agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2007, 11:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Antorium hastalıkları

Merhaba;
elimdeki farklı boylardaki üç antoriumda da aynı sorun var.Yaprakların orta ve kenar bölgelerinde,önce kahverengileşme sonrasında kuruma, delinmeler ve yırtıklar oluşmaya başladı.Durum halen sürüyor.Okuduklarımdan moniliazis olduğunu tahmin ediyorum ancak mücadelesini bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevineceğim.
Teşekkürler.

Stapes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 21:48   #2
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Bilgileri nereden aldınız bilemiyorum ama Tıpta Moniliasis diye bir hastalık ismi var, daha çok candida cinsi fungusların yaptığı enfeksiyon hastalığına moniliasis deniyor. Bitki patolojisinde ise Monilia cinsi fungusların yaptığı bazı hastalıklar var, genellikle meyve ağaçlarında etkili olmaktalar. Antorium bitkisindeki bu bahsettiğiniz belirtileri gösteren bir fotoğraf eklemeniz mümkün mü? Bir de biz bakalım, acaba gerçekten ne imiş? Tabi bazı hastalıklar bakarak da anlaşılmıyor, ancak laboratuar ortamında kültüre alınarak anlaşılabiliyor. Yine de fotoğrafı bir görsek iyi olur...

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2008, 17:49   #3
Yeni Üye

aygün-16's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2008
Anthurium'umun yaprakları

Öncelikle Merhaba.

Arkadaşlar evimde yetiştirdiğim anthurium'un yapraklarının uç ve yan kısımlarında bazı sararmalar gördüm. Ayrıca 5 tane çiçekten birinin de sapı sararıyor. Sanırım o çiçek solacak. Acaba nasıl bir bakım yapabilirim ? Sulamayı nasıl yapmalıyım ? Ayrıca haftada 3 -4 defa yapraklarına su püskürtüyorum, sizce bu yaptığım doğru mu ? Bu konularda biraz bilgisizim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son bir soru.Ayrıca evimizde annemle birlikte yetiştirdiğimiz ;
Yucca,Singonyum,Dracena,Çilli Begonya ve Aglaonema'mız var acaba bu bitkileri en iyi şekilde nasıl yetiştiririz ? Yardımlarınız için teşekkürler. Hoşçakalın ...

aygün-16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 09:53   #4
Ağaç Dostu

tropik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2008
Öncelikle bu çiçekler güneş sever, özellikle de yucca ve dracena. Senin dracenanın türü ne messangena mı yani çiçek açan türse bu bitkiler yuccada dahil olmak üzere çiçeklerini yılda bir açarlar. Yanlız seninkinin türü ne, çünkü bu çiçeklerin bir sürü türü var. Ama söylediğim gibi sıcak bir yere koy bende yucca margarinata var oda sıcağı çok seviyor. 2 ayda bir eğer yaprakları çok sararıyorsa alttan buda, daha çok çıkar. Benim de bir anthuriumum var, belki bitkinde akar olabilir. Çok küçük bir böcektir. Bende de sararıp çürüyor ama ben yarım saatir baktım akar filan yok. Bu çiçek sıcağı sever, ben de sıcak bir ortama aldım Haftada bir yapraklarına su püskürt, sana iyi şanslar.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 01-12-2008 saat 15:16 Neden: Dilbilgisi kurallarına uyum. Alakasız yaş sorma.
tropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 13:50   #5
Yeni Üye

mava's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Merhaba,
Bu başlık uzun süre önce açılmış ama sanırım problemden bahseden arkadaş bir daha uğramamış...

Ben yeni aldığım antoriumda aynı problemi yaşıyorum. Yaprakları ortadan, yandan başlayıp kuruyor. Yeni çiçekler vermeye devam ediyor ama küçük oluyorlar. Bazen onlar da tam orta yerinden kuruyorlar.

Bu çiçeği çok sevdim kurumasını istemiyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

mava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 23:14   #6
Yeni Üye

mava's Avatar

Sesimi duyan yok mu?

