agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar > İçecekler
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2010, 14:02   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Karabaş otu çayı

Tam mevsiminde vücudu baştan aşağıya temizleyen bir çay. Ben şanslıyım. Alaçatı-Çeşme dağları karabaş ile doldu taşıyor.

Karabaş lavanta, Fırkan çiçeği, Keşiş otu, Lavandula stoechas, French lavender diğer adlarıdır.

Başağrısı başta olmak üzere tüm ağrılara iyi gelir. Uykusuzluga iyi gelir.

Antiseptiktir, ezilmiş peltesi veya zeytinyağında çözünen şekli yara iyilestiricidir.

Sara ve astimda yatıştırıcı, teskin edici bir etkisi vardir.

Balgam söktürücüdür.

İdrar yolları iltihaplarına birebir dir.

Egzama yaralarına iyi gelir. Peltesi veya zeytinyağı çözeltisi kullanılmalıdır.

Sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.

Akciğer, kan kanseri ve beyin tümörlerinin ilerlemesinde geciktirici etkisi vardır. Bu etki içeriğindeki hücre bölünmelerini engelleyen peril alkol ile kansere karsi koruyucu ve tümör yok edici özelliklere sahip olan geraniol maddesinden ileri gelmektedir.

Yine peril alkolden ötürü prostat, pankreas, bağırsak ve meme tümörlerine karşı da iyi gelir.

İçeriğindeki rosmarinik asitten dolayı kan dolaşımını düzenleyici, kan sulandırıcı ve damar genisletici özelliklere sahiptir.

1,8% cineole içeriginden kaynaklanan antibakteriyel, antialerjik, sedatif, antirinit, ses telleri enfeksiyonlari ve tansiyon düsürücü etkileri vardir.

Yine karabasotu içeriğinde 20 den fazla antibakteriyel özellikli maddeden ve özellikle caryophylleneden dolayı hem staphylococ ve hem de streptococ bakterilere karşı etkindir.

Karabaş otu reçeli tarifimi http://www.agaclar.net/forum/showthr...496#post610496 adresinde bulabilirsiniz.

Çayı demlemek için 6-7 çiçek ve biraz da yeşil yaprak bir fincan ya da bardağa konur, üzerine kaynamış su dökülür. Bu şekilde 3 öğün yemeklerden sonra içilirse yemekle birlikte alınan zarlı maddeler ve özellikle yağlar vücuttan atılır.

Eklenen Resimler

lupok ve pelesenk beğendi.

Düzenleyen balbay : 06-04-2010 saat 19:54
balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 15:18   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mavimsi renk karabaş otunun rengi mi?

eğer öyle ise muhteşem bir renk veriyor suya.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 16:05   #3
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Karapınar daki kahvaltı yerinde reçelini sunuyorlar. Ben çok beğendim.

Biraz ileride Balıklıova dan geçerken de saksıda iki adet tanesi 2,5tl den satın aldım. Bahçede yer bakıyorum. Güneş mi sever yarı gölgede olur mu?

Mordoğan da yoldan geçerken tarla kenarında görmüştüm.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 08:51   #4
Ağaç Dostu

Mavi çay ismi oldukça güzel bir isim.

Mavi yemişden sonra mavi çayın da aslında TPE den patent lenmesi gerek diye düşünüyorum.

Ya da

http://www.turkpatent.gov.tr/portal/....jsp?sayfa=431

coğrafi işaret alabilir.

Eski 08-04-2010, 14:56   #5
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
çanakkale yöresinde kazdağlarında da bol miktarda karabaş otu yetişmektedir. bizim çayın rengi resimlerdeki gibi mavi olmuyor. belkide demleme yönteminden olabilir. ancak faydalı olduğu bir gerçek.

