agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar > İçecekler
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2011, 13:22   #31
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
1 hafta önce 150 gr kadar kuru üzümü 1 litre arıtılmış su ile bir adet cam şişeye doldurdum ve karanlık ve serin ortamda sakladım. Bugün ne olduğuna bakmak için şişeyi açtım. Suyun rengi koyu bal rengine dönmüş. Tadı ise şekerli ve asitli gibi. Fakat suyun akışkanlığı kaypak . Yani tadı fena değil , rengide hoş ama bardağa doldururken bamya suyu kıvamı pek iştah açıcı değil. Acaba hata varmı yoksa zaten oluşumu böylemi ?

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 16:59   #32
Yeni Üye

Nesrinözçelik's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Merhaba, üzüm şırası taze üzümden yapılabilmekte. kuru üzüm, uzun süre saklanabilmesi için bazı kimyasal işlemlerden gecmekte bildiğim kadarıyla, kükürtleme gibi... Taze üzümden yaparsanız içeriğinde B1 ve C vitamini bulunan harika bir içecek elde edersiniz.

Nesrinözçelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 18:07   #33
Yeni Üye

umcor81's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2009
Merhaba ben Düzce ilimizde ikamet ediyorum.İlimizde Arnavut kebabcısı olarak tabir edilen, kebabcılar esnafı bu güzide içeceği,buradaki ismi ile Şıra olarak mükemmel olarak yapıp satarlar.Hele biraz ekşimiş olanın soğuk olması koşulu ile çok nefis olur.İnşaallah pek yakında bunu nasıl yaptıklarını öğrenip burada yazacağım.Sevgiler.

justice beğendi.
umcor81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 20:02   #34
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Sayin nesrin hanim
Benimde aklima ilk kimyasallar gelmisti , sayin epsody kuru üzümden de olabilir diye belirtmis bende denemek istedim . Bir dahaki nasipse artik yazin . Sayin umcor
Cocuklugumuzdan beri sira bizim senede bir defa ictigimiz bir icecektir . Her sene izmir fuari acildiginda , taris in ( eskiden ) sira evinde bulurduk kendimizi . 1 bardak asla yetmez 2. cisini asla bitiremezdik . Bende aile gelenegi olarak her sene mutlaka aileme alirim . Onun haricinde ben bugüne kadar hic rastlamadim . Yenilerde marketlerde üzümsuyu satiliyor ama ayni lezzet degil . Tarifini bulursak arada kendimiz yapariz veya fuari bekleriz artik , nasilsa beklemeye deger .

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 20:17   #35
Yeni Üye

umcor81's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehnaz Mesajı Göster
Sayin nesrin hanim
Benimde aklima ilk kimyasallar gelmisti , sayin epsody kuru üzümden de olabilir diye belirtmis bende denemek istedim . Bir dahaki nasipse artik yazin . Sayin umcor
Cocuklugumuzdan beri sira bizim senede bir defa ictigimiz bir icecektir . Her sene izmir fuari acildiginda , taris in ( eskiden ) sira evinde bulurduk kendimizi . 1 bardak asla yetmez 2. cisini asla bitiremezdik . Bende aile gelenegi olarak her sene mutlaka aileme alirim . Onun haricinde ben bugüne kadar hic rastlamadim . Yenilerde marketlerde üzümsuyu satiliyor ama ayni lezzet degil . Tarifini bulursak arada kendimiz yapariz veya fuari bekleriz artik , nasilsa beklemeye deger .
Sayın @şehnaz yalnız çok iyi bildiğim kuru üzüm ile yaptıklarını,ve içine bir tür toprak kattıkları,ayrıntılar daha sonra.Sevgiler.

umcor81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 21:44   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Potasa = potasyum karbonat

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nesrinözçelik Mesajı Göster
Merhaba, üzüm şırası taze üzümden yapılabilmekte. kuru üzüm, uzun süre saklanabilmesi için bazı kimyasal işlemlerden gecmekte bildiğim kadarıyla, kükürtleme gibi... Taze üzümden yaparsanız içeriğinde B1 ve C vitamini bulunan harika bir içecek elde edersiniz.
Potasa diğer adı ile potasyum karbonat, üzüm kurutmada kullanılan organik kurutucudur.

