agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen ilkerk88
  • 1 Gönderen ilkerk88
  • 2 Gönderen ilkerk88
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2016, 21:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Trips istilası

Balkonumda bulunan bir kaç çeşit bitkim var. Yeni fark ettim ve araştırdım "trips" isimli böcekler yaprakları yemiş.
-İki bitkiyi yememişler birincisi mandalina fidesi ikincisi palmiye fidesi.
-Bulaştıkları bitkiler
Nane
fesleğen
Ağaç minesi
Hanımeli fidesi
Akşam sefası fidesi

Acı biber bulaşık deterjanı ile bir formül vardı onu uyguladım bugün yarın sonuçlara bakacağım.
Bu "trips" böceğinden kurtulmak mümkün müdür? Yoksa tüm bitkileri çıkarıp atmam mı gerekiyor? Toprağı da mı atmam gerekiyor?
Onca emeğim boşa gitti

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2016, 13:28   #2
Yeni Üye

Naneleri ve fesleğenleri söktüm attım. En çok naneyi yemişler. Naneden ve fesleğenden kalan yapraklar gümüşe benzer bir yapıdaydı. Akşam sefası ve hanımeli fidesinin etkilenen yapraklarını kopardım. Ağaç minesinin yapraklarını ve alt dallarını baya bir budadım ve sağlam yapraklarını ayırdım. Bu yaprakları kaynatıp suyunu soğuttum içine toz kırmızı biber, karabiber, çok az bulaşık deterjanı koydum karıştırdım. Bu karışımı süzme çay poşetinden süzdükten sonra spreyin içine döktüm. kalan bitkilerin yapraklarının altlarına bu spreyden sıktım. Bugün baktığımda hareketli bir iki tane dışında göremedim sanırım karışım işe yaradı bugün tekrar uyguladım. Sonuç alamazsam kimyasal ilaç kullanmayı düşünüyorum. Gelişmeler aktarılacak.

Jakin beğendi.
Eski 08-10-2016, 11:59   #3
Yeni Üye

Bugünkü gözlemlerimde herhangi bir böceğe rastlamadım. Bitkiyi kaybetmemek adına mümkün olduğunca dallarını ve yapraklarını budayıp (ağaç minesi) kendi karışımımı uyguladım. Bu böceklere rastlayanlara üstteki karışımı uygulamalarını tavsiye ederim.

Eski 08-10-2016, 12:56   #4
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerk88 Mesajı Göster
Akşam sefası ve hanımeli fidesinin etkilenen yapraklarını kopardım. Ağaç minesinin yapraklarını ve alt dallarını baya bir budadım ve sağlam yapraklarını ayırdım. Bu yaprakları kaynatıp suyunu soğuttum içine toz kırmızı biber, karabiber, çok az bulaşık deterjanı koydum karıştırdım. Bu karışımı süzme çay poşetinden süzdükten sonra spreyin içine döktüm. kalan bitkilerin yapraklarının altlarına bu spreyden sıktım. Bugün baktığımda hareketli bir iki tane dışında göremedim sanırım karışım işe yaradı bugün tekrar uyguladım. Sonuç alamazsam kimyasal ilaç kullanmayı düşünüyorum. Gelişmeler aktarılacak.
"Bu yaprakları" derken etkilenen yapraklar mı, sağlam yapraklar mı kastettiğiniz?

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2016, 14:15   #5
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Sarımsaklı olan formülü deneyebilirsiniz. Serada ilaçlama yaparken damlamadan veriyorum ben, onun kokusuna yukarıya çıkıyorlar.

ilkerk88 beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2016, 16:07   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
"Bu yaprakları" derken etkilenen yapraklar mı, sağlam yapraklar mı kastettiğiniz?
Sağlam yaprakları tabiiki.

Ben bu konuda madde 4'de gördüm çalı mine yaprağının işe yaradığını
Ev yapımı ilaçlar

1 damla bulaşık deterjanı ve toz kırmızı biberi de yine bi yerden okudum ama unuttum onları kendim ekledim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024