agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar > İçecekler
(https)

Beğeni Düzeni212Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2007, 19:40   #91
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhaba ,Kefir için okadar çok şey söylenmiş ki ben de deneyecem...

ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 22:07   #92
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Tavsiye ediyorum ekip 2004, az öncede bir hekim arkadaşım anlattı daha bir sürü faydalarını ve iyi ki kullanıyorum dedim..

Mesela, yaşlanmayı durdurucu bir özelliği olduğunu söylediğinde sevincimden kanatsız uçtum..

09beydereli beğendi.
Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 13:36   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Benim elimde de 2-3 yıldır kefir mayası bulunuyor. İçmesemde mayayı korumaya çalışıyorum. Üniversiteden bir broşürle birlikte geldi. Bu broşürde kefir mayalarının derin dondurucuda ve hatta kurutularak saklanabileceği uzun zaman aktivasyonunu sürdürdüğü vs. yazıyordu. Sterilizasyon konusunda herhangi bir bilgi yoktu, sadece klorlu ve sert suyla yıkanmaması, metalle temas ettirilmemesi gerektiği yazıyordu. Uzun zaman kullanılmayacaksa, buzdolabında ve süt içerisinde muhafaza edilmesi gerektiği diğer bilgiler arasındaydı.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 13:41   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Memet, küf konusunda biraz daha bilgi verebilir misiniz? Ekstra oluşabilecek mayaların zararları ne olabilir? Ben bazen 3 ay boyunca buzdolabında süt içerisinde tutuğum kefirin üzerinde beyaz renkli (muhtemelen küf )olduğunu gördüm. Bununla yapılan kefirin tadında bir değişiklik gözlemlemedim.
Ayrıca su ve süt kefiri diye iki tür kefir olduğunu okumuştum bununla ilgili bilgisi olan varsa yazabilirler mi?

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 14:44   #95
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ben üniversiteden aldığımda, eğer kullanmayıp saklanacaksa, suyla çok iyice durulayıp, sütte değil, suda saklamamı söylediler. Süt mayalanmaya devam ettiriyor anladığım kadarıyla. Sanırım zaman zaman bu suyuda değiştirmek gerekiyordu.
Suda gelişen bir kefir duymadım. Sanırım bir yanlış anlaşılma bu.

Sütte üretildiği için, kefirin içinde başka bakterilerinde üremesinin çok kolay olduğunu, bunun vücut için zararları olabileceğini söylemişlerdi.
Ortamdan kontrolsüz karışan bakterilerin, ne sonuç vereceğini anlaması zor.

Üzerinde rengi biraz farklı kaymaksı bir tabaka olan kefirim için danıştığımda, okuldan bana kullanmamam gerektiğini söylediler.
Ev şartlarında kefiri steril korumanın zor olduğunu, mayalanma işlemini mutfakta yapmasam daha iyi olacağını söylediklerini hatırlıyorum. Pek çok organizma olduğu kesin mutfakta.
Benim küf olan kefirimde de herhangi bir tat değişikliği yoktu.
Henüz temizken, bir miktar kefiri ayırıp suda saklamaya başlamıştım küflenirse yedek olsun diye .

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 17:01   #96
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Su kefiri diye bir şey var. .Yalnız su kefiri yaptıktan sonra bir daha sütle mayalayamıyorsunuz. Bu konuda daha önce de sözünü ettiğim gruptaki yazışmaları toplamış ve bir dosya yapmıştım. Size oradan bölüm bölüm bilgiler aktarayım.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 17:02   #97
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

