agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Beyaz Solucan (http://www.agaclar.net/forum/ic-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/18083.htm)

reddown 16-11-2009 01:38

Beyaz Solucan
 
Bir ay kadar önce "Anadolu Torf" diye bir marka aldım. Çiçeklerin bir kısmının saksısını genişletip bu torfu doldurdum... Sonuçta saksısını değiştirdiğim bütün çiçeklerim öldü ya da ölmek üzere... Bir kaç gün önce yeni gine cam güzelinin dibinden çıkan solucan mı, kurt mu her neyse onu buldum.

Aynen aşağıdaki resimdeki gibi... Bütün kökleri yemişler!

Not: Resimi internetten buldum da yayınlıyorum...

http://img296.imageshack.us/img296/309/grindal5fv.jpg

Bunun için yapacak birşey yok mu?

epsody 18-11-2009 17:52

faydalı olacak bir öneri
 
Saksıdaki solucanlar aç kaldıklarında bitkinini köklerinden salglanan öz suya gelirler, bitki bu özsuyu besin almak için salgılar, bu öz su solucanlar tarafından tüketilince bitki besin alımı durduğundan bitki ölebilir.

Bunun çaresi geçici olarak solucanlara saksı tabağından çöp suyu eriykleri verilerek solucanların dikkatleri çekilerek besllenmeleri sağlanarak solucanların zararlarında kurtulunabilir, akabinde solucanların dışkıları bitki için iyi bir gübre olabilir.

reddown 19-11-2009 01:19

Sayın epsody,

Önerileriniz için teşekkür ederim... Malesef bitkilerin hepsi öldü. Ziraat ilaçları satan bir dükkanda yetkili kişi bunun tel kurdu olduğunu söyledi... Gerekli önlemi almazdam diğer saksılara da sıçrayabileceğini söyledi... Bunlar direk bitkinin kök gövdesine hucum ediyorlarmış. Bu torfla saksıladığım çiçekler öldü zaten. Bende topraklarını attım. Yapacak bişey yok...

Önerileriniz için tekrar teşekkürler.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019