülen bir hastalık belirtisi olsa gerek.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Evimde, balkonumda, bahçemde ve işyerinde bitkilerim var. Dolayısıyla sabah, akşamüstü ve gün içinde onlarla ilgileniyorum. Bu bahar zamanımın çoğunu bitkilere ayırdım. Onlarla ilgilenmek beni mutlu ediyor. Bu sene onları bırakıp tatile bile çıkamadım.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Video görüntülerinin eklenebilmesini isterdim.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Yeni üyelere aradıkları konuda açılmış forumları en başından okumalarını öneririm.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Yaşadığım çevrenin yemyeşil olması hoşuma gidiyor. Günlük streslerden tamamen uzaklaştırıyor. Onlarla ilgilenirken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum bile. İleride sera oluşturmayı düşündüğüm orkide, kaktüs ve sukulentlerim var. Bunların dışında beslediğim pek çok bitki ve ufak bir bahçem var.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Ankara dan Kayseri ye yeni taşındığımda kuzenimden aldığım bir sukulentimi arabanın bagajında unutmuşum, diğerlerinin arasında göremeyince akşam fark ettim. Malesef çok geçti, sıcaktan pişmiş, haşlanmış gibi olmuştu zavallı. Hala üzülürüm onun için. O gün bugündür hiçbir bitkiyi arabada tek başına bırakmam, kucağımda yolculuk yaparlar.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Tam tersine planlarım daha da güçlendi ve güncellendi. Uzun süredir yapmak isteyip yapamadıklarım konusunda cesaretlendim. Örneğin bitki doku kültürü yapmak hep aklımdaydı ve foruma katılınca bunu aktive ettim. Sera oluşturma planlarıma şimdiden hevesle başladım. İleride pek çok türü barındıracak bir bahçe oluşturma hayalim var ve bunu da gerçekleştireceğim inşallah.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Henüz katılmadım, Bursa toplantılarına katılmayı çok arzulamıştım olmadı. Zamanıma uyunca en yakın toplantılardan birine katılmayı planlıyorum.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

En büyük kaynağım burası.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Arboretrum kurucusu Hayrettin Karaca.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Üye olduğum forum yok. Maillerimi okumayı bile sevmeyen birisiyim ama Agaclar.net'te sabahlara kadar forumda kalıp zamanı unutabiliyorum. Bunda da paylaşımdaki içerik ve içtenliğin büyük payı var.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Maalesef almadım ama özellikle uygulamalı olan bir eğitim almak isterim.

Zamanınızın ne kadarını
Agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Farkettimki stresli ve yoğun olduğum zamanlar geç saatlere kadar sitede kalıyorum. Sanırım her şeyden uzaklaşıp sevdiğim şeylere zaman ayırmakla alakalı bir şey bu. Şöyle bir bakıp çıkmamda bile bir saat geçmiş oluyor. Hemen hemen her gün sitedeyim.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Pek çok hobim var, hatta bazen panikliyorum bunların hepsini hayatıma nasıl sığdıracağım diye. Resim, heykel, seramik, cam, ahşap şekillendirme, takı sanatları ile ilgilenip yapmaya çalışıyorum.

Hayvanları, sürüngenleri çok seviyorum. Tamirat tadilat işlerini de severim, evimde matkap, dekopaj testere dahil bir sürü ekipmanım var. Şekerleme ve çikolatalı tatlılar yapmaya da bayılıyorum. Doğa gezileri ve bu gezilerden kurumuş dal, taş, fosil v.s. toplayıp dekorasyonda kullanmakta hoşuma gidiyor.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Şimdilik katılmadım ama paylaşımları yakından takip ediyorum. Sanırım biraz çekingen kalıyorum.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Bilgilerini ve tecrübelerini bıkıp usanmadan bizimle paylaşan Praecox ve Mine Pakkaner siteye ısınmamı sağlayan ilk kişiler. Ali H Ali sayesinde bonsai çalışmalarıma başladım, kendisinin sabır ve çalışmalarına hayranım ve zevkle takip ediyorum, İklimsiz, Uyar11, Kudret Tezel, Envor, Selahattin Yılmaz görüş ve bilgilerinden çok yararlandığım kişiler.