1. Tahmini olarak 1 litre (=kilo) süt için 30-40 gram dane yani 3-4 çorba kaşığı dane 20-30 C dereceler arsı sıcaklıkta 24-36 saat içinde ideal bir kefir üretmek için yeterlidir. Ama sizinde bildiğiniz gibi, kefir danelerinin mikrobial florası çeşitli etkenlerden dolayı değişmektedir. yukarıdaki oranı esas almak şartı ile dane mayalama oranı ve fermentasyon süresi değişir.
2- Kişiden kişiye değişmekle birlikte, normal olarak 24-36 saatlık bir fermentasyon süresi öneriyorum.
4.Kefir oluştuktan sonra kefiri Buzdolabı sıcaklığında (4-6 C dereceye) depolayın bu kefirin fermentasyonu çok yavaşlatır.Bunun sonucuda ekşi tad oluşumu yavaşlar.
Fermentasyon süresini damak zevkinize göre ayarlayın. uygun tad oluştumu bunu sabitlemek için buzdolabına kaldırın. Hemen tüketebilirsiniz..
5. Günlük yapabilirseniz daha taze ve mikrobiyel aktivitesi daha fazla olur ama sizinde bahsettiğiniz gibi sınırlı zamandan dolayı her gün yapmakta zorlanıyorsanız. Haftada 1-2 defa yapıp buzdolabında saklayınız. Damak tadınıza uygun ise 1 haftalık beklemede hiç bir sorun oluşturmaz. Ancak 1 haftadan sonra asitliğin artışıyla ortama mayalar hakim olmakta asitlik artışı bazı yararlı bakterilerinde aktivitesini engellemektedir. Diğer yandan ise asitlik artışı ile süt proteinlerinin, yağlarının, şekerinin yıkımı ve aminoasitler, peptidler gibi yeni faydalı maddelerin oluşumu artmaktadır. Kısacası. Ne çok uzun nede çok kısa fermentasyon süresini öneririm.. Tecrübelerime göre haftada 2-3 fermentasyon idealdir.

kaynak: kefirtaneleri grubu

Düzenleyen nevsune : 16-08-2007 saat 17:03 Neden: kaynak gösterme
Eski 16-08-2007, 17:04   #98
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Kefir nasıl yapılır?

Gerekli malzemeler,

Cam kavanoz
Plastik süzgeç
Süt
Kefir mayası

Cam kavanoz:Yapmak istediğiniz miktara göre 1 litre ile 8 litrelik
kavanoz olabilir.
Plastik süzgeç her hangi bir yerden temin edebilirsiz,metal
kullanmayın
Süt:Hemen her sütten yapılabilir.Pastorize,UHT,Paket süt,süt
tozundan yapılan süt.En iyisi ve faydalısı taze ve katkısız süt ile
yapılandır
Kefir mayası:Satılan bazı yerler var fakat bulamazsanız ben ücretsiz
veriyorum

Nasıl yapılır?

Sütün ısısı 5 c ile 35 c arasında olabilir.İdeali 25 c civarı.
Mayalar ile sütün ısısı birbirine yakın olsun.
Kavanozun 3/4 üne kadar süt ile doldurun ve mayaları içine koyun
kavanozun agzını gevşek kapatın veya bir bez ile kapatın.
Oda sıcaklıgında mayalanmaya bırakın.(4 c ile 30 derece arası
olabilir)
Mayalanma süresi: sütün kalitesine,süt maya oranına,mayaların
aktivitesine ve ortam sıcaklığına bağlı olarak 12 saat ile 48 saat
arasıdır.
Mayalama süresi artıkça kefirin tadı ekşi olur.Tatlı kefir kabızlığı
ekşi kefir ishali keser.
Mayalama işleminden sonra oluşan sıvıyı plastik bir süzgeçle
süzün,süzgeçte kalan mayaları tekrar kavanoza koyun ve süt ile
doldurun ve mayalanmaya bırakın.Eger mayalama yapmıyacaksanız,bir
süre ara verecekseniz kavanozu buzdolabına koyun bir hafta kadar
kalabilir,bir hafta sonunda yeniden süzebilirsiniz.
Elizde kalan süzüntü kefir dir.Bunu taze olarak tüketebileceğiz gibi
buz dolabında kapagı gevşek olarak 1 yıl kadar
saklayabilirsiniz.Tadı hafif ekşir ama faydalarında azalma olmaz.
Mayalarınızı dondurmaz,40 c ısının üstünde tutmaz,ezmez,kimyasal ve
klorlu suya bırakmazasanız sizden uzun yaşarlar.
Kefir yaptıkça mayalarınızda artma olucaktır,süt maya oranını
korumak için ya mayaları başka bir kaba alın **** süt miktarını
artırın.Fazla mayalarınızı isteyen diğer insanlarla verebileceğiniz
gibi onları yiyebilirsinizde,aç karnına yemekten en az 1 saat önce
yemeniz çok faydalıdır.
Kefir ilaç değildir ama faydalı bir besindir,faydalarını Doktorlar,
Gıda mühendisleri ve kullananlar bilirler.
Kefir mayası,hazırlanması,su kefiri,meyve kefiri,bitkilerin kefir
ile mayalanması,kefirden sabun yapımı,yüz maskesi yapımı,kefirden
turşu yapılması,kefir peyniri,yogurdu gibi aklınıza gelen her konuda
arayabilir,sorabilirsiniz.