Ege yörelerinde 'posete', 'posata' diye _bilinir_ dillendirilir.

Potasa yani potasyum karbonat, zeytin yağı ile karıştırılır, yani bir çeşit arap sabunu elde edilir.

Bu eriyik su ile karıştırlır. Buna potasa denir. Ya da posete...

Kesilen üzümler sepetler içinde bu eriyiğe 8_10 defa bandırılır. Serilir.

Potasyum karbonat+ zeytin yağı eriği;

Üzümün içindeki suyun çabuk uçmasını dolayısıyla hızlı kurumasını sağlar,

Üzüm tanesi üerindeki toz, kir ve puslanmayı siler,

kuru üzüm tanesinin rengini açar tatlı sarılık verir,

Üzümün kuruma sırasında bozulma, küflenme vb. durumunu önler.

Üzüm kurutmada kükürt kullanılmaz. ( ben öyle biliyorum) Ya da kurumuş üzümü sarartmada...

Kuru üzümden _ kuru üzüm+ soğuk su şeklinde _ şerbet yapıldığını duymadım. Ama kuru üzümü suda kaynatırsanız, içine biraz şeker katarsanız üzüm hoşafı yaparsınız. Soğutulup _ taneleriyle bile_ içimi güzeldir. Ege' de yemeklerin yanında, sofrada kaşıkla da içilir.

Üzüm şırası;

sıkılan üzümün kaynamaya başladığı andaki halidir. (Az kaynatırsanız ve güneşe sererseniz günbalı, çok kaynatır ve güneşe sermezseniz pekmez olur.)

Taze üzümler tanelerinden ayıklanır, ezilir _ tanelerin kabukları ile_ kaynamaya bırakılır. Kaynama başladığında ateşten indirilir. Soğutulur ve içilir. Kaynama öncesi az marin ( 1 kg. üzüme bir küçük avuç gibi_ denen toprak katılırsa şerbet daha berrak olur.

Güneşe serilmeden sıcak sıcak _ terleye terleye _ bile içilir. (4. 'nesil' bile damak tadında seçicidir. )

Name:  46618_432966124535_723049535_4776435_6808557_n [640x480].jpg
Views: 12224
Size:  56.9 KB

Birkaç gün güneşte _ serili_ durunca... günbalıdır.

Bir bardak suya iki yemek kaşığı günbalı karıştırlır, serbet yapılır ve içilir.

Günbalı...

Name:  IMAG0002 [640x480].JPG
Views: 12130
Size:  62.3 KB

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 23:03   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Yatığınız da hata yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehnaz Mesajı Göster
1 hafta önce 150 gr kadar kuru üzümü 1 litre arıtılmış su ile bir adet cam şişeye doldurdum ve karanlık ve serin ortamda sakladım. Bugün ne olduğuna bakmak için şişeyi açtım. Suyun rengi koyu bal rengine dönmüş. Tadı ise şekerli ve asitli gibi. Fakat suyun akışkanlığı kaypak . Yani tadı fena değil , rengide hoş ama bardağa doldururken bamya suyu kıvamı pek iştah açıcı değil. Acaba hata varmı yoksa zaten oluşumu böylemi ?
Sevgili şehnaz, Şıranızın kıvamının içindeki üzümün suya göre az olduğundan gelmekte, tadındaki asidiklik keskinlik derecesi gazozu andırıyormu, genelde şıralarda tad ve aromanın ölçüsü keskinlik derecesi ile uygun düşmektedir, açıklamalı paylaşımlarına gerekli bilgi ve yorumlar sunabilirim, sevgilerimle hoşça kalın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 23:05   #38
Yeni Üye

Nesrinözçelik's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Üzüm kurutmada,**** kurutulmuş üzümü sarartmada kükürt kullanıldığından tam emin değildim ama çabuk bozulmaması için bazı kimyasal olaylardan geçtiğini biliyorum.
Vermiş olduğunuz bilgiler yararlı oldu Halil Bey ***.ler.

Nesrinözçelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 12:00   #39
Yeni Üye

nikılıs's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Doğukaradenizde bolca yetişen kokulu üzüm denilen isabella üzümünün suyunun kabuklarıyla birlikte sıkılarak elde edilen içecekteki aroma ve tadı hiçbir meyve suyunda bulamazsınız.

Kiraz ve MOKAY beğendi.
nikılıs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 12:17   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Benim bir muhacir amcam var.Bulgar göçmeni.Oradan kalma bir tarif;

Üzüm şırasını cola şişesine doldurup 4 gün ağzı açık bekletiyor.

Permantasyon başlıyor tabiii ki.

Bunu durdurmak için 4.gün 1 adet aspirin atıyor.

Sonra ağzını kapatıp buzdolabına kaldırıyor. Nefis bir üzüm suyu içeceği oluyor.Tavsiye ederim.

Fatoş ve feast3874 beğendi.
Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 19:02   #41
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Şıra yapma zamanı geldi

Şimdiye kadar üzüm suyuyla idare ettim, bu yıl şırayı deneyeyim, bakalım nasıl olacak...
Konu da güncellenmiş olsun böylece

Fatoş ve justice beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2012, 16:17   #42
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Fermentasyon olunca ne oluyor sayın Praceox ? Yani alkolleniyormu ?

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 15:55   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2013
tam bi tarif alamadık daha aydınlatıcı bir tarih verebilecek biri olursa sevinirim

patipatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 09:33   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
alıntı:Hardaliye, Kırklareli ve çevresinde meşhur olan alkolsüz üzüm içkisidir. Şırası alınmış ancak bir miktar şırayı hala barındıran üzüm posası yani diğer adıyla cibre fıçılara doldururlur ve üzeri vişne yapraklarıyla örtülerek sıkılır. Hardaliye fermente bir içecektir ancak içerisine konulan hardal tohumları hem alkol oluşumunu engeller hem de hoş bir aroma verir. Bu şekilde damıtılmadan alkolsüz bir üzüm içkisi olarak tüketilir.

feast3874 beğendi.
Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 00:21   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Merhaba,
Ben tarifini ünlü bir kebabçıda öğrendiğim şekliyle sürekli yapıyorum.Doğru bir işlem mi bilemiyorum ama bir kaç denememdn sonra gerçektende dolabımdan eksık olmayan bir içeceğe dönüştü.
kuru çekirdekli siyah üzümü (mümkünse iri ve yeni mahsül olanı seçiyorum) mini blendırda çok az bir miktar su koyarak akışkan bir hamur elde ediyorum.
bunu cam şişeye koyup uzerıne su dldurup karanlık bır ortamda 1 gün bekletyorum.Ardından buzdolobına alarak oradada 1 gün bekletiyorum.İnanılmaz güzel bir içeçek oluyor.
Yaptığım uygulamada yalnış **** eksik bir şey var mı? Ayrıca ılk sulandıracağım suyun sıcak olması sonucu çabuklaştırırmı yoksa ıstemedıgım sırkeleşmeye mı sebeb olur bilemedim.
Bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

bilgensu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2016, 10:46   #46
Yeni Üye

chancers78's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Galeri: 5
tıp öğrencisiyiz gheralde

chancers78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2022, 14:10   #47
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Kokulu siyah üzümleri kaynatıp kavanoza alıyoruz. 6 ay veya bir yıl sonra tüketirken kavanoz dibinde kristalleşme olduğunu gördüm. Bu kristalleşme erik suyunda da oluyor.
Bunun sebebi nedir, zararı olur mu acaba*
https://www.youtube.com/shorts/s_gTkdCEV6U

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024