agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 2 Gönderen bottistar

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2007, 12:41   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2007
Deliksiz Saksı bitkileri öldürebilir

Öncelikle merhabalar..

Arama yaptırdım ama deliksiz saksılarla ilgili bir şey bulamadım...
Bu bitki yetiştiriciliği konusunda çok çok tecrübesizim...O kadar ki toprağı süs saksısının içine ekmişim...Tabi benjamin ve yukka yapraklarını dökmeye başlayınca ve ben de bunu komşuma laf arasında sorunca öğrenmiş oldum...

Bana delikli saksı kullanmam gerektiğini söyledi...

Benjamin zaten tüm yapraklarını döktü...Yukkanın da yaprakları çürümeye ve azalmaya başladı..

Bugün benjaminin saksısını değiştirip delikli saksıya almak istedim .Ama ne göreyim..Saksının altı solucan dolu...Midemin kalkmasına mı yanayım birden korkmama mı?

Bu solucanlara alışmak istemiyorum...aKŞAM EŞİM GELİNCE ONA TEMİZLETTİRECEĞİM DE)

Sormak istediğim soru şu...Evdeki süs saksılarımın altında iki tane delik var ama kapalı.Yani iki tane deliği kapatmışlar.Bunu özellikle mi yapmışlar anlamadım.Yani onlara da delik açabiliriz diye mi?

Çünkü onları kullanmak istiyordum..

İkinci sorum solucan olan toprağı atmalı mıyım..Bu ilaçlar konusunda hiçbirşey bilmiyorum kaldı ki buradaki çiçekçiler maalesef bilgi vermiyorlar ya da yetersizler...

Lütfen yardım edin...Her bitkim böyle ölünce kahroluyorum ....

Eklenen Resimler

tulinsozeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 12:53   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
merhaba hoşgeldin, süs bitkileriyle ilgili başlıklarda pek çok bilgi var
saksıyı ve toprağı değiştir..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 13:26   #3
Yeni Üye

Yani süs saksılarını hiç kullanma mı diyorsunuz?

Son iki saattir diğer bölümleri okuyorum ama bu saksı konusuyla ilgili bir şey bulamadım...Kusura bakmayın foruma henüz alışamadım....

İlk adımı bir atsam gerisi gelecek de...

Eski 17-01-2007, 13:34   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bence saksıların dibindeki kapatılmış delik dediğiniz, ihtiyacınıza göre delmeniz için size bırakılmış. Eğer saksıda toprak olmaz ise bitkiniz aşırı su içinde kalacağından kökleri çüreyecektir. Solucanlar ile ilgili olarak Toprak solucanları başlığına bakabilirsiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 14:18   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Mine hanım aslında saksı hazırlama konusunda bilgiler vermişti..
Açıkçası şimdi hangi başlıkta olduğunu hatırlamıyorum..
hem ararken forumu da tanımış olursun..
saksının altında delik olmalı.. en alta biraz çakıl, ya da kiremit kırığı gibi fazla suyun kolayca akmasını sağlayacak bir malzeme koyup sonra çiçeği dikmek gerek..
ve sulamaya dikkat etmek, toprak sürekli yaş olmamalı..
su kireçli olmamalı.. forumu tanıdıkça bu konuda bolca yazı bulacaksın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 17:05   #6
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Ben de solucanlar konusuna değineyim. Bence solucanlı toprağı ayrı bir kaba aktarın, ve solucanların yaşamasını sağlayın. Hem güzelim canlıların hayatı çöpte son bulmaz, hem de solucanın toprağa yararlı bir çok organik madde sağladığını okumuştum bir keresinde. Tabi doğru hatırlıyorumdur inşallah. Yanlışım varsa birisi beni düzeltsin, ama yine de ölmesin solucanlar

Sdsy ve ismaelyilmaze beğendi.
bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 17:23   #7
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Solucanlar; iğrenç görünümlerini bir kenara koyarsak, toprağı havalandırmak ve toprağı ayrıştırarak, toprağın kalitesini arttırmak gibi çok elzem işleri vardır. Saksınız suyu tuttuğundan; kökler suda boğularak ölmüştür. Solucanların bu konuda katkısı olduğunu sanmıyorum. Toprak çok ıslak olduğundan solucan oluşmuştur. Siz o toprağı evinizin bahçesi varsa bahçeye, **** apartmanın bahçesine dökün.

