agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2008, 09:59   #1
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
flyingimam / bitkilerimdeki hastalık ve zararlılar

Todor, resimleri küçülttüm. max resim boyutu 650 piksel oldu, daha da küçültmeli miyim?

Merhabalar, en sonunda makro çekim yapabileceğim bir kamera ele geçirdim, ve balkonumu istila etmiş en az 2 çeşit zararlı ve bunların pek çok farklı çiçeğim üzerindeki zararlarını olabildiğince büyük fotoğraflarla resimledim. her çeşit çiçekte birden çok patolojik durum olduğu ve belkide her bitkiye zarar vermeyecek ayrı ilaçların bulunması gerekebileceğinden bu konunun ayrı bir başlık hakkettiğini düşündüm, eğer yanıldıysam yöneticiler başlığı uygun gördükleri yere taşıyabilirler.

resimler çok büyük, ancak buna rağmen zararlılardan biri ayrıntılı çıkmadı, ayrıntıları da yutabileceğinden resimleri kalıcı olarak küçültmek istemedim, büyük resimleri bir imagehost kullanarak koyuyorum, umarım ayrıntılar yeterince belirgindir.

ilk problem geçen sene aldığım ancak sanırsam güneşi az almasından dolayı açmayan sellukayla ilgili. sellukanın üzerinde devamlı olarak bir karınca trafiği var ve sanırım bu zararlıların sellukama bulaşmasında biraz da onlar etkili oldu. ilk resim sellukanın sapındaki ne olduğunu anlamadığım kabartılarla ilgili, acaba kabuklu bit olabilirmi? ne yapmalı?

çıkıntıların uzunluğu max 1 mm

sellukanın ayrıca yapraklarının bir kısmında da deformasyon var, bu sanırım ağ yapan böcekler nedeniyle ortaya çıkıyor, karıncaların da bir katkısı varsa bilemiyorum.

bu da sellukanın yaprağında yakaladığım yeşil bir böcek, sanırım emici ağız yapısına sahip, ve uçabiliyor. ancak arap sabunu, sarımsaklı veya kırmızı biberli su bu böceklere çare olamadı, ne kullanmalıyım?
böceğin uzunluğu 4 mm, kalınlığı 1 mm veya daha az.

bahsettiğim ağ yapan küçük böcekler, bu makro çekimde bile un tanesi kadar çıktılar, ancak bulaştıkları her yaprakta deformasyon ve sararma meydana getiriyorlar. arap sabunu kısa süreli bir çare oluyor. bu resimde çin feneri filizimin üstünde görünüyorlar. yaprakların gerçek uzunluğu 1 cm.

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 10:03   #2
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

bu da cinsini bilmediğim şarmaşığım üzerinde(dikenli yaprak yabani ota ait..) muhtemelen ağ yapan böcekler veya karıncalar nedeniyle oluşmuş deformasyon. sarmaşığın cinsini bilen varsa yardımcı olmaktan çekinmesin lütfen

deforme olmuş yaprağın altındaki ağlar ve üzerinde beyaz noktalar halinde böcekler.

bu da kovadaki nilüfer çiçeğimin yapraklarında aynı ağ yapan böceklerin yaptığı deformasyon, şu an için yaprakları ara sıra suya daldırarak bununla mücadele etmeye çalışıyorum. çok daha deforme olmuş yapraklar kenarlarından kurumaya başlıyor ve kuruma 1 cm kadar ilerlediği zaman zaten yaprağın yeşil kısımları beyaz ağlardan görünmüyor, yaprakları o dereceye geldilerse kesip yakıyor, **** kaynar suyla haşlayıp atıyorum. tamamen kurtulmak için ne yapmalıyım?

Eski 25-05-2008, 10:16   #3
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

fulümde de aynı böceklerden vardı ancak arap sabunu fulde en azından uzun süreli bir etki sağladı, yapraklardaki sararma durdu. resim yapraklardaki sararma ve resmin alt tarafında gövdede nedenini bilmediğim renk değişimleri. bu renk değişimi normalmi? önlem almalı mıyım?

bu resim zambağımda yaprak deformasyonu, sanırım selluka üzerinde fotoğrafladığım yeşil böcekler buna neden oluyor, ne yapabilirim?

bu da haseki küpemin yapraklarındaki lekeler, buna ne neden oluyor? acaba bir zararlı mı yoksa eksik veya fazla verilen gübre **** dökülen bir kimyasal maddemi? acaba çiçeğe zararlımı? eğer zararlıysa ne yapmalıyım?

bunlar da haseki küpesinde hastalıklı bir yaprağın altı ve üstü

Eski 25-05-2008, 11:46   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Fotoğraflardaki gereksiz ayrıntıları kesmelisiniz. Daha önce yüklediğiniz ve sayfalarda tamamının görünmesi mümkün olmadığı için küçülttüğünüz fotoğrafları, ben hiç küçültmeden kullandım.

Aşağıdakiler, sizin büyük fotoğraflardan bazıları, örnek olsun diye hazırladım. Yaptığım, soruya katkısı olmayan bölümleri kesmek... Böyle yaparsanız fotoğrafları küçültmek zorunda kalmazsınız.

Name:  5-.jpg
Views: 745
Size:  12.9 KB

Name:  1-.jpg
Views: 742
Size:  11.2 KB

Name:  3-.jpg
Views: 732
Size:  18.3 KB

Name:  4-.jpg
Views: 743
Size:  13.2 KB

Name:  2-.jpg
Views: 767
Size:  14.3 KB

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 12:27   #5
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

haklısınız ancak bilgisayarım eski ve ne photoshop ne de paint kullanabiliyorum, bunlardan başka kesme işlemini nasıl yapabilirim? küçültme işlemini de zaten yeniden boyutlandırabilen bir imagehost üzerinden yaptım.

Eski 25-05-2008, 16:15   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Fotoğraf

Bu bölümde program tanıtımları var, bir inceleyin isterseniz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 23:46   #7
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

teşekkür ederim. fotoğrafları küçülterek nasılsa çözdük bir şekilde bu sorunu. ancak bu zararlılar hakkında bir önerisi olan yokmu?

Eski 31-05-2008, 01:18   #8
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

sitedeki dostlar, ziraatçiler,

en azından sellukanın üzerindeki çıkıntılara dair bir yardım önerisinde bulunsanız? veya buradan yardımcı olamayacaksanız yardımcı olabilecek birine yönlendirseniz?
sizin buraya ayıracağınız 5 dakika benim gözüm gibi baktığım sellukama faydalı olacak, ben de bir senenin üzerinde bir süredir bu sitenin bu üyesi olarak sizden bu 5 dakikayı belkide yüzsüzce talep ediyorum...

Yardım ve Bilgi ihtiyacı içerisindeyim.
sorunların latince veya genel adlarını söyleseniz bile yeter, ilaç araştırmasını ben yaparım, ancak ismini bile bilmediğim zararlılara karşı SAVAŞAMIYORUM!!

sitedeki ziraatçiler ve diğer doğaseverler, size güveniyorum.

Eski 31-05-2008, 01:26   #9
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Sorularınızı burada Mine hanıma sorsanız belki daha çabuk cevap alabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...177#post242177

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024