agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Devetabanı hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/20091.htm)

utarit 05-04-2010 11:04

Devetabanı hastalıkları

3 Eklenti(ler)
merhaba..

evdeki devetabanımın yapraklarında resimdeki gibi yanıklar var.. saksının bulunduğu yere güneş kesinlikle gelmiyor ve haftada bir suluyorum.. terslik nedir bi türlü anlamadım.. uçlarındaki yanık görüntünün dışında ilk resimde de çok net çıkmamış ama yaprağın orta kısmında bi yırtık var.. neyi yanlış yaptığımı öğrenip sürdürmemem gerekli aksi halde kocaman bitkiye yazık olacak..

umıt79 16-05-2010 23:35

Geçenlerde almaya niyetlendiğim bir devetabanında da bu problemler vardı . Satıcı ilginç bişey söylemişti faydası olabilir. Devetabanı yaprakları yeni sürgünler haricinde nemli bez ya da geniş süngerler vasıtasıyle silinmeliymiş. Yoksa bitki hava alamadığı için tozdan dolayı yaprak kuruturmuş.

Bana sanki nemsiz,susuz kalmış gibi geliyor. Bitkinizin yapraklarını nemlendirmeyi deneyin ..Sizin bitkiniz sanki yanık gibi duruyor. Yine de uzman bir arkadaşın sorunuzu cevaplamasını bekleyin. Nihayetinde hobi amaçlı yetiştiricileriz bizler ,her söylediğimiz genel gözlemlerdir, profesyonel bilgi değildir.
Geçmiş olsun.

Ali H. ALI 17-05-2010 12:15

Devetabaniniz saglikli gorunuyor. Ilk fotograftaki yaprak uzerinde gorunen yirtik siz farkida olmadan kaza sonucu olusmus bir iyilesmis bir yara gibi duruyor.

Yaprak uclarindaki yaniklar genelde dogrudan gunes isigi gordugu zaman olusabiliyor. Siz kesinlikle gunes gormuyor demissiniz. O zaman belki kista yaktiginiz soba ve ya baska bir isiticinin yaninda durmussa ondan da olabilir.

Fotograflarda yaprak uclarinin hepsinde yaniklar yok. Yapraklarin ucunda yanik olanlari bir makas kullanarak, yanik uclari bitkiniz uzerinden kesebilirsiniz. (Bunu yaparken eldiven kullaniniz bitkinin kesilen yerinden cikan sivi( Calcium oxsalate) alerji kasinti yapabilir.

Umut 79'un dedigi gibi yapraklari nemli bir bezle zaman zaman temizleyip tozlarini alabilirsiniz, bitkinizin yapraklari daha parlak ve saglikli duracaktir.

Kolay gelsin.

mehmetckc 24-09-2013 07:04

Deve Tabanı hastalıkları

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar,

Sahip olduğum deve tabanında yaprak uçlarından başlayarak tüm yaprağa sirayet eden bir kuruma problemi var. gördüğünüz tek yaprak en son çıkan yaprak idi, iki hafta kadar önce kötü görüntü sebebiyle üzerindeki beş altı yaprağı keserek gövdeden ayırmıştım. Besinsiz kalmıştır diye saksısını da değiştirip yeni toprak eklemiştim. Sanırım başka bir problemimiz var, fikri olan var mı acaba?

Nautilus Cycad 04-10-2013 20:26

Monstera deliciosa bitkisinin hava akımına maruz kalınca neşesi kaçar. Ayrıca bol nem bol ışıklı ortam... ama direk güneş ışığına maruz kalmamalı.... Başka birşey istemez. Bendeki tam 3 metre yükseldi.

mehmetckc 08-10-2013 10:15

Üstad, sorunun hava akımı veya direk güeş olduğunu sanmıyorum. Çünkü yerinde tek yapraktan 7 yaprağa kadar çıktıktan sonra bu şekilde bir gerileme yaşadı ama gözlemleyeceğim.

Teşekkür ederim,

canistanbul 13-10-2017 21:59

demir eksikliği olması muhtemel demir açısından zengin bitki besini kullanmayı deneyin ve yeri balkonsa pek verimli olmaz salonlarda geniş cam kenarlarında kendi çaplarında bir atmosfer oluşturuyorlar balkon gibi yerlerde akım bu dengeyi bozuyor gelişmiyor çiçekler

Mesut Temiz 17-10-2017 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mehmetckc (Mesaj 1202436)
Arkadaşlar,

Sahip olduğum deve tabanında yaprak uçlarından başlayarak tüm yaprağa sirayet eden bir kuruma problemi var. gördüğünüz tek yaprak en son çıkan yaprak idi, iki hafta kadar önce kötü görüntü sebebiyle üzerindeki beş altı yaprağı keserek gövdeden ayırmıştım. Besinsiz kalmıştır diye saksısını da değiştirip yeni toprak eklemiştim. Sanırım başka bir problemimiz var, fikri olan var mı acaba?

Bence öncelikle bitkinizin kökünün çürüyüp çürümediğine bakın. Kökü çürümüşse en azından birkaç çelik alıp onlarla devam edebilirsiniz.

Kökü ve gövdesi sağlamsa, bir an önce rüzgâr ve doğrudan güneş almayan bir yere alıp her gün kalan yaprağına ve gövdesine su spreyleyerek sürekli nemli kalmasını sağlayın. Bir süre sonra sağlam yeni yapraklar verecektir.

Umarım bitkiniz canlanıp toparlar kendini...

