agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar > İçecekler
(https)

Beğeni Düzeni212Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2011, 19:00   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Merhabalar

Kefir le yoğurda müslüman - gavur ayrımı yapılacağı hiç aklıma gelmezdi ki iki üründe birbirinden değerli ve faydalı probiyotik, prebiyotikler ve kefirinde yüzyıllardır müslümanlar tarafından kullanıldığını biliyorum içinde alkol var ozaman kötüdür diyerek olaya biçimsel açıdan bakmak bana çok mantıklı bir bakış açısı gibi gelmiyor ki bu üründeki alkol miktarı ve etkisi bizleri sarhoş edecek kadar olamadığını sanırım herkez biliyordur. ben hiç kefirden ve benzeri ürünlerden sarhoş olup çevresine, kendisine ve ailesine zulüm yapan bir insan haberi duymadım burada bahsi geçen alkol miktarı bu idiadan dolayı kefir ürünü kullanmayan bir insanın başka birçok meyve,sebze v.b ürünlerden aldığını söyleyebiliriz

İnternetde daha önce okuduğum bir haberde : 16-17-18 /10/2006 tarihlerinde Bursa TÜBİTAK'ta yapılan analiz raporlarına göre günlük hayatımızda tükettiğimiz bazı yiyecek ve içecek maddelerinin içerdiği ethanol (etil alkol) miktarları belirtildi.

Patates 4,47 gr/l

Yoğurt 2,48 gr/l

Boza 2,26 gr/l

Portakal 2,13 gr/l

Hurma 1,90 gr/l

Sirke 1,69 gr/l

Gül suyu 1,53 gr/l

Ekmek Mayası 1,24 gr/l

Greyfurt 0,95 gr/l

Meyve suyu 0,48 gr/l

Kola 0,2 gr/l

Gazoz 0,2 gr/l

Portakallı Gazoz 0,2 gr/ ethanol (etil alkol) ölçülmüştür.

Kefirin ne çevremize ne kendimize zarar verdiğini kanıtlayan bir çalışma yok bu zamana kadar yapılan araştırmalar tam aksi yönde bence kefir Allahın çok güzel ve faydalı bir nimeti

torik55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 22:15   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Sayin TORIK,
Ben tarihsel gercekleri yazdim. Sovyet hakimiyeti altinda kalan musluman topluluklar haricinde diger musluman halklar icerdigi ve bekledikce artan alkol miktari sebebiyle bu urunden uzak durmuslardir dedim. Kefiri icip icip saga sola saldirma zaten olamaz cunku derecesi dusuk. Sonucta eger niyet keyif verici madde elde etmek olursa bunu yogunlastirilmis siyah caylada yapabilirsiniz.
Bazi mezheplerin sizin listenizdeki sirkeye de temkinli yaklastiklarini biliyorsunuzdur sanirim. Insanlar inanclarina gore istedikleri sekilde besin maddelerini tuketmekte serbesttirler.
Ayrica Gavur gibi yakisiksiz bir tabiri kullanmamanizi rica ederim.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2011, 00:22   #363
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Selamlar
ben kefir mayası arıyorum açıkçası aktarlardaki kefire güvenmiyorum.Elinde kefir mayası bulunan arkadaşlar kargoyla karşı ödemeli olarak gönderirseniz çok sevinirim.

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 14:19   #364
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musbet Mesajı Göster
Selamlar
ben kefir mayası arıyorum açıkçası aktarlardaki kefire güvenmiyorum.Elinde kefir mayası bulunan arkadaşlar kargoyla karşı ödemeli olarak gönderirseniz çok sevinirim.
Aşağıdaki linkten bulabilirsiniz. Deneyenler ve ben gayet memnunum.
Kefir

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2011, 15:48   #365
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Elimde kefir mayası vari mayalanma süresi uzun ya da kısa pek fark etmiyor, üzerinde hafif bir küf tabakası oluşuyor, bunu önlemek isçin bir şey yapabilir miyim? Yoksa bu mayalanma süresinde normalmidir?

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 22:39   #366
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Selam arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu kefir mayası buldum. Kocaelinden eldem teslim isteyenlere verebilirim.
Sayın darkfriairs bende kefir mayalıyorum ama üzerinde küf tabakası oluşmuyor.oluşmamasıda lazım bence tabi benden daha deneyimli olanlar daha iyi bilirler bu nacizane benim fikrim.

