agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Kauçuk hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/23408.htm)

andorei 17-09-2006 18:13

Kauçuk hastalıkları

http://www.yuklerim.com/uploads/b13e307ab4.jpg
http://www.yuklerim.com/uploads/50a413beb3.jpg
http://www.yuklerim.com/uploads/262a053aef.jpg

arkadaşlar bitkiyi aldıgımda yaprakları canlı guzel birşekildeydi şu anda üstten sürekli çıkan yapraklarımda öyle ancak gördüğünüz gibi altlardaki yapraklarda sararmalar oldu yaz ayı boyunca balkonda durdu sabah ışıgını 13 e kadar alıyor

Nasıl bi tedavi uygulayabilirim eski güsel haline gelirmi acaba
saygılarımla

fmt79 20-09-2006 16:33

Bazen dokunmadan veya mikroskopla bakmadan hastalığın ne olduğu anlaşılmıyor. O yüzden birşey söyleyemeyeceğim. Ama ilk olarak yanmış gibi görünen bu yaprakları kesip imha etmekle başlayabilirsiniz.

Benim de iş yerinde bir tane vardı, elimdeki bardaktan biraz sıcak çay dökülmüştü, yapraklar aynen sizin bitkiniz gibi yanmıştı.

hince 30-10-2006 12:40

normal bır ortama koyun fazla sıcaktan etkılenıyor .

musti0066 12-09-2009 21:53

Kauçuk hastalıkları

Merhaba, ben sitenizin yeni üyesiyim.

2 yıllık kauçuk çiçeğim var. Yaklaşık 3-4 aydır ne yaprak açtı ne de boyu uzadı. Yani resmen durdu. Şu anda 3 adet yaprağında siyah benekler oluştu ve benekler gün geçtikçe genişliyor. Yapraklarını budamalı mıyım? Veya nasıl bir tedavi uygulayabilirim.

Birde difenbahyam var. Oda yaklaşık 2 yaşında ve onda da büyümeme ve yaprak açılmaması problemi var. Bu çiçeğim için nasıl bir tedavi uygulamalıyım. teşekkür ederim.

samarra 12-09-2009 23:12

difin saksısı küçük olabilir **** yerini sevmiyor olabilir

belyon_03 14-02-2011 22:28

kauçuk çiçeğim

Merhaba arkadaşlar kauçuk çiçeğimi alalı 3 ay oldu, yaprakları alttan sararıp döküldü, üstünde 3 yaprağı kaldı sizce ne yapmalyım
:(

belyon_03 26-01-2013 12:00

Kauçuk yapraklarının sararması

3 senelik kauçuğum kışın içeri aldığımda yaprakları sararmaya başlıyor altından, bu hafta 3 yaprağı sararıklar oluşmuş.Boyle olunca 3 güne kadar yaprakları dökűlüyor,çiçeğim camın kenarında ne yapmalıyım sararmaması için yardımınızı bekliyorum teşekűrler.:confused:

Nuri Murvet 29-01-2013 20:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi belyon_03 (Mesaj 1091883)
3 senelik kauçuğum kışın içeri aldığımda yaprakları sararmaya başlıyor altından, bu hafta 3 yaprağı sararıklar oluşmuş.Boyle olunca 3 güne kadar yaprakları dökűlüyor,çiçeğim camın kenarında ne yapmalıyım sararmaması için yardımınızı bekliyorum teşekűrler.:confused:

Merhaba sayın belyon_03

Kauçuk bitkiniz (Ficus elastica) size sorununu anlatmaya çalışıyor.

Şunu demek istiyor; Alıştığı ve memnun olduğu ortamdan ayrılmak istemediğini söylemek istiyor.

Tepkisinide yapraklarını dökerek haberdar ediyor.

