agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Bitki köklerinde bit (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/19700.htm)

Engin 13-03-2010 09:45

Bitki köklerinde bit

1 Eklenti(ler)
Bir süredir saksılarımın altında küçük beyaz canlılar görüyordum.Çok küçükler ve gözle zor görünüyorlar.Çok yavaş hareket ediyorlar.Bitkilerin üstlerinde hiç bir canlı belirtisi ya da bit yuvası (pamuklu ya da unlu bitlerdeki gibi) görmedim.

Birde kökleri kontrol edeyim dedim,köklerde bu canlılardan çokça var. Ne yapmalıyım? Neemazal işe yarar mı?

mavisedir 25-08-2010 11:25

Benim benjaminimde aynı sorun olmuştu toprağını değiştirdim köklerini suda beklettim iyice temizlensin diye.Biraz etkilendi ama sonuçta kurtuldum böceklerden.

nevgül 28-02-2019 13:13

4 Eklenti(ler)
İşyerimdeki barış çiçeğinin toprağı çok az görünüyordu. Bu yüzden çabuk susuyor, yaprakları hemen eğiliyordu. Son günlerde bitkiyi suladıktan sonra altta biriken suda beyaz bitler ve yaklaşık bir cm uzuluğunda incecik solucanlar görmeye başladım. Toprak eklemek için bitkiyi saksıdan çıkarttığımda ise salyangoza benzeyen canlılarla karşılaştım. Yaklaşık iki yıldır masamı süsleyen çiçeğimin saksısı çok korkunç geldi bana. Ne yapacağımı bilemedim. Önerilerinizi bekliyorum:(
Eklenti 687870
Eklenti 687871
Eklenti 687872

Güzelim çiçeğim de bunca istilanın ortasında çiçek açmaya çalışıyor.
Eklenti 687873

Güler 28-02-2019 15:33

Sevgili nevgül, yerinizde olsam bitkiyi saksıdan tamamen çıkartır ve köklerini içinde su dolu bir kaba koyardım. Bir iki defa daldırıp topraklarını tamamen temizledikten sonra köklere biraz seyreltilmiş fungasit fısfısladıktan sonra bir kenara ayırıp saksıyı elime alırdım.
Saksı bir tel ile iyice fırçalanmalı sonra bir miktar çamasır suyu katılmış su ile iyice dezenfekte edildikten sonra sıcak su ile temizlendikten sonra içine taze yeni toprak karışımı konularak kenara bıraktığınız bitki yeniden dikilmeli ve can suyu verdikten sonra bir müddet istirate çekilmelidir.

Fungasit mantarî ilaçtır, kökleri toparlar, siz isterseniz böcekler için biraz da insektisit kullanabilirsiniz. Temiz taze toprak olacağı için sanırım çabucak toparlarsınız.

MeyveliTepe 28-02-2019 16:54

Resimdeki toprak bataklık gibi. Bu saksının fazla suyu boşaltma deliği yok mu? Bu kadar suya doygun toprakta kökler de çürür.

nevgül 28-02-2019 19:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1560834)
Sevgili nevgül, yerinizde olsam bitkiyi saksıdan tamamen çıkartır ve köklerini içinde su dolu bir kaba koyardım. Bir iki defa daldırıp topraklarını tamamen temizledikten sonra köklere biraz seyreltilmiş fungasit fısfısladıktan sonra bir kenara ayırıp saksıyı elime alırdım.
Saksı bir tel ile iyice fırçalanmalı sonra bir miktar çamasır suyu katılmış su ile iyice dezenfekte edildikten sonra sıcak su ile temizlendikten sonra içine taze yeni toprak karışımı konularak kenara bıraktığınız bitki yeniden dikilmeli ve can suyu verdikten sonra bir müddet istirate çekilmelidir.

Fungasit mantarî ilaçtır, kökleri toparlar, siz isterseniz böcekler için biraz da insektisit kullanabilirsiniz. Temiz taze toprak olacağı için sanırım çabucak toparlarsınız.

Sayın Güler tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Neler yapabilirim kısmı kafamda iyice netleşti. Bir an o böcekleri görünce çiçeği saksısıyla birlikte çöpe atmak bile geçmişti aklımdan... En kısa zamanda önerilerinizi uygulamaya çalışacağım.

nevgül 28-02-2019 19:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1560849)
Resimdeki toprak bataklık gibi. Bu saksının fazla suyu boşaltma deliği yok mu? Bu kadar suya doygun toprakta kökler de çürür.

Sayın MeyveliTepe, çok haklısınız. Bitkiyi saksıdan çıkarıp toprağı gördüğümde aynı şeyi ben de düşündüm (bu toprak balçık gibi...her çeşit haşerat olur tabi...). Çiçeğin toprağı çok az olduğu için çabuk susuyor, yaprakları hemen aşağı sarkıyordu. Bunun için son zamanlarda biraz fazla suladım; özellikle hafta sonları işyerinde değilim, susuz kalmasınlar diye. Toprak takviye etmek için girişimde bulunduğumda ürkütücü manzarayla karşılaştım. Saksının tahliye delikleri var tabi. Sanırım bu yüzden köklerde sorun yok.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024