agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen Deniz Öner
  • 3 Gönderen Quark

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2008, 18:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Toprakta beyaz böcekler, bitler

Drecenanın toprağında çok küçük beyaz böcekler var.Bir hayli fazla.Resim çektim ama çok küçük olduğu için seçilmiyor.Bende büyütmeyi bilmediğim için ekleyemedim.Acaba napmalıyım?Ayrıca aynı saksının dibine birkaç çiçek tohumu ekmiştim.Ne güzel tohumlar çıktı.Ama şimdi hepsi kurudu.Özellikle toprağın hemen üst kısmından da gövde inceldi ve kırıldı.Sonrada kurudu.Bu böcekler drecenanın kökünü de yer mi?

nuran berna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 15:50   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
aynı böcekmi bilmiyorum ama benim de çiçeklerin toprağını böcek basmıştı minik minik (hatta çok minikler ve çok sayıdalar) beyaz beyaz..
sanırım aynısı olabilir. Bunlar yaprakların saplarını yiyorlar galiba. Yeni diktiğim Bir menekşemin yaprağı elimde kalmak suretiyle ölmüştü. dibi kemirilmiş.

Hatta ben bu beyaz böcekleri kullandığım sıvı gübre yüzünden olduğunu düşünüyorum onu da ayrı bir başlık altında soracağım forumdaki arkadaşlara,

neyse konuya geri döneyim bir gün menekşenin altındaki tasa su koyarken bu böceklerin suyun yüzeyinde toplanmış olduğunu gördüm, böceklenmiş olan saksılardan birini banyoda su dolu bir leğenin içine koydum böcekler suyun yukarısında kaldi ve saksıdan dökülüp gittiler.
Tam bir çözüm mü bilmiyorum ama ben ne zaman bu tip böcekler görsem toprağı yıkıyorum ve böcekler gidiyor. Bir miktar toprakta gidiyor ama o üzerine eklenebilinir tabiiki.

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 16:58   #3
Ağaç Dostu

Sevgili limon ağacı önerin için teşekkür ederim.Öncelikle sıvı gübreyi bende kullanıyorum.Kullandığım çiçeklerden sadece drecenada çıktı bu böcekler.Diğer bitkiler temiz.Bunun için sıvı gübreden olduğunu zannetmiyorum.Toprak için havalandırmayı düşünmüştüm bende ama bitkiye bir zarar veririm diye kararsız kaldım.Toprağı yıkıyorum derken tam olarak nasıl yapıyorsun?

Eski 01-05-2008, 19:22   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
saksıyı çiçeğe zarar vermeden musluğun altına götürüp hafif eğerek (su dışarı akacak şekilde) suyu hafifçe açıyorum böylece su üstten akarken saksının üstündeki toprağın birazını ve o böcekleri de alıp götürüyor, sonra gerekirse biraz toprak ekliyorum. Şimdiye kadar çok iyi sonuç aldım ve kimyasal birşey kullanmamış oldum.
ama eğer dalları kırılır üzerindeki çiçekler sarsıntıdan dökülür vb. dersen bunu yapma en iyisini gene sen bilirsin. Selamlar.

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 20:45   #5
Ağaç Dostu

Menekşe çiçeğimin tabağında saksıdan akan topraklar vardı.Onda bile bir sürü küçük beyaz böcekler vardı.Tabağın içinde cirit atıyorlar.Bu konuda fikri olan varsa cevap yazabilir mi lütfen?
Bir de bu böcekler BİM marketten aldığım torftan sonra çıktı ortaya.Acaba topraktamı vardı diye düşündüm .Böyle bir şikayeti olan var mı?