kaynak: kefirtaneleri grubu

09beydereli beğendi.
Eski 16-08-2007, 17:05   #99
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

TAVSİYELER-TARİFLER

Tavsiyeler:
Kefir taneleri yenebilir, özellikle sabah uyanınca mide boşken veya öğünden yarım saat önce tüketilmesi daha faydalı olacaktır.
Vücuda dost milyarlarca mikrop ve maya içermektedir, bu anlamda kefir taneleri probiyotik haplar olarak düşünülebilir.
Kefir taneleri ve kefir sevdiğiniz taze meyveler, taze meyve suyu veya bal ile karıştırılarak blendırdan geçirilip içilebilir.
Kefir taneleri salatalara karıştırılabilir.
Kefir taneleri kıvam arttırıcı olarak da kullanılabilir. (ör: çorbalar)
Birçok tarifte yuymrtanın yerini alabilir. (ör: dondurma yapımı)
Kefir tanelerini yoğurt mayalarken de kullanabilirsiniz.

Kefir buz kalıplar
İçindekiler:
1 bardak tatlı kefir (uzun süre mayalanmamış olmalı yoksa tadı ekşi olacaktır)
yarım bardak sevdiğiniz meyve suyu, veya 1 küçük muz
1 yemek kaşığı bal (yerine meyve kurusu da konabilir)
1-2 çay kaşığı taze kefir tanesi
½ çay kaşığı doğal vanilya özü

Yapılışı:
Tüm içeriği karıştırın ve blendırdan geçirin. Karışımı buz tepsisi veya buz kalıplarına boşaltarak dondurun.

Ev yoğurdu hazırlarken kefir tanelerinin kullanımı (Kefir Yoğurdu)

İçindekiler:
1-2 yemek kaşığı kefir tanesi (1/3 bardak hazır su içinde blendırdan geçirilmiş)
1 litre taze süt
3 yemek kaşığı süt tozu (isteğe bağlıdır. Yoğurdun daha yoğun olması için kullanılır)
2 yemek kaşığı hazır veya ev yoğurdu.

Yapılışı:
Doğranmış kefir taneleri ve 1/3 bardak su karışımını 5 dakika kadar karıştırarak kaynatın. Sonuçta kıvamlı bir jel elde edilecektir. Ayrı bir kapta süt ile süt tozu karışıtırılır, kaynayıncaya kadar karıştırılır ve ateşten alınarak soğumaya bırakılır. 37 ila 45°C arası sıcaklıktaki süte ılık durumdaki kefir jeli ve taze yoğurt eklenerek iyice karıştırılır. Karışım içinde sıcak su gezdirilerek ısıtılmış cam kavanoza boşaltılarak kavanozun ağzı kapatılır . 37 ila 45°C’lik ortamda 8-12 saat arası mayalanmaya bırakılır. Bu ideal ortam sıcaklığına ulaşmak için elektrikli battaniye de kullanılabilir.