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 17:45   #6
Ağaç Dostu

Mavi renk vermeyen otun karabaş adıyla anılan başka bir ot olması ya da cinsinin başka olması muhtemel. Mavi renk ile bütünleşmiş bir ot karabaş otu. Bildiğiniz gibi lavanta ailesi hayli geniş. Burada bahsi geçen karabaş otu hem mavi renk verecek hemde belirttiğimiz özelliklere haiz olacak.

pelesenk beğendi.
Eski 08-04-2010, 19:31   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Aktardan kurumuş karabaşotu alıyoruz. Çayı mavileşmiyor.
Sayın balbay bu özellikleri teknik laboratuvar incelemeleri ile mi bulunmuş, belgesi veya başka kaynakları nedir?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 20:23   #8
Ağaç Dostu

Mavileşmeyen karabaş otu değildir arkadaşlar. Kuru ya da taze karabaş otu mutlaka mavi renk verir. İnternet de aratın sizde göreceksiniz. Geniş bir literatür var. Ücretsiz paylaşım kısmında arzu eden arkadaşlara (toplam 20 kişi) kargo ile gönderim yapacağımı yazmıştım. Sanırım 10 kadar arkadaş oldu listede. 2 gündür hafif yağmurlar vardı. Tozları iyice gitsin diye toplamadım.

O listeye adınızı yazar, isim-adres-telefon bilginizi eklerseniz ortalama 5.5 TL kargo bedeline 2 kişinin bir yıllık ihtiyacı kadar karabaşı 20 kişiye yollayacağım.

Eski 09-04-2010, 08:38   #9
Ağaç Dostu

Kurumuş olanlarda mavi çiçekler dökülüyor ,bu nedenle mavilik vermiyor olabilir.

Papatyacı beğendi.
Eski 09-04-2010, 08:54   #10
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Küçükkuyu' da bir kafeteryada mavi çay olarak satılıyordu. İlginç geldiği için adını bilmeden bitki çayı anlayışıyla içmiştim. Kaz dağlarınca bolca bulunuyor herhalde.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 18:47   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Aktardan kurumuş karabaşotu alıyoruz. Çayı mavileşmiyor.
Sayın balbay bu özellikleri teknik laboratuvar incelemeleri ile mi bulunmuş, belgesi veya başka kaynakları nedir?
Sevgili nariçi size katılıyorum bizde eşimin sigara bırakması aşamasında kurutulmuşunu kullandık bizimki de mavileşmedi

nalan61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 19:15   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın balbay, bilgilerin için çok teşekkür ediyorum, bu bitkinin sadece kalp damarlarına faydası olduğunu biliyordum.

Düzenleyen kalambaklı : 30-04-2010 saat 19:15 Neden: gereksiz kelime
kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 22:26   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2010
babamın kalp damarını açmak için aldık. 3 ay kullandı babam. ama böyle mavi olmuyordu. şimdi haybeye mi kullanmış oldu

onur85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 22:35   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Eğer yanılmyorsam Mavi kantaron diyorlar buna burada, dağ taş bu otla dolu... İçmeyi denememiştim hiç. Hafta sonu pikniğe gidersek toplayacağım.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 22:56   #15
Ağaç Dostu

Çok da ''haybeye'' kullanmış sayılmaz. Yeri gelmişken, haybeye olarak kullandığınız kelimenin yuvarlatılmış olduğu kanaatindeyim. Bir takım google aramalarında her ne kadar haybeye kelimesine yakıştırmalar varsa da, kanatimce tam karşılığı bu değil.

Çayın mavi olmasına sebep, çiçeğinin tomurcuğunun tazeyken toplanmış olmasını, 6 adet mor borazan biçimli çiçeğin üzerinde olduğunu ifade etmek amacıyla vurgulanmıştır.

Mavi renk de olması tazelik ve etkin madde açısından önemli. Benim dağıtım için topladığım çiçeklerin elimi nasıl boyadığını gösteren resimleri inceleyiniz.

Lavanta türü olan bu otumuz da uçucu yağlar içerdiği için, dikkatlice zamanında toplanmalı, faydası üzerindeyken sağlık amacıyla kullanılmalıdır.

Kalp damarları dahil, tıkanıklığa sebebiyet veren enzim '' Homocysteine olup, mutlaka Lipoprotein (a ) ve hsCRP değerleri ile birlikte kan tahlilinde istenmelidir.

Sevgili dostlar,

Damar tıkanıklığına sebep olan doğal ve ırsi kan yapınızı mutlaka kontrol ediniz.

Bahsini yaptığım 3 değerin kontrolü, sağlıklı hayat şartlarının sürekliliği için mutlaka, Folik Asit, B6, B12 kullanımını kombine olarak , '' DOKTORUNUZA ISRARLA HATIRLATIP, DANIŞARAK '' kulanmanızı öneririm.

