agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 1 Gönderen Burcu A.
  • 1 Gönderen eneskrky
  • 1 Gönderen Mücevher Çalısı
  • 1 Gönderen Burcu A.
  • 2 Gönderen Burcu A.
  • 1 Gönderen flaneuse
  • 6 Gönderen Burcu A.

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2015, 20:14   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2015
Thumbs down Kurbağa Yumurtası ve Yavrusu Saksı Bitkisi Zararlısı Olabilir mi?

Merhabalar,

Dün bir marketten benjamin türü saksı bitkisi aldım. Küçük bir saksıdaydı, bugün saksısını büyütmek ve toprak eklemek için bitkiyi küçük saksısından ayırdım. Büyük saksıya alırken toprağından küçük bir canlı zıpladı. Önce örümcek ya da çekirgedir herhalde dedim. Daha sonra dikkatli bakınca yeşil mercimek tanesi büyüklüğünde ya da az daha büyükce bir kurbağa yavrusu olduğunu farkettim.

Gövdesinden tuttuğum bitkinin kökünü az sallayınca birkaç yavru daha dökülüp düştü, birkaç tane de yumurta olduğunu tahmin ettiğim taneler vardı. Bitkiyi fazla sarsmadan, toprağını fazla eşelemeden diğer saksıya aktarıp toprak takviyesi yaptım.

Sizlerden yardım ve fikir istediğim nokta şu: Elbetteki saksının içinde hala yumurta ve yavru kurbağa kalmıştır. Bitkiye zarar verebilirler mi? Orada büyüyüp gelişme, daha sonra da saksının dışına çıkma olasılıkları var mı? Sonuçta ev için aldığım bir bitki bu. Ben ölüp toprağa karışıp organik gübre olmalarını umuyorum ama bir yandan da tedirginim. Baya baya zıplıyorlardı ve yumurtadan çıkmayı başarmışlardı sonuçta, nem de en çok sevdikleri şey, dolayısıyla gelişememeleri için bir neden var mı?

Bilgi ve tecrübesi olanların desteğine ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Jakin beğendi.
Burcu A. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2015, 21:10   #2
Yeni Üye

Her halde hiç kimse daha önce böyle bir durumla karşılaşmadı. Ya da karşılaşanlar bu konu başlığı ve de sorumla karşılaşmadı Sağlık olsun bakalım.

Eski 09-11-2015, 21:40   #3
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
sayın BurcuA :
kurbağalar sulu bölgelerde yumurta bırakırlar ve çift yaşamlıdırlar önce suda karabaş olur farklılaşır sonra kurbağa olurlar yani toprağa yumurtlayan bir cins hiç görmedim sanırsam başka bir şeydir o saygılarımla..

Ozlem A beğendi.
eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2015, 22:46   #4
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Sayın Burcu A, forumumuza hoşgeldiniz.

Çok ilginç bir deneyiminiz olmuş, fotoğraf çekebilseymişsiniz keşke. Gerçekten de hiç saksıda kurbağa duymadım ama bitkiniz ithal ise minik boylu kurbağaları ile gelmiş olabilir. Bu amfibi minikler de bir şekilde ıslak kalkabilmişlerse solunumlarını sağlayıp yaşayabilmiş olabilirler.

Ancak yavru olmamaları lazım. Kurbağa yavrusu iri başlı bir balık görünümünde olmalı, yetişkin kurbağa haline gelene dek epey aşamalı bir başkalaşım geçirmeleri gerek.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2015, 16:11   #5
Yeni Üye

Öncelikle çok teşekkür ederim eneskrky ve Ozlem A. Gerçekten ilginç bir deneyim oldu ama o minik canlıların kurbağa olduğuna eminim Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum çünkü, daha önce pek bir haşır neşir oldum kurbağalarla ama bu boyutta hiç görmemiştim. Türe özgü bir durum mu ya da koşulları dolayısıyla mı böyle gelişmişler bilemiyorum inanın. Keşke fotoğraflasaymışım. Bu arada bitki ithal değil, etiketinde yanko ltd sti. Mersin yazıyordu.

Benim asıl kaygım orada gelişip bitki köküyle beslenmeye çalışırlar mı düşüncesiydi. Ümit ediyorum benjamini kurutmazlar.

Eski 10-11-2015, 16:58   #6
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burcu A. Mesajı Göster
...

Benim asıl kaygım orada gelişip bitki köküyle beslenmeye çalışırlar mı düşüncesiydi. Ümit ediyorum benjamini kurutmazlar.
Merhaba Sn Burcu A. Sakın alınmayın ama bence deneyiminiz onlar eğer kurbağa ise Benjaminden daha değerli. Benjaminin biri gelir biri gider ama öyle minik kurbağa bir daha göremezsiniz (eğer kurbağa ise, bana göre).