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2011, 09:45   #367
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkfriairs Mesajı Göster
Elimde kefir mayası vari mayalanma süresi uzun ya da kısa pek fark etmiyor, üzerinde hafif bir küf tabakası oluşuyor, bunu önlemek isçin bir şey yapabilir miyim? Yoksa bu mayalanma süresinde normalmidir?
Elinizdeki mayada bir sorun yok ise mayanızın miktarına göre, örneğin ; 3 yemek kaşığına kadar mayayı 600-700 gram oda sıcaklığındaki süte koyup soğuk havalarda mayalanma ortamının sağlanabileceği bir ortamda (22-24 derece) 12-24 saat beklemeye bırakıyoruz. Mayada bir sorun yok ise sağlıklı bir şekilde mayalanacaktır.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 08:35   #368
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Mayanın önemini kavramış bulunuyorum.
2 yıl önce denediğim maya benim kefirden tiksinmeme neden oluyordu az kalsın.
Hazır satın aldıklarımdan çok farklıydı.
Bu sene bir arkadaşın verdiği maya ile tekrar denedim, tadı ve kokusu güzel jöle kıvamında bir kefir elde ettim.
Oda ısısında tek bardak yapıyorum, bazen 12 saat beklemek zorunda kalıyorum ama tadı hakikaten güzel.
Kullandığım süt cam şişede litrelik satılanlardan.
Pes etmeyip tekrar denediğime şükrediyorum.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 08:54   #369
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkfriairs Mesajı Göster
Üzerinde küf oluşuyorsa o mayayı artık kullanmayın.
Mayanıza küf bulaşmış.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 09:26   #370
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Mayanın önemini kavramış bulunuyorum.
2 yıl önce denediğim maya benim kefirden tiksinmeme neden oluyordu az kalsın.
Hazır satın aldıklarımdan çok farklıydı.
Bu sene bir arkadaşın verdiği maya ile tekrar denedim, tadı ve kokusu güzel jöle kıvamında bir kefir elde ettim.
Oda ısısında tek bardak yapıyorum, bazen 12 saat beklemek zorunda kalıyorum ama tadı hakikaten güzel.
Kullandığım süt cam şişede litrelik satılanlardan.
Pes etmeyip tekrar denediğime şükrediyorum.

Ben de marketdeki kefirleri içemiyorum tadı hoşuma gitmiyor.

Engin Beyin mayasına alıştık onunla gidiyor bu mayayı kullananlar "bana köyümü hatırlatıyor" diyor.

Kimisi de market kefirini çok seviyor.

Buradan çıkan sonuç; zevkler ve renkler tartışılmaz, hoşumuza giden mayayı bulup onunla yola devam edeceğiz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 10:21   #371
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ben de marketdeki kefirleri içemiyorum tadı hoşuma gitmiyor.

Yanlış anlamışsınız , iğrençleşmemek için böyle bir kıyas yaptım, ama madem icap etti, eski yaptığım kefir beyaz ve sümüksü kıvamda uzayan bir ne katı ne sıvı maddeydi. Markettekini de pek sevemedim.
Ama şu an mayaladığım kefir çok güzel

Düzenleyen Jezebel : 01-12-2011 saat 14:15
Eski 01-12-2011, 13:24   #372
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Alıntı:
Yanlış anlamışsınız , iğrençleşmemek için böyle bir kıyas yaptım, ama madem icap etti, eski yaptığım kefir beyaz ve sümüksü kıvamda uzayan bir ne katı ne sıvı maddeydi. Markettekini de pek sevemedim.
Kendimlen ve mayamlan gurur duyuyorum.

Sizden de bu beklenirdi. Başarılar dilerim... Bir gün bende başarırım, inşallah.

Ketir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 18:57   #373
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Benim kefirim de geçen günlerde tarif ettiğiniz gibi sümüksü yapı aldı, kokusunda kötüleşme yoktu, üzeri küflenmemişti. Sanırım buzdolabında sütün içinde tuttuğum süre biraz uzayınca böyle oldu. Bazen yoğurt mayalarken de başıma benzer durum geliyordu, nedenini bilmiyorum.

