agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İçecekler (http://www.agaclar.net/forum/icecekler/)
-   -   Sübye (Kavun çekirdeği şerbeti) (http://www.agaclar.net/forum/icecekler/21650.htm)

darkstar1970 09-07-2010 11:42

Sübye (Kavun çekirdeği şerbeti)

Kavun çekirdekleri atılmasın,çok değerli bence.Taze iken tüketilmeli zira çok sayıda plazma proteini,mineral ve vitamin içerir.Yoğun bir anti oksidan deposudur.Bağışıklığı uyarıcı etkisi var...1 adet kavunun çekirdeklerinden 2-3 bardak içecek çıkarılır.

İçecek hazırlanması

kavun çekirdeklerini posa ve liflerden ayırın, yıkayın daha sonra temiz bir havanda iyice kabukları ile beraber (ayıklamanız mümkün değil) döverek ezin.

Beyaz bir süt oluşacak, bunu bıraz su ekleyip tülbentten süzün, üzerine şeker ve bol buz ekleyin ve yeterince su (damak tadınıza göre kararınca ekleyin... daha yoğun tat için daha az su kullanabilirsiniz, su klorsuz olsun)

Sakın süs filan koymayın zira tadı değişir! İşte size harika bir de-tox içeceği...
Afiyet olsun ve yarasın...:D

nazlı06 09-07-2010 13:18

Ama unuttuğunuz bir şey var. Çekirdekler önce güneşte kuruyacak sonra ıslatılıp dövülecekmiş bu bilgiler şerbetçinin birinde alınmıştır. Tire'nin Meşhur içeceğidir. Adı da SÜBYE diye geçer. (Koruk şerbetini de eklemek gerekir)

Nariel 09-07-2010 21:17

Bizim burada kalamara sübye diyorlar. Mürekkep balığı yani. Sübye içeceğini duyunca br tuhaf oldum:(

gtatas 10-07-2010 17:14

İzmir SSk nın önünde yaşlı bir amca satardı çok lezzetli bir içecek.

darkstar1970 13-07-2010 16:45

Buz badem,Hindistancevizi (taze), kayısı çekirdeği ile de denedim çok lezzetli birer şerbet elde ettim hepsinin farklı ve çok raihalı lezzetleri var...

Gazlı içecekler yerine bunları içecek listesine almalıyız bence ne dersiniz? Bu şerbetlerin sütlerini fazla sulandırmadan yoğun halde iken pasta-kek aroması olarak kullanabiliriz.. (pişirilme sonrasında kek soğuduktan sonra üzerine damla damla emdirilmeli)...

Saygılar,esen kalın.

darkstar1970 13-07-2010 16:48

Evet doğrudur,ancak kurutma işlemi önemli olçüde vitamin kaybına sebep olur,damak tadı olarak kesinlikle önerinizi deneyeceğim,teşekkürler...

malina 13-07-2010 18:07

Çekirdekleri yıkayıp kuruttum. 1-2 günlük kuruma içlerinin tam kurumasını sağlamıyor ama kabuklar kurumuş oldu.

Alıntı:

temiz bir havanda iyice kabukları ile beraber (ayıklamanız mümkün değil) döverek ezin.
Bu bir işkence oldu vazgeçtim.
Parçalayıcı aletler de pek işe yaramadı.

Aklıma kahve öğütücü geldi. Çok kısa sürede kabuklarıyla birlikte un haline getirmeyi başardım.

Suda erittikten sonra, süzgecin üzerine koyduğum çift kat tülbentten süzdüm. Kabukların tümünden kurtulmuş oldum.

Bu yöntemle, her kavundan sonra hazırlanabilecek, hazırlanması (süzülmesini beklemelerle birlikte toplam) 5-10 dakikayı geçmeyecek bir içecek...

sakagun 22-07-2010 21:39

Ben kurumuş çekirdekleri rondodan geçirerek yaptım. Değişik bir tat. Bundan sonra kavun çekirdeklerini atmak yok.

alperfect 31-08-2010 13:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi darkstar1970 (Mesaj 671923)
Buz badem,Hindistancevizi (taze), kayısı çekirdeği ile de denedim çok lezzetli birer şerbet elde ettim hepsinin farklı ve çok raihalı lezzetleri var...

Gazlı içecekler yerine bunları içecek listesine almalıyız bence ne dersiniz? Bu şerbetlerin sütlerini fazla sulandırmadan yoğun halde iken pasta-kek aroması olarak kullanabiliriz.. (pişirilme sonrasında kek soğuduktan sonra üzerine damla damla emdirilmeli)...