Eski 08-01-2009, 00:46   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mava Mesajı Göster
Sesimi duyan yok mu?
ANTHURİUM (Flamingo çiçeği)
Araceae familyasındandır.
Amerika'nın tropik bölgelerinde doğal olarak yaşar.250 den fazla türü vardır.Herdem yeşil bitkilerdir.Bazı türleri tırmanıcı, bazıları boylu bitkilerdir.Çiçeklerinden kesme çiçek olarak da faydalanılmaktadır. Önemli çiçek açan türlerinden ikisi; Anthurrium andreanum,kırmızı ve beyaz büyük çiçekli,
Anthurium schezerianum kırmızı küçük çiçeklidir. Yaprak özelliği için yetiştirilen türleri de bulunmaktadır.
Anthurium'lar nemli,sıcak ve gölge alanlardan hoşlanırlar.Kış aylarında en düşük sıcaklık 16 derece, yaz aylarında en yüksek sıcaklık 21-27 derece arasında olmalıdır.
Saksı toprağı geçirgen ve bitkibesin maddelerince zengin olmalıdır. Peat ve Sphagnum yosunu harca ilave edilmelidir. En iyi toprak harcı, mineral maddelerce zengin bahçe toprağı,yarı çürümüş yaprak ve gübre karışımı,torf, az miktarda dişli nehir kumu,bir miktar saksı kırığı ve çam ağaçlarının ibrelerinin ilavesi ile hazırlanır.
Sulama suyunun kireçsiz olması gerekir. En iyisi yağmur suyu ile sulamaktır. Kireçli su yapraklarda kahverengi lekelerin oluşmasına sebeb olabilir. Salonlarda hava nisbi nemi düşük olduğundan sık sık yapraklara kireçsiz su püskürtülmelidir. Sulama Mart-Kasım ayları arasında bol yapılır.Kış aylarında verilen su miktarı azaltılır, ancak toprak kurumasına müsaade edilmez.
Üretimi tohumla veya ana bitkinin yanında meydana gelen sürgünlerin köklendikten sonra ayrılması ile olur. Tohumlar İlkbaharda kum ve sphagnum yosununa ekilirler.Tohum ekilen kasalarda sıcaklık 27 derece ve yüksek nem olmalıdır. Bunu temin için kasaların üzeri camla kapatılır.
Ana bitkinin yanında kök oluşturan yavru bitkiler Mart ayında keskin bir bıçakla alınarak, yara yerleri odun kömürü tozuna batırılmak sureti ile ,daha önce anlatılmış olunan harç içine dikilir.
Saksı değiştirme Mart ayında ve 2-3 yılda bir yapılır.Değiştirme esnasında köklerin zedelenmemesine dikkat edilmelidir.Zedelenen köklere odun kömürü tozu serpilerek çürümeleri önlenir.
(Şimdi yazacağım bilginin doğruluğundan şüpheliyim.Çünki ben çiçekli olarak aldığım Anthurimu eve getirdim ve bir gece, sonra sabah baktığımda çiçekleri ve yaprakları solmuş ve ölmüştü.Sanırım çiçekli iken yer değiştirdiğinde buna alışamıyor.DOĞRU BİLEN ARKADAŞLAR BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSE SEVİNİRİM )
Kitap diyor ki; Çiçek alınırken bitki üzerinde çiçeğin olmasına (yoksa olmamasına mı anlamadım ) dikkat edilmelidir.Zira bu devrede bitkiler ışık, ısı ve nem değişikliklerine en az duyarlı durumdadırlar.
Kaynak:AÖF Süs Bitkileri

vıolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 20:01   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Benim cicegimde de bu sorun var.Ben yeşil yapraklı bitkilerin besinlerinden vermiştim vilmorinin.Ondan oldu sanmıştım demek bir hastalıkmış cözümü nedir peki ne yapmak lazım?

beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 23:42   #9
Yeni Üye

mava's Avatar

Ümidimi kesmeye başlamıştım. İlginize teşekkür ederim arkadaşlar.

Antorium çok güzel bir çiçek. Durmadan çiçek açıyor, yaprak veriyor. Şu an yaprakları yer yer kahverengi, ama yaşamaya çiçek ve yaprak vermeye devam ediyor.

Şimdilik kahverengi lekeli yaprakları birer ikişer kesip alıyorum. Başka ne yapabilirim, bilmiyorum...

Eski 18-06-2009, 10:48   #10
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Sevgili mava;

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Bugün Mine Pakkaner'e soralım başlığında sorunumu dile getirdim. Sizin fotolarınızı da ekledim. İnşallah Mine Hanım derdimize çare bulacak.

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 14:01   #11
Yeni Üye

kirazçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2009
selam

benim falamingomun da yaprakları uçtan sararmaya başladı. sorun ne bilmiyorum. bütün yapraklar güneye yöneliyor. ve büyük olan yaprakların ucu sarı. sorun çiçeğimin yerimi acaba

kirazçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 12:49   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Anthurium yaprakları kararıyor/sararıyor çiçekleri lekeleniyor

Merhabalar.. Ekte elimdeki anthuriumlar ile ilgili bu sabah karşılaştığım bir sıkıntıyla ilgili fotoğraflar gönderiyorum.

Anthuriumlar 13-15 derece sıcaklıkta, yumuşatılmış güneş ışığı altında duruyorlar.

Bir fikri olan varsa çok makbule geçer...

