agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Antorium hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/4139.htm)

Stapes 23-04-2007 10:30

Antorium hastalıkları
 
Merhaba;
elimdeki farklı boylardaki üç antoriumda da aynı sorun var.Yaprakların orta ve kenar bölgelerinde,önce kahverengileşme sonrasında kuruma, delinmeler ve yırtıklar oluşmaya başladı.Durum halen sürüyor.Okuduklarımdan moniliazis olduğunu tahmin ediyorum ancak mücadelesini bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevineceğim.
Teşekkürler.

fmt79 23-04-2007 20:48

Bilgileri nereden aldınız bilemiyorum ama Tıpta Moniliasis diye bir hastalık ismi var, daha çok candida cinsi fungusların yaptığı enfeksiyon hastalığına moniliasis deniyor. Bitki patolojisinde ise Monilia cinsi fungusların yaptığı bazı hastalıklar var, genellikle meyve ağaçlarında etkili olmaktalar. Antorium bitkisindeki bu bahsettiğiniz belirtileri gösteren bir fotoğraf eklemeniz mümkün mü? Bir de biz bakalım, acaba gerçekten ne imiş? Tabi bazı hastalıklar bakarak da anlaşılmıyor, ancak laboratuar ortamında kültüre alınarak anlaşılabiliyor. Yine de fotoğrafı bir görsek iyi olur...

aygün-16 21-11-2008 16:49

Anthurium'umun yaprakları
 
Öncelikle Merhaba.

Arkadaşlar evimde yetiştirdiğim anthurium'un yapraklarının uç ve yan kısımlarında bazı sararmalar gördüm. Ayrıca 5 tane çiçekten birinin de sapı sararıyor. Sanırım o çiçek solacak. Acaba nasıl bir bakım yapabilirim ? Sulamayı nasıl yapmalıyım ? Ayrıca haftada 3 -4 defa yapraklarına su püskürtüyorum, sizce bu yaptığım doğru mu ? Bu konularda biraz bilgisizim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son bir soru.Ayrıca evimizde annemle birlikte yetiştirdiğimiz ;
Yucca,Singonyum,Dracena,Çilli Begonya ve Aglaonema'mız var acaba bu bitkileri en iyi şekilde nasıl yetiştiririz ? Yardımlarınız için teşekkürler. Hoşçakalın ...

tropik 30-11-2008 08:53

Öncelikle bu çiçekler güneş sever, özellikle de yucca ve dracena. Senin dracenanın türü ne messangena mı yani çiçek açan türse bu bitkiler yuccada dahil olmak üzere çiçeklerini yılda bir açarlar. Yanlız seninkinin türü ne, çünkü bu çiçeklerin bir sürü türü var. Ama söylediğim gibi sıcak bir yere koy bende yucca margarinata var oda sıcağı çok seviyor. 2 ayda bir eğer yaprakları çok sararıyorsa alttan buda, daha çok çıkar:). Benim de bir anthuriumum var, belki bitkinde akar olabilir. Çok küçük bir böcektir. Bende de sararıp çürüyor ama ben yarım saatir baktım akar filan yok. Bu çiçek sıcağı sever, ben de sıcak bir ortama aldım:) Haftada bir yapraklarına su püskürt, sana iyi şanslar.

mava 20-12-2008 12:50

4 Eklenti(ler)
Merhaba,
Bu başlık uzun süre önce açılmış ama sanırım problemden bahseden arkadaş bir daha uğramamış...

Ben yeni aldığım antoriumda aynı problemi yaşıyorum. Yaprakları ortadan, yandan başlayıp kuruyor. Yeni çiçekler vermeye devam ediyor ama küçük oluyorlar. Bazen onlar da tam orta yerinden kuruyorlar.

Bu çiçeği çok sevdim kurumasını istemiyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

mava 07-01-2009 22:14

Sesimi duyan yok mu?

vıolet 07-01-2009 23:46

Merhaba
 
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mava (Mesaj 341714)
Sesimi duyan yok mu?