Kefir Peyniri
İçindekiler (yaklaşık 350 gram için)
1 litre kefir
sık dokunmuş tülbent veya türevi bir pamuklu dokumadan torba
ip
1 litrelik bir tencere (peynir atı suyunu biriktirmek için)
2 adet güneşte kurutulmuş domates
2 yemek kaşığı susam
yarım çay kaşığı rafine edilmemiş deniz tuzu
sarımsak
3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
yarım yemek kaşığı kuru veya taze zencefil kökü
1 yemek kaşığı soya sosu
yarım çay kaşığı toz biber

Hazırlanışı:

Koyu kefir (tercihen süzüldükten sonra 2-3 gün dolapta bekletilmiş) daha önceden nemlendirilmiş ve geniş bir kap içine yayılmış tülbent(kalın pamuklu dokuma) üzerine dökülür. Pamuklu bez –özellikle evlerde süzme yoğurt hazırlamak için kullanılan torbalar bu iş için idealdir.- daha sonra ağzı bağlanarak asılır. Altına yerleştirilen kapta da kefirden damalayacak olan peynir altı suyu birikmeye başlayacaktır. (Bu sıvı kesinlikle bir artık olarak görülmemelidir. Özellikle cilt için çok faydalı olan ve avrupada hammadde olarak kullanılan bu yarı-mamül ya içilmeli ya yemek veya pasta tarifleri içinde değerlendirilmeli veya yatmadan önce yüze sürülerek sabah yüz yıkanmalıdır. Ciltteki fark kısa sürede anlaşılacaktır.)
24 saat sonunda torba açılır ve süzme yoğurt kıvamını almış olan kefir bir kaba alınır. Bu haliyle sofralarda krem peynir olarak kullanılabileceği gibi cheescake olarak anılan peynirli pastanın hazırlanmasında da kullanılabilir.

2. aşamada; deniz tuzu ile kavrulmuş susam taneleri, küçük küpler halinde doğranmış kuru domatesler ve diğer malzeme süzme kefir ile karıştırılır. Birkaç gün dolapta bekletilecek bu karışım, içerdiği çeşni sayesinde daha fazla tad kazanacaktır. Ürünün daha uzun süre bekletilmesi halinde -1 ay kadar- sertleşerek peynir kıvamını alacaktır. Bu ürünü kahvaltılık olarak kullanabilir, yemek tariflerinizde –börek, pizza, pasta- yer verebilir, özellikle makarna için sos olarak değerlendirebilirsiniz.

Kefirden Lor Peyniri

İçindekiler:
2-4 litre süt
1-2 bardak kefir (süzüldükten sonra 2 gün dolapta bekletilmiş kıvamlı ve ekşi)

Hazırlanışı:
Süt 60° C de ısıtılır. Ağır ağır karıştırılan süte kefir yavaş yavaş dökülür. Karıştırma işinin özellikle ağır yapılması önem taşır. Ağır ağır süren karıştırma işlemi esnasında taneler kesilmiş sütten ayrılmaya başlayacak ve yüzeye yükselecektir. Artık kesilen sütün suyu açık renkli olmaya başlayacaktır. Eğer hala süt gibi görünüyorsa ya sıcaklık arttırılmalı ya da biraz daha kefir eklenerek karıştırmaya devam edilmelidir. Kesilen süt suyu açık bir renge kavuşunca işleme son verilir ve 2 dakika kadar beklenir. Ardından kesilen süt içindeki taneler delikli bir spatula yardımıyla bir tülbent üzerine serilerek suyu alınır. Yaklaşık 1 saat sonunda iyice kuruyan taneler artık yemeye hazırdır. İstenirse, süte kefir eklemeden önce 4 bardak süte 1-2 çay kaşığı olacak ölüde tuz eklenebilir. Ayrıca işlem sonunda arta kalan kesilmiş sütün suyu da ılık hale geince kefirle karıştırılarak mayalanabilir.