Kokusu güzel ve küf oluşumu olmadığı için kefir tanelerini süzgeçte iyice yıkadım, su dolu kavanoza koyarak bir kaç kere çalkalayıp boşalttım, uzayan yapı iyice kaybolunca az miktar süte koyup buzdolabına kaldırdım, iki günde bir sütü değiştirdim. Bir hafta boyunca oluşan kefiri kullanmadım, dışarıda son mayaladığım gayet normal oldu, bundan sonrakileri kullanacağım. En çok ekmek yapımında kullanıyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 20:18   #374
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Kefiri mayalamadığım zaman içme suyunun içinde (klorsuz suda) buzdolabında saklıyorum,sütte değil.Konuyu baştan okumadım ama ,arkadaşlar kefire asla metal deymeyecek.Süzgeciniz bile plastikten olmalı,dikkat edin tel olmasın.Oda sıcaklığında 24 saatte mayalanır.Kış ve yaza göre bu süre biraz değişebilir.Ben de ev yapımı kefiri tercih ediyorum,hazırları ilk denediğimde içemedim.Herkese kolay gelsin,afiyet olsun.

Dansel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 22:10   #375
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Haklısınız, bunlara dikkat etmek lazım.
Kullandığım herşey porselen, süzgeç ve kaşık dahil.
Ancak artık dinlendirmiyorum, hergün mayaladığım için pek istirahat edemiyor.
Evde süt olmadığı zaman içme suyu içinde buzdolabında bekletiyorum.
Benim mayam çok ufak, minik karnıbahar çiçeği gibi

Eski 02-12-2011, 09:08   #376
Ağaç Dostu

En çok yapılan hatalardan biri sütü yoğurt mayalamadaki süt ısısına çıkarıp kefir mayalamak.

Kefir mayası bu sıcaklığı sevmiyor ve maya sıcakta bozulup sümüksü kıvamda kefir oluşturuyor.
Ben soğuk sütle mayalıyorum 2.günün sonunda oda ısısında yoğurt gibi oluyor.

Eğer tüketemiyeceksem , üstünde küf olmaması için olduğu gibi buzdolabına bırakıyorum 3 hafta bile bozulmadan kalıyor, daha uzun süreleri de deneyeceğim.

Eski 02-12-2011, 17:24   #377
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ben de soğuk süt ile mayalıyorum, plastik süzgeç kullanıyorum. Sütte saklanabileceğini senelerdir kullanan birinden duymuştum ama belki daha çabuk bozulmasına neden oluyordur, emin değilim ya da buzdolabında çok yavaş da olsa mayalanma devam ediyordur, bir hafta boyunca bozulmadan kalabiliyor.

Sn. denizakvaryumu, "olduğu gibi buzdolabında bırakıyorum" derken, kefirin içinde mi bırakıyorsunuz?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2011, 19:24   #378
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2010
kefir istegi

Bende kefir mayası istiyorum elinde fazla olan biri varsa kargosunu ben öderim.

kirazcı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2011, 19:49   #379
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Adres gönderin kefir göndereyim.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2011, 19:58   #380
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
EÜ ziraat fakültesinin kampüs içinde satış yeri var, orada kefir de, mayası da satılıyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2011, 20:39   #381
Ağaçsever

kefir istegi

Sayın gultar,ilginize teşekkür ederim adresim:Muzaffer Öztabak Cumhuriyet mah.limoncuk mevki limoncuk sk no23 ören köyü Kemalpaşa İZMİR

Eski 04-12-2011, 00:27   #382
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Ben de soğuk süt ile mayalıyorum, plastik süzgeç kullanıyorum. Sütte saklanabileceğini senelerdir kullanan birinden duymuştum ama belki daha çabuk bozulmasına neden oluyordur, emin değilim ya da buzdolabında çok yavaş da olsa mayalanma devam ediyordur, bir hafta boyunca bozulmadan kalabiliyor.

Sn. denizakvaryumu, "olduğu gibi buzdolabında bırakıyorum" derken, kefirin içinde mi bırakıyorsunuz?
Evet kefirin içinde bırakıyorum...hiçbir bozulma olmadı.(3-4 hafta)

Su içinde de denedim , suda da bozulmadı.