ANTHURİUM (Flamingo çiçeği)
Araceae familyasındandır.
Amerika'nın tropik bölgelerinde doğal olarak yaşar.250 den fazla türü vardır.Herdem yeşil bitkilerdir.Bazı türleri tırmanıcı, bazıları boylu bitkilerdir.Çiçeklerinden kesme çiçek olarak da faydalanılmaktadır. Önemli çiçek açan türlerinden ikisi; Anthurrium andreanum,kırmızı ve beyaz büyük çiçekli,
Anthurium schezerianum kırmızı küçük çiçeklidir. Yaprak özelliği için yetiştirilen türleri de bulunmaktadır.
Anthurium'lar nemli,sıcak ve gölge alanlardan hoşlanırlar.Kış aylarında en düşük sıcaklık 16 derece, yaz aylarında en yüksek sıcaklık 21-27 derece arasında olmalıdır.
Saksı toprağı geçirgen ve bitkibesin maddelerince zengin olmalıdır. Peat ve Sphagnum yosunu harca ilave edilmelidir. En iyi toprak harcı, mineral maddelerce zengin bahçe toprağı,yarı çürümüş yaprak ve gübre karışımı,torf, az miktarda dişli nehir kumu,bir miktar saksı kırığı ve çam ağaçlarının ibrelerinin ilavesi ile hazırlanır.
Sulama suyunun kireçsiz olması gerekir. En iyisi yağmur suyu ile sulamaktır. Kireçli su yapraklarda kahverengi lekelerin oluşmasına sebeb olabilir. Salonlarda hava nisbi nemi düşük olduğundan sık sık yapraklara kireçsiz su püskürtülmelidir. Sulama Mart-Kasım ayları arasında bol yapılır.Kış aylarında verilen su miktarı azaltılır, ancak toprak kurumasına müsaade edilmez.
Üretimi tohumla veya ana bitkinin yanında meydana gelen sürgünlerin köklendikten sonra ayrılması ile olur. Tohumlar İlkbaharda kum ve sphagnum yosununa ekilirler.Tohum ekilen kasalarda sıcaklık 27 derece ve yüksek nem olmalıdır. Bunu temin için kasaların üzeri camla kapatılır.
Ana bitkinin yanında kök oluşturan yavru bitkiler Mart ayında keskin bir bıçakla alınarak, yara yerleri odun kömürü tozuna batırılmak sureti ile ,daha önce anlatılmış olunan harç içine dikilir.
Saksı değiştirme Mart ayında ve 2-3 yılda bir yapılır.Değiştirme esnasında köklerin zedelenmemesine dikkat edilmelidir.Zedelenen köklere odun kömürü tozu serpilerek çürümeleri önlenir.
(Şimdi yazacağım bilginin doğruluğundan şüpheliyim.Çünki ben çiçekli olarak aldığım Anthurimu eve getirdim ve bir gece, sonra sabah baktığımda çiçekleri ve yaprakları solmuş ve ölmüştü.Sanırım çiçekli iken yer değiştirdiğinde buna alışamıyor.DOĞRU BİLEN ARKADAŞLAR BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSE SEVİNİRİM )
Kitap diyor ki; Çiçek alınırken bitki üzerinde çiçeğin olmasına (yoksa olmamasına mı anlamadım ) dikkat edilmelidir.Zira bu devrede bitkiler ışık, ısı ve nem değişikliklerine en az duyarlı durumdadırlar.
Kaynak:AÖF Süs Bitkileri

beyaz orkide 09-01-2009 19:01

Benim cicegimde de bu sorun var.Ben yeşil yapraklı bitkilerin besinlerinden vermiştim vilmorinin.Ondan oldu sanmıştım demek bir hastalıkmış cözümü nedir peki ne yapmak lazım?

mava 09-02-2009 22:42

Ümidimi kesmeye başlamıştım. İlginize teşekkür ederim arkadaşlar.

Antorium çok güzel bir çiçek. Durmadan çiçek açıyor, yaprak veriyor. Şu an yaprakları yer yer kahverengi, ama yaşamaya çiçek ve yaprak vermeye devam ediyor.

Şimdilik kahverengi lekeli yaprakları birer ikişer kesip alıyorum. Başka ne yapabilirim, bilmiyorum...

merakli 18-06-2009 09:48

Sevgili mava;

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Bugün Mine Pakkaner'e soralım başlığında sorunumu dile getirdim. Sizin fotolarınızı da ekledim. İnşallah Mine Hanım derdimize çare bulacak.

kirazçiçeği 21-07-2009 13:01

selam
 
benim falamingomun da yaprakları uçtan sararmaya başladı. sorun ne bilmiyorum. bütün yapraklar güneye yöneliyor. ve büyük olan yaprakların ucu sarı. sorun çiçeğimin yerimi acaba

markus 30-01-2010 11:49

Anthurium yaprakları kararıyor/sararıyor çiçekleri lekeleniyor
 
5 Eklenti(ler)
Merhabalar.. Ekte elimdeki anthuriumlar ile ilgili bu sabah karşılaştığım bir sıkıntıyla ilgili fotoğraflar gönderiyorum.