Eklenen Resimler

Eski 28-01-2009, 14:07   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Benim dresenamda da aynı sorun var. bi sürü minik beyaz böcek. çiçeğimin yaprakları sararmaya başladı. bu böcekleri nasıl imha edicez. başka bi çiçeğimde vardı ve uzun süre su vermeyip toğrağını karıştırmıştım. o şekilde ölmüşlerdi.

selvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2009, 18:57   #7
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Buradan bahsettiğiniz beyaz böcekler hakkında bilgi bulabilirsiniz. 5 no.lu fotoğrafta beyaz sinek gibi gördüm ama net değil. Mücadele için de ev yapımı karışımları deneyebilirsiniz. Bütün bilgileri eski yazışmalarda bulabilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2009, 19:35   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2009
forumunuza yeni üye oldum.
Benimde ev içinde baktığım bitkilerimin bazılarında yapışkan sıvılar ve üzerine hareket eden canlılar var bu konuda ne yapabilirim.

miskoisko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 10:00   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2007
Toprakta Beyaz Bitler

Merhaba;
Adım İliana. İstanbul'dan katılıyorum foruma. Sizden bir yardım isteyeceğim.
Benim yaklaşık 5-6 tane orkidem, 5-6 tane menekşem ve başka çiçeklerim de var.
Hepsi bir odanın içinde duruyor evde.
Gayet sağlıklılar, ancak topraklarında beyaz bit gibi böcekler var.
Toprakla oynadığınızda hızılı hareket ediyorlar. Çok küçükler. Bitkilere bir zarar vermiyorlar diye düşünüyorum çünkü bitkiler sağlıklı. Topraklarını değiştirdim. Hemde kaç kez ama yine oldular.
Bunlardan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler, iyi günler.

pampadur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 15:35   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2011
aynı sorun bende de var

saksıya su döktüğümde yüzeye bir sürü minik beyaz böcek çıktı daha önce o böcekleri gördükten sonra çileklerim ölmüştü şimdi de bu bitkimin ölmesinden korkuyorum ne olduklarından emin değilim fakat beyaz sinek değiller.internette bir çok yazı buldum ama hiçbiri bana yardımcı olmadı,topraktan eve yayıldıklarına dair yorumlar gördüm umarım böyle olmaz sizce ne yapmalıyım?denediğiniz ve sonuç veren bir çözüm var mı?

gizem123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2011, 01:00   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
Kalanchoe bitkimde bit

MErhaba,

Kalanchoe bitkimde yapraklarda bit var. NE yaptıysam bir türlü yok edemedim onalrı. Balkondkiler de de oluşmuşlardı sonunda dayanamadım başını alamyınca tüm bitli olanları söktüm. Ama Kalanchoeme kıyamıyorum. Bu bitlerden nasıl kurtulacağımı bilemedim. Çok araştırdım ama hiç bir şey buamıyorum. Doğru kısma mı yazdım bilemiyorum ama bana yardımcı olursanı çok sevinirim.

cinconuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 19:44   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2011
bende küpe çiçeği var.toprağında beyaz minicik böcekler var.zıplıyorlarda.bunları nasıl yokedebilirim..

kaptan5886 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 10:30   #13
Ağaçsever

Yeşil2's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaptan5886 Mesajı Göster
bende küpe çiçeği var.toprağında beyaz minicik böcekler var.zıplıyorlarda.bunları nasıl yokedebilirim..

Aynı durum bende de var Ben de ne yapabileceğimi bilemiyorum...

Yeşil2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2011, 14:15   #14
Yeni Üye

Deniz Öner's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2011
Bahsettiğiniz böcekler Collembola takımına ait olup; İngilizce isimleri "Springtail", Türkçe isimleri ise "Kuyruklasıçrayanlar" dır.
Genellikle 1-2 mm olan saksılardaki topraklarda ve su birikintilerinin yüzeyinde görülebilen böceklerdir. Daha çok % 100 nemli topraklarda ve özellikle orman topraklarının içinde büyük sayılarda yaşarlar (metrekarede 100.000 birey).
Toprak biyolojisinde özellikle parçalanmalara katıldığı için indikatör olarak ve humus oluşumunu sağladığı ve toprağı bitkilerin yararlanacağı şekle soktuğu için büyük öneme sahiptirler.
Besinlerini çürümekte olan bitki ve hayvan artıkları ve ayrıca mantar, alg, bakteri, birhücreliler ve polenler oluşturur.
Oda sıcaklığında nem yoksa birkaç dakikada ölürler.
Kaynak : Prof. Dr. Ali Demirsoy (1992), Yaşamın Temel Kuralları (Entomoloji) Cilt 2- Kısım 2.

