agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2006, 23:09   #1
n/a

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Galeri: 133
Dua Çiçeğimde Sorun...

Merhaba...

Dua çiçeğimle ( Marantha ) ilgili bir sorunum var.

Vakti zamanında, yeşil mi yeşil bir renkteydi. Lakin, yaklaşık 2 ay önce, yaklaşık 1416 km yolculuk yapmak durumunda kaldı. Yolculuğu 2 gün sürdü. Bu yolculuk sırasında, ( sanırım ) epey sarsıldı ve sıcağa maruz kaldı.

Önce bir yaprağı sarardı, kurudu. Kuruyan yaprağı kestim. Sonra diğer yapraklarda yarıklar oluşmaya başladı ve yeni çıkmaya başlayan bir yaprak kurudu. Bu süre zarfında suyunu eksik etmedim. Her gün yapraklarına su sıktım. Yanılmıyorsam, iki kerede akvaryumdam aldığım su ile suladım.

15 gün önce, saksısını değiştirmeye karar verdim. Ve, çiçeğimi aşağıda görünen saksıya aldım. Saksının içine de sadece torf ( hazır toprak ) koydum.

Bu saksının yüksekliği: 28.5 cm. Çapı: 32 cm.

Saksının yanına kibrit kutusunu ve su şişesini bilerek koydum. Saksının ebatları az çok belli olsun istedim. Fotoğraf konusundaki cahilliğimi mazur görün.

Aradan bir hafta geçti, çiçeğim boynunu iyice büktü. Sonra, tekrar eski saksısına diktim.

Çiçek direk güneş ışığı almıyor. Hatta, hiç güneşi görmüyor. Pencereleri kuzey yönüne bakan ve perdeleri pek ( doğrusu hiç ) açılmayan odamda duruyor. Oda çok karanlık da değil, sadece biraz loş oluyor. Dua çiçeğim, güneşe bir dakika dahi tahammül edemiyor. Yeri değiştirilmiyor, cereyanda kalmıyor.

Şuan ki durum:

Fotoğraf konusunda bilgim çok zayıf olduğu için, yapraklar morumsu renkte çıkmış. Normalde beyazımsı renkteler. Gün ışığından yararlanmak için, fotoğrafları balkonda çektim; lakin, sonuç malum...

Başka bir açıdan:

Çiçeğimin şuanda ekili olduğu saksı. Saksının yüksekliği: 18 cm. Çapı: 18 cm. Saksının içinde çokça torf ve çok az miktarda kahverengi toprak var.

Benim için çok değerli ve önemli olan bu çiçeğimin, tekrar mesut ve bahtiyar günlerine dönmesi için, ne yapabilirim?

Buradaki çiçekçilerde ( sayıları, altı parmaklı bir elin, parmaklarını geçmeyecek kadar ) aradığım her şeyi bulamıyorum. Bundan dolayı, ‘’ Kendin yap ‘’ tavsiyeler çok daha işime yarayacak gibi.

Dua çiçeğim ölmesin!

Şimdiden gani gani teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Düzenleyen Karga : 03-09-2006 saat 23:40
Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 09:34   #2
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
şu morumsu görünen yaprakların fotoğrafını daha güzel çekebilir misin. Belki besin noksanlığı olabilir.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 12:29   #3
n/a

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
şu morumsu görünen yaprakların fotoğrafını daha güzel çekebilir misin. Belki besin noksanlığı olabilir.
En kısa sürede yeni fotoğraflar ekleyeceğim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Eski 04-09-2006, 14:41   #4
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Bende de "Maranta leuconeura erythroneuro" mevcut.

Alıntı: http://www.plantoftheweek.org/week205.shtml

Bir ay öncesine kadar kötüleşen vaziyetini düzeltmek adına ve agaclar.net'i sığ da olsa gezmiş olmanın verdiği cahil cesaretiyle saksı yeniledim. Torfa bağdaş kurdurdum. Yapraklı bitkiler için karıştırılmış NPK ile tarife uygun suluyorum. % 75 keyiflenmiş gibi görünüyor. Bu arada sabah akşam yapraklarını pulverizatörle nemlendirmeye başladığımı da itiraf etmeliyim.

Eğer yetkin ve etkin bir meraklının gözü değerse sormak isterim:
Toprak değiştirip saksı yenilerken kökleri arasında 5-6 yumru gördüm. Yumrulara hiç dokunmadan aynı bütünlükte toprağa oturttum. Bu yumrulardan canlar sağlamak için yapılabilecek birşey var mıdır?