Kefirle Sağlıklı Ekmek

İçindekiler:

• 225g kayısı kurusu
• 3- 4 adet büyük ve olgun muz
• 225g çekirdeksiz kuru üzüm
• 170g iri doğranmış ceviz
• 1kg kahverengi ekmeklik unu
• 250g beyaz ekmeklik un
• 4 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı veya margarin
• 4 yemek kaşığı bal
• 1 çay kaşığı deniz tuzu
• 3 çay kaşığı sodyum karbonat
• 600ml kefir

Hazırlanışı:

Kayısı, çok az su eklenerek pişirilmeye başlanır. Kayısı tanelerindeki su iyice çekilince tavadaki su ayrılır ve tavasaki kayısıya üzüm ve ceviz eklenir ve bir kenara alınır. Ayrılan su içinde muzlar püre halinde getirilir.
Büyük bir kapta tuz karbonat ve un-beyaz ve kahverengi- karıştırılır. Ardından karışıma bal, tereyağı, muz püresi, kayısı/üzüm/ceviz eklenerek hamur çabuk bir şekilde yoğrulur. Yoğurma esnasında hamura yavaş bir biçimde kefir eklenir. Ardından hamur önceden yağlanmış üç pişirme kabına eşit olarak dağıtılır ve 200º C’deki fırında 30 dakika pişirilir. Ardından 150º C’de 20 dakikda daha pişirilir. Oda sıcaklığında soğumaya bekletilen ekmekler yenmeye hazırdır.
.

Cilt temizleme kremi

16 yemek kaşığı kefir
iki buçuk yemek kaşığı kurutulmuş yonca
iki buçuk yemek kaşığı eritilmiş bal

2 yemek kaşığı kuru yonca 1 bardak kaynamış suya konur ve beş dakika demlenmesi için beklenir. Yaprakları suyundan alınan yonca demine bal eklenir ve karışımın oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Sıcaklığını yitirmiş karışıma kefir eklenir ve dakikalarca çırpılır. Karışım tüm cilt tiplerinin temizlenmesine uygun olup buzdolabında saklanmalıdır.

Makyaj temizleyicisi

2 yemek kaşığı kefir
1 çay kaşığı badem yağı

Malzemeler karıştırılır ve iyice çalkalanır. Tüm ciltlerin temizliğine uygundur.

Kuru ciltler için maske

2 yemek kaşığı kefir
1 yemek kaşığı bal
1 çay kaşığı şeftali yağı
1 olgun muz
1 yumurta sarısı

Tüm malzeme karıştırılarak blendırdan geçirilir. Yumuşak ve kremsi bir hale gelince kullanılabilir.

kaynak:kefirtaneleri grubu

Eski 16-08-2007, 17:06   #100
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Kefir tanelerini dondurmak:
Kefir taneleri hazır su ile yıkanarak temiz bir beyaz havlu üstüne alınır. Nemini kaybeden tanelere süt tozu eklenerek dondurulur. Dondurma süresinin 2 ayı geçmesi halinde taneler zarar görebilir.
Dondurulan tanelerin yeniden aktif hale gelmesi –uyanması-- için, donmuş haldeki taneler bir bardak soğuk suda birkaç dakika bekletilir. Buzu çözülen taneler süzgeçe alınarak soğuk suyun altına tutulur.
Buzdan tamamen kurtulan taneler yarım bardak süte 2 yemek kaşığı olacak şekilde sütle karıştırılır. Her 24 saatte bir süzülen kefir tanelerinin pıhtılaşıp pıhtılaşmadığı kontrol edilir. Mayalanmanın normal seyrinde olduğu gözlendiği an, tanelere normalde olması gerektiği kadar süt eklenerek mayalamaya devam edilir. Dondurulmuş tanelerin tekrar çalışır hale getirilmeleri sürecinde özellikle ortam sıcaklığı önemli bir etkiye sahip olacaktır. İdeal mayalanma sıcaklığında (20-24°C) bekletilen taneler daha çabuk eski haline dönecektir.

