agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Toprakta beyaz böcekler, bitler (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/8670.htm)

nuran berna 29-04-2008 17:05

Toprakta beyaz böcekler, bitler
 
Drecenanın toprağında çok küçük beyaz böcekler var.Bir hayli fazla.Resim çektim ama çok küçük olduğu için seçilmiyor.Bende büyütmeyi bilmediğim için ekleyemedim.Acaba napmalıyım?Ayrıca aynı saksının dibine birkaç çiçek tohumu ekmiştim.Ne güzel tohumlar çıktı.Ama şimdi hepsi kurudu.Özellikle toprağın hemen üst kısmından da gövde inceldi ve kırıldı.Sonrada kurudu.Bu böcekler drecenanın kökünü de yer mi?

limon_agaci 01-05-2008 14:50

aynı böcekmi bilmiyorum ama benim de çiçeklerin toprağını böcek basmıştı minik minik (hatta çok minikler ve çok sayıdalar) beyaz beyaz..
sanırım aynısı olabilir. Bunlar yaprakların saplarını yiyorlar galiba. Yeni diktiğim Bir menekşemin yaprağı elimde kalmak suretiyle ölmüştü. dibi kemirilmiş.

Hatta ben bu beyaz böcekleri kullandığım sıvı gübre yüzünden olduğunu düşünüyorum onu da ayrı bir başlık altında soracağım forumdaki arkadaşlara,

neyse konuya geri döneyim bir gün menekşenin altındaki tasa su koyarken bu böceklerin suyun yüzeyinde toplanmış olduğunu gördüm, böceklenmiş olan saksılardan birini banyoda su dolu bir leğenin içine koydum böcekler suyun yukarısında kaldi ve saksıdan dökülüp gittiler.
Tam bir çözüm mü bilmiyorum ama ben ne zaman bu tip böcekler görsem toprağı yıkıyorum ve böcekler gidiyor. Bir miktar toprakta gidiyor ama o üzerine eklenebilinir tabiiki.

nuran berna 01-05-2008 15:58

Sevgili limon ağacı önerin için teşekkür ederim.Öncelikle sıvı gübreyi bende kullanıyorum.Kullandığım çiçeklerden sadece drecenada çıktı bu böcekler.Diğer bitkiler temiz.Bunun için sıvı gübreden olduğunu zannetmiyorum.Toprak için havalandırmayı düşünmüştüm bende ama bitkiye bir zarar veririm diye kararsız kaldım.Toprağı yıkıyorum derken tam olarak nasıl yapıyorsun?

limon_agaci 01-05-2008 18:22

saksıyı çiçeğe zarar vermeden musluğun altına götürüp hafif eğerek (su dışarı akacak şekilde) suyu hafifçe açıyorum böylece su üstten akarken saksının üstündeki toprağın birazını ve o böcekleri de alıp götürüyor, sonra gerekirse biraz toprak ekliyorum. Şimdiye kadar çok iyi sonuç aldım ve kimyasal birşey kullanmamış oldum.
ama eğer dalları kırılır üzerindeki çiçekler sarsıntıdan dökülür vb. dersen bunu yapma en iyisini gene sen bilirsin. Selamlar.

nuran berna 13-05-2008 19:45

2 Eklenti(ler)
Menekşe çiçeğimin tabağında saksıdan akan topraklar vardı.Onda bile bir sürü küçük beyaz böcekler vardı.Tabağın içinde cirit atıyorlar.Bu konuda fikri olan varsa cevap yazabilir mi lütfen?
Bir de bu böcekler BİM marketten aldığım torftan sonra çıktı ortaya.Acaba topraktamı vardı diye düşündüm .Böyle bir şikayeti olan var mı?

selvi 28-01-2009 13:07

Benim dresenamda da aynı sorun var. bi sürü minik beyaz böcek. çiçeğimin yaprakları sararmaya başladı. bu böcekleri nasıl imha edicez. başka bi çiçeğimde vardı ve uzun süre su vermeyip toğrağını karıştırmıştım. o şekilde ölmüşlerdi.

Kiraz 28-01-2009 17:57

Buradan bahsettiğiniz beyaz böcekler hakkında bilgi bulabilirsiniz. 5 no.lu fotoğrafta beyaz sinek gibi gördüm ama net değil. Mücadele için de ev yapımı karışımları deneyebilirsiniz. Bütün bilgileri eski yazışmalarda bulabilirsiniz.

miskoisko 27-11-2009 18:35

forumunuza yeni üye oldum.
Benimde ev içinde baktığım bitkilerimin bazılarında yapışkan sıvılar ve üzerine hareket eden canlılar var bu konuda ne yapabilirim.