Ne olursa olsun ben olsam toprağını da değiştirirdim. Benjamini kurutmazlar da ha oldu köküyle beslenirlerse (sanmıyorum, hiç duymadım) büyürler, zıplayan her neyse o evde zıplamasın

flaneuse beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2015, 17:33   #7
Yeni Üye

Merhaba Mücevher Çalısı, estağfurullah alınmak için bir sebep yok, haklısınız. Bütün canlılar çok kıymetli, ben benjamine odaklanınca o küçük garipleri ihmal ertim her ikisi de candır Yarın gündüz gözüyle bir daha saksısını değiştireyim, bakayım hala ordalar mı. Ama şayet ordalarsa ayıklayıp sulak bir ortama mı götüreyim, örseleyip onlara zarar vermeyeyim bu sefer de

Eski 10-11-2015, 20:35   #8
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burcu A. Mesajı Göster
... Ama şayet ordalarsa ayıklayıp sulak bir ortama mı götüreyim, örseleyip onlara zarar vermeyeyim bu sefer de
Bu aşamaya kadar dediğiniz gibi olursa sulak alana bırakıp bırakmamak sizin inisiyatifinize kalmış bir şey...

Ben görmediğim için söylemek kolay olacak ancak onlar kurbağa değildir, kurbağaya benzer böcektir en fazla. Çünkü yumurtadan çıkan iribaşların (kurbağa yavrusu) solungaç solunumunu toprakta yapması çok zor, beslenmesi ayrı bir soru işareti. İribaşlar oldu da bunu başardı kurbağa oldu, orada hala yumurta bulunması apayrı bir soru işareti...

Ben olsam toprağı kontrol eder, içime sinmiyorsa değiştirir, çıkan toprağı da uygun bir ortama (bahçe, park hiç olmadı çöp konteynırına) atardım...

Saygılarımla...

Eski 11-11-2015, 14:06   #9
Yeni Üye

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün tekrar içinde mercimek tanesi büyüklüğünde kurbağalar olduğunu iddia ettiğim benjaminin toprağını değiştirdim.

Hem üzüldüm hem şaşırdım. Şaşırma sebebim, canlılar kesinlikle ve kesinlikle kurbağaydı ve çok özel bir kurbağa türüydü, mercimek tanesinden bile daha küçüktü. Dünyanın en küçük kurbağası olmaya aday bir kurbağa türü evime misafir olmuş gözüküyordu. Yani yanılma ihtimalim yoktu zaten ama yine de her türlü fikre açık olduğum için kurbağa olmayabileceği ihtimalini de değerlendirmiştim.

Üzülme sebebim ise saksı toprağını ikinci kez değiştirdiğimde sadece 1 tane kurbağayla karşılaştım. Ben başta benjaminin derdine düşüp büyük resmi kaçırmışım aslında. Muhtemelen ya ben toprağı değiştirirken zarar vermiştim, ya da bitkinin ve saksının yaşam ortamı değişince onlar uyum sağlayamadılar ve yaşamlarını yitirdiler. Evet başlangıçta gübre olup toprağa karışmalarını ümit etmiştim belki ama bugün bulduğum tek kurbağa o kadar küçük, o kadar savunmasız ve sevimliydi ki, ve o kadar değerliydi ki, gerçekten arkadaşlarının yok olmuş olması ve onu da aynı sonun bekliyor oluşu çok üzdü beni. İmkanı yok o koşullarda barınamaz, nereye bırakırsam bırakayım hayatta kalamaz, ben de ona özel bakım yapacak donanımda değilim zaten.

Vel hasıl kelam, üzüldüm işte. Bir benjaminle başlayan ilginç bir hikayeyi paylaşmış oldum sizle. Fotoğraf da çektim bir iki tane. Sonra kızdım kendime, senin bilmem kaç katın büyüklüğünde bir canlı olsa, sonra seni bulsa, ilginç gelse, sonra bir yere alıp fotoğrafını çekse... Hoşlanmadım nedense, ama yine de uygun bir zamanda o fotoğrafları paylaşmak istiyorum. Güzel ve özel bir canlı çünkü, görmenizi isterim.

Saygılar...

Eski 11-11-2015, 14:29   #10
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Forumda bir Zoolog olsa (belki vardır ama sesi çıkmadı) daha sağlıklı cevaplar alırdınız Sn Burcu A. Keşke imkanımız olsa yaşatabilsek bütün canlıları, hele ki yavruyken yaşam sansı olmalı diye düşünüyoruz. Siz anlatınca ben de üzüldüm şimdi...
Ama yine de temkinli olun, bilmediğiniz bir canlı o, insana zararı da dokunabilir...
Sevgiler, Saygılar...

