agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   areka hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/26094.htm)

mevlüt77 22-01-2012 20:33

areka hastalıkları

evt arkadaslar areka çiçeğim kuruyor evimin yakınlarındakı çiçekçi arkadastan yardım ıstedım çiçeğin susuzkaldıgını söyledı bende su bardagı ıle 3 gun boyunca 2 bardak su verdım ama bu serferde kökünde sıyahlasmalar basladı ve yaprakları kurumaya devam edıyor yardım lütfen

glacier_ 23-01-2012 11:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mevlüt77 (Mesaj 902507)
evt arkadaslar areka çiçeğim kuruyor evimin yakınlarındakı çiçekçi arkadastan yardım ıstedım çiçeğin susuzkaldıgını söyledı bende su bardagı ıle 3 gun boyunca 2 bardak su verdım ama bu serferde kökünde sıyahlasmalar basladı ve yaprakları kurumaya devam edıyor yardım lütfen

merhaba mevlüt 77

bitkinizin şu anda bir şok durumunda olduğunu bilmelisiniz.ne su ne de başka birşey problemi.aslında bol aydınlığın olduğu ve hava akımının durağan olduğu bir yerde bekletmeniz ideal olacaktır.aksi halde o kurumalar da devam edecektir.öncelikle kuruyan dalları kökten kesip bitkinizden uzaklaştırmakla işe başlayabilirsiniz.daha sonra toprağın üzerini el yardımıyla biraz kazıyıp toprağın ve köklerin hava almasına yardımcı olunuz.sınra ise kış boyu en fazla 1 litre olmak kaydıyla haftada 1 kez sulayınız.bahardan itibaren bitkiniz normal şartlarına dönecektir.yazın ise 4 günde bir sulamak şart...

eğer problem devam ederse yazarsanız sevinirim

mevlüt77 25-01-2012 17:58

ilgi ve alakanız için cok tesekkur ederım dedıgınız gıbı topragını havalandırdım ve sulamayı kestım kuruyan yaprakları da temızledım insallah kendine gelir..

mevlüt77 30-01-2012 20:21

areka çiçeğim kuruyor

5 Eklenti(ler)
arkadaslar yardım lutfen areka çiçeğim her gecen gun kuruyor kokunde sıyah lekeler var bırde yapraklarında beyaz böçekler türedi 1 ay oncede sakı degısımı oldu acaba ondan ola bılırmı ?

firatdagdeler 31-01-2012 10:32

Benim aklıma gelen ilk şey çok fazla "sulamanız" olabilir diye düşünüyorum.

Nautilus Cycad 31-05-2013 13:22

*Bu bitki yukardan ve bol ışık almak ister.
*Bol su ister. İyi Drenaj ister. Fazla sulama öldürmez. T
*Tropik iklim bitkisidir. Ceyranda bırakılmamalıdır.

Bu şartları sağlarsanız olanlara hayretle bakacaksınız. Bitki büyüme çılgınlığına girer

Digigang 20-12-2014 23:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mevlüt77 (Mesaj 905686)
arkadaslar yardım lutfen areka çiçeğim her gecen gun kuruyor kokunde sıyah lekeler var bırde yapraklarında beyaz böçekler türedi 1 ay oncede sakı degısımı oldu acaba ondan ola bılırmı ?

Aynı sorunlar bende de var. Çözebildiniz mi?

MAYEVA 25-09-2019 09:55

Mantar hastalığına yakalanmış, benimde Areka bitkime aynısı olmuştu, fazla sulama **** topraktan kaynaklandığını söylediler, mantar ve böcek ilacı kullanıyorum şimdi..

MurathanM 08-12-2023 16:13

Areka Bitkisini Kurtarabilir miyim?

2 Eklenti(ler)
Eskiden çok gür ve bol yapraklıydı. Eve kedi geldikten sonra sürekli bitkiyle uğraştığından dolayı zamanla aşağıdaki hale geldi. Toprak değişimi yaptım ve dibini kuru bırakmamaya çalışıyorum.

Ek olarak, her ne kadar sağlıklı ve bol yapraklı olsa da cüce olarak kalmıştı asla boyu uzamadı hep yanlamasına uzadı. Bodur olabileceğini düşündüm ama başka görseller de bulamadım.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024