pampadur 26-01-2011 09:00

Toprakta Beyaz Bitler
 
Merhaba;
Adım İliana. İstanbul'dan katılıyorum foruma. Sizden bir yardım isteyeceğim.
Benim yaklaşık 5-6 tane orkidem, 5-6 tane menekşem ve başka çiçeklerim de var.
Hepsi bir odanın içinde duruyor evde.
Gayet sağlıklılar, ancak topraklarında beyaz bit gibi böcekler var.
Toprakla oynadığınızda hızılı hareket ediyorlar. Çok küçükler. Bitkilere bir zarar vermiyorlar diye düşünüyorum çünkü bitkiler sağlıklı. Topraklarını değiştirdim. Hemde kaç kez ama yine oldular.
Bunlardan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler, iyi günler.

gizem123 10-04-2011 14:35

aynı sorun bende de var
 
saksıya su döktüğümde yüzeye bir sürü minik beyaz böcek çıktı daha önce o böcekleri gördükten sonra çileklerim ölmüştü şimdi de bu bitkimin ölmesinden korkuyorum ne olduklarından emin değilim fakat beyaz sinek değiller.internette bir çok yazı buldum ama hiçbiri bana yardımcı olmadı,topraktan eve yayıldıklarına dair yorumlar gördüm umarım böyle olmaz sizce ne yapmalıyım?denediğiniz ve sonuç veren bir çözüm var mı?

cinconuk 18-08-2011 00:00

Kalanchoe bitkimde bit
 
MErhaba,

Kalanchoe bitkimde yapraklarda bit var. NE yaptıysam bir türlü yok edemedim onalrı. Balkondkiler de de oluşmuşlardı sonunda dayanamadım başını alamyınca tüm bitli olanları söktüm. Ama Kalanchoeme kıyamıyorum. Bu bitlerden nasıl kurtulacağımı bilemedim. Çok araştırdım ama hiç bir şey buamıyorum. Doğru kısma mı yazdım bilemiyorum ama bana yardımcı olursanı çok sevinirim.

kaptan5886 22-09-2011 18:44

bende küpe çiçeği var.toprağında beyaz minicik böcekler var.zıplıyorlarda.bunları nasıl yokedebilirim..

Yeşil2 25-09-2011 09:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaptan5886 (Mesaj 861935)
bende küpe çiçeği var.toprağında beyaz minicik böcekler var.zıplıyorlarda.bunları nasıl yokedebilirim..Aynı durum bende de var :( Ben de ne yapabileceğimi bilemiyorum...

Deniz Öner 25-09-2011 13:15

Bahsettiğiniz böcekler Collembola takımına ait olup; İngilizce isimleri "Springtail", Türkçe isimleri ise "Kuyruklasıçrayanlar" dır.
Genellikle 1-2 mm olan saksılardaki topraklarda ve su birikintilerinin yüzeyinde görülebilen böceklerdir. Daha çok % 100 nemli topraklarda ve özellikle orman topraklarının içinde büyük sayılarda yaşarlar (metrekarede 100.000 birey).
Toprak biyolojisinde özellikle parçalanmalara katıldığı için indikatör olarak ve humus oluşumunu sağladığı ve toprağı bitkilerin yararlanacağı şekle soktuğu için büyük öneme sahiptirler.
Besinlerini çürümekte olan bitki ve hayvan artıkları ve ayrıca mantar, alg, bakteri, birhücreliler ve polenler oluşturur.
Oda sıcaklığında nem yoksa birkaç dakikada ölürler.
Kaynak : Prof. Dr. Ali Demirsoy (1992), Yaşamın Temel Kuralları (Entomoloji) Cilt 2- Kısım 2.

hakanya 28-02-2013 23:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pampadur (Mesaj 747689)
Merhaba;
Adım İliana. İstanbul'dan katılıyorum foruma. Sizden bir yardım isteyeceğim.
Benim yaklaşık 5-6 tane orkidem, 5-6 tane menekşem ve başka çiçeklerim de var.
Hepsi bir odanın içinde duruyor evde.
Gayet sağlıklılar, ancak topraklarında beyaz bit gibi böcekler var.
Toprakla oynadığınızda hızılı hareket ediyorlar. Çok küçükler. Bitkilere bir zarar vermiyorlar diye düşünüyorum çünkü bitkiler sağlıklı. Topraklarını değiştirdim. Hemde kaç kez ama yine oldular.
Bunlardan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler, iyi günler.

Arkadaşların dediklerine katılıyorum toprak işciliğide çok önemli

Gözlük 13-10-2013 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaptan5886 (Mesaj 861935)
bende küpe çiçeği var.toprağında beyaz minicik böcekler var.zıplıyorlarda.bunları nasıl yokedebilirim..

