agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2007, 23:46   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Thumbs down Soğukta kalmış Dracaena

http://www.agaclar.net/forum/showthr...ighlight=yucca arkadaşlar Mine hanımın bu linke eklediği yucca nın aynısını babam cami önünde günlerce soğuk altında görünce dayanamamış alıp dükkana koymuş ama bi hayli soğuk yemiş,bende haline çok üzüldüm arabaya yüklediğim gibi soluğu evde aldım 1,5 metre boyunda dörtlü yucca ama hali çok kötü yani yarın üşümüş yapraklarını kestiğim zaman mutemelen elimde dört tane boy boy odun kalacak .
forumdan araştırdığım kadarıyla gövdeyi elimle yokladığımda bi yumuşaklık yok 15 gündür yağmur altında olmasına rağmen taş gibi maşaallah
odunların tepeside açık yani evdeki yucca mın tepesi siyah bişeyle kaplanmış ama bunda öyle birşey yok.forumda mumdan bahsediliyo ama anlamış değilim
bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım istiyorum toprağının felanda değişmesi gerekiyor,ne tür toprak kullanmalıyım durumu içler acısı bi görseniz
neler yapmam gerekiyor acaba kurtulma umudu varmı

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2007, 00:03   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Fotoğraf koyabilriseniz daha kolay yardım alırsınız. Bitkiniz kurtulur kurtulmasında da görelim bir...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2007, 00:27   #3
Ağaç Dostu

malesef fotoğraf çekme imkanım yok
kısa odunlarda yeşil yaprak var ama uzun odunların yaprakları mısır koçanı gibi olmuş sararıp yumuşamışlar

Eski 07-01-2007, 14:21   #4
Ağaç Dostu

resimler sayfanın görüntüsünü bozduğu için link vermek zorunda kaldım

bende sararan yaprakları temizleyeceğim inşallah iyi olur.
bugün pazar olduğu için her yer kapalı saksı ve toprak almam gerek ve odunların tepesi için ne gerekiyorsa umarım yarına kadar işin uzmanı arkadaşlar bi öneride bulunurlar bilinçsizce birşey yapmak istemiyorum

Eski 07-01-2007, 20:31   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitkiseli Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/forum/showthr...ighlight=yucca arkadaşlar Mine hanımın bu linke eklediği yucca nın aynısını babam cami önünde günlerce soğuk altında görünce dayanamamış alıp dükkana koymuş ama bi hayli soğuk yemiş,bende haline çok üzüldüm arabaya yüklediğim gibi soluğu evde aldım 1,5 metre boyunda dörtlü yucca ama hali çok kötü yani yarın üşümüş yapraklarını kestiğim zaman mutemelen elimde dört tane boy boy odun kalacak .
forumdan araştırdığım kadarıyla gövdeyi elimle yokladığımda bi yumuşaklık yok 15 gündür yağmur altında olmasına rağmen taş gibi maşaallah
odunların tepeside açık yani evdeki yucca mın tepesi siyah bişeyle kaplanmış ama bunda öyle birşey yok.forumda mumdan bahsediliyo ama anlamış değilim
bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım istiyorum toprağının felanda değişmesi gerekiyor,ne tür toprak kullanmalıyım durumu içler acısı bi görseniz
neler yapmam gerekiyor acaba kurtulma umudu varmı
Öncelikle hemen şunu belirtyeim bu bitki bir yukka değil. Verdiğiniz linkte de daha önce belirttiğim gibi bu bir Dracaena Fragrans- Massangeana.

Öncelikle bozuk yaprakların hepsini temizleyin. Sonra saksı harçları başlığında verdiğim harç tarifine göre saksı toprağı hazırlayıp saksı değiştirin. Odunları tepesi kapalı görünüyor, yumuşaklık yoksa endişelenmeyin. (Odunların tepesi kapalı değilse aşı macunu ile kapatınız. Eğer bulamazsanız odun kömüürü tozu kaltılmış balmumu ile de kapayabilirsiniz.)

Yaprakların bozulanlarını temizleyince çok formsuz sürgünler ortaya çıkarsa kesip suya koyun çabuk köklenir, onları da saksının dibine dikerek toplu formda bir bitki elde edersiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2007, 21:33   #6
Ağaç Dostu

Mine hanım öncelikle değerli vaktinizi ayırıpta sorularımı cevapladığınız için teşekkürler
formsuz olan sürgünleri tam diptenmi keseceğim ve kestiğim yere herhangi birşey sürmem gerekiyormu yoksa oradan yeni yapraklar verirmi
birde odunlarda hiçbir yumuşama yok.
ben odunların tepesi açık derken evdeki yuccamın tepesinin siyah birşeyle kaplanmış sanırım sizin bahsettiğiniz aşı macunu olabilir ama bunda öyle birşey yok, siz odunların tepesi kapalı derken kafam karıştı kusura bakmayın bilgisizliğimden soruyorum. kapalıdan kastınız odunun kendisinde bir açıklık olmadığımı
çok soru soruyorum kusura bakmayın.
çok acemiyim ve sizden başka yardım alacağım kimsede yok

Eski 07-01-2007, 21:37   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Formsuz olan sürgünleri ana gövdede tam çıktığı noktadan kesin. Yara yerine odun kömürü (mangal kömürü) tozu veya oksijenli su sürün. Oradan yeni yaprak vermez. Drasenaların ev şartlarında odundan yeni sürgün vermesi çok güç.