Anthuriumlar 13-15 derece sıcaklıkta, yumuşatılmış güneş ışığı altında duruyorlar.

Bir fikri olan varsa çok makbule geçer...

ciceksever70 31-01-2010 19:20

Ben anthuriuma hep oda sicakliginda bakiyorum. Bulundugu ortam soguk gelmis olabilir. Bozulan yaprak ve cicekleri kesin dipten yeni yapraklar verecektir.

sagdil 04-02-2010 01:36

İşyerimde kapalı balkonda duran anthurim um aynı markus un görünümünde oldu.
Geçen hafta buralarda don yaptı sanırım soğuktan etkilendi zavallıcık. Bu gün soğuktan yanmış yaprakları kestim ve sıcak ortama aldım. Bakalım kendini toparlayabilecekmi.
Sizce başka yapmam gereken birşey varmı arkadaşlar?

nejatb 02-04-2010 10:10

Anthurium yaprak solması ve toprak değişimi
 
Yıllardır çok güzel giden Anthurium bitkim 4-5 aydır yapraklarında sararma yapmaya başladı neden olabilir ?
Geldiğinden beri (yaklaşık 3 yıldır) toprak ve saksı değişimi yapmadım ben ona bağlıyorum , yeri ve sulama şekli değişmedi hiç.
Ben saksı topragı olarak torf düşünüyorum olur mu ?

nejatb 10-04-2010 19:01

Cevap gelmeyince toprak değiştirdim değiştirirken de iki tane daha yavruladı onlarıda ayrı saksılara diktim inşallah tutarlar.

niburux 02-11-2011 10:54

Yaprakların orta ve kenar bölgelerinde,önce kahverengileşme sonrasında kuruma, delinmeler ve yırtıklar oluşmaya başlaması ile ilgili ne oluş nedeni nedeni tedaviye yönelik hiçbir bilgiye rastlamadım.
Benim yeni aldığın antoriumunda ve dip sürgünlerinden diktiğim fidelerde aynı sorunlar başladı.Ancak bitkinin temel isteklerinin karşılanması bu sorunu giderecektir diye düşünüyorum. Bitki su ihtiyacı fazla olmayan ancak % 80 nemli bir ortam isteyen bir bitki. Evlerde kaloriferler yandığı için özellikle kuru bölgelerde bu problemin daha yaygın olacağı kanaatindeyim.
Bu nedenle şu anda bitkilere hava nemlendirici ile nemlendirme yapıyorum ortam nemini yükseltmek için. Ayrıca bitkileri dinlendirmeye alacağım bir süre. Dikkatimi çeken daha küçük yapraklı varyetelerde bu sorunun daha az olduğu.
Sulamayı azalttım. Ve suyu kirçli olan yerlerde musluk suyu kullanmanın bu etkiye neden olduğunu okumuştum. İçme suyu kullanmaya başladım.
Gelişmeleri paylaşmaya devam ederim.

evsizpatiler 02-04-2013 22:40

2 Eklenti(ler)
Benim çiçeğimin yapraklarında da böyle şeyler oluyor temizliyoruz yine aynı şey. Nedir çözemedik. Oksijenli su püskürttük ama geçmedi Nedir bu bilen yardımcı olabilir mi? Ne çeşit bir böcektir ya da larvadır nedir anlamadık.

turquoise.ht 27-10-2013 16:38

http://i42.tinypic.com/2yvsy2a.jpg
http://i43.tinypic.com/26077fd.jpg

antoryumum canlılığını yitirdi ve yaprakları kurumaya başladı. acaba kurtarmak için ne yapabilirim ?

tranquila 02-11-2013 01:41

Benimkinde de aynı sorun var

turquoise.ht 11-11-2013 14:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi torfu (Mesaj 1213899)
Benimkinde de aynı sorun var

cevap gelmeyince tüm hasta yaprakları kestim, şimdi yeni yaprak vermeye başladı inşallah eskisi gibi olur yeniden

Hatice K. 02-12-2013 11:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evsizpatiler (Mesaj 1131833)
Benim çiçeğimin yapraklarında da böyle şeyler oluyor temizliyoruz yine aynı şey. Nedir çözemedik. Oksijenli su püskürttük ama geçmedi Nedir bu bilen yardımcı olabilir mi? Ne çeşit bir böcektir ya da larvadır nedir anlamadık.