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 17:25   #8
Yeni Üye

Vallahi forumda yazılanlardan ben de solucanların faydası olduğunu öğrendim ama başka bir saksıya koyarken onları koyamam gibi geliyor...)

Benjamini bir şekilde köklendirmem de lazım galiba...Off çok uzun iş gibi görünüyor...Bu sfer de beceremezsem bir daha çiçek almam...

Eski 17-01-2007, 18:30   #9
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tulinsozeri Mesajı Göster
Vallahi forumda yazılanlardan ben de solucanların faydası olduğunu öğrendim ama başka bir saksıya koyarken onları koyamam gibi geliyor...)

Benjamini bir şekilde köklendirmem de lazım galiba...Off çok uzun iş gibi görünüyor...Bu sfer de beceremezsem bir daha çiçek almam...
Çiçeklerden bu kadar kolay mı vazgeçiyorsun Tülin?Çiçeklerini delikli saksıya diksen bir de fazla sulamasan (bundan sonrakileri) sorun çözülecek.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 21:51   #10
Yeni Üye

Bakma Zerrinciğim o bir anlık bir umutsuzlukta sarfedilmiş bir cümleydi...

Onlardan vazgeçmeyi düşünmüyorum tabi ki...

Evim yeşil yeşil olsun istiyorum hatta...Hep onların kokusu olsun...Keşke bahçeli bir evde yaşasaydım.Neler yapardım neler....

Neyse konuyu dağıtmadan yazan arkadaşlara bir teşekkür edeyim...
Teşekkürler...))

Eski 17-01-2007, 22:36   #11
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Solucanlar; iğrenç görünümlerini bir kenara koyarsak, toprağı havalandırmak ve toprağı ayrıştırarak, toprağın kalitesini arttırmak gibi çok elzem işleri vardır. Saksınız suyu tuttuğundan; kökler suda boğularak ölmüştür. Solucanların bu konuda katkısı olduğunu sanmıyorum. Toprak çok ıslak olduğundan solucan oluşmuştur. Siz o toprağı evinizin bahçesi varsa bahçeye, **** apartmanın bahçesine dökün.
Solucanlar ne yer ne içer? bence köklerden başka yiyecekleri yok. Yani saksıdaki toprakta solucan zararlı imiş gibi geliyor. Belki bahçe toprağında işe yararama saksıda? Solucanlar ve zararlı mantarlardan arındırmak için toprak otoklava konabilir ama mikrobiyolojik yaşamı tümden kaybedecektir ne olur diye merak ediyorum . Galiba deneyeceğim.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 22:46   #12
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Sakın denemeyin Halit Bey. Mikoriza denilen ve bitkinin topraktaki su ve mineralleri almasını sağlayan canlıları da öldürmüş olursunuz. Solucanlara gelince; forumda daha önce bahsi geçmişti. solucanlar toprakraki çürümüş yaprak gibi bitki artıkları ile beslenirler ve dışkıları bildiğimiz kaliteli toprağı oluşturur. Bu su geçirmez saksıdakiler sanırım torfun içindeki çürüntülerle böyle büyüdüler. Sudan boğularak ölen, çürümüş kökleri de yemiş olabilirler. Ama bu şekilde bitkinin yaşam süresini uzatmış sayılırlar. Çürümüş kökler; zararlı bakteri oluşumunu teşvik edecek ve bitkinin tamamen ölümüne sebep olacaktı. Burda bahsedilen solucanlar; yukarıdaki uzun, morumsu renkteki şişman solucanlardır. Bunlar toprak kurtlarıyla karıştırılmamalıdır. Bu hayvan görebileceğiniz en zararsız yaratıktır. Kendimi solucan fanatiği gibi hissettim
Bazen benim balkondaki saksılarıma da geliyorlar. Fazla olanları alıp toprağını beğenmediğim saksıya koyuyorum.