Eklenen Resimler

markus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 20:20   #13
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Ben anthuriuma hep oda sicakliginda bakiyorum. Bulundugu ortam soguk gelmis olabilir. Bozulan yaprak ve cicekleri kesin dipten yeni yapraklar verecektir.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 02:36   #14
Ağaçsever

sagdil's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2009
İşyerimde kapalı balkonda duran anthurim um aynı markus un görünümünde oldu.
Geçen hafta buralarda don yaptı sanırım soğuktan etkilendi zavallıcık. Bu gün soğuktan yanmış yaprakları kestim ve sıcak ortama aldım. Bakalım kendini toparlayabilecekmi.
Sizce başka yapmam gereken birşey varmı arkadaşlar?

sagdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 11:10   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2008
Anthurium yaprak solması ve toprak değişimi

Yıllardır çok güzel giden Anthurium bitkim 4-5 aydır yapraklarında sararma yapmaya başladı neden olabilir ?
Geldiğinden beri (yaklaşık 3 yıldır) toprak ve saksı değişimi yapmadım ben ona bağlıyorum , yeri ve sulama şekli değişmedi hiç.
Ben saksı topragı olarak torf düşünüyorum olur mu ?

nejatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 20:01   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2008
Cevap gelmeyince toprak değiştirdim değiştirirken de iki tane daha yavruladı onlarıda ayrı saksılara diktim inşallah tutarlar.

nejatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 11:54   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Yaprakların orta ve kenar bölgelerinde,önce kahverengileşme sonrasında kuruma, delinmeler ve yırtıklar oluşmaya başlaması ile ilgili ne oluş nedeni nedeni tedaviye yönelik hiçbir bilgiye rastlamadım.
Benim yeni aldığın antoriumunda ve dip sürgünlerinden diktiğim fidelerde aynı sorunlar başladı.Ancak bitkinin temel isteklerinin karşılanması bu sorunu giderecektir diye düşünüyorum. Bitki su ihtiyacı fazla olmayan ancak % 80 nemli bir ortam isteyen bir bitki. Evlerde kaloriferler yandığı için özellikle kuru bölgelerde bu problemin daha yaygın olacağı kanaatindeyim.
Bu nedenle şu anda bitkilere hava nemlendirici ile nemlendirme yapıyorum ortam nemini yükseltmek için. Ayrıca bitkileri dinlendirmeye alacağım bir süre. Dikkatimi çeken daha küçük yapraklı varyetelerde bu sorunun daha az olduğu.
Sulamayı azalttım. Ve suyu kirçli olan yerlerde musluk suyu kullanmanın bu etkiye neden olduğunu okumuştum. İçme suyu kullanmaya başladım.
Gelişmeleri paylaşmaya devam ederim.

niburux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 23:40   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Benim çiçeğimin yapraklarında da böyle şeyler oluyor temizliyoruz yine aynı şey. Nedir çözemedik. Oksijenli su püskürttük ama geçmedi Nedir bu bilen yardımcı olabilir mi? Ne çeşit bir böcektir ya da larvadır nedir anlamadık.

Eklenen Resimler

evsizpatiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 17:38   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2013

antoryumum canlılığını yitirdi ve yaprakları kurumaya başladı. acaba kurtarmak için ne yapabilirim ?

SUDEM beğendi.
turquoise.ht Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 02:41   #20
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Benimkinde de aynı sorun var

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 15:22   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torfu Mesajı Göster
Benimkinde de aynı sorun var
cevap gelmeyince tüm hasta yaprakları kestim, şimdi yeni yaprak vermeye başladı inşallah eskisi gibi olur yeniden

turquoise.ht Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 12:14   #22
Yeni Üye

Hatice K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evsizpatiler Mesajı Göster
Benim çiçeğimin yapraklarında da böyle şeyler oluyor temizliyoruz yine aynı şey. Nedir çözemedik. Oksijenli su püskürttük ama geçmedi Nedir bu bilen yardımcı olabilir mi? Ne çeşit bir böcektir ya da larvadır nedir anlamadık.
Sevgili evsizpatiler,
Bu çok geç bir cevap ancak yine de bilgimi paylaşmak istedim.
Bitkinizin üzerindeki canlı "San-Jose kabuklubiti"dir.
"İç karantinaya dahil bir zararlıdır. Zararlı ağaçların gövde, dal ve dalcıklarında, yaprak, sürgün, tomurcuk ve meyvelerin özsularını emmek suretiyle zarar yapmaktadır. Fakat gerçek zarar emgi esnasında salgıladığı toksik ( zehirli) maddelerden oluşur. Yaşlı ağaçlarda önce yaprak dökümü yapar, sonra bazı dallarını ve git gide ağacın bir bölümünü ve daha sonra ağaçları tamamen kurutur.
Kışı diyapoz halinde geçiren zararlı yılda 2-3 döl verir. Üreme güçleri fazla olduğundan ilaçlamaları düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bahçedeki varlığını anlamak için 1-2 yıllık sürgünler 20 cm uzunluğunda kesilmeli ve bir büyüteçle bakılmalıdır. Görünüşleri iç içe daireler şeklinde ve kirli sarı renktedir.
Mücadele için ben Supracide 40 EC kullanıyordum. Faydasını gördüm fakat artık bu ilacın satışı yok. Dursban 4 ile de sonuç aldım. İzolsupra da bu işi çözer diye düşünüyorum.