Kefir tanelerini kurutmak:
Kefir taneleri kurutularak 12 ila 18 ay süresince saklanabilir. Kurutma işlemi için öncelikle kefir taneleri hazır su ile yıkanır ve temiz bir havlu üstüne serilerek kurutulur. İyi havalandırılan bir yerde sıkılaşıp sarılaşıncaya kadar kurutulan taneler sıcaklık, nem ve tane büyüklüğüne bağlı olarak 2 ila 5 gün arasında tamamen kurumuş hale gelecektir. Kurutulan taneler, hava sızdırmaz kavanoz veya fermuarlı saklama poşeti içine alınarak serin bir yerde –tercihen buzdolabında, dondurucuda değil-- saklanır. Ayrıca kurutulan tanelere süt tozu eklenmesi suretiyle 6 yıla kadar saklanabildiği söylenmektedir.
Kurutulmuş tanelerin eski haline getirilmesi için, kavanoza süt eklenerek oda sıcaklığında mayalanması beklenir. 24 saat sonunda süzülen kefir taneleri kontrol edilerek mayalanmaya başlayıp başlamadığı anlaşılır. Süzme işlemi ardından oluşan kefir içilmez. Kurutulan tanelerin uyanması 4 gün ila 1-1,5 hafta kadar sürebilir. Temiz, açık renkli ve ekşimsi kefir kokusunu almaya başladığınız zaman artık kefirin uykudan uyandığını ve normal şekilde kullanabileceğinizi anlarsınız.

kaynak:kefirtaneleri grubu

Eski 16-08-2007, 17:07   #101
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sıkmamak için burada ara veriyorum. sonra ilerde devam ederim.

Üç kişiye kefir danesi buldum.

İsteyenler lütfen şimdiden bildirsinler. Sıcaklar azalınca göndereceğim.

Eski 16-08-2007, 19:16   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili nevsune
Kefir danelerinden ben de alabilirmiyim teşekkürler.

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 20:12   #103
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Nevsune Hanım,
Mümkünse ben de kefir danelerinden alabilirmiyim?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 20:14   #104
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Kefir hakkında hiçbir bilgim yok. Marketlerde görüyorum. Şimdi bütün sayfaları okuyacağım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 07:49   #105
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Kefir kardeşliği konusunda önerilerim var. Mesela elinde kefir bulunanlar yaşadıkları şehre en yakın olan kişiye danelerden göndersin. Bu kişi de çoğalttıktan sonra diğer isteyen ve kendine en yakın olan kişiye. Bu daneler ne kadar sürede paylaşılacak kadar olur?

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 08:04   #106
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Güler Hanımcığım, Sevgili Cevizağacı elbette gönderirim.
1- Coyote,
2- Güler,
3- Cevizağacı.

Yalnız dediğim gibi biraz sıcakların azalmasını bekleyelim, yolda bozulmasınlar.
Korkmayın emanete iyi bakacağım.

Eski 17-08-2007, 09:16   #107
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Kefir sık sık yapılırsa daneler çabuk büyüyor. Ben eşim yemediği için çok sık yapamıyorum. Ama havalar serinleyene kadar büyütürüm onları Bu arada uzun süre kullanılmayacaksa kavanozda biraz içme suyuyla derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. İki kez dondurdum, sonuç olumlu. Hala çok canlılar.

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 11:47   #108
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Ben de denemek için bir parçasını üzerine süt tozu ekip, kurutmuştum. Hala canlandırmadım. Olup olmadığını bilemiyorum.

Eski 17-08-2007, 11:50   #109
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Filiz'ciğim ben alalı tam hatırlayamıyorum ama bir yıla yaklaştı galiba. Dağıtmaya hazır oldu. Çiçekçi'nin dediği gibi bir süre ben de pek sık yapmadım. İki aydır daha sık yapıyorum ve üremeleri hızlandı.