Çoğu kalp damar hastalıkları uzmanı, kardioloji uzmanı bu değerlerin tespiti ve gerekli tedavisi üzerine bilgili değiller.

Kimsenin canını sıkmak istemem ama, kollestrol den önce bu 3 değerin mutlak kontrol altına alınması hayati önenem taşımakta.

Benim ailem de hem ana, hem de baba tarafımdan yüksek tansiyon ve damar sertliği, tıkanıklığı kalıtımsal sorun.

Homocysteine değerlerim kabul edilebilir sınırların 4 katı kadar kötüydü.

Bunun damar tıkanıklığına sebep vermesi ve kalp krizi ya da felç riski 90 % oranlarıyla başıma belaydı.

Tabi bir de yararları var ki kansere yakalanma ihtimalim neredeyse 0 % miş.

Bu enzim damar içerisinde zararlı gördüğü ne varsa yok ediyor. Ediyor ama, oracıkta yok ettiğinden de damarı tıkayan bir posa bırakıyor.

Bunu engelleyen folik asit. Doğal olarak günlük ihtiyacımızı karşılamak çok zor. Mutlaka takviye almak gerekiyor.

Lahana turşusu, sakadatlar, çörekotu doğal ilaçlar. Yine de günde 800 mg lık takviye almak şart.

Yanında ise B6 ve B12 de alınarak emilim süreci ve tedavi daha kolay hale geliyor.

Karabaşotu, sürece çok faydalı katkı sağladığı gibi, genç nüfusa hastalık başlamadan katkı sağlıyor.

Bu konu da çok yazılacak tecrübem var ama, sırasıyla olsun bari.

devrann beğendi.

Düzenleyen balbay : 03-07-2010 saat 02:36
Eski 13-07-2010, 14:04   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Çok da ''haybeye'' kullanmış sayılmaz. Yeri gelmişken, haybeye olarak kullandığınız kelimenin yuvarlatılmış olduğu kanaatindeyim. Bir takım google aramalarında her ne kadar haybeye kelimesine yakıştırmalar varsa da, kanatimce tam karşılığı bu değil.

Çayın mavi olmasına sebep, çiçeğinin tomurcuğunun tazeyken toplanmış olmasını, 6 adet mor borazan biçimli çiçeğin üzerinde olduğunu ifade etmek amacıyla vurgulanmıştır.

Mavi renk de olması tazelik ve etkin madde açısından önemli. Benim dağıtım için topladığım çiçeklerin elimi nasıl boyadığını gösteren resimleri inceleyiniz.

Lavanta türü olan bu otumuz da uçucu yağlar içerdiği için, dikkatlice zamanında toplanmalı, faydası üzerindeyken sağlık amacıyla kullanılmalıdır.

Kalp damarları dahil, tıkanıklığa sebebiyet veren enzim '' Homocysteine olup, mutlaka Lipoprotein (a ) ve hsCRP değerleri ile birlikte kan tahlilinde istenmelidir.

Sevgili dostlar,

Damar tıkanıklığına sebep olan doğal ve ırsi kan yapınızı mutlaka kontrol ediniz.

Bahsini yaptığım 3 değerin kontrolü, sağlıklı hayat şartlarının sürekliliği için mutlaka, Folik Asit, B6, B12 kullanımını kombine olarak , '' DOKTORUNUZA ISRARLA HATIRLATIP, DANIŞARAK '' kulanmanızı öneririm.

Çoğu kalp damar hastalıkları uzmanı, kardioloji uzmanı bu değerlerin tespiti ve gerekli tedavisi üzerine bilgili değiller.

Kimsenin canını sıkmak istemem ama, kollestrol den önce bu 3 değerin mutlak kontrol altına alınması hayati önenem taşımakta.

Benim ailem de hem ana, hem de baba tarafımdan yüksek tansiyon ve damar sertliği, tıkanıklığı kalıtımsal sorun.

Homocysteine değerlerim kabul edilebilir sınırların 4 katı kadar kötüydü.

Bunun damar tıkanıklığına sebep vermesi ve kalp krizi ya da felç riski 90 % oranlarıyla başıma belaydı.

Tabi bir de yararları var ki kansere yakalanma ihtimalim neredeyse 0 % miş.

