agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2012, 08:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
Turunç fidanı yaprak döküyor

Bonsai yani ağaççık çalışmalarını görünce, hayran kalmıştım bu yaz. Bunun üzerine limon çekirdeklerini çimlendirdim ve yetiştirmeye başladım. (Yanlış bilmiyorsam bunlar, turunç olarak çıkacaklar...) Biraz daha uzayınca nereden budama yapmam gerektiğini de yine buraya soracaktım.

Güneş'i çok iyi gören kapalı balkonumda, diğer bitkilerin yanında yer edinmişti kendisine. Suyunun ayarını tutturduğuma da inanıyorum... Fakat bir şeyler oldu. Yaklaşık bir aydır, bitkimin yaprakları önce sararıyor, sonra dökülüyor.

Gövde kısmı ise hafif sertleşti ve yeşilimsi dış kabuğunu kaybetmeye başladı. Tahta rengini almaya başladı. Ayrıca gövdesinden de çam sakızı, reçine gibi yapışkan bir şey salgılanıyor...

Bunun nedeni nedir? Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardım ediiiinnn!!

İşte fotoğrafları:

Düzenleyen bladimir : 24-11-2012 saat 08:37 Neden: Yeni fotoğraf
bladimir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 14:19   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2011
Arkadaşlar, yok mudur nedenini bilen?

bladimir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 09:46   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
[QUOTE=bladimir;1053499]Gövde kısmı ise hafif sertleşti ve yeşilimsi dış kabuğunu kaybetmeye başladı. Tahta rengini almaya başladı. Ayrıca gövdesinden de çam sakızı, reçine gibi yapışkan bir şey salgılanıyor...Bunun nedeni nedir? Ne yapmam gerekiyor?

Gövde rengindeki değişiklik yaşı ile ilgili olup normaldir. Gövdedeki zamklanma değişik funguslar nedeniyle oluşur ve önlem alınması gereken ciddi bir durumdur. Bir süre toprağını, bitkiniz ölmeyecek kadar kuru tutmaya çalışın. Zirai ilaç satan yerlerden doğru tavsiye ve uygun ilaçlara ulaşabilirsiniz.

Eğer imkanınız yoksa Eczaneden alınabilecek Potasyum permanganat ya da Oksijenli su kullanabilirsiniz. Zamklar temizlenip, zamklı kalkmış kabukları bitkiden uzaklaştırıp ilaç hasta bölgelere ve biraz da toprak yüzeyine uygulanır. Bu her zaman sonuç veren garantili bir yöntem değildir ama bitkinin gözünüzün önünde ölmesindense denemeye değer.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, limon, turunç, yaprak sararması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024