Gönderdiğiniz resimlerde odunların tepesinde şeffaf balmumumsu bir tabaka görüyorum sanki. Bu kapamaya yeterlidir.

Eski 07-01-2007, 22:18   #8
Ağaç Dostu

evet Mine hanım tırnakla dikkatlice incelendiğinde dediğiniz gibi tepede bir madde var.
bitkilere gece hiç müdahale etmem ama dayanamadım şimdi yapraklarından biraz temizliyeyim dedim. o bozulmuş gür yaprakların içinde bir sürü yavru yaprak var ama malesef onlarda üşümüş.
küçük odunlarda 2-3 yaprak kalacak gibi ama büyükler sırf odun olacak
ben ziraatçiden 100 gramlık poşetlerde pembe şeker görünümlü bir gübre alıyordum, 1 litre suya 2 çay kaşığı katıp bitkilere uyguluyordum.
bi zararını görmedim ama eşim geçenlerde daha hesaplı diye kiloluk paketini almış satıcı her zamankinden olduğunu söylemiş ama eve getirdiğinde görünüm olarak aynı ama renginin yeşil olduğunu gördüm,(henüz kullanmadım) üzerinde npk 20-20-20 yazıyor
Dracaena dahil evdeki bitkilerimize çekinmeden kullanabilirmiyim
ilginize tekrar teşekkürler

Eski 07-01-2007, 22:22   #9
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Çok güzel bir bitkiymiş yazık etmişler ama Mine hanımı dinleyin kurtulur.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2007, 13:48   #10
Ağaç Dostu

Kalan yeşil yapraklar da kurudu, tam Mine hanıma "artık bu odunları yakacak olarak mı kullansak" diye soracaktım, birde baktım gövdelerden biri 3 biri 6 yerinden yaprak vermiş diğer 2 sinde bir gelişme yok, resimlerini en kısa zamanda paylaşacağım.
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Eski 19-02-2007, 23:23   #11
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çok sevindim

Eski 17-03-2007, 17:13   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2007
Galeri: 1
valla benim bitki gidici..
yapraklar resimde görüldüğü gibi boynunu büktü yanındaki de bir süre önce tamamen yapraksız kaldı yaprakların dipleri yumuşamış bayaa....
halbuki daha önce ne güzeldi (3.resim)

Eklenen Resimler

bora35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 18:31   #13
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu gidici değil , gitmiş gibi Bora Bey, üzüldüm.

Eski 18-03-2007, 12:01   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2007
Galeri: 1
hiç umut yok yani

bora35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 23:45   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2007
dracaena'mın yaprakları sararıyor

Merhabalar,
Benim dracaena'min yaprakları sararıyor. Kuzeydoğuya bakan cam önünde duruyordu, acaba çok güneş mi alıyor diye düşünerek salonun arka duvarına çektim ama sararma devam ediyor. fotograf ekliyorum. sebebi ne olabilir?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Cyber Papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 06:55   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2008
selamlar sitenize şimdi üye oldum.
çiçeğimin neden ölüyor olduğunu araştırırken size rastladım.
yeni konu açmak istemedim çünki bu başlık altındaki açıklamalar çok güzel
benim sorunum şu dracaena'mın saksısını yaklaşık 3.5 ay önce deiştim zaten çiçekde bana 5 ay önce hediye edilmişti.
merdiven boşluğuna koymuştum ancak saksıyı değiştikten sonramı yoksa havalar soğumaya başlayınca mı tam anlayamadım yapraklar hızla sararmaya başladı

bu sabah fark ettim ki yeni çıkan sürgünleri kararıp kurumuş çok üzüldüm
yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum

smaydanozcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 07:27   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2008
birde merdivenlerin ısısı 13 derece bazen tabi ki daha da düşüyor
nemli ortamı sever diye bir yazı buldum nette araştırırken acaba normal yatak odasına alıp soğuk buhar makinesini çalıştırsam mı? **** sobalı odada tutsam mı? sararmaya ilk başladığında misafir odasına koymuştum sadece akşamları ısıtyorduk odayı ama direk güneş ışığını sevip sevmediğini bilmediğimden güneş ışığı alacak yere koymuştum. sanki sararması o zaman artmaya başladı

smaydanozcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024