Bu enzim damar içerisinde zararlı gördüğü ne varsa yok ediyor. Ediyor ama, oracıkta yok ettiğinden de damarı tıkayan bir posa bırakıyor.

Bunu engelleyen folik asit. Doğal olarak günlük ihtiyacımızı karşılamak çok zor. Mutlaka takviye almak gerekiyor.

Lahana turşusu, sakadatlar, çörekotu doğal ilaçlar. Yine de günde 800 mg lık takviye almak şart.

Yanında ise B6 ve B12 de alınarak emilim süreci ve tedavi daha kolay hale geliyor.

Karabaşotu, sürece çok faydalı katkı sağladığı gibi, genç nüfusa hastalık başlamadan katkı sağlıyor.

Bu konu da çok yazılacak tecrübem var ama, sırasıyla olsun bari.
çok güzel bilgiler vermişsin balbay çok teşekkür ederim. babam da şeker hastalığı da var. 2 damarı tıkalı. doktor by-pass dedi ama acelesi yok çok acil bir durum değil diyetine dikkat etsin dedi. Evde sıkı bir diyet uyguluyor. her ay kan değerlerini ölçtürüyoruz. glukoz kolestrol trigliserid değerleri normal çıkıyor. doktor hiç bir sorun yok. şimdi bunlara ek olarak senin dediğin Lipoprotein (a ) ve hsCRP sonuçlarını da doktordan isteyeceğim. bu sonuçlara göre mi doktor b6 b12 ve folik asit kullanımınına gerek görecek ?

Bir de babamın içtiği karabaş otunun mavi olmama durumuyla ilgili eksik bilgi vermişim. babam melisa otuyla kullandı. bize aktar öyle dedi. sanırım ondan dolayı mavi olmamış olabilir.

onur85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 14:21   #17
Ağaç Dostu

Melisa otu sakinleştiriciler içeriyor. Başka da bir etkili faydasını ben araştırdığım kadarıyla bilmiyorum. Tabi sakinleştirici her özütün bağırsak sistemi temizliği, idrar söktücülüğüne otomatik faydaları olduğunu da hatırlatalım.

Karabaş otunuz eğer taze olarak toplandı ve mavi etkin madde içeren çiçekleri üzerindeyken kurutulduysa suya renk verir.

tabi bu da bize gereken asıl özüttür.

Eski 14-07-2010, 01:18   #18
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın balbay merhaba, göndermiş olduğunuz karabaş otlarını annem ve ben içiyoruz. Tüm iyi dileklerimiz sizinle olsun.

Sağ olun, var olun.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 22:00   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2010
Sayin balbay,

Dal Cayolarak Mawi cay karabas otu, ada cayi, deli kekik ve digerleri hakkinda görüsmek istiyorum aliciyim.

asalet99.

asalet99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 14:38   #20
Ağaç Dostu

Name:  r_karabasotu014.jpg
Views: 35235
Size:  69.4 KB

Sıcak suda demlendirilen karabaş otu ilk önce çivit mavi bir renk alır, daha sonra biraz limon sıkıldığında bardağın içindeki mavi rengin lâl şarabi renge dönüşümü adeta bir renk armonisidir.

http://www.focafoca.com/default.asp?...ltid=21&id=228

Eski 11-08-2010, 20:39   #21
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın balbay karabaş otunun canlı resmini yüklerseniz daha iyi tanırız. Elinizde kaldıysa (belki doğada mevsimi geçmiş olabilir) banda gönderebilirsiniz.

Eski 11-08-2010, 21:03   #22
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ben şimdi demleme yaptım. Renk deneyi için, renk vermedi ama çiçek kozaklarına dikkatli bakınca çiçeklerin tam oluşmadan (taç yaprakları tam olarak çıkmadan) koparılmış olabileceği aklıma geldi.

