agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > İç mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Nuri Murvet
  • 1 Gönderen Nuri Murvet
  • 1 Gönderen tommybee
  • 1 Gönderen gülşah382
  • 1 Gönderen Batı Rüzgarı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2012, 11:40   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Karanfil hastalıkları

Bir kaç hafta önce sonradan karanfil olduğunu öğrendiğim bir bitki çimlendi ve ben de büyütmeye çalışıyorum. Saksı içinde 3 tane var. Ancak birinde çimlendiği günden beri beyaz bir madde yapraklarının şeklini bozuyor. Yeni yaprağında olmaz diyorum ama her yaprak çıkarışında o beyaz madde ona da bulaşıyor ve güzel görünmüyor. Karanfillerim aynı saksıda olduğu için hepsine bulaşır mı bu hastalık olarak tabir ettiğim şey? Ya da bundan nasıl kurtulmalıyım? Hastalıklı karanfili imha mı etmeliyim?
Resimde sol taraftaki karanfil..
Name:  10082012047.jpg
Views: 8728
Size:  72.2 KB
Name:  10082012048.jpg
Views: 8166
Size:  73.0 KB

prefirst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2012, 21:11   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prefirst Mesajı Göster
Bir kaç hafta önce sonradan karanfil olduğunu öğrendiğim bir bitki çimlendi ve ben de büyütmeye çalışıyorum. Saksı içinde 3 tane var. Ancak birinde çimlendiği günden beri beyaz bir madde yapraklarının şeklini bozuyor. Yeni yaprağında olmaz diyorum ama her yaprak çıkarışında o beyaz madde ona da bulaşıyor ve güzel görünmüyor. Karanfillerim aynı saksıda olduğu için hepsine bulaşır mı bu hastalık olarak tabir ettiğim şey? Ya da bundan nasıl kurtulmalıyım? Hastalıklı karanfili imha mı etmeliyim?
Resimde sol taraftaki karanfil..
Eklenti 324731
Eklenti 324732
Meraba sayın prefirst

Tohumdan yetiştirdiğiniz karanfilde, yetiştirme ortamının uygun olmadığı, yetersiz kaldığı görünüyor.

-Yeterli ışık almadığında zayıf, uzun, güçsüz sürgünler verir.

-Karanfil havadar alanlardan hoşlanır.

-Aşırı sulama periyodları bitkiyi güçsüzleştirir ve fungal patojenlerin oluşum ortamını hazırlar.

Sulama sıklığı ve ışıksızlık bitkinizde ilk göze çarpan belirtiler...

Özellikle bitkinizdeki yapraklarda beyaz lekeler, kıvrılmalar ve gövde şeklinin deformasyona uğraması Virüs hastalıklarının belirtilerine benziyor.

Virüs hastalıkları temas yolu ile bulaşır.

Sağlıklı görünen diğer bitkinizle temas ettirmeyin...

Karanfil az sulanmaya dayanıklıdır. Fazla suya karşı direnci azdır.

Bu özelliğini bilerek sulama periyodlarını takip edelim...

Aniden ışığa çıkarmadan, yavaş yavaş kademeli olarak ışığa alıştıralım...

Hasta olmayan fidelerdeki koltuk sürgünlerini alalım hatta desteğe alarak uygun yükseklikten sürgün uçlarınıda alalım bitkinizin gövdesi kalınlaşsın, bu zamanda ışığın önemi çok büyüktür.

Saksı toprağını ince bir çubuk yardımı ile fazla derine inmeden karıştıralım, havalandıralım...

Bu süreci yaşayıp gelişimini takip edelim...

Kolay gelsin...

Cymbelina beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2012, 07:29   #3
Ağaçsever

Teşekkür ederim sayın Nuri Mürvet. Ancak sabah 8'den öğlen 12'ye kadar direk güneş ışığı alıyor. Haftada bir kez az suluyorum. Anladığım kadarıyla karanfillerimin üstünden budama yapacağım doğru mu?

Eski 14-08-2012, 19:32   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim sayın Nuri Mürvet. Ancak sabah 8'den öğlen 12'ye kadar direk güneş ışığı alıyor. Haftada bir kez az suluyorum. Anladığım kadarıyla karanfillerimin üstünden budama yapacağım doğru mu?
Merhaba sayın prefirst

Bitkinize 4 saatlik ışık tek yönde ve yeterli gelmediği görünüyor.

Bunun için sulama periyodlarınızın zamanı uzuyor. Bitkiniz nemli veya ıslak olarak uzun bir süre kalıyor.