Alıştığı yerde sabit bırakın sık, sık yer değiştirmeyin...

hakanya 28-02-2013 23:54

ilginç bir hastalık dediğiniz gibi budamakla başlayabilirsiniz.

akçabardak 10-03-2013 10:46

2 Eklenti(ler)
Merhabalar.... bu kauçuk 14 senelik, ne olduğunu anlayamadım, gün günden yapraklarını dökmeye başladı. Ben onu çok seviyordum, acaba tamamen mi kaybedeceğim? çok üzülürüm, ne yapmam gerekir, bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yaprakları çok güzel alaca yapraklı idi. Acaba budasam toparlanır mı?
Fotoğrafını çektikten sonra, son yaprağını da düşürdü.Saygılar

Merveroz 01-09-2019 20:16

Merhabalar, geçen kış internetten bi kauçuk çiçeği siparişi vermiştim. Çiçek bana geldiğinde yaklaşık 1 metre boyunda, üst kısmında 2-3 yaprak dışında dümdüz gövdeli bir şeydi.( alttaki yaprakları kötü durumda olduğundan kesmişler diye tahmin ettim)
1 yıla yakın zamandır yeni yapraklar çıkarıyor belirli periyotlarla ama alt kısmından yeni sürgünler vermiyor doğal olarak:)
Boyu 130 cm'e filan yaklaştı, yeni sürgünler de almak istiyorum alt kısımlardan ama bitkiyi ne şekil çoğaltacağımı kestiremiyorum. Birsürü video izledim botanik yayınları okudum ama benimki gibi bi örnek göremediğimden oradakileri uygulamaya cesaret edemedim:)
Ben şimdi bu çiçeğe ne yapmalıyım sevgili abla/abilerim rica etsem bi akıl verir misiniz bana?

İLKGÜL 24-10-2019 12:27

Benim kauçukta da olmuştu aynı sorun. Ben bahar aylarında alttan 30 cm kadar bırakıp gerisini budadım. Bir süre sonra kestiğim yerden 2 dal patladı ve büyüdüğünde daha çok yapraklı ve dolgun bir görünüme kavuştu. Siz de deneyebilirsiniz ama baharı beklemenizi öneririm. Hatta kestiğiniz üst dalı da köklendirip yeni bir bitki daha elde edebilirsiniz.

Merveroz 23-04-2020 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İLKGÜL (Mesaj 1576539)
Benim kauçukta da olmuştu aynı sorun. Ben bahar aylarında alttan 30 cm kadar bırakıp gerisini budadım. Bir süre sonra kestiğim yerden 2 dal patladı ve büyüdüğünde daha çok yapraklı ve dolgun bir görünüme kavuştu. Siz de deneyebilirsiniz ama baharı beklemenizi öneririm. Hatta kestiğiniz üst dalı da köklendirip yeni bir bitki daha elde edebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim 30 cm bilgisi bile çok makbule geçti bu baharı değerlendireyim hemen böylece:)

Cennetbambusu 23-05-2020 23:58

Kaucuk

Merhaba ben yeni uyeyim. Aralikta aldigim kaucuk 110 cm kadar yukseklikte ve bir saksida iki govde seklindedir. Uzerinde 25 kadar iri canli yapraklar vardir. Her iki govdeden de yeni surgunler geliyor. Hersey yolunda derken yapraklar asagi yone dustuler. Bugun toprak degistirdim. Cok koklenmemis oldugunu gordugum icin saksiyi buyutmedim. Kokte curume yok. Ama en ustteki yapraklarda beyazlama var Haftada bir suluyorum. Yanlis ne olabilir?

tugce2007 31-07-2020 11:20

Kauçuk bitkimin üzerinde beyaz noktalar oluştu

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Bitki bakımında çok acemiyim. 1 ay kadar önce kauçuk bitkisi aldım. Haftada 1 aynı oranda, her yere eşit miktarda su gelecek şekilde suluyor, yapraklarını nemli bezle siliyorum. Direk camın önünde durmuyor ama ışık alıyor.

İlk aldığımda alt yapraklarda beyaz su lekesine benzer lekeler gördüm ancak silince çıkacağını düşündüm fakat çıkmadı. Bugün de yine aynı yapraklarda beyaz noktalar gördüm. Görselde görünüyor. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Melike.icoz 02-02-2022 14:27

Merhaba.

Kauçuk bitkim kurumaya, yaprakları yara almaya başladı ne yapsam gene de düzelmedi ne yapmam gerekiyor ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024