agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar > İçecekler
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2011, 08:53   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Name:  mavi çay2.jpg
Views: 5097
Size:  38.8 KB

ORGANİK MAVİ ÇAYIN ÖZELLİKLERİ;

- Romatizma , yorgunlık, kan dolaşımı bozukluğu, yüksek tansiyon, sinirsel ve kalp kuvvetlendirici, ağrı kesici, sinüzit , idrar yolları enfeksiyonları, egzama yaraları, beyin tümörlerinde, akciğer ve kan kanseri gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

- Hemoroid (basur) oluşmasını önleyici ve tedavi edici etkisi vardır. İçerisinde 1.8 CİNEOLE sebebiyel, antibakteriyel , antialerjik, sakinleştirici, enfeksiyon önleyici (ANTİRHİNİTİS) , tansiyon düşürme (HYPOTENSİVE) gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

- Genel olarak yirminin üzerinde antibakteriyel özellikli etkin madde içermektedir. Özellikle içerdiği CARYOPHYLLENE, STAPHTLOLOC ve de STREPTOTOC maddeleri bakterilere karşı SPESİFİK olarak çok güçlüdür. Akciğer ve kan kanserinin ilerlemesinde ve beyin tümörlerinin ilerlemesinde güçlü bir geciktirici ve durdurucu bir özelliği vardır.

- İçerdiği GERANİOL maddesinin kansere karşı koruyucu ve tümör yok edici özelliği vardır.

KULLANILMASI

Bir fincan kaynamış suyun içine bir adet dal halindeki bitki çayınızı atınız. 3-5 dk. içinde çayınız içime hazırdır. Ürünlerimizi doğadan hiç işleme tabi tutmadan topladık sizlere sunduk, Afiyet olsun.

Name:  mavi çay.jpg
Views: 5012
Size:  50.4 KB

http://arazibitkicayi.com/default.as...groupID=1&ID=4

===================
Bu arada reçeller arasında kaybolup giden bu değerli bitkinin reçel tarifini buraya sıkıştırayım.
Sevgili Balbay'a bir kez daha teşekkürler.

Bu bitkinin çayının yanında şifalı reçeli de çok makbuldir. Sadece Çeşme-Karaburun Yarımadalarına has bu reçel tarifi şu şekilde dir.(Yunan Adalarında komşuda da makbuldür)

2 su bardağı su

2 su bardağı sadece çiçek karabaş otu

3 su bardağı toz şeker ya da 300 gr nöbet şekeri (kimyasal görmemiş ham şeker)

2 çay kaşığı limon tuzu

Tarif;

Kalaylı bakır kap ya da çelik tencerede suyumuzu ve şekerimizi kaynatıyoruz. 10-15 dk sonra çiçek karabaş otlarımızı ilave edip 10-15 dk daha kaynatıyoruz. son olarak limon tozumunu da ekleyip 10 dk daha kaynatıyoruz.

Soğuyan reçelimizi cam kavanoza doldurup ilerleyen günlerde tüketiyoruz. Reçelin süzülmesi ve karabaş otu çiçeklerinin posasının ayrılması tavsiye edilse de ben kavanozlara birlikte dolduruyorum. Bir damlasını da ziyan etmiyorum.

pria ve tarla kuşu beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 11:56   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Bilgilendirmenize çok teşekkür ederim. Tohumunu bulup yetiştirmek istedim olmadı. Aktardan aldığım bu rengi vermiyor. Poşet çayı bulmaya çalışacağım. Migroslarda varmıdır acaba?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 23:50   #33
Ağaç Dostu

Organik-doğal ürün mağazalarında satılıyor.

http://www.kahvecimarket.com/index.p...roduct&pid=450

http://www.arikanliorganik.com/ORGAN...adet-P156.aspx

Bulamazsanız yukardaki linklerde mevcut.

Eski 15-03-2012, 11:39   #34
Ağaç Dostu

Karabaş kekiğin çalı şeklinde olanı.