Eski 11-11-2015, 16:17   #11
Ağaç Dostu

flaneuse's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Düşünebildiğim tek açıklama: Anne kurbağa sulak bir alana -muhtemelen çamurumsu bir birikinti içine- yumurtalarını bırakmıştır ve bitki toprağı karışımının bir kısmı da buradan geliyordur.

Çok küçüklerse toprağı daha fazla eşelemek, varsa kalanlara, zarar verebilir. Bitkiyi gövdeden tutup fazla tazyikli olmayan suyun altında yavaş yavaş yıkamak suretiyle toprağından ayırabilir, akan toprakla birlikte yumurtaları/iribaşları/ kurbağaları bir leğene toplayabilirsiniz belki. Sonrasında en iyi çözüm yaşayanları uygun bir doğa parçasına bırakmak gibi görünüyor. Yine de ben olsam doğaya bırakmadan önce bir akvaryum, içine hindistan cevizi torfu vb bir malzemeyle zemin ve durgun su birikintisi hazırlar, biraz kendilerine gelmelerini sağlamaya çalışırdım.

flaneuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 22:56   #12
Yeni Üye

Merhabalar,

Gün içinde çok yoğun olduğum için anca yükleyebiliyorum minik kurbağanın fotoğraflarını. Tabi fotoğrafların boyutları çok büyüktü, küçültünce detaylar kaybolsa da fikir veriyor yine de. 50 kuruşun yanına koyup çekmiştim büyüklüğe ilişkin bir algı sunsun diye.

Name:  minik kurbaga1.jpg
Views: 1630
Size:  45.0 KB

Bu arada bugün parçaları birleştirip bu kurbağaların olası en sağlıklı hikayesini oluşturdum. Bitkiler fabrika ya da sera adına ne derseniz, orada saksılanıyorlar ve nemli ortamda bekletiliyorlar. Kurbağalar toprakta değil, bilakis saksıdaydılar demekki. Yani sulu bir zeminde bulundukları için, kurbağa yavruları ya da yumurtaları saksının deliklerinden girmiş olmalı. Çünkü saksının içinde benim ilk etapta yumurta sandığım şeyler kuvvetle muhtemel yavaş salınımlı gübre taneleriydi.

Name:  minikkurbaga2.jpg
Views: 3350
Size:  68.9 KB

Bugün fakültedeki fen profesörü bir hocamla görüştüm. Türkiye için yeni bir tür olabilir, tüm organları tamam, zıplıyor, suya bağımlı değil ve çok küçük dedi ve kurbağalarla ilgilenen başka bir arkadaşına transfer etti konuyu. Türkiye'deki bir türün de 2-3mm lik olanları olabiliyormuş. Onlardan biri olma ihtimali de var tabi.

Name:  minikkurbaga3.jpg
Views: 1863
Size:  37.3 KB

Öyle veya böyle, benim gördüğüm en küçük kurbağaydılar. flaneuse size çok teşekkür ediyorum öneriniz için. Daha iri bir kurbağa evime misafir olursa deneyeceğim önerinizi ama bu garibin yaşam şansı çok düşük malesef. Durum böyle, ilgilenenlere teşekkür ederim. Sağlıcakla...

Eski 12-11-2015, 05:58   #13
Ağaç Dostu

flaneuse's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Hâlâ hayattaysa ve boyutuna bakılmadan bir şans verilirse, yaşam istenciyle herkesi şaşırtabilir. Yetişkinlikte daha büyük boyuta ulaşan kurbağa türlerine göre daha korunmaya muhtaç- özellikle de doğal yaşam ortamında olmadığı için.

flaneuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 20:30   #14
Yeni Üye

Sevgili flaneuse, malesef aynı gün içinde canlılık belirtisini kaybetmişti kurbağa. Madagaskar hikayesi gibi, insanın doğaya müdahalesinin sonucu transfer olduğu yerde koşulları fazlasıyla değişmişti. Dediğiniz gibi uygun koşulları sunabilsem belki beni şaşırtacaktı ama koloniden ayrılmış tek bir kurbağa olmak da onun için ne anlam ifade edecekti bilemiyorum. Burdan çıkardığım sonuç: insanlar olarak diğer canlıların yaşam alanlarına fazla müdahale ediyoruz...

Etiketler
bitki zararlısı, kurbağa yumurtası, saksıda kurbağa

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024