Saygılar,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 13:29   #5
n/a

Gecikme için özür dilerim.

Yeni fotoğraflar:

Saygılarımla...

Eski 08-09-2006, 21:50   #6
n/a

Sesimize kulak veren kimse yok.

Sesimiz, forumun duvarlarına çarpıp, geri geliyor.

Kimse, yüzünü bizden yana dönmüyor.

Gidelim, Oğuz Ağabey.

Bu gereksiz ve imasız latifeden sonra:

Dün, Dua çiçeğimi daha geniş bir saksıya aldım. İçerisine yine tort doldurdum. Şimdilik değişen bir şey yok.

Saygılarımla...

Eski 08-09-2006, 21:56   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Konuyu anlayanlar bu aralar hep arazide olunca bazı konuların cevaplanması kaçınılmaz olarak zaman alabiliyor..

kullandığın suyla ilgili bir sorun olabilir mi?
Ben çeşme suyu kullandığım için kireçlenmeden kaynaklanan buna benzer demir eksikliği sorunu yaşadım bazı çiçeklerimde..
sırf torf yerine karışım kullanması daha uygun olabilir mi acaba..torf toprak dere kumu gibi..
Mine hanım geldiğinde ona soralım

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2006, 21:57   #8

memet's Avatar

büyük olan yaprağı kesip, küçük olanın beslenmesini kolaylaştırmak yararlı olabilir.

Eski 08-09-2006, 22:24   #9
n/a

Sayın memet,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Şebeke suyu oldukça kireçli. Çiçek / çiçeklere, akvaryum için ( ortalama bir hafta ) dinlendirmiş olduğum sudan kullanıyorum.

Pek tabii olarak, suyu dinlendirsem de, sudaki kireçten kurtulamıyorum. Evdeki diğer çiçeklerde şebeke suyu ile sulamasına rağmen, herhangi bir sorun görünmüyor.

Demir eksikliği olabileceği benim de aklımın ucundan geçti. En azından akvaryum bitkilerinden çağrışım yaptı. Demir eksikliği sorununu ( ki demir eksikliği varsa ) acaba nasıl önleyebilirim?

Ayrıca, karışımı nasıl yapabilirim? Forumda toprak yapımı var. Acaba o formüle uygun olarak bir karışım hazırlasam / hazırlamaya çalışsam nasıl olur?

Büyük olan iki yapraktan, durumu ( görünüş itibari ile ) daha kötü olanını kestim.

Saygılarımla...

Eski 08-09-2006, 22:31   #10
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Bitki sanki rüzgarda kalmış, **** ıslak yaprak ile güneşte kalmış gibi görünüyor. Tabi siz böyle olmadığını yazmışsınız, o zaman son iki olasılık kalıyor geriye, 1) Azot eksikliği, 2) Kök hastalıkları.

Bazı bitki hastalıkları fotoğrafa bakınca hemen anlaşılıyor ama bu konuda bişey söylemek çok zor. iki olasılıktan biri ise ne yapmak lazım?

Azot noksanlığına karşı %46 Üre gübre kullanılabilir. Bir yerlerden bulmaya çalışın. **** içinde yüksek oranda azot bulunan herhangi bir toprak **** yaprak gübresi de kullanabilirsiniz.

Ama Kök hastalıkları ise bitkiniz için yapacak birşey yok, allah rahmet eylesin. Bir aspirini biraz suda eritip verebilirsiniz. Salisilik asit bitkilerdeki kazandırılmış dayanıklılığı teşvik eder. Bundan başka yapacak birşey yok...

Eski 08-09-2006, 22:53   #11

memet's Avatar

Forumdaki toprak karışımlarını deneyin *******..
fmt79'un dediği gibi aspirinde faydalı oluyor.
Mine pakkaner'e soralım bölümündeki gibi oksijenli su tarifine bakın.
Köklere dikkat ettiniz mi toprak değiştirirken.fmt79'un uyardığı kök hastalığına ilişkin bir şey dikkatinizi çekti mi?

Eski 08-09-2006, 22:57   #12
n/a

Sayın fmt79,

Alıntı:
( ... ) **** ıslak yaprak ile güneşte kalmış gibi görünüyor. ( ... )
Yaklaşık bir - bir buçuk ay önce, çiçeğin yapraklarına ( her zaman yaptığım gibi ) pulverizatör yardımı ile su püskürtüp, 5 dakikalığına güneşe bırakmıştım; lakin, dalgınlığım sonucu 5 dakikalık süre 30 dakikaya yükseldi. O zamanlarda hali pek iç açıcı değildi. Ben de, güneşe hasret olduğunu düşünmüştüm.

