agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2012, 20:11   #1
Yeni Üye

kgursu's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Eve giren Karadul örümceği hakkında

Merhaba,

Bunu siz ağaçseverleri direk ilgilendiren bir konu olmamakla beraber herkesin yaşayabileceği bir durum olması nedeniyle buraya yazmayı uygun gördüm, eğer yanlış bir yere yazıyorsam kusura bakmayın.

Geçen Perşembe yaptığım bitki, saksı, toprak ve destek çubuğu alışverişim sonrasında evdeki işlemleri bitirdikten sonra kalan saksıları temizlemek için eve soktuğumda karşıma küçük siyah parlak renkli bir örümcek çıktı. Bildiğim örümcek türlerinden çok farklı olduğundan daha da dikkatimi çekti ve parlak rengi nedeniyle tehlikeli bir tür olabileceğine hükmederek onu öldürmeye çalıştım. Ancak o küçük olduğundan saksılardan bir tanesinin dışarıya bükülen kenarının içine girerek saklandı ve sonra onu ezmeye çalıştığım kağıt parçasına ağ atarak dışarı kaçmayı başardı. Onu bir daha görmedim.

Daha sonra yaptığım internet araştırması sonucunda bunun bir yavru kırmızı beneği olmayan kara dul örümceği olabileceğine karar verdim. Alışveriş yaptığım yerleri (Kuyubaşı fidanlığı ile Bauhaus Kozyatağı) aradığımda fidanlığın kesin bir dille ilaçlama yapıldığını söylemesi ile güven vermesi, buna mukabil Bauhaus'un ise kendilerini uyardığım için teşekkür etmeleri ile bunun muhtemel kaynağının Bauhaus'tan almış olduğum saksılar olduğunu düşünmekteyim. Telefondaki görevli de bunun Bauhaus dışından gelmiş olabileceğini söyledi. Daha geniş ve korumasız bir alan için daha dikkatli çalışan ve uygulamaların gerekliliği aşikar, ancak bu büyük firmada bunlar ne yazık ki bulunmuyor gibi görünüyor.

Sonuç itibarı ile evime girmiş bulunan bir karadul örümceği ile başbaşayım. Ama yavru olduğu için tehlike daha az olabilir, özellikle ev temizliğinin bir sonraki gün olan dün yapıldığını düşünür isek daha da ümitlenebilirim. Ama yine de normal elektrik süpürgesi ile yapılan temizlik dışında bana önerebileceğiniz ek önlemler olabilir mi?

Tavsiyelerinizi rica ediyorum, teşekkürler.

kgursu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 00:50   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Bu örümceği biliyorum dediğiniz gibi ismi garip ama çok detaylı olarak bilmiyordum öğrendim sayenizde.

hakanya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 13:46   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Kesinlikle fidanlık menşeyi istediği kadar ilaçlıyoruz desin örümceğe sınır yok.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024