YeniBON, mtn ve Emine Şahin beğendi.
Deniz Öner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 00:59   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pampadur Mesajı Göster
Merhaba;
Adım İliana. İstanbul'dan katılıyorum foruma. Sizden bir yardım isteyeceğim.
Benim yaklaşık 5-6 tane orkidem, 5-6 tane menekşem ve başka çiçeklerim de var.
Hepsi bir odanın içinde duruyor evde.
Gayet sağlıklılar, ancak topraklarında beyaz bit gibi böcekler var.
Toprakla oynadığınızda hızılı hareket ediyorlar. Çok küçükler. Bitkilere bir zarar vermiyorlar diye düşünüyorum çünkü bitkiler sağlıklı. Topraklarını değiştirdim. Hemde kaç kez ama yine oldular.
Bunlardan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler, iyi günler.
Arkadaşların dediklerine katılıyorum toprak işciliğide çok önemli

hakanya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2013, 14:22   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaptan5886 Mesajı Göster
Orkidelerimden birinin saksısındaki ağaç kabuklarını sarmışlardı; sayıları inanılmaz bir boyuta ulaşmış , fark etmemişim. Harcı kurutmak orkide için mümkün değildi. Hal böyle olunca Orkideyi saksısından çıkarıp tüm ağaç kabukları, strafor ve kömürden oluşan toprak harcını suda 20 dakika kadar kaynattım. Orkideyi de yıkayıp tarçınlayıp aynı harca soğuyunca diktim. İlaç kullanmaktan daha zararsız bir yöntem gibi geldi; umarım işe yarar.

Gözlük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 22:23   #17
Yeni Üye

unutulmaz37's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
merhaba arkadaşlar

benim evimdeki nar ve menekşe ve hurma çekirdeği diktiğim saksının toprağında bahar kuyruğu, springtail, kuyruklasıçrayan adı herneyse o küçük beyaz böceklerden var saksılardaki toprağın üzerine hafifçe üflediğimde sanki yüzlerce böcek toprağın üzerinde kıpırdanıp toprağa bir girip bir çıkıyorlar
farkedeli çok uzun zaman olmadı nette nasıl mücadele edebileceğime dair biraz araştırma yaptım ama net bir sonuç bulamadım

bu böcekler hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa aşağıdaki konularda yardımcı olup bilgi paylaşımında bulunursa sevinirim...

springtail den tamamen kurtulmak mümkünmü
ne tür bir ilaç ya da karışım kullanmak gerekiyor
bu böcekler eve yayılırmı
insanlara zararı varmı
ilaçlamadan sonra tekrar yayılırmı

unutulmaz37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 16:41   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Galeri: 2
Beyaz bitler

Arkadaşlar toprağında bugün beyaz bitler gördüm. Nasıl kurtulabilirim? Buda bitlerin resmine ait link http://www.hizliresimyukle.com/image/umn

xTHRee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 07:15   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Galeri: 2
Yokmu bi çaresi :/

xTHRee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2018, 10:56   #20
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
bazı saksılarda toprak yüzeyinde ve saksı tabağının altındaki biriken suda gördüğüm bu beyaz hızlı böceklerin zararsız olduğunu okumak ne güzel birşey

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2018, 03:07   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2018
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/S%C4...ar?wprov=sfla1

Genellikle 1–2 mm olan, saksı topraklarında ve bazı birikinti suların yüzeyinde dahi görülebilen böceklerdir. kutupların içlerine kadar yayılmışlardır (Buzul piresi, İsotoma saltans). Kozmopolit türleri de vardır. Termit yuvalarında da bulunabilir. Fakat en çok yüzde yüz nemli topraklarda kalabalık sürü halinde bulunurlar.

Morfoloji

Malpighi tüpleri yoktur ve onun görevini yağ cisimcikleri üstlenir.

Beslenmeleri

Besinlerini çürümekte olan bitki ve hayvan artıkları ve keza mantar, alg, bakteri, bir hücreliler, ve polenler oluşturur. Yamyamlık vardır. Suda yaşayanları vücutlarının yüzeyindeki mikroorganizmaları yerler. Laboratuvarda hamur mayası ve haşlanmış patatesle beslenebilirler. Oda sıcaklığında nem yoksa birkaç dakikada kuruyabilirler.