Karanfil tohumunun cins ve türünü biliyormusunuz..?

Karanfil dış mekan bitkisidir. Bodur türleri (Balkon,teras, pencere önü)'de yetiştirmeye elverişlidir.

Boylanan ve enine hızlı gelişen türleri açık alanlarda yetiştirilmeye müsaittir.

Işık yeterli gelmediğinden gövde odunsu doku oluşumunu yapamaz.

Budama, güçsüz zayıf olan fidenizin besleyemediği fazla dallarını almak için olacaktır.

Fidenizi, aniden ışığa çıkarmadan, yavaş yavaş kademeli olarak ışığa alıştırıp, havadar bir ortama almalısınız.

Yukarıda belirttiğim yaşam ortamını hazırlamadığınız sürece fidelerinizin gelişimi hep aynı olacak veya gerilemeye devam edecektir.

Budama sonrası, düşük dozlarda 10-15 gün zaman aralığında yapraktan ve toprağına iz elementli sıvı kompoze gübre uygulamasını 3 defa yapalım, fidenizin gelişimine yardımcı olacaktır.

Kolay gelsin...

Rana+miraç beğendi.
Eski 16-08-2012, 18:56   #5
Ağaçsever

Teşekkür ederim sayın Nuri Murvet. Karanfilin soğuktan etkilenmediğini duydum, ben de hem daha fazla güneş alsın hem de havadar bir ortam olsun diyerek balkonuma çıkardım. Bu sefer çok daha fazla güneş alıyor. Dediklerinizi uyguladım. Karanfilin yanlarından çıkan eksta dalları kestim ve tek parça hale getirdim. Suyu daha az veriyorum artık. Tekrar teşekkür ediyorum

Eski 16-08-2012, 18:58   #6
Ağaçsever

Karanfilimin türünün adını bilmiyorum ancak alttaki linkteki sayfanın içinde fotoğraflar var. En baştan 2. fotoğraftakinin aynısından almıştım tohumlarını.

http://www.ciceksehri.com/cicek/cice...fil-resimleri/

Düzenleyen prefirst : 16-08-2012 saat 18:58 Neden: link koymayı unuttum.
Eski 16-08-2012, 21:18   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Karanfilimin türünün adını bilmiyorum ancak alttaki linkteki sayfanın içinde fotoğraflar var. En baştan 2. fotoğraftakinin aynısından almıştım tohumlarını.

Karanfil Resimleri
Sayın prefirst

Kesme çiçekçilikte kullanılan, standard diye tabir edilen karanfil türlerinden.

Yüksek ve gelişimi kuvvetli bir karanfil cinsidir.

Kokusuzdur.

Bakım tavsiyeleri: Genelde çelikten üretildiği için bakım ile ilgili öneriler köklenme ve sonrası gelişimi için verilen bakım teknikleridir.

Sizin bitkinizde artık bu bakım tekniklerinde (Burada) yetiştirilmesi gerekir.

Kolay gelsin...

Eski 29-10-2012, 14:50   #8
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
bende karanfil tohumu aldım Marketten ekme zamanını bekliyorum çok kıskandım sizi

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 10:52   #9
Yeni Üye

tommybee's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2011
Question Karanfil çiceğim solmuş,nasıl düzelir?

karanfilim çok güneşte kalmış.Haliyle soldu,ne yapacagımı bilemedim.Nette düzgün bir bilgi bulamadım,şimdilik sadece kurumuş çiceklerini kestim,yapraklarına dokunmadım.

Sizce düzelir mi? Nasıl düzeltebilirim? Bir de daha saglıklı olması için bir kaç tüyo verirmisiniz.

Antalyada yaşıyorum bu arada,haliyle sıcak ve kuru oluyor hava.yardımlarınızı bekliyorum.

tommybee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 12:57   #10
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Fotoğraf yükleyebilir misiniz? Daha kolay yardımcı olabiliriz şimdi birşey söylemek zor

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 20:48   #11
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
karanfillerim konusunda yardım lazım bilgisi olan arkadaşlar yardım lütfen;
bende bodur karanfil deniyor burda asıl adı ne bilmiyorum. çiçekleri küçük ve sapları uzun değil. soruna gelince yapraklarının üzeri beyazlaşıyor ve güçsüzleşiyor haliyle de çiçekleride etkileniyor balkonda akşam güneşini gören bir yerde duruyorlar. kardeşleride öğleden akşama kadar güneş görüyorlar ve onlar sağlıklı. güneşle alakalımı bu sorun mantar felanmı bilmiyorum ama diyerlerine bulaşır korkusu ile diyerlerinin yanına alamıyorum ne yapmalıyım