Eski 12-08-2010, 03:32   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Değerli balbay;
Yazılarınızı okudum, 2 akşam önce bursada bir çay bahçesinde mavi çay ile ilk kez tanıştım, aroması,rengi eşimle beni mest etti.Ben sizde bu çaydan olduğunu okudum, eğer bana da birazcık yollarsanız bizi çok mutlu edersiniz.bana mailimden de ulaşabilirsiniz. Çok teşekkür ederim.

maviçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 11:56   #24
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yusufaycan17 Mesajı Göster
çanakkale yöresinde kazdağlarında da bol miktarda karabaş otu yetişmektedir. bizim çayın rengi resimlerdeki gibi mavi olmuyor. belkide demleme yönteminden olabilir. ancak faydalı olduğu bir gerçek.
Ben Çanakkale/Biga'lıyım..Bizim sahil kasabalarında çok fakir,kıraç topraklarda doğal olarak bolca yetişiyor..
Yalnız ben taze çiçekliyken hiç çayını yapmadım;bu yüzden çayının mavi olup olmayacağı konusunda kesin konuşamıyacağım..Ama seneye nisan-mayısta deneyeceğim.

Ben çiçekliyken kesip gölgede kurutuyorum..

3-4 ayda bir 20 günlük kür yapıyorum.

2 günde bir 2 karabaşotu çiçeğini ve sapını hafif kısık ateşte 2-3 dakika kaynatıyorum..Hemen süzüp ılımasını bekliyorum ve çok fazla bekletmeden içiyorum..
2 günde bir peşpeşe 5 gün kullanıyorum..sonra bir hafta ara veriyorum..tekrar 2 günde bir olmak üzere 5 gün daha kullanıyorum ve böylelikle kür tamamlanmış oluyor.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 12:45   #25
Ağaç Dostu

Aktarlarda satılan kurumuş karabaş otu çayı bu rengi vermiyor.

Eski 26-12-2010, 14:03   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2009
Merhaba,

Konu forumda önceden konuşulmuş ben geç kaldım sanırım. Yine de yazmak istedim. Karabaş otu o güzel rengini ancak taze ve çiçekli iken kullanıldığında veriyor anladığım kadarıyla. Kurutulmuşlarından alsak aynı sonucu elde edemeyeceğiz bu durumda. Bu bitkiyi alıp saksısa yetiştirmek mümkün müdür acaba? Eğer mümkünse ben de elinde mevcut olan arkadaşlardan ücretini öğrenmek suretiyle bu bitkiyi temin edebilir miyim? İzmir'de yaşıyorum. Bana bu bitkiyi ulaştırabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

genau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 15:04   #27
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Geçen gün toprakTV de arıcılarla ropörtajı izlerken gördüm. Çok güzel masmavi gözüküyordu çiçekleri.

Çevresinde bu karabaş otundan olan varsa bedelini ödemek üzere gönderirse seviniriz. Beş-on deste veya yarım kilo gibi. Poşette dikili canlısı da olabilir.

Düzenleyen nariçi : 28-12-2010 saat 11:50
Eski 28-12-2010, 10:20   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Dün gittim aktardan karabaş otu aldım.Aktar bu senenin ürünü dedi ama görünümü bile mavi değildi. Israrla suya mavi rengini vermesi lazım dedim. O tazesinde olur kurutulmuşunda olmaz dedi. Eve geldim demledim mavi rengi tabii ele edemedim.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 11:53   #29
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Hangi mevsimde oluyorsa o zaman tazesini istiyoruz. Kendimiz kuruturuz.

Bu internet paylaşımının faydalarını şimdi anlıyoruz. Ben ege de iken içinde yıllarca bulunduğum bitkilerin farkında olmamışım.

Eski 28-12-2010, 13:32   #30
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Galeri: 7
Çiçek kapsülleri yeni açtığında o rengi alır fakat karabaş otu kapsülleri olgunlaştığında içerik olarak zengindir ve olgunlaşınca toplanır.

Olgunlaşmış karabaş otları ile yapılan çay ise mavi renk almaz!

Yeni çiçek açtığında yani sizin mavi renk verdiğini söylediğiniz dönemde arılar tarafından alınan öz suyu ile yapılan bal çok daha değerlidir. Bu dönemde kesip kurutmaya kalkarsanız içindeki bir çok madde kaybolur uçar.

Fotoğraf mavi renk vereceği dönem de çekilmiştir. Ben bu döneminde dalından koparıp tercih ediyorum çok daha faydalıdır. Dağ yürüyüşlerinde karşılaşır iseniz tavsiye ederim.

Eklenen Resimler

tarla kuşu ve Milla beğendi.
alibabaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çaylar, karabaş çayı, karabaş otu, mavi çay, şifalı bitkiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024