İnsanla karşılaşmaları

Evinizde saksıdan alacağınız bir avuç nemli toprağı su dolu kaba koyarsanız, yüzeyde toplanan ve sıçrayan ufak böcekler bu takımın üyeleridir. Saksıdaki bitkinin gelişimine verdiği destek çok önemlidir. İnsan için zararları yoktur. Aksine, faydası çoktur. Akvaryumda, yavru balıklar için canlı yem olarak da kullanılabilir.

Ekolojik önemi

Toprak biyolojisinde özellikle parçalanmalara katıldığı için indikatör olarak ve humus oluşumunu sağladığı ve toprağı bitkilerin yararlanacağı şekle soktuğu için ekolojik açıdan büyük öneme sahiptir.

Kaynakça
Prof. Dr. Ali Demirsoy (1992), Yaşamın Temel Kuralları (Entomoloji)

Springtails zararlı değil aksine bitkinize faydalı olan böceklerdir. Eğer bitkinizin, onları fark ettikten sonra öldüğünü düşünüyorsanız muhtemelen bunun sebebi, Springtails le mücadele ederken uyguladığınız zararlı bir yöntem ya da fark etmediğiniz başka bir sorun, istilacı olabilir.

Quark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2018, 22:06   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2017
Herkese merhaba,

Bu aralar başım bitler ve böcekler ile dertte. Geçenlerde bir iki bitkimin toprağında beyaza yakın renkte, minicik ama kıpır kıpır bir sürü böcek görmüştüm ve çok sulamaya bağlı olarak çok da önemsememiştim. Ama bugün o böcekleri bitkinin üzerinde durduğu sehpaya ve saksının dışına çıkmış gezinirken görünce panikledim. Bitki bakımından bağımsız olarak başka forumlarda araştırırken bu akarların eve yayılabildiğini ve kurtulmanın çok zor olduğunu okudum sıkça. Paniğim büyük bir korkuya dönüştü. Bu böceklerle nasıl mücadele etmeliyim? Yardımınıza ihtiyacım var.

melisa çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2020, 20:29   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melisa çiçeği Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Bu aralar başım bitler ve böcekler ile dertte. Geçenlerde bir iki bitkimin toprağında beyaza yakın renkte, minicik ama kıpır kıpır bir sürü böcek görmüştüm ve çok sulamaya bağlı olarak çok da önemsememiştim. Ama bugün o böcekleri bitkinin üzerinde durduğu sehpaya ve saksının dışına çıkmış gezinirken görünce panikledim. Bitki bakımından bağımsız olarak başka forumlarda araştırırken bu akarların eve yayılabildiğini ve kurtulmanın çok zor olduğunu okudum sıkça. Paniğim büyük bir korkuya dönüştü. Bu böceklerle nasıl mücadele etmeliyim? Yardımınıza ihtiyacım var.
Bir çözüm bulabildiyseniz paylaşabilir misiniz?

ozzzgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2021, 18:26   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2021
Çiçeğimin birisini aspirinle kurtardım

Ev yapımı böcek ilacı: Büyüklerimizin uyguladığı en etkili böcek ilacı aspirinli su karışımıdır. 2-3 adet aspirini suda eritip böceklenen çiçeğin toprağına dökmek, kısa sürede bit ve böcekleri ortadan kaldıracaktır. Bunu gül biti için doğal ilaç olarak da kullanabilirsiniz.
Böcekleri sarımsakla savuşturun: Çiçeklerin dibine dikeceğiniz bir iki diş sarımsak böcekleri kaçırmaya yetecektir.
İzmaritle böceklere son: Çiçeğin toprağına atılan sigara izmariti ve kül de böcekleri caydıran bir diğer yöntemdir.
Çiçek toprağını kurutun: Böcekler sulu topraktan hoşlanır. Böceklenen çiçeklerin toprağının aşırı sulu olmadığından emin olun.
Domates yaprağı mucizesi: 1-2 fincan ince kıyılmış domates yaprağını 2 fincan su içinde 1 gece bekletin. Ertesi gün bu suyu süzüp 2 fincan su ile karıştırın. Bu karışımı bitkinin her yerine uygulayın

