agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen limon_agaci
  • 2 Gönderen musk
  • 2 Gönderen musk
  • 1 Gönderen kartal124
  • 1 Gönderen maydinmaydin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-11-2013, 12:19   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Minyatür gülümdeki sorunlar

Merhaba,

Kısa bir süre önce çok sağlıklı olan ve devamlı çiçek açan minyatür gülümün yapraklarının rengi değişti, sarılı açık yeşilli alacalı bir renk oldu. Sonbaharın gelişine bağladım. Ancak sonra dikkatli bakarken yaprakların üzerinde çok minik beyaz böcekler farkettim, yaprakları yıkadım gittiler sonra gene geldiler (muhtemelen zaten toprakta çoğalıyorlar ya da tüm yaprakları iyi yıkayamıyorum su etkili değil), bu sabah yaprakların arasında minik örümcek ağı gibi birşeyler vardı ve o minik böcekler yürüyorlardı. Hem böceklerin hem de koyu yeşil sağlıklı yaprakların şu anki değişmiş hallerini yükleyip sizlerden yardım istiyorum, gülümü tekrar sağlığına nasıl kavuşturacağım. Çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2013, 15:11   #2
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_agaci Mesajı Göster
Merhaba,

Kısa bir süre önce çok sağlıklı olan ve devamlı çiçek açan minyatür gülümün yapraklarının rengi değişti, sarılı açık yeşilli alacalı bir renk oldu. Sonbaharın gelişine bağladım. Ancak sonra dikkatli bakarken yaprakların üzerinde çok minik beyaz böcekler farkettim, yaprakları yıkadım gittiler sonra gene geldiler (muhtemelen zaten toprakta çoğalıyorlar ya da tüm yaprakları iyi yıkayamıyorum su etkili değil), bu sabah yaprakların arasında minik örümcek ağı gibi birşeyler vardı ve o minik böcekler yürüyorlardı. Hem böceklerin hem de koyu yeşil sağlıklı yaprakların şu anki değişmiş hallerini yükleyip sizlerden yardım istiyorum, gülümü tekrar sağlığına nasıl kavuşturacağım. Çok teşekkür ederim.
Zirai ilaç satan bir yerden Kırmızı örümcek için bir ilaç alın üzerindeki ölçülere göre sulandırıp bitkinize püskürtün.

limon_agaci ve pria beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2013, 17:04   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Zirai ilaç satan bir yerden Kırmızı örümcek için bir ilaç alın üzerindeki ölçülere göre sulandırıp bitkinize püskürtün.
bu böcekler kırmızı örümcek midir? renkleri beyaz ama?

Eski 23-11-2013, 17:18   #4
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
bu böcekler kırmızı örümcek midir? renkleri beyaz ama?
Yaprakların alt tarafını çevirip ışık ve büyütecle bakın. Küçük siyah noktalar ve ağsı bır yapı varsa kırmızı örümcek tabir ettiğimiz zararlıdır. kıpkırmızı bir böcek görmeniz şart değil.

limon_agaci ve pria beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 00:31   #5
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Merhaba,

Kırmızı örümcekleri tarım ilacıyla bile yok etmek çok zor.Ama hazır havalar soğumuşken gülünüzü balkona ya da terasa çıkartın.Soğukta yaşayamayacak olan zararlılar yok olacaklar.Zaten güller serin havayı severler.Birazda yağmur alırsa pırıl pırıl olurlar.

limon_agaci beğendi.

Düzenleyen kartal124 : 28-11-2013 saat 20:30
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 09:44   #6
Ağaçsever

tekrar merhaba, gene aynı gardenyamla ilgili bu sefer başka bir sorunla karşı karşıyayım, bu sabah gardenyamı sularken tabağında beyaz renkli en büyüğü 3-4 mm lik en küçüğü 1 mm gibi iplik gibi kurtçuklar gördüm, bunlar nedir zararlı mı acaba? nasıl kurtulmalıyım?

teşekkürler

Eski 12-03-2014, 08:25   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
internette "tel kurdu" diye arattırın. kurtçuklarınıza benziyor mu bir bakın. ona göre ilaçalama yaparsınız.

limon_agaci beğendi.
maydinmaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 13:01   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maydinmaydin Mesajı Göster
internette "tel kurdu" diye arattırın. kurtçuklarınıza benziyor mu bir bakın. ona göre ilaçalama yaparsınız.
Teşekkür ederim, baktım ama onlara benzemiyor, fotolarını çekmeyi deneyeceğim, o kadar küçükler ki.. tabaktaki suyun içindeler..

Eski 21-03-2014, 16:47   #9
Yeni Üye

Suat Mutcu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2014
Önceden başıma gelen kırımızı örümceklerden kurtulmak için evde kendi hazırladığım bir ilaç kullanmıştım. 3-4 akşam püskürterek attıktan sonra büyük ölçüde azaldılar ve 2-3 gün sonrasında da ortadan kayboldular. 2 güne bir de yapraklara su püskürterek yıkamıştım. ( Normal suyu püskürtüp elimle hafifce ovalayarak.) Ev yapımı ilaçlar Bu sitede anlatılan karışımlardan evimde ne varsa kullandım.(sabun ve sarımsağı kesin kullan, böcekleri uzaklaştırmada çok etkili.) Tabii bitkinin bu kadar karışıma karşı ölme ihtimalide var, hiçbir şeyin garantisi yoktur. Benimkisi sadece bir seçenek.

Şimdi de saksılarımdaki çileklerde dediğin türden ufak ufak beyaz örümcekler cıkdı. Onlar içinde aynı karışımı kullanmayı düşünüyorum. Dün ortaya çıktılar. Yorgun olduğum için ilgilenemedim ama bugün eve gidince ilaçlayacağım.

Ayrıca floratimes... imdi iek Zaman... adresinde minyatür gül bakımını anlatmışlar ve en alt bölümde sorularınız varsa mail gönderin demişler. Sorununu oraya da sorabilirsin.

Suat Mutcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 14:20   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhabalar, Benimde yılbaşında aldığım minyatür gülüm, geldikden sonra tüm yapraklarını döktü ve çalı gibi kaldı. Kışın bitki alınmazmış ve bu normalmiş. Karın altına bırakmaya gönlüm razı gelmediğinden balkona değilde pencere kenarına bıraktım. Kendini topladı, yeni den bir sürü yaprak çıkardı ama ben eskilerini ne yapmam gerekdiğini kestiremiyorum. Bazı dallar yarısına kadar kurumuş, bazıları köküne kadar. Ama tekrar yetişirler mi yoksa budamalımıyım, emin olamıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Name:  DSCN0040.jpg
Views: 997
Size:  37.1 KB

Name:  DSCN0041.jpg
Views: 598
Size:  41.8 KB

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 06:58   #11
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Kuruyan dalları budayınız Sn putko. Bu bitkinizi yeni sürgünler vermeye teşvik edecektir. Güller serin havayı severler. Balkona koyabilirsiniz. Ama kıyamam diyorsanız en azından evin serin bir yerine koyun. Işık alsın. Güller budamayı seven bitkilerdir

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024