Saygılar,esen kalın.

yalnız kaysı çekirdeğine dikkat fazla miktarda siyanür içerir

darkstar1970 01-10-2010 11:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alperfect (Mesaj 690103)
yalnız kaysı çekirdeğine dikkat fazla miktarda siyanür içerir

Çok doğru,dikkat!LD50 öldürücü doz için 1-2 kilogram yemek gerekiyor,ancak yinede fazla tüketimi önerilmiyor...(örn Malatya da kimse siyanür intoksikasyonundan ölmemiş,çok yaygın tüketilir kuru kayısı çekirdeği!):eek:

malina 01-10-2010 11:18

1. öneri: Kullanmayın
Çok doğru, dikkat!

2. öneri: Fazla tüketmeyin
LD50 öldürücü doz için 1-2 kilogram yemek gerekiyor, ancak yine de fazla tüketimi önerilmiyor...

3. öneri: Boşverin, nasıl olsa ölen yok
(örn Malatya da kimse siyanür intoksikasyonundan ölmemiş, çok yaygın tüketilir kuru kayısı çekirdeği!)

Sizi okuyan biraz şaşıracak :)

selis 15-10-2012 18:15

Bu içeceğin tadı kavun gibi mi peki?
Ya da neye benziyor?

malina 15-10-2012 22:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 1032468)
Bu içeceğin tadı kavun gibi mi peki?
Ya da neye benziyor?

Tadının kavuna benzemesi, bu içeceğin iyi yapılmadığının göstergesidir. Çekirdeklerin yer aldığı bölümdeki parçalar iyi temizlenmemiş demektir.

İyi bir sübye kesinlikle kavun kokmaz.

Tadını tarif edemiyeceğim, en iyisi yapıp denemeniz :)

gülenmelek 15-10-2012 23:04

1 kavunun çekirdeklerinden hani 2-3 kişilik çıkıyor ya. Eve 5 kişi gelse, ikram etmek istesek ne yapacağız peki ;)
Bunu niye soruyorum; çok ilginç geldi bana, daha önce hiç duymamıştım. Saklama koşulları var mıdır bu içecek için. Yazın yenen her kavunun çekirdeklerinden bunu yapsak ve buzluğa atsak mesela ... ;) Olur mu ki ? (Denemediğim için, en azından tecrübesi olanlara sorayım)

mrduran 15-10-2012 23:32

Merhaba efendim,

Biz devamlı yaparız, hele kızım müptelâsı.

Taş gibi kurutuyoruz, memleket itibari ile kuru kavun çekirdeği de, ayçekirdeği gibi çıtlatmak için de kullanılır bizde.
Kemeraltı çarşısında sübye ve demirhindi şerbeti satan bir amcadan içerdik eskiden.

İnternetten tarifini okuyup, 4-5 senedir yapmaya başladık. Özlem giderdik, aileme tanıştırdım bu lezzeti, kızım bayıldı. Bir bakıyorum mutfakta rondo ile sübye şerbeti yapıyor ve bekletmeden hemen içiyor, süzmüyor bile:))).

Aslında buzdolabında 2 saat kadar bekletmek gerek, lezzet ve aroma için.

Yapmayanlar denesin, 5 dakika bile uğraşılmıyor.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

gülenmelek 15-10-2012 23:42

Sn. mrduran kurutmak aslında saklamak için kolaylık. Peki bu içecek yapılırken çekirdekler önce ıslatılıp sonra mı rondoda çekiliyor. Kurumuş olan çekirdeklerden de içeceğe rengini veren beyaz renk çıkıyor mu ;)
Düşününce (gerçi hiç tadına bakmadığım içindir) pek cazip gelmiyor ama deneyeceğim yine de ;)

mrduran 16-10-2012 00:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek (Mesaj 1032637)
Sn. mrduran kurutmak aslında saklamak için kolaylık. Peki bu içecek yapılırken çekirdekler önce ıslatılıp sonra mı rondoda çekiliyor. Kurumuş olan çekirdeklerden de içeceğe rengini veren beyaz renk çıkıyor mu ;)
Düşününce (gerçi hiç tadına bakmadığım içindir) pek cazip gelmiyor ama deneyeceğim yine de ;)

Merhaba efendim,

Taş gibi kuru çekirdekleri rondoda çekiyoruz, un ufak oluyor. Su ile yapılıyor.

Bekletmezseniz kirli beyaz(kabuğunu süzmediğimizden), bekletirseniz o suyun rengi nerdeyse süt beyazlığında oluyor, hele süzünce...

Beğenmemek mümkün değil. Çok kesin konuştum:))). Şeker ayarını tutturursanız bide...

Afiyet olsun, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

gülenmelek 16-10-2012 01:07

Teşekkür ediyorum ;)
Deneyip, sonucu paylaşmayı çok isterim. İlk fırsatta kavun almak lazım :o

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024