agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen İber35

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2006, 16:04   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2006
Şehir: Almanyanin bence en güzel sehri olan(Speyer)de yasiyorum.
guzmanya hastalıkları

Arkadaslar ne olur yardim edin Guzmanyam ölüyüyor galiba.Cicegimin gövdesinde bir kuruma,sararma olustu o ates kirmizisi rengi gitti yerini tuhaf cirkin bir morarmaya birakti.Zannediyorum fazla sulamaktan oldu gibi geliyor bana tabi bu iste benim degil de benim kücük afacanlarin parmagi oldugundan eminim.Beni bu cicek hakkinda bilgilendirirseniz sevinirim.BIRDE cicegin dibinden yeni yeni yeseren bir pici var acaba onu ne sekilde alabilirim nasil nasil tekrar büyütebilirim.

asli gündogar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2006, 02:48   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Aslı çiçeğin bir fotoğrafını yollarsan sana daha doğru bilgi veririz. Guzmanianın yavrusunu ayırmak çok kolay. Çok keskin bir bıçakla yavruyu anaya bağlantı noktasından kes. Torfa dik. Sıcak ve nemli bir yerde köklenmeye al.

Guzmania bol sudan hiç hoşlanmaz. Bu yüzden senin küçük afacanlardan uzak tutmalısın

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2006, 19:57   #3
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Merhaba,
Aslı Hanım,sizin sorununuzu okuyunca ben de paylaşmak istedim.Bende de Guzmanya bitkisi var.İlk geldiğinde çiçeği üzerinde duruyordu ve solmuştu.Ben de suyu fazla kaçırdım ve kurudu;buradaki bilgilerden çok faydalandığımı belirteyim(çok çok teşekkür ediyorum emeği geçenlere).Çiçeği kestim ve alttan büyür diye düşündüm.Birkaç günde sanki iyice kurur gibi oldu.
Güneşli bir pencereye bıraktım.Biraz endişelendim tabii...Sonra alttan küçük filizler çıkmaya başladı ve kuruyan dalların aslında iç kısımlarının yeşil olduğunu farkettim.Kendi haline bıraktım.Umarım daha iyi olurlar;ama şimdi Mine Hanım'ın yazdığını okuyunca;acaba yanlış mı yapıyorum diye,düşündüm.Çünkü şu an filizlenmiş kuru dallar görüntüsü var.Ben de filizleri ayırmalı mıyım?Ne dersiniz Mine Hanım?Teşekkürler şimdiden...

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2006, 01:25   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Minka bir resim eklerseniz bitkinize bakarak fikir yürütürüz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2006, 18:32   #5
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
İyi akşamlar
Üzgünüm Mine Hanım,fotoğraf makinem bir başkasında ve uzun zaman gelmeyecekEn fazla komşumun cep telefonunu kullanabilirim sanırım:P
Zaten o filizler bile beni çok sevindirdi.Bugün tekrar baktım gövde ile toprağın birleştiği yerden bir tane daha geliyor.Resim çekersem buraya en kısa zamanda ekleyeceğim.Çok teşekkürler)

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 22:49   #6
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Guzmanya'ma neler oluyor?

Soğan olarak diktiği guzmanya'nın 2 ay içerisinde ancak 5 yaprağı çıktı onunda 2 sinin ucu sararmıştı bende kestim, kestiğim yerle yetinmedi 2 yaprak döküldü. Sonra bir süre diklendi ve güzeleşti fakat şimdi yine yatıyor anlamadım

Bunu bir vitamin ayağa kaldırır mı, ve hep gölge de duruyor etkisi var mıdır? veya sulamasını diğerleri gibi yapıyorum. Bol su koymuyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Chotanaq : 24-03-2009 saat 21:36 Neden: Resimleri siteye yükledim
Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 23:11   #7
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Hepimiz kendi çiçeğimize yeni konu açsak, sitede kaos olur, tavsiyem arama yazan kısma bir göz atıp o konuda başlık yoksa ondan sonra yeni konu açmanızdır.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 23:30   #8
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Hepimiz kendi çiçeğimize yeni konu açsak, sitede kaos olur, tavsiyem arama yazan kısma bir göz atıp o konuda başlık yoksa ondan sonra yeni konu açmanızdır.
Turunçgil Fidemde de hastalık var onu "Turunçgil Hastalıkları ve Zararlıları" bölümüne yazdım, Guzmanya ile ilgili sorunum için konu açtım çünkü guzmanya ile ilgili bir sorun bulamadım başka konuda. Kusura bakmayın zaten bu konuyu da yanlış yere açtığımı farkettim, "süs bitkileri zararlıları" olacaktı yeri.

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2011, 19:57   #9
Ağaçsever

mustafaocak61's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Bende de böyle bir Guzmania var. Daha 5 gün olmadı. Çiçek kısmı kurumuştu. Alındıktan sonra da kurumaya devam etti. Bir de yavrusu var.Name:  Guzmania.jpg
Views: 22588
Size:  29.1 KB

Bitki dinlenme döneminde olduğu için suyunu azalttım. Soğuktan korumaya çalışıyorum. Saksıyı yeni değiştirdim. Alt yapraklarda sorun yok. Fakat üst kısmı giderek kuruyor. Sizce ne yapmam gerek. Daha kuruyup dökülecek mi? Yavrular bundan etkilenir mi?

mustafaocak61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 15:53   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Guzmanyanın orta noktasını susuz bırakmamak lazım yazıyordu bir forumda bende bol bol suluyorum , daha 1 ay oldu ama henüz bir sıkıntı yok..

erdem271 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 22:47   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2011
benim guzmanyamında yapraklarında lekeler oluştu uçlarındada kuruma var ne yapacağımı bilmiyorum yetiştiren kimse yok mu ya bilgi verebilecek

mylifes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 11:30   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2014
arkadaşlar guzmanya mın rengi çok kötü oldu ve uçları kurumaya başladı ne yapmalıyım??? :-(

eren_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 15:19   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2015
Ben de guzmanya almıştım mart gibi. Çiçek kısmı tam kırmızı değildi 1-2 ay sonra tam kırmızı hale geldi. Şu an ise 2 tane yavrusu var ve çiçek kısmı üstten yavaş yavaş kurumaya başladı. Araştırmalarımda guzmanyaların çiçeklerinin tam olgunlaştıktan sonra kurumalarının normal olduğunu okumuştum. Yani bir nevi ömrünü tamamlamış oluyormuş. Yeni yavrular kökten ayırma yoluyla çoğaltılıyoruş. Sizin çiçeğinizin kurumasının sebebi bu olabilir.

delidoluuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2016, 23:01   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2016
Acil yardim edin

http://hizliresim.com/2jkMON Herkese Merhabalar benim de aynı bitkiden almıştım ki hediye aldığımız çiçek gördüğüm de bu he gelmiş sizce ne yapmalıyız şu vermeyi unutmuşlar bu yaz öylece zavallı bitki için ne gerekir sizce?

bymann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2017, 09:10   #15
Ağaçsever

İber35's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2017
Bunlarda benim guzmanyalarım.Nasıl sizce sağlıklımı acaba.

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve ibocandan beğendi.
İber35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 11:28   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2018
Merhaba benim mavi renk bir guzmanyam vardi ama maalesef mavi olan yeri sapindan kurumaya basladi kuruma daha fazla kokune inmesin diye kesmek zorunda kaldik ancak kurumasini istemiyorum. Olmesini engellemek icin ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim.

Düzenleyen Hndvlkn : 06-04-2018 saat 11:36 Neden: Resim gondermek icin
Hndvlkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024