Lakin o süreden beri, ne doğrudan, ne de dolaylı olarak güneş ile karşılaştı.

Alıntı:
( ... ) Azot noksanlığına karşı %46 Üre gübre kullanılabilir. Bir yerlerden bulmaya çalışın. **** içinde yüksek oranda azot bulunan herhangi bir toprak **** yaprak gübresi de kullanabilirsiniz.
Bulmaya çalışacağım.

Alıntı:
Ama Kök hastalıkları ise bitkiniz için yapacak birşey yok, allah rahmet eylesin. Bir aspirini biraz suda eritip verebilirsiniz. Salisilik asit bitkilerdeki kazandırılmış dayanıklılığı teşvik eder. Bundan başka yapacak birşey yok...
Toprak değişimlerinde, bitkinin köklerinin gelişmediğini fark ettim. Lakin, kökler henüz çürümüş de değil.

Ayrıca, azot eksikliği ve kök hastalıkları aniden ortaya çıkan şeyler mi?

Bunu, şunun için soruyorum:

O uzun ve sıcak / bulantıcı yolculuktan önce, alabildiğine sağlıklı bir bitkiydi. Lakin, yolculuk da ve yolculuk sonrasında yapraklarında yarılmalar oluştu. Sonrasında, yeni çıkmaya başlayan bir yaprak kurudu. Ve, nihayetindeki durum fotoğraflarda görüldüğü gibi...

İlginiz için müteşekkirim.

Saygılarımla...

Eski 08-09-2006, 23:25   #13
n/a

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet
Forumdaki toprak karışımlarını deneyin *******..
Bulabildiklerimle karışımı hazırlayacağım.

Alıntı:
fmt79'un dediği gibi aspirinde faydalı oluyor.
Şimdi deniyorum. Hem daha yaprağı da kesmemiştim. Makası elime aldım, Dua çiçeği bana baktı, ben ona... Kesemedim. İçim elvermedi. '' Gece keserim, '' diyip, bıraktım.

Bari karanlıkta keseyim.

Yaprağı kestim. Aspirin 'li su hazırlayıp, saksıya boca ettim.

Alıntı:
Mine pakkaner'e soralım bölümündeki gibi oksijenli su tarifine bakın.
O tarife bakmıştım. Bir daha bakıyorum.

Alıntı:
Köklere dikkat ettiniz mi toprak değiştirirken.fmt79'un uyardığı kök hastalığına ilişkin bir şey dikkatinizi çekti mi?
Yukarıdaki mesajı yazdıktan sonra sizin mesajınızı gördüm. Yukarıdaki yazdıklarımı alıntılıyorum:

'' Toprak değişimlerinde, bitkinin köklerinin gelişmediğini fark ettim. Lakin, kökler henüz çürümüş de değil. ''

Saygılarımla...

Eski 09-09-2006, 15:01   #14
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Kök Hastalıkları

Kök hastalıkları deyince akla hemen kök çürümesi gelmesin. Kök çürüklükleri de kök hastalıklarındandır ancak çürüklük meydana getirmeyen, özellikle iletim sisteminde (genellikle Ksilem) enfeksiyon yapan hastalıklar var. Bunları tek tek saymak istemiyorum, ilgilenmeyen insanlar için sıkıcı olabilir. Ama merak edenler için iletim sistemi hastalıklarının fizyolojisini yazdım ve web sayfamda yayınladım. Yani dışarıdan bakınca çürüklük göremeyeceğimiz ancak bitkimizi gündün güne ölüme götüren bu hastalıklar nasıl meydana geliyor kısaca üç beş paragraf yazdım. İlgi duyanlar bakabilirler.
HTML Kod:
http://www.tokfatih.kayyo.com/tylose.html

Düzenleyen fmt79 : 09-09-2006 saat 15:07 Neden: yazım yanlışı
Eski 09-09-2006, 15:55   #15
n/a

Sayın fmt79,

Bu konularda pek fazla bilgim olmamasından dolayı, kök hastalıkları yazıldığınız zaman, aklıma doğrudan kökün çürüyeceği geldi.