Engin beyin mayası benim denediğim (amatör hobici)

Eski 04-12-2011, 12:23   #383
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Eğer tüketemiyeceksem , üstünde küf olmaması için olduğu gibi buzdolabına bırakıyorum 3 hafta bile bozulmadan kalıyor, daha uzun süreleri de deneyeceğim.
Bir zamanlar bir tanıdıkdan birilerine vermek için kefir mayası almıştım. Kefirin içinden çıkartıp vermişti ama sanırım uzun zaman yenilememişler ve bir koku vardı. Mayayı çok iyi yıkadım, bir kaç kez sütün içinde mayaladım ama koku bir türlü düzelmedi. Tadına da şöyle bir bakıp beğenmediğim için mayaları atmıştım. Kefirin içinde ne kadar bekletildiklerini bilemiyorum ama galiba bir süre sonra bozulabiliyorlar.

Birkaç yıl önce evden uzakta olduğum bir yaz, mayayı 3 aylığına su içinde buzdolabında saklamıştım. Döndüğümde biraz tembelleşmişti. Bir kaç gün küçük miktarlarda süt içinde mayalayıp uyanmasını sağlamıştım. Uyanıp, normal kıvamına dönene dek o kefirimsi sütü içmemiş, dökmüştüm. Hala o mayayı kulanıyorum.

Bir süredir (sanırım 2 ay gibi) yine kefir yapmaya ara vermiştim. Bu arada sütün içinde yine buzdolabında durdu. Sütü değiştirmeyi de unutmuşum. İki gün önce 200 ml. sütle mayalayıp 2 gün beklettim. Bunu da dökmeyi düşünüyordum ama 2 gün sonunda kokusundan dökmeye gerek kalmadığını gördüm. Kıvam biraz sulu kalmıştı ama tadı yerindeydi.

Sonuç: Süt (arada yenilense daha iyi olur herhalde) ve suda buzdolabında 2-3 ay kalabiliyorlar.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 12:29   #384
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Kefir mayasını oda ısısındaki sütle mayalarsanız daha çabuk oluşuyor. Tabii havanın ısısı da önemli. Uzun süre kullanmayacağınız durumlarda mayayı iyice yıkadıktan sonra içme suyuna koyup, buzlukta saklayınız donma, kefiri bozmuyor. 6 ay kadar böyle saklıyorum. Yazın çabuk oluşuyor, hatta ekşiyor. O tadı sevmediğim için kışın içmeyi seviyorum.Yaz süresince dondurup bekletiyorum.Kefir mayasının her işlemden sonra temiz su ile yıkanması gerekir. Çürüme, küflenme olmaması için.

Eski 05-12-2011, 10:21   #385
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

kefir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kirazcı35 Mesajı Göster
Sayın gultar,ilginize teşekkür ederim adresim:Muzaffer Öztabak Cumhuriyet mah.limoncuk mevki limoncuk sk no23 ören köyü Kemalpaşa İZMİR

Kefirinizi bugün yurtiçi kargoya veriyorum. Takip edip alın köylere servisi olmayabilir. Afiyetle tüketiniz.

Eski 05-12-2011, 21:15   #386
Ağaçsever

Sayın gultar bizim köye yurtiçi kargo geliyor,siz İzmirin neresindesiniz elime ulaştıgında sizi bilgilendiririm.

Eski 07-12-2011, 17:25   #387
Ağaçsever

kefir istegi

sayın gultar bugün kefir mayası geldi çok teşekkür ederim. Hemen mayaladım inşallah yarın içeriz birde sormak istiyorum şişe sütü kullansam olurmu.

Eski 14-12-2011, 09:10   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2011
KEFİR MAYASI,kefir içmek İÇİN alimmiz@mynet.com

alimmiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 22:18   #389
Ağaçsever

kefir

Sayın gultar; göndermiş oldugunuz kefiri bugün açtım, yogurt kadar koyu olmuş çok güzeldi tekrar çok teşekkür ederim.

Eski 16-12-2011, 23:19   #390
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

kefir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kirazcı35 Mesajı Göster
Sayın gultar; göndermiş oldugunuz kefiri bugün açtım, yogurt kadar koyu olmuş çok güzeldi tekrar çok teşekkür ederim.

Rica ederim afiyetle tüketiniz. Selamlar..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024