Gulcelicious 15-08-2019 14:57

Devetabanım hasta

2 Eklenti(ler)
Merhabalar, bu çocuğu çöpe atılmış çürük bir devetabanından tam 8 ay sabırla bekleyerek büyüttüm, herşey çok iyiydi fakat 2 gün içinde böyle siyahlıklar meydana geldi, direk güneş almayan bi alana aldım. Nasıl iyileşir kesmem mi gerekiyor yapraklarını?? Eklenti 697776 Eklenti 697777

monsteracı 14-05-2020 10:17

1 Eklenti(ler)
MERHABA, yaklaşık 1 ay önce aldığım deve tabanının yapraklarında sorunlar var. Lütfen yardımcı olur musunuz ne olmuş olabilir?
Aydınlık bir odada ancak hiç güneş almıyor. yanma ihtimali yok.
yaprakları siliyorum fıs fısla nemlendiriyorum. Neden hasta olmuştur, bilginiz var mı?

Fulyadel 22-08-2020 22:59

Devetabanı Yapraklarda Minik Böcekler

Merhaba ekte göreceğiniz çiçeğim yaklaşık 5 yaşında ilk kez yapraklarında kararma ile birlikte dikkatle bakınca çok minik sarı böcekler gördüm nasıl kurtulabilirim yardımci olur musunuz? Teşeklürler

Mesut Temiz 23-08-2020 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fulyadel (Mesaj 1594316)
Merhaba ekte göreceğiniz çiçeğim yaklaşık 5 yaşında ilk kez yapraklarında kararma ile birlikte dikkatle bakınca çok minik sarı böcekler gördüm nasıl kurtulabilirim yardımci olur musunuz? Teşeklürler

Resminiz eklenmemiş Sayın Fulyadel... Resim ekleyebilirseniz, böceği veya hastalığı tanıyan arkadaşlar için daha sağlıklı cevap vermek mümkün olabilir...

Şu sayfadan bilgi edinebilirsiniz:
http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/6256.htm

ttgbglbs 29-12-2020 20:17

Monstera bitkisi yavrularin açamadan kararması

Merhabalar monstera aldim 3ncu yavru verdi fakat ilk yavru karardi daha sonra iyice kararıp dustu 2nci yavruya içten kararmaya başlamış yavrular acamadan kararıp çürüyor sizce sebebi ne olabilir

Zeep 22-02-2021 13:50

Devetabanı hakkında

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

İnternetten satın aldığım devetabanı bugün elime ulaştı. Çok iyi paketlenmişti fakat çok su verilmiş sanırım yapraklar birbirine yapısık ve dik konumda değiller.. fakat gayet saglikli ve yesil duruyor. Kurtarabilir miyim. Yeniden dik konuma gelir mi ne yapabilirim.

Duru 22-02-2021 17:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeep (Mesaj 1603596)
Merhaba,

İnternetten satın aldığım devetabanı bugün elime ulaştı. Çok iyi paketlenmişti fakat çok su verilmiş sanırım yapraklar birbirine yapısık ve dik konumda değiller.. fakat gayet saglikli ve yesil duruyor. Kurtarabilir miyim. Yeniden dik konuma gelir mi ne yapabilirim.

Merhaba monsteranın soğuktan donmuş gördüğüm kadarıyla . Aslında bu soğuk dönemlerde çoğu bitki satışı yapan yer kargoları bekletti. Aldığınız yerle bir görüşün pek kurtuluşu yok gibi görünüyor.

erhangülşen 14-10-2021 12:16

Buna nasıl müdahale edebilirim?

2 Eklenti(ler)
Merhabalar öncelikle bu benim ilk mesajım,çok uzun zamandır sadece okuyordum,çok faydalı şeyler öğrendim çok teşekkürler .hiç yazmamıştım bugune kısmetmiş.internette çok aradım ama hiç kaynak bulamadım,deve tabanı geleli 1 ay oldu.saksısı çok küçüktü ofiste saksısını büyüttüm .görece biraz güçlü;gübreli,humuslu,cocopeat,bahçe toprağı ve kum karışımlı toprak ekledim .ofisteki klima azda olsa çarpıyor çiçeğe ..1 hafta sonra görseldeki lekeler oluştu.sorun ne olabilir?]nasıl bir mudahele yolu izleyebilirim?

Elebail 05-03-2022 15:06

Merhabalar.
Buyukce bir monstera satin aldim 6 Ay once. Bu surecte yeni filiz verdi ama daha yaprak acmadan kurudu sonra ayni yerden yeniden filiz verdi ve yine kurudu. Asla yeni filizler dayanmiyor.
Simdi de var olan yapraklar ortadan kurumaya basladi.
Neden oluyor ne yapmam gerek hic bir fikrim yok.

Evin salonunda duruyor. Acikcasi salon pek aydinlik degil. Gunes hic almiyor.
Yardimci olursaniz cok sevinirim
https://imgyukle.com/i/EjTAm6
https://imgyukle.com/i/EjTwAv
https://imgyukle.com/i/EjTwAv
https://imgyukle.com/i/EjTAm6

Davraslı 17-05-2022 23:29

Merhaba benımde devetabanım dire guneş ışıgına maruz kaldı malesef arabada ve cogu yapragında yanıklar var ne yapmalıyım destek olur musunuz

carkayn 06-06-2023 14:01

Devetabanım hastalandı

arkadaşlar merhaba,

bilen biri yardımcı olursa cok sevinirim. devetabanı çiçeğimde son zamanlarda cok fazlasıyla yapışkanlık var. internetten araştırdıgım kadarı ile un biti denilen bir bit türüymüş. ama çiçeğin üstünde göremedim. yapraklarda sadece farklılık var. yorumlayıp yardımcı olabilirseniz harika olur.:(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024