Verdiğiniz linkteki bilgileri okudum ve tüm direncim kırıldı:

Alıntı:
Patojen diğer taraftan sekonder metabolitler salgılar. Bu metabolitler bitkiler için toksiktir. İşte bu toksik maddeler sayesinde bitkilerde sararma, kavrulma, yapraklarda kahverengileşme belirtileri oluşur. Yaprakların bir kısmı **** tümü sararır, kahverengileşir ve kurur.

Bitkide tamamen bir neşesizlik hali gözlenir. Bitki sanki boğazını sıkmışsınız da ölüyormuş gibi görünür. Bu görünüm tek bir faktörün değil yukarıda saydığım gibi birçok faktörün birleşmesi ile oluşmuştur. O yüzden enfeksiyon olduktan sonra kök hastalıklarının tedavisi yoktur.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Eski 09-09-2006, 18:55   #16
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Hemen direnciniz kırılmasın. Şimdi yapmanız gereken tek şey bir bitkinin isteyebileceği şeyleri düşünüp onları vermek. Eğer bitkinin direnci hastalığın saldırganlığından fazla ise bitkiniz kurtulabilir. Daha önce yazdığım gibi;

1) İçinde yüksek oranda azot ihtiva eden yaprak veya toprak gübresi uygulayın. Yaprak gübresi uygulayacaksanız mikro besin elementlerini de içersin (Özellikle Fe, Cu ve Zn).

2) Aspirini suda eritin ve sulama suyu şeklinde saksıya uygulayın.

3) Bazen süs bitkisi yetiştiricileri ellerinde bitki büyüme düzenleyici bulunduruyorlar. Çünkü bu preparatlar bitkilerde çiçek tutumunu arttırıyor. Tabi bunun yanısır bitkide büyüme ve gelişmeyi de teşvik ediyor. Elinizde varsa buna benzer bitki büyüme düzenleyici (bitkisel hormon) uygulayın. Bazen preparat üzerinde halk arasında itici geldiği için HORMON yazmazlar. NAD, IAA, IBA, Giberalik asit gibi ibareler varsa bunlar bitkisel hormonlardır.

Veyahut büyük marketlerde Çiçek çoşturan veya buna benzer garip isimler altında satılan hormon terkipler maddeler var. İçinde yukarda saydıklarımdan bazıları varsa bunlar da kullanılabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Eski 09-09-2006, 22:04   #17
n/a

Sayın fmt79,

Her ne kadar, azot içeren yaprak yahut toprak gübresi bulmakta zorlanacak olsam da, yine de araştıracağım.

Aspirin 'li suyu dün akşam uyguladım.

Büyüme düzenleyicisi yahut hormon sanırım bulamam ama, yine de yarın bir gezineyim.

İlginiz ve yardımlarınız için müteşekkirim.

Saygılarımla...

Eski 10-09-2006, 13:43   #18
n/a

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karga
Büyüme düzenleyicisi yahut hormon sanırım bulamam ama, yine de yarın bir gezineyim.
'' Sıvı besin '' adı altında satılan şöyle bir ürün buldum:

Ürünün ismini vermem, bilmiyorum doğru olur mu ama,

Hobby Peyzaj firmasının Sıvı Bitki Besini.

Muhteviyatı:

% 6 Azot, % 6 Fosfor, % 6 Potasyum, % 0.8 Magnezyum

Linkteki ürünün aynısı:

http://www.hobbypeyzaj.com/turkish/index.htm

Daha uygulamadım, uygulamak için sizin yorumunuzu bekliyorum.

Saygılarımla...

Eski 10-09-2006, 13:58   #19
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Ben sadece fotoğrafa bakarak teşhis koyduğum için kesin olarak bitkide ne olduğunu bilmiyorum. Belirtilere bakarak iki varsayım öne sürdüm;
1) Besin eksikliği
2) Kök hastalıkları

Kök hastalıklarının zaten tedavisi yok. Piyasada satılan T-22 preparatlar var ama etkinliği tartışılır.
Besin eksikliği ise bulduğunuz ürün birazcık olsun işinizi görebilir. En azından içinde azot var. Ama daha yüksek oranda azot bulabilirseniz daha iyi olur derim. Bulamadıysanız karar size ait. Eğer sorun Azot eksikliği ise biraz olsun toparlanır bitki.

Düzenleyen fmt79 : 10-09-2006 saat 13:59 Neden: eksik yazım
Eski 10-09-2006, 14:05   #20
n/a

Azotlu gübreyi, azotlu toprağı yahut yaprak gübresini nereden bulabileceğim konusunda hiç bir bilgim olmadığı için, sadece amaçsızca dolanıyorum. Çiçekçilerde bu konuda yardımcı olamıyor.