Hatice K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 21:47   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2013
bende de aynı sorun var bir türlü iyileştiremedim

croton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 23:38   #24
Yeni Üye

gestim's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2007
anthurium

lütfen yardımm
anthhurium çiçeğim önce çiçeklerini döktü şimdide yapraklarını döküyor daha önce bu çiçekten bakmamıştım eşim oğlumu doğum yaptığımda almıştı 2.5 ay oldu benim için çok önemli onu kurtarmak istiyorum ne yapmam lazım saksıdan çıkartıp baktım içi kök dolmuş acaba saksıyımı büyütsem

Eklenen Resimler

gestim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2020, 19:55   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Merhabalar,

Benim antorium um yaklaşık 2 yıldır evimde. Gayet iyi bir şekilde anlaşıyoruz. Ancak son 1 ay içinde çiçeklerinin kırmızı canlı rengi kalmadı. Hafif pembemsi daha soluk bir kırmızı rengine büründüler. Sebebi vitamin eksikliği mi? Neler yapmak lazım fikri olan varsa sevinirim.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2020, 20:36   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Name:  solgun antorium1.jpg
Views: 11145
Size:  20.7 KB

Name:  solgun antorium2.jpg
Views: 11141
Size:  23.2 KB

Yaklaşık 1,5 aydır kimse cevap yazmamış ama tekrar denemekten zarar gelmez.

Fotoğraftaki gibi bitkimin üst çiçeklerinin rengi kırmızı değil pembemsi. Alttan yeni çıkan ufaklar daha parlak kırmızıya yakın. Sıkıntısı nedir? Yorumu olan varsa sevinirim.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2020, 12:33   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2018
Antoryum çiçeğim yaprakları sararmaya başlamıştı toprağını değiştirdim ama sararma devam ediyor 3-4 yaprağı kaldı. Nasıl kurtarabilirim

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@alpha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2020, 17:33   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2020
bir hayli dikkatli olmak gerekiyor gübre ve güneş konusunda
lida
biber hapı

suheylamercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2020, 21:38   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2020
Antoryum Çiçeğim Ölüyor Mu?

Merhaba ben aranıza yeni katıldım. Muğla'da elektrik
dağıtım firmasında müşteri temsilcisiyim.

Antoryum çiçeği bana hediye olarak gelmişti. İlk kez
bir iç mekan bitkisi ile karşılaşıyorum.

Geldiginde bazı yapraklar üzerinde kahverengi lekeler
vardı onları kestim. Kırmızı çiçeklerden bir kaçında da
aynı lekeler oluştu ve sarardı onları da kestim.

Bi süre durumu iyiydi ama yavru çiçeğinde de leke çıkmış
ve sararmış

Acaba sıkıntısı ne olabilir?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Curcu86 : 12-11-2020 saat 22:16 Neden: Yeni başlayanların kendini tanıtması gerektiğinden.
Curcu86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2022, 09:27   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2018
Yapraklar kuruyor çiçeklerin rengi açılıyor

Merhaba, aslında eski mesajlarda benzer konuda birşeyler paylaşılmış ama çok zaman geçmiş, konuyu yeniden canlandırırsam yeni bilgiler elde edebileceğimizi düşündüm.
Bu çiçek hediye gelmişti ve saksısı dardı ve iki gövde halinde sıkışmıştı. Ben de marketlerde satılan standart çiçek toprağı ile bunları ayırıp iki saksıya diktim. Doğudan doğrudan güneş alacak şekilde pencereye koydum. Nisan ayıydı ve çiçekler birkaç ay sorunsuzdu. Temmuzda ise önce bir yaprağın kararıp yırtıldığını farkettim ama bir darbe almıştır diye önemsemedim. Ağustosta önce birer yaprak sonra ise nerdeyse tüm eski yaprakları ve çiçekleri güneşten yanmış gibi tamamen kurudu, fakat bu aralıkta çiçeğin yerinde hiç bir değişiklik yapılmamıştı. Kuruyan yaprakların yerine yeni çıkan yapraklar küçük ve deforme, çiçekler ise kırmızı değil daha çok sarı ve yeşil tonlarında oluyor.
Konya'dayız, yani yazlar sıcak ve kurak, ama bitki işyerinde iç mekanda ve düzenli sulandığı için çok etkileneceğini sanmıyorum. Nedir bu sorun? Ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

kurkcutahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
anthurium, problem, sararma

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024