Malik 83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2021, 03:34   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2021
Dracena marginata’mda küçük beyaz böcekler vardı

İlk aldığım saksıda 2 dracena birlikte başlarda iyiyken büyük olan gittikçe solmaya başladı. Diğer forumlarda önerildiği gibi emin torf 2/3 pomza taşı 1/3 olacak şekilde karışım hazırlayıp ayırdım çok hava akımı olmayan sadece ikindi vakti biraz güneş alan bir yerde haftada sadece 1 kez hep aynı ölçü kabını kullanarak suladım toprağı değiştirdikten yaklaşık 3-4 hafta sonra da bitki besinini tarif edildiği şekilde verdim. Yaprakları hiç bir yere değmiyordu. Toprağı değiştirirken kökleri gayet sağlıklıydı. Değiştirdikten 2 ay sonra çok daha hızlı soldu tüm yaprakları döküldü uç kısımlardaki odunsu gövde yumuşadı. Belki kurtarılır diye çoğaltma için 10-15 cmlik parçalar kesip suya koydum kestiğim yerleri mumla hava almasın diye kapattım. Sudakiler kök vermedi. Saksıdakileri de sulamadım ve gövdenin iç kısmı gittikçe daha çok yumuşadı kabuk kaldı sadece. Köklerden kurtarırım deyip toprağından çıkardım ve gördüm ki minicik beyaz böcekler geziyor toprakta ve köklerin de içi tamamen bomboştu köklerde de sadece kabuk kısmı kalmış 1 tane bile kökün içi dolu değildi. Tamamını atmak zorunda kaldım. Solmaya başladıklarında aynı toprağa aynı zamanda ektiğim yuccalarımdan uzak bir yere koydum. Yuccalarım şu an iyiler. Dracena marginatalarıma ne oldu anlayamadım. Kusura bakmayın bu kadar uzun anlatma nedenim o beyaz böceklerin faydalı olduğunun söylenmesi eğer onlar değilse ben nerede yanlış yapmışım?

Ali.veli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2021, 12:07   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Springtail (Kuyruklu sıçrar) ile ilgili olarak yararlı olduğu söylenmiş. Ekolojik olarak doğru olabilir. Ancak, çimlenmekte olan tohumlara zarar verdiğine şahit oldum. Kaldı ki bu tür ile ilgili olarak kendi türünü bile yediği söylenmekte...
Kimyasal bir tedbir olarak bayer solfac sc (50 gr toz) ilaç önerilmiş.
Şayet, kısmen doğal bir çözüm denemek isterseniz, bir miktar krem arap sabununu (bir yemek kaşığı/200 ml) sulandırıp bu böcekleri içeren toprağa dökmeyi deneyebilirsiniz.
İkinci bir yöntem olarak, bitki toprağına az bir miktar karbonat serpmeyi deneyebilirsiniz.
Kesin çözüm bilen varsa buradan paylaşabilir.

umut_003 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2022, 16:41   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2022
Terraryum içinde bir sürü böcek

Teraryumumda yeni oluşan toprakta bir sürü çok küçük ince böcekler var. bitkilerime zarar vermeden nasıl kurtulabilirim onlardan. fotoğraf ekledim ne kadar belli olur bilmiyorum.

Eklenen Resimler

busto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2023, 13:20   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2023
Benim tüm çiçeklerimin toprağında bu canlıdan mevcut, mum çiçeğim bu canlı yüzünden mi bilmiyorum ama artık gelişim göstermiyor, mum çiçeğinin kökünü yediğini düşünüyorum kaç kez çelikle çoğalttım toprağını değiştirdim ama nafile, bu canlı bit gibi zıplıyor daha önce toprağı hamam böceği, karasinek, sivrisineklere karşı ilaçlı suyla suladım fayda etmedi nasıl kurtulurum bu canlıdan
https://photos.app.goo.gl/LWWMpMGC36egFDTV8

ysfmercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024