Zirai ürünler satan yerlerde bulunur mu acaba?

İlginiz ve yardımlarınız çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Eski 10-09-2006, 14:22   #21

memet's Avatar

bence çiçekçilerden çok zirai ürünler satan yerde olurda..
ev için bir miktar olur mu? Tarımsal üretim için büyük miktarlarda olabilir.

Eski 10-09-2006, 14:32   #22
n/a

Sayın memet,

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.

Zirai ürünler satan yer bulmaya şimdi gidiyorum.

Metrekareye ne kadar dökülmesi gerektiğini sanırım biliyorlar. Ve yine yanlış bilmiyorsam, bir metrekareyi bir ton olarak hesaplıyorlar.

Bunlar benim aklımın köşesinde kalmış, doğruluğuna emin olmadığım '' bilgiler. ''

Zirai ürün satan yere sorup öğreneceğim. Metrekareye ne kadar atıldığını öğrenirsem, sonrası için sanırım birazcık matematik gerekiyor.

Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Eski 10-09-2006, 15:16   #23
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

****** Bitkisel Üretimde kullanılan gübreler Tarımsal İlaç ve Gübre Bayilerinde Ziraat Mühendisleri tarafından satılır. Bunu biliyorsunuz diye düşünmüştüm. Ancak büyük şehirlerde yaşayanlar bu bayilere ulaşamıyorlar. Çünkü büyük şehirlerde merkezde tarım yapılmadığı için ilaç bayileri de olmuyor. Ben de onun için bir markette belki besin maddesi bulabilirsiniz demiştim.

Gübre ve ilaç bayilerine ulaşabilirseniz, %46 Azot ihtiva eden (üre) gübreden isteyin. Normalde 50 Kg'lık torbalarda satılır. Açık satılması yasaktır. Ancak bir şansınızı deneyin. Bazı bayiler az miktarda isteyenler için açık poşet bulunduruyorlar (ama yasaktır haa). Normalde önerilen miktar bitkiye göre değişir ve dekara göre hesaplanır. Mesela Mısır bitkisinde dekara 10-12 kg azot verilir. Tabi bu hesapta anılan miktar saf azot miktarıdır.

Bir sorun bakalım Bayii arkadaşlar ne diyecekler. Eğer çözüm bulamazsanız benim pratik bir yöntemim var. Yüksek Lisans çalışmamda yetiştirdiğim Maydanozlar için kullanmıştım. Hesaplar hep dekara **** hektara göre olunca biz de pratik bişeyler geliştirdik. Sulama suyuna ekliyorsunuz gübreyi.

Süspansiyondaki saf azot miktarı %1 olacak şekilde hesaplayın. %46 azot ihtiva eden Üre gübreyi yuvarlayıp %50 olarak görelim. 500 ml sulama suyu hazırlayacaksanız 500 ml su içine 10 gr Üre gübre ekleyeceksiniz. Bu da yaklaşık 1 çorba kaşığı yapıyor. Gübreyi su içinde (çalkalayarak) iyice eritip sulama suyu şeklinde saksıya döküyorsunuz...

Eski 10-09-2006, 15:57   #24
n/a

Sayın fmt79,

Azot gübre burada, yem ve tohum satan yerlerde / bayilerde ( tabelalarında bayi yazıyordu ) satılıyor.

Sizin de belirttiğiniz gibi, Azot gübre 50 kg 'lik çuvallarda satılmakta.

Gübreye ulaştım, üzerindeki yazıları okudum ve almaya karar verdim. Lakin, satıcı çuvalı açamayacağını söyledi. Bir an, güneşinde etkisiyle, çuvalla almak içimden geçti. Neden sonra, kendime geldim ve vazgeçtim.

250 Gram bana ömür boyu yetecekken, 50 Kg 'lik çuval...

Merak edenler için, bir çuval Azot gübrenin fiyatı: 22 YTL

Konuştuğum diğer satıcılar ise; belki, yükleme sırasında yahut herhangi bir sebepten patlamış yahut açılmış bir çuval olursa, satıcıların verebileceklerini söyledi.

Bu şekilde de bulamazsam, 15 gün sonra ekim zamanıymış. O zaman bir ihtimal bulabilirmişim.