Lavendelstämmchen mit Krone

Name:  detail.jpg
Views: 3051
Size:  57.0 KB

Eski 11-04-2015, 06:38   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2015
karabaş otu

merhaba
Karabaş otu çiçeğinden reçel yapmak istiyorum ama nereden bulabileceğimi bilmiyorum. istanbul da oturuyorum nereden alabilirim ya da nereden toplayabilirim bana yardımcı olabilir misiniz teşekkürler...

emineolk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 18:01   #36
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Eğer fotoğraftaki aradığınız Karabaş otu ise (ben emin değilim) bir ay kadar önce Ortaköy Dereboyu caddesinin sonundaki seradan almıştım.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 18:23   #37
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Çay testinden geçti gibi...

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 18:24   #38
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Evet karabaş otu. Bizim buralarda çok toplanır. Reçelini yapıyorlar en tepedeki 3 yapraktan)

pria ve Ozlem A beğendi.
arıkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2015, 02:49   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Mavileşmeyen karabaş otu değildir arkadaşlar. Kuru ya da taze karabaş otu mutlaka mavi renk verir. İnternet de aratın sizde göreceksiniz. Geniş bir literatür var. Ücretsiz paylaşım kısmında arzu eden arkadaşlara (toplam 20 kişi) kargo ile gönderim yapacağımı yazmıştım. Sanırım 10 kadar arkadaş oldu listede. 2 gündür hafif yağmurlar vardı. Tozları iyice gitsin diye toplamadım.

O listeye adınızı yazar, isim-adres-telefon bilginizi eklerseniz ortalama 5.5 TL kargo bedeline 2 kişinin bir yıllık ihtiyacı kadar karabaşı 20 kişiye yollayacağım.
Harika bilgilendirme için teşekkürler. Bayağı zamandır araştırıyorum, ama nereden tedarik edeceğimi bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla,

tarla kuşu beğendi.
pelesenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 12:55   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Bir tanıdığımın göz problemlerine iyi geldiğini duyduğum bir bitki. Düzenli olarak 40 gün kadar çayını içen kişi ameliyat olması gereken bir göz kusurunu iyileştirebilmiş. Ben göz rahatsızlığı bulunan biriyim. Yaklaşık 4 senedir birçok ameliyat geçirdim. Şimdi çok şükür iyiyim fakat kontrolü kaybetmemem gerekiyor. Genetik Glokom rahatsızlığı da bulunan gözlerimde ihmalin sonucu görme kaybı. Kılcal damarların açılmasına faydalı bir bitki olduğunu birçok yerde okudum.
Tam sorunu nedir bilmiyorum fakat kendi göz rahatsızlığım için bu bitkinin tazesini arıyorum.
yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

erdinc.alkoc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2016, 19:37   #41
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emineolk Mesajı Göster
merhaba
Karabaş otu çiçeğinden reçel yapmak istiyorum ama nereden bulabileceğimi bilmiyorum. istanbul da oturuyorum nereden alabilirim ya da nereden toplayabilirim bana yardımcı olabilir misiniz teşekkürler...

Bahar aylarında, nisan gibi, sahildeki Pendik pazarına gidin..Pazar girişindeki köylülerin olduğu bölümde taze taze bol bol bulursunuz..Gölgede kurutursunuz bunları..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2016, 03:00   #42
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Cok merak ettim, bu mavi cayin lezzeti nasil acaba?

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2023, 14:52   #43
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Hem gövdesi hem yaprakları hem de çiçeği dağ kekiğine (zahter) çok benziyor. Ancak karabaş otu kötü kokuyor. Dağ kekiğinin ise enfes bir kokusu var.

Sosya lmedyada birisi kanserden nasıl kurtulduğunu anlatmıştı. dağda yetişen mavi bir çiçekten bahsettiğinde karabaş otundan bahsettiğini anladım.

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2023, 13:53   #44
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CilekFidesi Mesajı Göster
Hem gövdesi hem yaprakları hem de çiçeği dağ kekiğine (zahter) çok benziyor. Ancak karabaş otu kötü kokuyor. Dağ kekiğinin ise enfes bir kokusu var.

Sosya lmedyada birisi kanserden nasıl kurtulduğunu anlatmıştı. dağda yetişen mavi bir çiçekten bahsettiğinde karabaş otundan bahsettiğini anladım.
Merhaba
Genelde melisa ile birlikte kullanılıyor böylece karabaşın ağır kokusunu azda olsa bastırıyor ancak küçükbaş hayvan gibi ağır kokuyor karabaş otu

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çaylar, karabaş çayı, karabaş otu, mavi çay, şifalı bitkiler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024