agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Fittonia hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/2885.htm)

jahmoon 08-01-2007 10:43

Fittonia hastalıkları

bundan iki üç hafta önce koçtaştan iki adet fittonia aldım.evim, fittoniaların bakımı için en uygun ortam nerdeyse, nem ihtiyaçlarını sıkıntı çekmeden karşılayabilirler.

bir kaç gün evde yoktum ve geldiğimde kırmızı damarlı fttoniamın bir köküne ait yaprakların kendini kaybettiğini ve yumuşayıp dirençsizleştiğini fark ettim.su verdim, öpüp sevdim sonrasında bir iki gün bekledim, ama nafile yapraklar kendine gelmedi hatta iyice kötü olmuşlardı. ben de o kökü tamamen temizledim saksıdan.

bu sabah fark ediyorum ki başka bir köke ait yaprakların bir ikisi yine aynı şekilde dirençsizleşmiş ve canlılığını kaybetmişler.

buna anlam veremiyorum, herhangi bir hastalığının olduğunuda sanmıyorum. acaba benim bu fittoniama ne oldu ?:(

turunç 08-01-2007 11:47

Burada bazı bilgiler buldum inceleyin. Belki sorunuzun cevabı içindedir. Ayrıca bitkinizin bir resmi de var. Merak edenler olabilir.;) Kaynak : Ada bahçe

turunç 08-01-2007 11:49

Burda yazdığına göre sulama bu aylarda az yapılmalı yoksa yapraklar sararıp dökülür. Çok mu su verdiniz acaba?

jahmoon 08-01-2007 14:58

fikir danışma

turunç çok sağolun, ama verdiğiniz sitedeki bilgileri daha önce okumuştum. fittonyalarıma çok su vermemeye dikkat ediyorum çürümemeleri için, ben sanıyorum ki saksısını değiştirmem, daha büyük bir saksıya almam gerekicek, çok mu hızlı büyüdüler acaba? beslenmeleri için toprak yeterli gelmiyor olabilir. sizce olası mı?

Mine Pakkaner 08-01-2007 15:39

Jahmoon, neden bir resim çekip yollamıyorsunuz? Biz de hiç olmazsa kısmen afaki konuşmamış oluruz.

jahmoon 08-01-2007 19:04

fittonia ilk zamanlar

1 Eklenti(ler)
ilk aldığımda böyleydi, siyah nokta ile işaretlenmiş saksı.

jahmoon 08-01-2007 19:27

fittonia son zamanlar

1 Eklenti(ler)
bu fotoğraflarda görüldüğü gibi cansızlaştılar yapraklar.

jahmoon 08-01-2007 19:31

umarım yorum yapmanız için yardımcı olur bu fotograflar..

Mine Pakkaner 08-01-2007 20:05

Saksı mı değiştirmem gerekli demişsiniz. Şu andaki saksıları küçük değil.

Bozuk olan bir kökü saksıdan temizlediğinizi yazmıştınız. Kökler ne durumdaydı. Kök boğazında yumuşama ya da kararma ver mıydı?

Saksının altında su birikiyor mu?

jahmoon 08-01-2007 20:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 65094)
Saksı mı değiştirmem gerekli demişsiniz. Şu andaki saksıları küçük değil.

Bozuk olan bir kökü saksıdan temizlediğinizi yazmıştınız. Kökler ne durumdaydı. Kök boğazında yumuşama ya da kararma ver mıydı?

Saksının altında su birikiyor mu?

hayır.köklerde kesinlikle yumuşama ya da kararma yoktu.yaprakların, köke bağlandığı noktadan itibaren en uç kısmına kadar olan bölümde yumuşama ve dirençsizlik vardı.
şimdi fark ediyorum saksıdaki toprağın alt kısmı üst kısmından daha ıslak.

Mine Pakkaner 08-01-2007 20:34

Bu resimde gördüğümüz kaplar zarf gibi mi, fideleri onlara mı diktiniz?

jahmoon 08-01-2007 20:57

zarf gibi mi derken neyi kastettiğinizi anlamadım.
en küçük plastik saksıdalar, daha dekoratif görünmeleri için ben o saksıları ahşap havanlara yerleştirdim.toprak, ahşap havanla temas etmiyor ve de saksılar havanların içinden hava alabiliyorlar.