Sevgili evsizpatiler,
Bu çok geç bir cevap ancak yine de bilgimi paylaşmak istedim.
Bitkinizin üzerindeki canlı "San-Jose kabuklubiti"dir.
"İç karantinaya dahil bir zararlıdır. Zararlı ağaçların gövde, dal ve dalcıklarında, yaprak, sürgün, tomurcuk ve meyvelerin özsularını emmek suretiyle zarar yapmaktadır. Fakat gerçek zarar emgi esnasında salgıladığı toksik ( zehirli) maddelerden oluşur. Yaşlı ağaçlarda önce yaprak dökümü yapar, sonra bazı dallarını ve git gide ağacın bir bölümünü ve daha sonra ağaçları tamamen kurutur.
Kışı diyapoz halinde geçiren zararlı yılda 2-3 döl verir. Üreme güçleri fazla olduğundan ilaçlamaları düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bahçedeki varlığını anlamak için 1-2 yıllık sürgünler 20 cm uzunluğunda kesilmeli ve bir büyüteçle bakılmalıdır. Görünüşleri iç içe daireler şeklinde ve kirli sarı renktedir.
Mücadele için ben Supracide 40 EC kullanıyordum. Faydasını gördüm fakat artık bu ilacın satışı yok. Dursban 4 ile de sonuç aldım. İzolsupra da bu işi çözer diye düşünüyorum.

croton 09-12-2013 20:47

bende de aynı sorun var bir türlü iyileştiremedim :(

gestim 24-02-2014 22:38

anthurium
 
3 Eklenti(ler)
lütfen yardımm
anthhurium çiçeğim önce çiçeklerini döktü şimdide yapraklarını döküyor daha önce bu çiçekten bakmamıştım eşim oğlumu doğum yaptığımda almıştı 2.5 ay oldu benim için çok önemli onu kurtarmak istiyorum ne yapmam lazım saksıdan çıkartıp baktım içi kök dolmuş acaba saksıyımı büyütsem

çiftçioğuzhan 07-09-2020 18:55

Merhabalar,

Benim antorium um yaklaşık 2 yıldır evimde. Gayet iyi bir şekilde anlaşıyoruz. Ancak son 1 ay içinde çiçeklerinin kırmızı canlı rengi kalmadı. Hafif pembemsi daha soluk bir kırmızı rengine büründüler. Sebebi vitamin eksikliği mi? Neler yapmak lazım fikri olan varsa sevinirim.

çiftçioğuzhan 24-10-2020 19:36

2 Eklenti(ler)
Eklenti 713824

Eklenti 713825

Yaklaşık 1,5 aydır kimse cevap yazmamış ama tekrar denemekten zarar gelmez.

Fotoğraftaki gibi bitkimin üst çiçeklerinin rengi kırmızı değil pembemsi. Alttan yeni çıkan ufaklar daha parlak kırmızıya yakın. Sıkıntısı nedir? Yorumu olan varsa sevinirim.

@alpha 26-10-2020 11:33

Antoryum çiçeğim yaprakları sararmaya başlamıştı toprağını değiştirdim ama sararma devam ediyor 3-4 yaprağı kaldı. Nasıl kurtarabilirimhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...4f16cd8671.jpg

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suheylamercan 04-11-2020 16:33

bir hayli dikkatli olmak gerekiyor gübre ve güneş konusunda
lida
biber hapı

Curcu86 12-11-2020 20:38

Antoryum Çiçeğim Ölüyor Mu?
 
4 Eklenti(ler)
Merhaba ben aranıza yeni katıldım. Muğla'da elektrik
dağıtım firmasında müşteri temsilcisiyim.

Antoryum çiçeği bana hediye olarak gelmişti. İlk kez
bir iç mekan bitkisi ile karşılaşıyorum.

Geldiginde bazı yapraklar üzerinde kahverengi lekeler
vardı onları kestim. Kırmızı çiçeklerden bir kaçında da
aynı lekeler oluştu ve sarardı onları da kestim.

Bi süre durumu iyiydi ama yavru çiçeğinde de leke çıkmış
ve sararmış

Acaba sıkıntısı ne olabilir?


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021