Orkidelerimden birinin saksısındaki ağaç kabuklarını sarmışlardı; sayıları inanılmaz bir boyuta ulaşmış , fark etmemişim. Harcı kurutmak orkide için mümkün değildi. Hal böyle olunca Orkideyi saksısından çıkarıp tüm ağaç kabukları, strafor ve kömürden oluşan toprak harcını suda 20 dakika kadar kaynattım. Orkideyi de yıkayıp tarçınlayıp aynı harca soğuyunca diktim. İlaç kullanmaktan daha zararsız bir yöntem gibi geldi; umarım işe yarar.

unutulmaz37 14-12-2013 21:23

merhaba arkadaşlar

benim evimdeki nar ve menekşe ve hurma çekirdeği diktiğim saksının toprağında bahar kuyruğu, springtail, kuyruklasıçrayan adı herneyse o küçük beyaz böceklerden var saksılardaki toprağın üzerine hafifçe üflediğimde sanki yüzlerce böcek toprağın üzerinde kıpırdanıp toprağa bir girip bir çıkıyorlar :(
farkedeli çok uzun zaman olmadı nette nasıl mücadele edebileceğime dair biraz araştırma yaptım ama net bir sonuç bulamadım

bu böcekler hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa aşağıdaki konularda yardımcı olup bilgi paylaşımında bulunursa sevinirim...

springtail den tamamen kurtulmak mümkünmü
ne tür bir ilaç ya da karışım kullanmak gerekiyor
bu böcekler eve yayılırmı
insanlara zararı varmı
ilaçlamadan sonra tekrar yayılırmı

xTHRee 01-03-2016 15:41

Beyaz bitler
 
Arkadaşlar toprağında bugün beyaz bitler gördüm. Nasıl kurtulabilirim? Buda bitlerin resmine ait link http://www.hizliresimyukle.com/image/umn

xTHRee 05-03-2016 06:15

Yokmu bi çaresi :/

Batı Rüzgarı 13-01-2018 09:56

bazı saksılarda toprak yüzeyinde ve saksı tabağının altındaki biriken suda gördüğüm bu beyaz hızlı böceklerin zararsız olduğunu okumak ne güzel birşey :)

Quark 10-04-2018 02:07

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/S%C4...ar?wprov=sfla1

Genellikle 1–2 mm olan, saksı topraklarında ve bazı birikinti suların yüzeyinde dahi görülebilen böceklerdir. kutupların içlerine kadar yayılmışlardır (Buzul piresi, İsotoma saltans). Kozmopolit türleri de vardır. Termit yuvalarında da bulunabilir. Fakat en çok yüzde yüz nemli topraklarda kalabalık sürü halinde bulunurlar.

Morfoloji

Malpighi tüpleri yoktur ve onun görevini yağ cisimcikleri üstlenir.

Beslenmeleri

Besinlerini çürümekte olan bitki ve hayvan artıkları ve keza mantar, alg, bakteri, bir hücreliler, ve polenler oluşturur. Yamyamlık vardır. Suda yaşayanları vücutlarının yüzeyindeki mikroorganizmaları yerler. Laboratuvarda hamur mayası ve haşlanmış patatesle beslenebilirler. Oda sıcaklığında nem yoksa birkaç dakikada kuruyabilirler.

İnsanla karşılaşmaları

Evinizde saksıdan alacağınız bir avuç nemli toprağı su dolu kaba koyarsanız, yüzeyde toplanan ve sıçrayan ufak böcekler bu takımın üyeleridir. Saksıdaki bitkinin gelişimine verdiği destek çok önemlidir. İnsan için zararları yoktur. Aksine, faydası çoktur. Akvaryumda, yavru balıklar için canlı yem olarak da kullanılabilir.

Ekolojik önemi

Toprak biyolojisinde özellikle parçalanmalara katıldığı için indikatör olarak ve humus oluşumunu sağladığı ve toprağı bitkilerin yararlanacağı şekle soktuğu için ekolojik açıdan büyük öneme sahiptir.

Kaynakça
Prof. Dr. Ali Demirsoy (1992), Yaşamın Temel Kuralları (Entomoloji)

Springtails zararlı değil aksine bitkinize faydalı olan böceklerdir. Eğer bitkinizin, onları fark ettikten sonra öldüğünü düşünüyorsanız muhtemelen bunun sebebi, Springtails le mücadele ederken uyguladığınız zararlı bir yöntem ya da fark etmediğiniz başka bir sorun, istilacı olabilir.

melisa çiçeği 17-07-2018 21:06

Herkese merhaba,

Bu aralar başım bitler ve böcekler ile dertte. Geçenlerde bir iki bitkimin toprağında beyaza yakın renkte, minicik ama kıpır kıpır bir sürü böcek görmüştüm ve çok sulamaya bağlı olarak çok da önemsememiştim. Ama bugün o böcekleri bitkinin üzerinde durduğu sehpaya ve saksının dışına çıkmış gezinirken görünce panikledim. Bitki bakımından bağımsız olarak başka forumlarda araştırırken bu akarların eve yayılabildiğini ve kurtulmanın çok zor olduğunu okudum sıkça. Paniğim büyük bir korkuya dönüştü. Bu böceklerle nasıl mücadele etmeliyim? Yardımınıza ihtiyacım var.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019