agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen handebeyogluu
  • 2 Gönderen hvd
  • 2 Gönderen MHBotanik

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2022, 23:54   #1
Yeni Üye

handebeyogluu's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2022
Thumbs down Saksılarımdaki küçük canlılar hk

Herkese merhaba öncelikle umarım konuyu doğru yerde açıyorumdur.

Yaklaşık bir senedir evde Aloe Vera, kauçuk sanırım adı, difenbahya, kılıç çiçeği vvb bitkilerim var fakat bütün hepsinde topraklarında bit denilebilecek kadar ufaklıkta zıplayabilen ışık gördüğünde dibe doğru saklanan ve sayıları haddiden fazla olan bir canlı türü var belki zararsızdır ne olduğunu bilmiyorum ve açılan konularda ve resimlerde de hiç benzer canlı göremedim. Ne yaptıysam kurtulamadim. İnternetten ilaç mı dedem birden fazla kez her birinin topraklarını sıfırdan degistirmek mi desem, toprak sıkıdir diye biraz rahatlamami desem acaba çok gevşek diye düşünüp bastirmak mi desem, solucan gübresinden mi acaba diye düşünüp gübresiz toprakla degistirdim vb ne yaptiysam kurtulamadim günlerce güneşte toprağı balkona serip kuruttum acaba hala olacaklar mı diye toprak kurudugunda yok oluyorlar ama saksıya dikip suladigimda bir hafta **** bir kaç gün sonra eşeledigimde tek tek ziplaya ziplaya kaldirdigim yerden ciktiklarini görüyorum ve beni çok rahatsız ediyor var olmaları çöp sineği gibii adeta ama on katı küçük hali falan lütfen bitkiler için zararlı mı öyleyse nasıl kurtulmam gerekiyor ne yaptıysam kurtulamadim zararsiz ise de bilgilendirirseniz çok çok minnet duyacağım. Şimdiden sorunumla ilgilenen arkadaşlara vakit ayırıp yardim ettikleri için teşekkür ederim.

Not: 15-20 saniyelik bir videoya kaydettim güç bela gozukebkliyorlar video da fotoğraf da gözükmüyorlar ve toprağa kaçma hızlarını yakalayamiyorum daha doğrusu fotoğraf veyahut video nasıl yükleyebilirim bu konuda da bilgim yok

imrancuhadar beğendi.
handebeyogluu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2022, 22:16   #2
hvd
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2022
Merhaba,

Bir görsel olmadan net bir şey söyleyebilmek mümkün değil ancak tarifinize göre saksınızdaki canlıların springtails olduğunu düşünüyorum. Eğer öyleyse herhangi bir zararları yoktur. Bulundukları ortamda mantar ve küf oluşumunu engellerler. Epey işe yarar bir ayrıştırıcı türüdür. Ufak bir kültür toplayıp kolayca kuracağınız bir mossariuma dahil edebilirsiniz.

Umuyorum ki saksınızdaki canlılar springtails dışında, zararlı bir tür değildir.

hvd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2022, 06:37   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2022
Merhaba,

Ben farklı bir bitki farklı bir böcek için Tropikal Yaprak Temizleyici kullanmıştım. Baya etkili olmuştu.

Fotoğraf yükleyebilirseniz daha iyi olur .

Fotoğraf yükleme ve Tapatalk

agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm

mertaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2022, 17:05   #4
Yeni Üye

MHBotanik's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2021
Merhaba

gördüğünüz böcekler Yay Kuyruk(Collembola) bitkiler için bir tehdit teşkil etmezler hatta toprakta bitkinizi çürütebilecek çeşitli mantar ve mikroorganizmalarla beslenirler

MHBotanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2022, 11:52   #5
Yeni Üye

handebeyogluu's Avatar

https://photos.app.goo.gl/qDd2Aq5XRnA5NVYq9

Öncellikle teşekkür ederim hepinize ilginizden ötürü

Biraz geciktim görsel eklemekte fotoğrafta çok belli olmuyorlar albümde videolar ile birlikte ekledim umarım doğru bir yöntem kullanmışımdır

MHbotanik ve HVD söylediklerinize internetten baktığım kadarıyla pek benzemiyor sanki ya

Düzenleyen handebeyogluu : 04-11-2022 saat 15:00
Eski 04-11-2022, 15:17   #6
Yeni Üye

handebeyogluu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertaydin Mesajı Göster
Merhaba,

Ben farklı bir bitki farklı bir böcek için Tropikal Yaprak Temizleyici kullanmıştım. Baya etkili olmuştu.

Fotoğraf yükleyebilirseniz daha iyi olur .

Fotoğraf yükleme ve Tapatalk

agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm
Vallahi detan maxi bile denedim o derece yani :/ bir süreliğine bütün canlılığa dair ne varsa öldürdü bu yönde başarısı yadsınamaz fakat aradan birkaç hafta geçince belki daha erken belki daha geç emin değilim tekrar kurcaladığımda diplerini vesaire ya da toprağın görünmeyen yüzeyini bunlar sürekli varlar yani ve çok fazlalar ben ilk defa bir toprağa karıştırdığınızda aynı böcekten sürekli çıktığını görüyorum yani Evrimlesmeye yuz tutsalar o bile yok 😅

Sonrasında vera neem organik böcek ilacı kullandım bu da yapraklardaki daha doğrusu bahsettiğim sıkıntı dışındaki bütün sorunlara iyi geldi bunun da bu konuda hakkını yemek istemem fakat belli bir süre kaybolsalarda o nemli bulundukları ve üzeri kapalı olan kısımlarda hiç bitmiyorlar hep tekrar başlıyorlar sanırım

Bunların haricinde sirkemi denemedim Aspirin mi denemedim sen mi deseniz kireç mi deseniz defalarca kez her birinin toprak ve saksılarını mı değiştirmedim içine o taştan mı koymadım bu sopadan mı koymadım drenaj oluşturması için şunu mu yapmadım bunu mu yapmadım diyebileceğim çok fazla kez alternatif yollara da başvurdum ama sanırım yenilmek üzereyim çünkü anladığım kadarıyla bu bu canlı bu toprağın olması gereken i nemli olan bölgede zararsız bir şekilde hayatını idame ettiriyor kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan 😅

Etiketler
aloe vera, bitki zararlısı, difenbahya, kauçuk, kılıç çiçeği

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024