Güler hanımın sabır ve sevgiyle yaptığı bahçe çalışmalarını kendime örnek almaya çalışıyorum. Genç yaşında ağaçlara ve bitkilere gönül vermiş Sabahattin Sargın’ nın da çalışmalarını ve katkılarını beğeniyor takdirle karşılıyorum. Kaktüs kardeşliğindeki üyelerinin paylaşımları, Karınca70 in girişimciliği ve çalışmaları da beğeniyle takip ettiklerimden. Ve pek çok üye var ismini burada sayamadığım, herkese paylaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

İnternetten mail gönderme şeklindeki protestolara katıldım, isteyenlerin imkânı ölçüsünde katılması gerektiğine inanıyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Tabiî ki yeterli bulmuyorum. Pek çok kanal açılıyor. Kanal açma mevzuatında; herkesin seyredebileceği yayın saatlerinde bu tür programların ilavesi zorunlu tutulsa belki durum değişebilir.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Daha önceleri hep özenmişimdir hobi bahçelerine. Bu sene bahçeli eve geçtim ve istediğim her şeyden ekip yetiştirdim. Çok büyük bir mutluluk kendi diktiğiniz sebzeden meyveden yemek. Bu açıdan hobi bahçelerini kent insanının toprağa özlemini gidebileceği gerekli yerler olarak düşünüyorum.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: Çınar
çiçek;
Orkideler
kitap:
Koku/Patrick Suskind
şarkı:
Somebody Else’s Song/Lifehouse
müzik grubu/müzik sanatçısı:
3 Door Down
ressam:
İbrahim Çallı
şair:
Rıfat Ilgaz
film: Kelebek etkisi
web sitesi:
Agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 19:39   #2
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Hayvan ve bitki dostu olarak sizi tanımak güzel.Çalışmalarınızı takip ediyoruz.Merak ve heyacan verici.
Hayatta tüm güzellikler sizinle olsun.
Sevgiler ,Selamlar..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 20:11   #3
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Bitki doku kültürü çalışmalarınızı merak ve zevkle takip etmekteyim. Bu anlamda sitede bir ilke imza attınız, bizlere de cesaret verdiniz.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 21:03   #4
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
İklimsize katılıyorum bitki doku kültürü çalışmalarınızı merak ve zevkle takip ediyorum, sanki besi yerinde E.coli üretiyorum gibi geliyor (Gıda Teknikeri açısından bakınca böyle oluyor ) Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, sizi daha yakından tanıdığımıza sevindim....

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 06:25   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sizi tanımak çok güzeldi.
Sizden de öğreneceğimiz pek çok şey var, iyiki bizlerle ve bu sitedesiniz.
Teşekkürler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 09:21   #6
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Çalışmalarınızı merak ve zevk ile izliyorum, iyi ki bizlerlesiniz.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 22:24   #7
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Henüz katılmadım, Bursa toplantılarına katılmayı çok arzulamıştım olmadı. Zamanıma uyunca en yakın toplantılardan birine katılmayı planlıyorum.

Bursa'ya gelirseniz çok memnun oluruz. İnşallah gelecek toplantılarda sizi de aramızda görürüz. Sevgiler...

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 22:56   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sizi tanıdığıma memnun oldum. Sevgiler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 23:15   #9
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Ben de aynı paylaşımlar içinde olduğumuz sizlerle tanışmaktan ve birlikte olmaktan çok memnunum. Hoş ve cesaretlendirici sözleriniz için herbirinize ayrı ayrı teşekkürler

Gezilerde zaman her seferinde problem oluyor, Safranbolu gezisine de katılmak istedim ama o haftasonu da ayarlayamadım. Sn Uzman 16, umarım bir sonraki Bursa toplantınızda aranızda olabilirim

Sevgi ve saygılarımla

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 10:09   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Sevgili Cansunrya, sizi tanıdığıma sevindim. Selamlar...

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 22:06   #11
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Teşekkürler Emine Aktaş, bendende sevgi ve selamlar

Eski 03-12-2008, 02:32   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2008
Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Pek çok hobim var, hatta bazen panikliyorum bunların hepsini hayatıma nasıl sığdıracağım diye. Resim, heykel, seramik, cam, ahşap şekillendirme, takı sanatları ile ilgilenip yapmaya çalışıyorum.

Hayvanları, sürüngenleri çok seviyorum. Tamirat tadilat işlerini de severim, evimde matkap, dekopaj testere dahil bir sürü ekipmanım var. Şekerleme ve çikolatalı tatlılar yapmaya da bayılıyorum. Doğa gezileri ve bu gezilerden kurumuş dal, taş, fosil v.s. toplayıp dekorasyonda kullanmakta hoşuma gidiyor.
Bu sayfayı maalesef henüz gördüm (haliyle).Kendimi şanslı hissettim bir an üyelerimizin hepsinden daha fazla sizi tanıma imkanı bulduğum için, ayrıca yeri gelmişken beni böyle büyük bir bitki forumu ile tanıştırdığınız için sonsuz teşekkürler.Koyu renkli yazdığım kısımdaki hobinizi ise bilmiodum artık bilare hobilerinizden bizleride faydalandırırsınız diye umut ediyorum.

akgb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 08:35   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
"Agaclar.net'e üye olduğumdan beri bitkilere, çiçeklere olan merakım daha da arttı, her gördüğüm bitkinin bende de olmasını istiyorum. Bu da tüm üyelerde görülen bir hastalık belirtisi olsa gerek"

Merhabalar!