Bonsai de açacakları tünellerden suyun akıp gitmesi ile bitki sudan yeterince faydalanamayacağı için, bonsai saksısında istemiyoruz.

Düzenleyen turunç : 17-01-2007 saat 23:52 Neden: harf hatası
Eski 17-01-2007, 22:49   #13
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Otoklava koyacağınız toprak; volkanik tüften farksız olacaktır. Toprağın besleyici özelliği kaybolacaktır. Fırınlanmış kil gibi de diyebiliriz.

Eski 17-01-2007, 23:01   #14
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Kısaca solucanlar güzel hayvanlar diyebilir miyiz ?

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 23:14   #15
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Diyebiliriz

Ohh sonunda kurtardık solucanları. İpten aldım resmen

Eski 17-01-2007, 23:25   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Toprak dezenfeksiyonu amaçlı aslında ısıyı kullanıyoruz. Solarizasyon ( burada sıcaklık 55dereceyi bulur) ve buharla dezenfeksiyonda da sıcaklık sayesinde toprak patojenlerini öldürüyoruz( 100 derece). Fideliklerde kaynar su uygulaması da yapabiliyoruz. Elbette burada yararlı olan mikroorganizmaların da kaybı söz konusu. Ancak toprak kaynaklı hastalıklar yüzünden bitkinizi kaybetme durumunuz söz konusuysa dezenfeksiyonu tercih etmeniz gerekir. Yoksa akabinde aşırı ilaç kullanmanız gerekebilir. Toprak dezenfeksiyonu Entegre Hastalık Zararlı Mücadelesi'n de de (IPM) önemli bir unsurdur. Kimyasallar yerine ısıl işlemler tercih edilir.

Bu işlemler toprağınızdaki temel makro ve mikro elementler üzerinde etkili olmaz, ancak belirtildiği gibi yararlı unsurları da yok etme riski her zaman vardır. Bunun telafi geçmek için de mikrobiyal gübreleme yapılabilir.

Saksıda solucan faaliyeti zaman zaman bitkilere zarar verir. Saksı kısıtlı bir mekan olduğundan dolayı aşırı solucan hareketi ve miktarı olursa bitkinin kılcal kökleri zamanla bundan zarar görebilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 15:55   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2008
çizme

Delmek istemediğimiz kapta , bitki yetiştiremezmiyiz....

mimar999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 16:51   #18
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimar999 Mesajı Göster
Delmek istemediğimiz kapta, bitki yetiştiremez miyiz?
İçine başka saksı koyabilirsiniz.

Delmek istemediğiniz kabın dibine yerleştireceğiniz taşların üzerine bu saksıyı koyarsanız, fazla su taşların arasında birikecek ama köklere değmeyecektir. Tabii aşırı sulamadan kaçınmalı, arada sırada içteki saksıyı kaldırıp, biriken suyu kontrol etmeli ve dökmelisiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 20:04   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Delmek istemediğiniz saksının içine sığabilecek delmek istediğiniz saksıya çiçeklerinizi ekip sonra delmek istemediğiniz saksıya yerleştirin. Bu şekilde sulama yapacağınız zaman uygun bir yerde sular sonra tekrar delmek istemediğiniz saksınıza çiçeğinizi geri yerleştirirsiniz.

Rex begonyaları öyle yapıyorum ben. Ayrıca bazı bitkiler fazla sudan etkilenmiyor o tür bitkileri seçebilirsiniz. Onların kökleri su içinde çürümez. Saksıyı delmezseniz su veremezsiniz zamanla dolar taşar ya da toprak küflenir küf evinize yayılır eviniz mis gibi küf kokar.

Eğer sorun saksıdan sızacak suların zeminde kir leke yapmaması ise saksıyı delin sonra altına saksı altlığı bırakın.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 10:45   #20
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012

ben boşalttim sksiyi 10 sm kum doldurdum daha sonra toprak -iyi oldu

lalolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024