Eski 17-08-2007, 23:46   #110
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Nevsune Hanımcığım, özellikle cilde olan faydaları konusunda aydınlattığınız için teşekkürler; hemen deneyeceğim o formülleri..

Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2007, 01:38   #111
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Nevsune Hanım, Kefirden ben de isteyebilir miyim?

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2007, 06:15   #112
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Elbette Yücel Bey,

Herhalde bir Ankara toplantısı olur sonbaharda. Ben de elimdekileri iyice semirtirim o zamana.

Eski 19-08-2007, 07:51   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Merhaba

10 Yıldır kefir kullanıyorum. Çoğaldıkça çevreme verdim verdim, sonunda benim kefir bozuldu ama dağıttığım hiç bir dostum ,düzgün yapamadığı için onlardan da alamadım, çöpe atmışlar. Hazır Ege üniversitesinin şişedeki kefirini aldım .Tekrar başladım fakat bir şey farkettim. İlk kefirimin tadı daha güzeldi. Orta Asya'dan,Türkmenistan'dan gelmişti. Ege üniversitesi birşeyi bence eksik yapıyor. Dışarıdan gelen tamamen ayran tadında kıvamı farklıydı. Memet beyin dediği gibi Egenin ki küf tutuyor ve çabuk bozuluyor.Eski kefirimden bulunduran varsa bana bir zahmet özelden ulaşsın. Çünkü kefir cilde de çok iyi geliyor ve en önemlisi vücut çok dirençli oluyor. Anneme hep hatırlatırdım ''kedinin sütünü verdin mi?''.Annem anlardı ki kefirin sütü değiştirilecek

sarıaltıngül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2007, 09:59   #114

memet's Avatar

Üniversiteden kefir alırken verdikleri formda, anlattığınız farklılıktan sözediliyordu.
Kefirin homojen olmadığı, her mayanın farklı özellikler gösterdiği söyleniyordu.
Aynı kefirden ayrılan mayaların, zamanla farkılaştığı anlatılıyordu.

Belki Türkmenler, Kefiri ana vatanı kafkasya'dan alırken başka bilgiler de edinmişlerdir.

Eski 19-08-2007, 21:20   #115
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Elbette Yücel Bey ...
Nevsune Hanım, teşekkür ediyorum.

Deneme üretimine başladım. Umarım başarırım.

Eski 19-08-2007, 22:29   #116
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Başarırsınız elbette.

Bence kefir mayalamak, karpuz kesmekten daha kolay.

Eski 20-08-2007, 12:18   #117
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Kefirim yoğurt gibi koyulaştı!...

Eski 20-08-2007, 17:42   #118
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Ne güzel, demekki sizi çok sevdi.

Şaka bir yana, havalar çok sıcak ya, e maşallah sizin mayalar da iyi semirmişti.
Arada bir kavanozu sallarsanız, homojen olmasını sağlarsınız. İsterseniz mayalanmaya dolapta devam ettirebilirsiniz. Tadı iyi ise mesele yok.

Sonucu yazar mısınız lütfen?

Eski 20-08-2007, 19:37   #119
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Benim çok sevdiğim kesin.

Dediğiniz gibi yaptım. Yalnız, kavanozu sallmadan önce bir miktar süt ilave ettim. Mayalarım parçalanmasın diye. Süzdüm ve dolaba aldım. Tadı iyi. Ben biraz daha ekşi seviyorum. Bu defa süt kattığım için olsa gerek biraz hafif oldu. Mayaları da suya aldım. Onlar da iyi gözüküyorlar. Arz ederim Efendim.

Eski 22-08-2007, 09:51   #120

memet's Avatar

Kefir kullanan arkadaşlar, gördükleri yararı aktarsalar, faydaları konusunda da bilgimiz birikse..
Ben kullanmaya başladıktan bir iki gün sonra, sakin rahat ve dinlendirici uyku uyumaya başlarım, söz gelimi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024