Hastalıkki ne hastalık sormayın hocam o kadar çoğaldıkki..... Teşhis doğru. Tedavisini lutfen siz düşünün. Sevgi ve saygıyı kaybetmeden bir şeyler paylaşmaya çalışıyoruz. Çamların altında numeronuz hazır sizide bekleriz.

Sizi yakınen tanımış olduk yazdıklarınızla.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 03:33   #14
/

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Sevgili Cansunaryanın enteresan şekerlemelerinden tatma fırsatı yakaladım. Hatta lütfen bunları önümden al yoksa hepsini bitireceğim diye kendimi frenleyemediğim bile oldu.
Siz onun forumlarda çelik paylaşımında çekingen olduğuna bakmayın aslında oldukça paylaşımcı bir insandır, evimde 5 tane bitki onun bana verdiği ufaklıklardan (normalinde sayı daha yüksekti araya kedi faktörü girdiğinden dolayı sadece 5 tane kaldı) Yalnız hala haworthia'sından bana ayırdığını söylediği ufaklığı alma şerefine nail olamadım
Gerçekten de çiçeklerine çok düşkün anlattıklarında mübala yok, yapmak istemediği şeyleri çiçeklerini tehdit ederek yaptırmanız olağan

Düzenleyen kedidelisi : 23-02-2009 saat 07:40
kedidelisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 01:52   #15
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Sevgili Akgb, bende sana başta bitki ve ağaçlar olmak üzere pek çok konudaki yardımların için teşekkür ederim Nasıl olurda çikolatalı şekerlemelerimden tatmadın, bayram sonrası haftaya senin için yapıyorum, söz, beklerim

Sayın Cemal S, dediğiniz doğru, eğer hastalığı tedavi etmek mümkün değilse, hastalığı bitki ve onlarla ilgili paylaşımlarla çevremize yaymak daha doğrusu Teşekkürler, saygılar..

Sevgili Kedidelisi, bayramdan sonra sanada farklı tatlarda şekerlemeler deneteceğim, bakalım beğenecekmisin..güzel sözlerin için, özellikle bu bitki hastalığında beni yanlız bırakmadığın ve paylaşımların için teşekkür ederim Bu arada howarthia senindir, baharda toprakdeğişimi yapınca hemen elinde olacak

Eski 06-12-2008, 02:58   #16
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili Cansunarya sizleri tanıdığıma çok memnun oldum, Ayrıca sizi tanımama sebep olan ağaçlar nete çok teşekkür ederim. sevgiler..

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2008, 17:36   #17
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Cansunarya'ya bana vermiş olduğu buz çiçeği, kalanchoe çelikleri ve kardeşimle gönderdiği kaktüsler için teşekkür edememiştim. Bu vesile ile teşekkürümü iletiyorum.
Buz çiçeği, kalanchoe çelikleri tuttu. Hatta kalanchoe nerdeyse çiçek açacak.
Gördüğüm kadarı ile balkondaki ütün çiçekleri toplamışsın. O ufacık evde nasıl yer buldun hepsine şaştım doğrusu.
Kolay gelsin

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 23:41   #18
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Sevgili Lilium ve Kaybol.2008, foruma uzun süredir katılamadığım için güzel yazılarınızı yeni gördüm kusurabakmayın. Lilium, sizin sayenizde zambaklar hakkında çok şey öğrendim, hatta zambak gövdesinden küçük soğanlar bile ürettim, teşekkürler, İyi ki varsınız..
Kaybol.2008, bitkileri seven ve değerini bilen kişilerle paylaşmak beni mutlu ediyor, rica ederim..Yeni bir kalancho aldım oda çok şirin ..Eve aldığım bitkiler salonda yeşil bir köşe oluşturdular, gözüm gönlüm açılıyor baktıkça
Bu arada biraz önce okudum, Nilüferin hayırlı olsun iyi günlerde yetiştir. Bende çok özenmiştim, ilgili tüm forumu okudum, ama Kayseri şartlarında yaşayabileceğini düşünmediğim için cesaret edememiştim. Bu konuda seni ilgiyle takip edeceğim, sevgiler..

Eski 22-02-2009, 10:39   #19
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sayın Cansunarya sizi tanımak güzeldi.Neyseki bu hastalığımız zararsız

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 21:24   #20
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sayın Cansunarya bir adet çiçekle veya bir çift kuşla başlıyoruz hobiye birde bakıyoruz kendimizce küçük te olsa bir orman oluşturmuşuz. sizle tanıştığıma çok sevindim.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2018, 13:12   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Sevgili Cansunarya paylaşmış olduğunuz bilgiler çok güzel ilerde orkide çimlendirmek için hepsini not ediyorum.Acaba bu bilgilerinizi bizimle paylaşmak için video ile anlatabilir misiniz?

kaspazze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2018, 10:40   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2018
Paylaşım için teşekkür ederim.

Başarılar dilerim her şey için.

bahcemodasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024