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2015, 18:28   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2015
merhabalar yeni katıldım sayfaya. karanfil çiçeğim hastalandı ssanırım bitki besini verdikten sonra oldu muhtemelen ne yapayım bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın benimle şimdiden teşekkürler

denizcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2017, 11:23   #13
Yeni Üye

gülşah382's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2016
Wink Yaprak biti- hastalık

Merhaba, bu karanfil yaprağındaki minikler yaprak biti midir? Karanfilimde örümcek ağı gibi bir ağ sarılmış vaziyette. Ayrıca yeşil yaprakları beyazlaştı. Sirkeli suyla yaprakları sildim, işe yarar mı? Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum. Hava ısınmadan balkona çıkartma şansım yok eğer sorun esintisizlikse

Eklenen Resimler

Düzenleyen gülşah382 : 08-02-2017 saat 11:31 Neden: Bilgi ekleme
gülşah382 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2017, 13:52   #14
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülşah382 Mesajı Göster
Merhaba, bu karanfil yaprağındaki minikler yaprak biti midir? Karanfilimde örümcek ağı gibi bir ağ sarılmış vaziyette. Ayrıca yeşil yaprakları beyazlaştı. Sirkeli suyla yaprakları sildim, işe yarar mı? Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum. Hava ısınmadan balkona çıkartma şansım yok eğer sorun esintisizlikse
yaprak bitine karşı yapabileceğiniz şey belli.
ya arap sabunu ya da sıvı el sabunu ile suyu karıştırıp fısfıslayacaksınız.

yanlız sabunu çok az kullanmanız lazım.fazlasına gerek yok zararlı olabilir.
mesela bir tatlı kaşığı sıvı savun veya bir çimdik arap sabunu ile 1 litre suyla karıştırın.sonra fısfıs ile sıkın.arap sabunu daha iyi olur ama bulamazsanız sıvı sabun da olur.mümkünse parfümsüz osuz busuz bir el sabunu olsun.
bulaşık deterjanı olmaz.düzenli olarak bitlerin yoğunluğuna göre 3-5 gün tekrarlayıp ve belli aralıklarla kontrol ederseniz kökünü kazıyabilirsiniz.

karanfil cinsleri ayrı ayrıdır.sulama yaparken mümkün olduğunca yapraklarına ve özellikle dallarına temas ettirmezseniz daha iyi olur.oluşan beyazlıklar aşırı susuzluktan olabildiği gibi ev ortamı da buna katkı sağlar.ama önemli değildir bitkiyi öldürmez.özellikle torfa dikilmiş karanfillerin susuz kalma ve sizin bunu farketmeme ihtimaliniz daha da artar.çünkü torfta su dağılımı bazen çok dengesiz olabiliyor.

gülşah382 beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 12:46   #15
Yeni Üye

gülşah382's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2016
Sayın Batı Rüzgarı çok teşekkür ederim. Yaprak biti olduğundan emin değilim aslında. Arap sabunuyla deneyeceğim zira kalanchoe çiçeğimde de unlu bit fark ettim bu sabah. Yapraklarına su değecek kadar büyük değil çiçeğim yine de değdirmemeye dikkat ederim bundan sonra

gülşah382 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2020, 17:22   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2019
Karanfillerime bir şey oldu

Merhaba,

2 tane misler gibi kokan karanfilim var. Ama bir şey oldu anlamadım. Birinin yapraklarıda kahverengi olmaya başladı diğerinin henüz yapraklarda yok ama açması gereken tomurcukları kahve oldu dokununda kurumuş belli 🙁 Sulama sıklığım 10-12 günde bir kurur zaten toprak sonra sularım. Güneş ven az 5-6 saat alır ışık hep alır zaten neredeyse. Ne olmuş olabilir ? Böcek vs imkansız rutin olarak 1 ayda bir NeemAzal yaparım tüm bitkilerime önlem olarak.

Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

btekcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2020, 08:37   #17
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
10-12 günde bir sulama çok az helede sıcakların bastırdığı şu günlerde ve 5..6 saat güneş görüyorsa. Verdiğiniz su miktarına göre 3-4 günde bir sulama lazım diye düşünüyorum.

karanfil
şuraya da bakabilirsiniz.

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
karanfil çiçeği

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024