Mine Pakkaner 08-01-2007 21:08

Tamam anladım. Zarf gibiden kastım kabıyla birlikte başka bir saksıya mı oturttuğunuzdu. ( Daha genç, modern terimler bulmalıyım sanırım :) )

Bu durumda aklıma gelen aşırı sudan dolayı bir problem yaşamış olduğunuz. Bu durumda ben olsam şunları yaparım,

Yeni bir saksıya ,kuru toprağa bitkimi geçiririm. hemen boynu bükük fideleri budarım. 1 yemek kaşığı suya 1 çay kaşığı oksijenli su ekleyerek azar azar kök boğazlarına veririm ve sonra beklerim. Belki bir şans...

jahmoon 09-01-2007 00:44

hayır lütfen:) kesinlikle ben anlamamışımdır.
çok teşekkür ederim, yarın kalkar kalkmaz ilk işim bu saksıdaki toprağı yenilemek olucak, inşallah işe yarar.

jahmoon 09-01-2007 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 65122)
Tamam anladım. Zarf gibiden kastım kabıyla birlikte başka bir saksıya mı oturttuğunuzdu. ( Daha genç, modern terimler bulmalıyım sanırım :) )

Bu durumda aklıma gelen aşırı sudan dolayı bir problem yaşamış olduğunuz. Bu durumda ben olsam şunları yaparım,

Yeni bir saksıya ,kuru toprağa bitkimi geçiririm. hemen boynu bükük fideleri budarım. 1 yemek kaşığı suya 1 çay kaşığı oksijenli su ekleyerek azar azar kök boğazlarına veririm ve sonra beklerim. Belki bir şans...

fittonia nın toprağını değiştirdim mine hanım, şimdi sabırsızlıkla bekliyorum..
budamayı nasıl yapmalıyım sizce? sadece cansız yapraklarımı almalıyım ?

Mine Pakkaner 09-01-2007 23:15

Evet şimdilik cansız yaprakları kesin. Kestiğiniz yere bakın, iletim demetlerinde eğer kararma, çürüme gibi bir görüntü varsa daha aşağıdan kesin.

jahmoon 09-01-2007 23:36

inanın şimdilik o yaprakları koparmaya elim varmıyor, sanki biraz canlanır gibi oldular zaten.yarın geceye kadar bekleyeyim ben en iyisi..

jahmoon 29-01-2007 10:03

malasef kurtaramadım:(

Mine Pakkaner 29-01-2007 17:33

Sen elinden geleni yaptın Jahmoon...

Nariel 27-09-2008 20:03

1 Eklenti(ler)
Merhaba herkese,
Merak ediyorum, acaba fittonya alıp da yaşatmayı başaran oldu mu hiç? Biz de bunu geçen kış almıştık ve bu vakte kadar hayatta tutmayı başardık. Ancak sanırım artık ömrünün sonuna yaklaştı. Toprağı devamlı ıslak oluyor, ara sıra da su fısfıslıyorum üzerine. Yarı gölge bir yerde duruyor, doğrudan güneş ışığı gelmiyor, çok ayınlık da değil. Ne yapabilirim sizce? Vadesi yetmiş mi?

Eklenti 48293

ahmeter 27-09-2008 22:32

Fittonia

1 Eklenti(ler)
Bu bitkiyi akvaryumda yetiştiriyorum gayet güzel tamamen su içinde bende her sene alır bir türlü muaffak olamazdım .Akvaryum bitkileri satan bir firmanın listesinde gördüm migrosdan aldım akvaryumda kuma gömdün diğer bitkilerle beraber büyüyor netice super selamlar

huzunperest 27-09-2008 22:55

Akvaryumda tamamen su içinde yaşıyor olması ilginç... Bir fotoğraf eklemeniz mümkün mü acaba o manzarayı görmek isterdim...

ahmeter 23-10-2008 19:58

Su içinde fittonia

Fittonia sevenler hiçbir yorum gelmedi .Akvaryum içinde resmini gönderdim selamlar

Mine Pakkaner 23-10-2008 21:49

Bu başlık hastalık ve zararlılar için olduğundan fitonya sevenlerin aklına buraya bakmak gelmemiş olabilir Ahmet Bey.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...light=fittonia mesajınızı başlığında yazmanızı öneririm. :)

halilaras 31-01-2009 12:55

sayın ahmeter akvaryum içinde yaşıyor mu yani fittonia?

şoktayım!

Minem 31-01-2009 13:33

Sayın Ahmeter'in fittoniasının aynısı bende de var. Akvaryum da değil ama bolca su seviyor.

halilaras 31-01-2009 15:36

toprak sürekli sulu mu olmalı?

aldığım yerde baya sulu sayılırdı.

Minem 31-01-2009 15:38

Yanlış bilgi vermeyeyim ama ben saksının tabağına 2 günde bir su koyuyorum. Çok kurumasına izin vermiyorum.

halilaras 01-02-2009 21:24

Benimkinin yaprakları uçtan uçtan kuruyor. Hem de çıtır çıtır, içe doğru kıvrılarak kuruyor.
(alt dallarındaki yapraklar)

Yardım lütfen..

Yeşil Çay 30-12-2010 17:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi halilaras (Mesaj 353996)
Benimkinin yaprakları uçtan uçtan kuruyor. Hem de çıtır çıtır, içe doğru kıvrılarak kuruyor.
(alt dallarındaki yapraklar)

Yardım lütfen..

Aynı sorun benimkinde de var, ne yapmalıyız .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024