Neredeyse Ağrı 'daki tüm zirai ürün satan yerleri dolaştım. Günlerden pazar olması dolayısıyla bir çoğu kapalı.

Yarın bir kez daha dolaşacağım.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Gezi hakkında not: Ağrı ne kadar küçükmüş yahu!

Eski 10-09-2006, 18:43   #25
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Ağrı'da iseniz Tarım İlacı satan bayiler de vardır orada. Dolaşırken bir de içinde yüksek oranda azot ihtiva eden yaprak gübresi sorun bakalım fiyatı neymiş. Çünkü yaprak gübresi de kullanabilirsiniz...

Eski 10-09-2006, 20:25   #26
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bitkiniz genel olarak haşlanmış gibi görünüyor. Sizin şimdilik sadece aspirinli su uygulamasıyla yetinmenizi fmt 79 gibi ben de öneririm. Gübreyi şimdilik vermeyin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2006, 00:29   #27
n/a

Alıntı:
Ağrı'da iseniz Tarım İlacı satan bayiler de vardır orada. Dolaşırken bir de içinde yüksek oranda azot ihtiva eden yaprak gübresi sorun bakalım fiyatı neymiş. Çünkü yaprak gübresi de kullanabilirsiniz...
Bugün araştıracağım. Ah! Tarım ilacı satan bir dükkan yahut bir bayi bulabilsem...

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Bitkiniz genel olarak haşlanmış gibi görünüyor. Sizin şimdilik sadece aspirinli su uygulamasıyla yetinmenizi fmt 79 gibi ben de öneririm. Gübreyi şimdilik vermeyin.
Aspirin 'li su uygulamasını iki gün önce yaptım. Şimdilik görünürde bir şey yok. Diğerlerine ( aslında diğerine ) nispeten küçük olan yaprak, iyice sarardı, rulo halini aldı ve yarısına kadar kurudu. Tekrar Aspirin 'li su uygulaması yapmam gerekir mi?

Gübre konusunda tavsiyenize uyacağım.

Saygılarımla...

Eski 11-09-2006, 14:26   #28
n/a

Sonunda Azot gübreye kavuştum.

Uzun uğraşlar ve gezintiler sonucunda, Ağrı 'nın en büyük Zirai ürünleri satan bayisine ulaştım ve yaklaşık bir kilogram Azot gübre sahibi oldum.

Diğer yem bayilerinin belirttiği gibi, patlamış bir çuvaldan dökülmüş olan Azot gübreden nasiplendim.

Bulduğum gübre %20 Azot ihtiva ediyor. Anca bunu bulabildim.

Ayrıca satıcı, dönüm başına 10 - 15 kilo Azot gübre döküldüğünü söyledi.

Bitkiye Azot gübre verip vermeme konusunda tavsiyelerinize uyacağım. Ve açıkçası da tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sayın fmt79,

Bahsettiğiniz yaprak gübreyi bulamadım. Sorduğum her satıcı, yaprak gübreyi ilk defa duyuyormuş gibi tepki verdi.

Son olarak, Azot gübrenin neden yasak olduğu yazıyı yazarken aklıma geldi. Bir çok dükkan ve bayi gezdim; lakin, hiçbiri şüphelenmedi.

Sanırım yasak olduğunu bilmiyorlar.

Saygılarımla...

Eski 14-09-2006, 21:29   #29
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
Sayın fmt79

Yazınızda bu patojenlerin bitkiye nasıl enfekte olacağını belirtmişiniz,
enfeksiyon olduktan sonra kök hastalıklarının tedavisi yoktur bence bu çok önemli fakat bizler toprağımızı nasıl korumalıyız, ne gibi tedbirler almalıyız?
Mesela bu patojenlere maruz kalmış bir bitkinin tohumlarından **** fidesinden bahçemize eksek bir bulaşma söz konusu olurmu?
Bunlar toprakta devamlı varda, sadece bitki kök sisteminde bir yaralanma sonucumu ortaya çıkıyor?

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 00:10   #30
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karga

Aspirin 'li su uygulamasını iki gün önce yaptım. Şimdilik görünürde bir şey yok. Diğerlerine ( aslında diğerine ) nispeten küçük olan yaprak, iyice sarardı, rulo halini aldı ve yarısına kadar kurudu. Tekrar Aspirin 'li su uygulaması yapmam gerekir mi?

...
Şu anda yapacağınız şey beklemek...

Suyu azaltın, iki sulama arası hafif kurumaya izin verin ve bekleyin. Umarım iyileşir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024